4. vitesle yokuş çıkmak?

Kodla Büyü
ozkansedef' Alıntı:
share_' Alıntı:
yeni nesil dizel bir araca binin, ama turbolu olanından, benzinli araba almazsınız bir daha.

bindim hocam linea multijet e bindim 6 gün kullandım ama rampalarda hep 3 ten 1 e kadar düşmek zorunda kaldım. Kötü bir izlenim bıraktı dizeller. Zaten motor sesinden de hoşnut değilim.

bendede punto 1.3 var motor sesi benide uyuz ediyor eski süt makineleri vardı bilmem bilirmisiniz onun gibi ses çıkarıyolar :mrgreen:

ozkansedef' Alıntı:
bindim hocam linea multijet e bindim 6 gün kullandım ama rampalarda hep 3 ten 1 e kadar düşmek zorunda kaldım. Kötü bir izlenim bıraktı dizeller. Zaten motor sesinden de hoşnut değilim.

hocam o nasıl rampaymış 3 ten 1 e düşmüşsün?

yeni nesil dizellerdeki tork oranı emin ol bir çok benzinli araçtan daha iyi. atıyorum 100 beygir benzinli arabam olacağına torku daha yüksek 90 beygir dizel arabam olsun daha iyi.

rampalarda benzinli bir araç kullanan biri olarak yeni nesil dizel araçları tek geçerim.

hürmetler

focus tdci ye binin hocam, ben böyle araba görmedim, kafanız geriye atılıyor gaza bastıkça, fiata bişey diyemem.

the_korsan' Alıntı:
share_' Alıntı:
yeni nesil dizel bir araca binin, ama turbolu olanından, benzinli araba almazsınız bir daha.

kesinlikle hocam, yokuş canavarları maşallah turbo dizeller.

hocam yokuşun yanında, az yakması, müthiş ara hızlanması süper. benzinliden çok çok daha seriler, yokuşta vites düşürmenin aksine vites artırıyorsunuz, benzinli araçlar arkadan el sallıyor, benim bahsettiğim araç 110 beygir 1.6 focus tdci, focus dizelde çığır açmış valla.

dizel araba ile yokuşta 3 den 1 e düştüğünü söyleyen hocama katılmıyorum, her dizel aynı olmamakla bu söylemde hatalı bir durum olduğunu düşünüyorum...

share_' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
share_' Alıntı:

kesinlikle hocam, yokuş canavarları maşallah turbo dizeller.

hocam yokuşun yanında, az yakması, müthiş ara hızlanması süper. benzinliden çok çok daha seriler, yokuşta vites düşürmenin aksine vites artırıyorsunuz, benzinli araçlar arkadan el sallıyor, benim bahsettiğim araç 110 beygir 1.6 focus tdci, focus dizelde çığır açmış valla.

dizel araba ile yokuşta 3 den 1 e düştüğünü söyleyen hocama katılmıyorum, her dizel aynı olmamakla bu söylemde hatalı bir durum olduğunu düşünüyorum...

her benzinlide aynı değil hocam :) Ayrıca turbo diyorsunuz şartların eşit olması için benzine de turbo istiyoruz :D

kafkas' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

yeni nesil dizellerdeki tork oranı emin ol bir çok benzinli araçtan daha iyi. atıyorum 100 beygir benzinli arabam olacağına torku daha yüksek 90 beygir dizel arabam olsun daha iyi.

rampalarda benzinli bir araç kullanan biri olarak yeni nesil dizel araçları tek geçerim.

hürmetler
Bende de 1,3 Multijet Grande Punto var. 2006 Model. Arkadaşım 2010 opel corsa almıştı yine 1,3 ama benzinli. Aynı rampada denedik ikisini de. Hatta şoför farkın olmasın diye ikisini de sen kullan dedi arkadaş. Önce Corsa'ya bindik. Rampaya gelince bastım gaza. 2-3...... eee 4? yemedi. Tekrar 3e düştük.
Sonra döndük geriye benim Puntoyu aldık. 2-3-4 daha gidiyoruz hala hızlanıyo. 5 isteyecekti ki viraja geldik. Arkadaşımın gözleri yuvalarından fırladı. Abi bu ne yaa dedi :D
Dizelde yeter ki 2000 devirin altına düşmeyin. (Rampada) Çünkü turbo 2000den sonra devreye giriyor.

yuzuakyener' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

hürmetler
Bende de 1,3 Multijet Grande Punto var. 2006 Model. Arkadaşım 2010 opel corsa almıştı yine 1,3 ama benzinli. Aynı rampada denedik ikisini de. Hatta şoför farkın olmasın diye ikisini de sen kullan dedi arkadaş. Önce Corsa'ya bindik. Rampaya gelince bastım gaza. 2-3...... eee 4? yemedi. Tekrar 3e düştük.
Sonra döndük geriye benim Puntoyu aldık. 2-3-4 daha gidiyoruz hala hızlanıyo. 5 isteyecekti ki viraja geldik. Arkadaşımın gözleri yuvalarından fırladı. Abi bu ne yaa dedi :D
Dizelde yeter ki 2000 devirin altına düşmeyin. (Rampada) Çünkü turbo 2000den sonra devreye giriyor.

dediğim gibi hocam tork her devirde, beygir yüksek hızda belli eder kendini. Yeni nesil dizeller :+1: :+1:

Turbo dizellerde ideal çalışma devirleri 2000-3000 devirdir genelde. 2000 devirin altına düşmezsenizhem az yakar hem güzel gider. 3000 devir aşmakta gereksizdir. Ayrıca düşük devirde sürmekte dizellerde kurumlanmaya neden olur bu da uzun vadede sıkıntı yaratır. Yokuş çıkarken biraz daha yüksek devirlerde sürün, vites değiştirmeye üşenmeyin.

Por Favor' Alıntı:
3000 devirden sonra turboyu acar. 3 . vitesden 4 atarken 3000 devirde degistir..

Hocama katılıyorum bende de opel corsa 1.3 cdti var 3000 devirden sonra tiz bir ses duyarsın motordan ve araba aniden ivmelenir ... Aracın vites geçişleri mümkün olduğu kadar 2500 devirde yapılmalı, rampada ise 3000 deviri bulup turboyu devreye sokmalısınız ... Araçtan hem iyi performans hem de düşük yakıt tüketimi elde edersiniz ... Saygılarımla ...

Hocam aracınızda bir sorun yok rahat olun. geriden hızlı kaptırmadan, bayırda vites büyüterek 4.viteste çıkmaya çalışmak zordur (arabanız 2000 motor ve üzeriyse kolaydır) ve arabaya zarar verir. normali bayırın durumuna göre 2. veya 3. vitestir. selamlar

hele bir de siz karbiratörlü lpg yi görün,

turbo dizele bir daha binmezsiniz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Hocam 3000 deviri biraz geçince vites değişmen gerekir. Tabi benim arabam Broadway'a göre söylüyorum. Ama arabanın devir göstergesinde vites değiştireceğin nokta farklı bir renktedir, bellidir. Uzun süre o devrin üzerinde gitmemek gerekir ve bunu arabanın sesinden de anlayabilirsin.

yokuş yukarı çıkarken vites yükseltecekseniz arabanın devrinin iyice yükselmesini sağladıktan sonra vites yükseltin. Aksi takdirde fizik kuralları gereği araba devirden düşecek ve 4. vites devrini kaçırırsınız.Ben yokuş yukarı çıkarken dizel arabayla vites yükselteceksem arabayı 80'e kadar 3. viteste yüklenir sonra 4'e atardım.(çok dik bir yokuş olduğunu varsayıyorum)

gurcal' Alıntı:
Por Favor' Alıntı:
3000 devirden sonra turboyu acar. 3 . vitesden 4 atarken 3000 devirde degistir..

Hocama katılıyorum bende de opel corsa 1.3 cdti var 3000 devirden sonra tiz bir ses duyarsın motordan ve araba aniden ivmelenir ... Aracın vites geçişleri mümkün olduğu kadar 2500 devirde yapılmalı, rampada ise 3000 deviri bulup turboyu devreye sokmalısınız ... Araçtan hem iyi performans hem de düşük yakıt tüketimi elde edersiniz ... Saygılarımla ...

hocam bu turboyu nasıl devreye sokuyoruz. yuvarlak fan düğmelerinin hemen altında 3 tane ufak düğme var. bu düğmelerden üzerinde araba resmi (çizim şeklinde) olan bir düğme var. acaba o mu turbo?

mirayabravci' Alıntı:
gurcal' Alıntı:
Por Favor' Alıntı:

hocam bu turboyu nasıl devreye sokuyoruz. yuvarlak fan düğmelerinin hemen altında 3 tane ufak düğme var. bu düğmelerden üzerinde araba resmi (çizim şeklinde) olan bir düğme var. acaba o mu turbo?

ilahi miray hocam :) olurmu öyle düğmeyle filan hiç.
http://www.uzmantv.com/araba-motorlarin ... -ise-yarar
http://www.arabamotorlari.com/2009/09/2 ... lisir.html

yok hocam turbo otomatik devreye girer, senin kontrolünde değil. Tıslama sesine benzer bir ses gelir, vites değiştirmek için boşa geçtiğinde daha net duyarsın bu sesi, hatta modifiye meraklıları blow off takarlar vites değiştirirken çuffffff diye ses çıkarır. Performans istiyorsanız turbonun devreye girdiği devirlerde kullanırsınız mesela önünüzde bir kamyon var hızınız 90 vites 5 devir 2000 hemen geçmek için gaza yüklenirsiniz ama araç fırlayıvermez, bu durumu yaşamamak için vites 4 e atılır gaza yüklenilir devriniz rahatlıkla 3000 i geçer turbonunda yardımıyla arabanız şahlanır.

Size tavsiyem yokuş çıkarken arabanın düştüğü durumu anlamak için bir vitesli bisiklet alın ve düz yolda yokuşta vites yükseltin düşürün motorunuzun neler hissettiğini çok iyi anlarsınız :idea:

the_korsan' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
gurcal' Alıntı:
Por Favor' Alıntı:

nfs aklıma geldi birden :)

mirayabravci' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
gurcal' Alıntı:
Por Favor' Alıntı:

nfs aklıma geldi birden :)

:) Hocam o düğmelerden 3.süne bas gözlerini kapat sene 2057 geleceğe dönüş :wink: bu arada sana zahmet benim emeklilik yaşı gelmişmi ne durumdayım veya hala zorunlu hizmettemiyim bilgi alayım senden bu hükümete güvenmiyorum :) Kal sağlıcakla ...

turbo dizel araçların sevmediğim tek yanı, kalkışta ve turbonun devrede olmadığı zamanlarda hantal olmaları, gaza yükleniyorsunuz araba yavaşca hızlanıyor, 2000 geçince ve turbo devreye girince araba resmen şaha kalkıyor.. İlk başta gitsem mi gitmesem mi diyen araba birden karar değiştiriyor. Yani ivemelenme dengesiz biraz :)

Bir bayan sürücü sürekli arabanın şanzımanını dağıtıp ustaya geliyomuş.bir ,iki, üç derken usta dayanamamış sormuş: Hanımefendi kusura bakmayın ama üçtür arabanın vites kutusunu dağıtıyosunuz bunu nasıl başarıyosunuz öğrenebilirmiyim.
Hanımefendi cevap vermiş:

valla 1. vites 2. vites 3,4,5.vitesten sonrada ROKET e (R) atıyorum ne oluyosa tam o anda oluyor :scared:

share_' Alıntı:
turbo dizel araçların sevmediğim tek yanı, kalkışta ve turbonun devrede olmadığı zamanlarda hantal olmaları, gaza yükleniyorsunuz araba yavaşca hızlanıyor, 2000 geçince ve turbo devreye girince araba resmen şaha kalkıyor.. İlk başta gitsem mi gitmesem mi diyen araba birden karar değiştiriyor. Yani ivemelenme dengesiz biraz :)

3000 devirde giriyorsa turbo o zaman şehir içinde çoğu zaman hantal sürüş yapılacak sanırım bu td lerle. Para olacak benzinliyle dolaşcan aslında performans açısından. Zaten kaç tane dik rampayla karşılaşıyoruz ki :)

ozkansedef' Alıntı:
share_' Alıntı:

3000 devirde giriyorsa turbo o zaman şehir içinde çoğu zaman hantal sürüş yapılacak sanırım bu td lerle. Para olacak benzinliyle dolaşcan aslında performans açısından. Zaten kaç tane dik rampayla karşılaşıyoruz ki :)
share hocam bahsettiğiniz sorun biraz profesyonel sürücüler için sorun olmuyor. Kalkıştan önce 2000 devirin üzerinde gaz vererek debriyaj kontrolünde kaldırırsanız oldukça seri kalkıyor. Acemi olanlar için ise iyi oluyor. Kontrolü kaybedip öndeki arabanın bagajına girmeye çalışamıyorlar :D

yuzuakyener' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
share_' Alıntı:

share hocam bahsettiğiniz sorun biraz profesyonel sürücüler için sorun olmuyor. Kalkıştan önce 2000 devirin üzerinde gaz vererek debriyaj kontrolünde kaldırırsanız oldukça seri kalkıyor. Acemi olanlar için ise iyi oluyor. Kontrolü kaybedip öndeki arabanın bagajına girmeye çalışamıyorlar :D

hocam 2000 devirde araç kaldırma işini acemi olan bir sürücü bile düşünür ama 2000 devirde kaldırdığınız araç 100 bin km de baskı balata değişeceği yerde 40 binde baskı balata değişir. Bunun yanında yüksek torktan dolayı volanda elden geçer ve siz tasarruf amaçlı aldığınız dizel aracınızdan tasarruftan öte zarar edersiniz...dizel araçlarda bu ivmelenme çok dengesizdir, onun dışında tasarruftur, ekonomiklitir ona bişey diyemem, ama en küçük arızası cebinizi boşaltır ve burnunuzdan gelir.

Baskı balatanın devirle ne alakası var hocam. Baskı balatayı yıpratan uzun süre yarım debriyaj yapmaktır. Tabi ki yüksek devirde uzun süre debriyaja basılı tutmak düşük devirdekine göre daha fazla yıpranmaya yol açar ama kısa süreli kullanımlardan ciddi bir fark olacağını düşünmüyorum doğrusu. Profesyonel bi sürücü de hangi devirde kaldırırsa kaldırsın kısa sürede debriyajı bırakacaktır zaten.

yuzuakyener' Alıntı:
Baskı balatanın devirle ne alakası var hocam. Baskı balatayı yıpratan uzun süre yarım debriyaj yapmaktır. Tabi ki yüksek devirde uzun süre debriyaja basılı tutmak düşük devirdekine göre daha fazla yıpranmaya yol açar ama kısa süreli kullanımlardan ciddi bir fark olacağını düşünmüyorum doğrusu. Profesyonel bi sürücü de hangi devirde kaldırırsa kaldırsın kısa sürede debriyajı bırakacaktır zaten.

sorunuz:Baskı balatanın devirle ne alakası var hocam
cevabınızı kendiniz vermişsiniz:Tabi ki yüksek devirde uzun süre debriyaja basılı tutmak düşük devirdekine göre daha fazla yıpranmaya yol açar ama kısa süreli kullanımlardan ciddi bir fark olacağını düşünmüyorum doğrusu :D

ek olarak çok ciddi fark oluşturur, 2000 devirde araba kaldırmak, bunların yanında daha çok yakıt harcamanıza sebep olur, eeee nerde bu dizelin tasarufu o zaman. artı olarak sürekli yüksek devirde kullanmaya alışmak turbonun yeterli yağlamayı sağlamadan daha çok çalışması demektir ki, en az masrafı 2000 liradır. Bu yazdıklarım benim görüşüm değildir, profesyonel bir sürücü isen zaten biliyorsundur....

Geri