4. vitesle yokuş çıkmak?

Kodla Büyü
atına (arabana) düşman gibi binip (sürüp) dostun gibi bakacaksın. hiç bir sorun olmaz :++: :++: :++:

mirayabravci' Alıntı:
@lperen' Alıntı:
Bu arada arabanızda bir problem yok fakat aynı olayı uzunca bir yokuşta denemeye kalkarsanız problemlerin önüne geçemezsiniz Allah korusun...
ne gibi mesela hocam?

Hararet yapar Hocam motor.
Conta yakma diye tabir edilen olayla başlar ve yatak sarma denilen olaya kadar devam eder. Başka bir deyişle 600 TL ile başlar ve 3000 TL'ye kadar devam eder.

mirayabravci' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
zor soru sormadım yau. yani özetle diyorumki yokuş kaçıncı vitesle çıkılmalı. düşük vitesle mi yüksek vitesle mi? yüksekle çıkılırsa ne olur, düşükle çıkılırsa ne olur? veya yokuş çıkarken gitgide vitesi yükseltsek ne olur?

hocam ben sana şunu söyliyeyim yokuşu ve hızınızı hesaba katarak mümkün olan en düşük viteste çıkın. mesela yokuşu 3le de 4le de çıkabiliyorsa aracınız; 3. vitesi tercih edin. genel bir kanı aracı 2000 deviri biraz gece kullanma yönündedir, bazı durumlar hariç yanlıştır. aracı genelde 3000 devire yakın kullanın. hem emniyet hem de yakıt tasarrufu açısından :)

yani benim başıma gelen olay normal?

normal hocam. yokuş çok dik olabilir, yokuşun eğimi, yolcu ve yük miktarı da etkendir. eğer tek başınıza yüksüz gazı köklemenize rağmen araba(ilk hızsız değil) 60 km hızı geçmiyorsa aracınızda problem olabilir. tabi öyle yokuşlar vardır ki çok daha zorlu olabilir. bütün bunlar bir çok durumda farklılık gösterebilir.

hocam düz yolda sorun yok. yalnız tek başıma yokuş çıkarken 3. vitesdeyken 4. vitese getirdim. sonra gaza yüklendikçe devir gitgide düşmeye başladı(sanki duracakmış gibi) ben de hemen 3. vitese aldım normale döndü :shock:

hocam bu yazdığın cümleden araba kullanmayı öğrenmişsin onu anlıyorum :+1: :+1: :+1:

@lperen' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
@lperen' Alıntı:
Bu arada arabanızda bir problem yok fakat aynı olayı uzunca bir yokuşta denemeye kalkarsanız problemlerin önüne geçemezsiniz Allah korusun...
ne gibi mesela hocam?

Hararet yapar Hocam motor.
Conta yakma diye tabir edilen olayla başlar ve yatak sarma denilen olaya kadar devam eder. Başka bir deyişle 600 TL ile başlar ve 3000 TL'ye kadar devam eder.

hehe çok güzel açıklamışsın kardeşş :+1: :+1: :+1:

aman şu yatak sarma var ya. en korkutuğum olay. Allah kimsenin başına vermesin. motor ölüyormuş. yarın biraz daha sürüş yapıcam. 4-5. vitesi iyice deneyip arabada sorun var mı kendimi ikna etmem lazım. olmazsa içim rahat etsin diye sanayiye göstericem, bi baksınlar.

Hocam, zaten arkadaşlar anlatmışlar. Herhangi bir yokuşa göre vites seçme diye bir şey yok. Önemli olan devir saatine uygun bir biçimde yol almak. Eğer yokuşa hızlı girdiysen 4. vitesle de çıkabilirsin bazı yokuşları. Ama gerektiğinden yavaş gidersen araban sıkışır va bayılır, hatta durabilir. En önemli şey devir saatini takip edip, ona göre vites değiştirmektir.

musedip45' Alıntı:
Hocam, zaten arkadaşlar anlatmışlar. Herhangi bir yokuşa göre vites seçme diye bir şey yok. Önemli olan devir saatine uygun bir biçimde yol almak. Eğer yokuşa hızlı girdiysen 4. vitesle de çıkabilirsin bazı yokuşları. Ama gerektiğinden yavaş gidersen araban sıkışır va bayılır, hatta durabilir. En önemli şey devir saatini takip edip, ona göre vites değiştirmektir.

mesela hocam hangi devirde kaçıncı vitese geçmeli? bunu yazan bir liste, site filan yok mu? araba yığılıp kalıyor yoksa.

miray hocam yukarıda da arkadaşlar yazmışlar, dizelde 2500 devir civarı, benzinli araçlarda da 3000 devir civarı vites değiştirmek için uygundur.

hocam sen çok takmışsın bu mevzuya :) boşver araba çocuk gibidir. masrafı olacak tabi.

zevk ve ihtiyacın birleştiği güzel bir olay olarak bakarsan hiç üzülmessin.

rampayı falan boşver. bak bahar aylarındayız. 40-50 ile düz yolda sağdan sağdan, hafif müzikle beraber, aç camıda akşam rüzgarı girsin içeri serin serin, usul usul sür :)

stres atmak için bir 10 km yeter :+1: :+1:

Aynı arabaya kullanan biri olarak diyorum ki 4.vites değil 5.vitesle bile yokuş çıkılabilir.

Tabi yol şartları uygunsa. Yol boş olduğu zaman yokuşa gelmeden hızı yükseltiyorum.
Dolayısıyla yokuşu zorlanmadan çıkıyorum.

Devir olayına gelince opel kitapçığında şöyle bir ifade var arabayı mümkün olduğunca yüksek vites düşük devirde kullanın.
Yakıt ekonomisi açısından tavsiye edilen kullanım tarzı.

Ben de bu tarz kullanıyorum.
Yüksek devirde rahatsız hissediyorum. Bir üst vitese geçince devir düşünce rahatlama hissi yaratıyor bende.
2000 devirin bu araba için ideal olduğunu düşünüyorum.

Zaten motoru dinlediğinde vitesi küçültmenmi yükseltmen mi gerektiğini anlıyorsun.
ilk zamanlar bende hep devir göstergesine bakardım. Şimdi sadece kulak doygunluğuna göre vites değişiyorum.

arabada sorun yok, yokuşun dikliğine göre yeri gelir 4 de değil 2. viteste bile araba devirden düşer, zaten devirden düşmeyip bağırıyorsa ve gitmiyorsa baskı balata kaçırıyordur.
yokuşta beygirden ziyade tork önemlidir, yanlış bildiğiniz nokta ise dizel araçlar yokuşta ve benzinliden daha performanslıdır, ve maksimum torklarını düşük devirde verirler, Yokuşta birçok benzinli araç dizele arkadan el sallar, tabi yeni nesil tdci, mutijet, cdi dizellerden bahsediyorum.

mirayabravci' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:
ha aracı düşük viteste, yüksek devirde kullanırken araç bağırabilir, abartmıyorsanız bu durum normaldir. ve yüksek viteste, düşük devirde bayılmasından kat kat daha iyidir.

bağırma değil hocam 4. vitese gelince hızlanması gereken araba yokuş yukarı çıkarken gitgide yavaşlamaya başladı. len dedim noluyor?.. anladığım kadarıyla arabada dizel olunca bu durum normal. çünkü düz yolda 4. viteste hiç bir sorun yok. basdıkça hızlanıyor.

Bi tane pisiklet al az sür sora en ağır vitesine tak sora görürsün hızlanması gereken pisikleti :p :p

hocam siz,bazı arkadaşların belirttiği gibi devir göstergesine bakın ve ona göre davranın.hem normal seyirde hem rampa çıkışta hem vites değişiminde.motorun sağlığı ve ekonomik kullanım için en rahat yöntem size göre.
zamanla devir saatine bakmayacaksınız tabi,arabanın sesine alışınca.

Hocam bu işin mantığı motorun güçlüyse her gaza bastığında hızlanır. Ama motor güçü zayıfsa rampada ister istemez düşer. Ben her gaza bastığımda hızlanmak istiyorum diyorsan, güçlü bir motora sahip bir araba alman gerekli. Kardeşimde opel omega 2.6 otomatik vites var. Hızı sabitliyor hangi yokuş olursa olsun hep 95 gidiyor, zaten otomatik vites olunca vitesi küçültmesi gerekiyorsa kendisi seçiyor siz boşuna stres yapmıyorsunuz 8)

fatihkultukturkan' Alıntı:
Hocam bu işin mantığı motorun güçlüyse her gaza bastığında hızlanır. Ama motor güçü zayıfsa rampada ister istemez düşer. Ben her gaza bastığımda hızlanmak istiyorum diyorsan, güçlü bir motora sahip bir araba alman gerekli. Kardeşimde opel omega 2.6 otomatik vites var. Hızı sabitliyor hangi yokuş olursa olsun hep 95 gidiyor, zaten otomatik vites olunca vitesi küçültmesi gerekiyorsa kendisi seçiyor siz boşuna stres yapmıyorsunuz 8)

hocam 2.6 otomatik bu,çıkar tabi.ama ocağımıza incir ağacı diker.rampayı sabit 95 le çıkarken zorlandığı yerde 4.vitese düşüp motor güç arttırımı ile benzini iyice içer.

hocam aslında başınıza çok şeyler açar mesala ablama araba sürmeyi öğretirken aynen dediğinizi yaptı 4 de iken 3 e almasını söyledim oda 3 ve 5 vitesler yanylana olduğundan 5 e attı aracın hızı yaklaşık 40 km idi tabi zorlayınca debriyaja bas vites düş demeye kalmadan araba söndü ve akabinde hemen debriyaja bastı araç geri kaymaya başladı doğal olarak kontak hala açık vites 5 te araç geri giderken ayağını debriyajdan kaldırmasıyla vurdurma dediğimiz olay sonucu araç çalıştı ve ileri gitme hamlesi yapınca şanzıman kitledi
araç opel vectra 2.0 2008 açtığı masraf ise 7600 tl.
bence de aracın sesine kulak verin gaza bastığınız halde hız düşüyorsa ses iyice kalınlaştıysa bir alt vitese geçin

empati52' Alıntı:
fatihkultukturkan' Alıntı:

hocam 2.6 otomatik bu,çıkar tabi.ama ocağımıza incir ağacı diker.rampayı sabit 95 le çıkarken zorlandığı yerde 4.vitese düşüp motor güç arttırımı ile benzini iyice içer.

Şehiriçi 300 kuruş, şehir dışı 200 kuruş (Tüpteki fiyat)

ozkansedef' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
hocam sen cevabını vermişsin zaten devrini almadan o vitesi atarsan hele de yokuştaysa toparlayamazsın vites düşürmen gerekir. Şimdi yokuşun eğimine de bağlı ama o araçla da 4. vitesle hızlanabildiğine göre sanırım çok dik bir yokuş değildi.

yokuş çok eğimli değildi. yani orta derece. 1,2,3 derken 4'e geçeyim dedim. 4'e geldiğimde gazı kökledim kökledim araba ben kökledikçe yavşalamaya başladı. biraz daha zorlasam araba stop edecekti neredeyse ben de hemen vites düşürdüm. bu normal mi? (düz yolda sorun çıkarmadı ama)

Gayet normal çoğu sürücünün yokuşlarda başına gelen birşey hele ki araç dizelse. Ben benzinli kullanıyorum benim bile başıma geliyor.

hocam bi yanlışın var dizel arabalar yokuşta daha performanslıdır benzinliye göre tork olayından sanırım....
bu arada miraycım yokuş çıkarken 4. veya . vitesle gidilmez gibi bi kural yok sadece arabanın devirine bağlı tam devir almadan 4. vitese geçtiğin iççin araba kendini toplamayıp hız düşürmüş sende doğrusunu yapıp düşük vitese geçmişsin....

Hocam aynı araba bende de var arabanın rampayı 5. viteste çıktığı zamanlar oluyor 140-150 ile bu sizin kaptırmanıza bağlı rampada genellikle vites düşürülür yükseltilmez birde arabanın devir saatine bakın genellikle 2500 devirde kullanmaya dikkat edin siz 4. viteste arabayı bayıltırken devir 1000 civarına inmiştir.

taylansel80' Alıntı:
hocam aslında başınıza çok şeyler açar mesala ablama araba sürmeyi öğretirken aynen dediğinizi yaptı 4 de iken 3 e almasını söyledim oda 3 ve 5 vitesler yanylana olduğundan 5 e attı aracın hızı yaklaşık 40 km idi tabi zorlayınca debriyaja bas vites düş demeye kalmadan araba söndü ve akabinde hemen debriyaja bastı araç geri kaymaya başladı doğal olarak kontak hala açık vites 5 te araç geri giderken ayağını debriyajdan kaldırmasıyla vurdurma dediğimiz olay sonucu araç çalıştı ve ileri gitme hamlesi yapınca şanzıman kitledi
araç opel vectra 2.0 2008 açtığı masraf ise 7600 tl.
bence de aracın sesine kulak verin gaza bastığınız halde hız düşüyorsa ses iyice kalınlaştıysa bir alt vitese geçin
Çok enteresan bi olay. İlk kez duyuyorum. Kulağıma küpe olsun. (Bu aralar eşime araba kullanmayı öğretiyorum da :mrgreen: )

mirayabravci' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
hocam sen cevabını vermişsin zaten devrini almadan o vitesi atarsan hele de yokuştaysa toparlayamazsın vites düşürmen gerekir. Şimdi yokuşun eğimine de bağlı ama o araçla da 4. vitesle hızlanabildiğine göre sanırım çok dik bir yokuş değildi.

yokuş çok eğimli değildi. yani orta derece. 1,2,3 derken 4'e geçeyim dedim. 4'e geldiğimde gazı kökledim kökledim araba ben kökledikçe yavşalamaya başladı. biraz daha zorlasam araba stop edecekti neredeyse ben de hemen vites düşürdüm. bu normal mi? (düz yolda sorun çıkarmadı ama)

hocam anlaşıldı senden araba alınmaz :lol:

onurbulut' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

Gayet normal çoğu sürücünün yokuşlarda başına gelen birşey hele ki araç dizelse. Ben benzinli kullanıyorum benim bile başıma geliyor.

hocam bi yanlışın var dizel arabalar yokuşta daha performanslıdır benzinliye göre tork olayından sanırım....
bu arada miraycım yokuş çıkarken 4. veya . vitesle gidilmez gibi bi kural yok sadece arabanın devirine bağlı tam devir almadan 4. vitese geçtiğin iççin araba kendini toplamayıp hız düşürmüş sende doğrusunu yapıp düşük vitese geçmişsin....

Hocam öyle bir söylentiler dolaşıyor torku yüksek olan geçer diye ama bana mantıklı gelmiyor hiç. Düz yolda daha hızlı olan araba yokuş yukarıda yokuş aşağıda geçer bence. Deneyen arkadaşlarımdan benzinli aracın daha iyi olduğunu duydum. Çünkü yokuş yukarı benzinli araçla yüksek devirlere çıkabilirsiniz ve dizel araçla zor çıkarsınız vites değiştirmeniz gerekir. O sıra zaten benzinli araç çoktan geçmiş olur. Bence benzinli araç daha performanslı her bakımdan.

Torku aynı ise BG i yüksek olan daha çabuk hızlanır. Ama BG i yüksek araç ile BG i düşük aracın ikisini de aynı devir de belli bir rampada karşılaştırsan devir aynı olduğu için sonuç aynıdır. Eğer birinin torku az olsa deviri düşmeye başlar torku çok olanın BG i az olsa bile devirini korur yada devir yükselebilir. Yüksek BG üst devirlerde ortaya çıkıyor. Tork her devirde .....

Alıntı

kafkas' Alıntı:
Torku aynı ise BG i yüksek olan daha çabuk hızlanır. Ama BG i yüksek araç ile BG i düşük aracın ikisini de aynı devir de belli bir rampada karşılaştırsan devir aynı olduğu için sonuç aynıdır. Eğer birinin torku az olsa deviri düşmeye başlar torku çok olanın BG i az olsa bile devirini korur yada devir yükselebilir. Yüksek BG üst devirlerde ortaya çıkıyor. Tork her devirde .....

Alıntı
:? :? :?
toklarla beygirler çok karıştı.

yeni nesil dizel bir araca binin, ama turbolu olanından, benzinli araba almazsınız bir daha.

hocam arabanın sesini dinleyin o size ne yapmanız gerektiğini söylüyor zaten. çok dik rampalarda yüksek viteslerde sabit deviri korumak zor alt viteslerde yüksek devirle çıkın yavaş yavaş biraz bağıracaktır araba ama başınıza geldiği gibi deviri düşmez arabanın. sonra panik yapıp 2 ye geçiyim derken debriyaj gaz ayarını tutturamayıp stop da edebilirsiniz.o yüzden düşük vites yüksek devir 3000 bini geçmemeli tabi. en emniyetli yol bence

hocam aracın 1.3 motor olduğundan yokuşta bayılması normal...aracın yokuşta çıkarken vites düşürmende gayet doğal..Vites değiştirme olayına gelirsek aracın teknik verilerine göe değişir...en yüksek torku yakaladığın devirde vites değişrimen en uygunudur... dizel araçların torku benzinlilere göre yüksektir o yüzden daha ii yokuş çıkarlar, daha fazla yük taşırlar, aynı devirde daha ii hızlanırlar vs vs...

share_' Alıntı:
yeni nesil dizel bir araca binin, ama turbolu olanından, benzinli araba almazsınız bir daha.

bindim hocam linea multijet e bindim 6 gün kullandım ama rampalarda hep 3 ten 1 e kadar düşmek zorunda kaldım. Kötü bir izlenim bıraktı dizeller. Zaten motor sesinden de hoşnut değilim.

Geri