5-6-7 sınıflar için code.org

Kodla Büyü

xxltc

Süper Üye
Süper Üye
merhaba arkadaşlar bu yıl code.org dan ders işlemek istiyorum fakat siteyi pek anlamadım bir kaç uygulama var basamak şeklinde adımlardan oluşan ama bu uygulamalar basit ve 2-3 dersde bitecek şeyler code.org da nasıl ders işlemek lazım sitenini içinde ki bizim öğrencilere gösterebileceğimiz içerikler uygulamalar nelerdir. öğrencileri e postasız dahil edebileceğimiz grup kurma şekli nasıl bu konuda ders notu ve code.org a göre hazırlanmış yıllık plan elinde olan varmı.

öncelikle code.org ile başlayıp sonra scratch a geçmeyi düşünüyorum tavsiyesi olanlarda bilgi verebilir

xxltc' Alıntı:
öncelikle code.org ile başlayıp sonra scratch a geçmeyi düşünüyorum tavsiyesi olanlarda bilgi verebilir

bizde oyle yapıyoruz hocam, once code org ardından scratch ile devam ediyoruz. böylesi daha sağlıklı oluyor, üst sınıflara derse giriyorsanız small basic gibi bir dil kullanabilirsiniz.

http://studio.code.org/ sitesinden öğretmen üyelik yaptım geçen sene 6. sınıflarda.
Öğrencileri takip etmek için güzel bir panel yapmışlar. Öğrenciler için resim güvenlik kodu olacak şekilde tek tek üyeli açtım ve çıktı alıp öğrencilere tek tek verdim.
1. hafta genel olarak sitede takılmalarını istedim.
2. hafta üyelik dağıtıp angry birds kısmını açtım. Onu tamamladılar.
3. hafta elsalı olan frozen temasını yaptılar.
4. hafta flappy birds kısmını yaptılar.
Sonra da scratch kısmına geçtim. Gayette keyifliydi.

fucar07' Alıntı:
http://studio.code.org/ sitesinden öğretmen üyelik yaptım geçen sene 6. sınıflarda.
Öğrencileri takip etmek için güzel bir panel yapmışlar. Öğrenciler için resim güvenlik kodu olacak şekilde tek tek üyeli açtım ve çıktı alıp öğrencilere tek tek verdim.
1. hafta genel olarak sitede takılmalarını istedim.
2. hafta üyelik dağıtıp angry birds kısmını açtım. Onu tamamladılar.
3. hafta elsalı olan frozen temasını yaptılar.
4. hafta flappy birds kısmını yaptılar.
Sonra da scratch kısmına geçtim. Gayette keyifliydi.
sınıflara ayrı ayri grup nasıl yapacaz hocam

Öncelikle E-okuldan Sınıf listelerini excele aktarın. Birleştir komutuyla ad soyad birleştirin.
Code.orga giriş yapın. Öğrenci hesapları ve ilerlemeye tıklayın. Yeni Bölüme tıklayın. Oturum açma türü word (İngilizce kelime hazneleri için) olsun. Sınıf 5-6 hangisiyse seçin. Kursu Course1 seçin. Kaydedin.
Sınıfınız açıldı. Sınıf isminin altında Öğrencileri yönete tıklayın. Birden fazla öğrenci ekleden exceldeki öğrenci listesini ekleyin. Bu kadar.

Her sınıf için ayrı hesap açmanız izlemenizi kolaylaştırır. 6-A için oluşturduğunuz sınıfta bütün kursları öğrenciler açabilir. Siz sadece hangi kurstan başlayacaklarını seçiyorsunuz :)

Öncelikle bir karar vermeniz gerekiyor. 5-6-7. sınıfları bunu aynı anda uygulamak pek mantıklı gelmiyor bana. Ben geçen sene 6. sınıfların 2. dönemini tamamen programlamaya ayırmıştım ve bununda 6 haftasını code.org göstermiştim. Bu senede yıllık planıma bu şekilde aktardım. Daha sonrada Scratch'e geçmiştim.

Code.org'u nasıl kullandığıma gelince.
[*]Öncelikli olarak siz kendiniz code.org girdikten sonra en alttan studio bölümüne girin ve öğretmen olarak üye olun.
[*]Hangi sınıflara gösterecekseniz her sınıf için "öğrenci hesapları ve ilerleme" bölümünden "yeni bölüm" ekleyin ve bölümlere sınıf isimlerini verin. Bölümleri oluştururken de kurs bölümüne "20-hour" seçeneğini seçin.
[*]Daha sonra her sınıf ismine tıkladığınızda http://studio.code.org/join/****** şeklinde bir link oluşturuyor. Her sınıfa kendi linkini tahtaya yazın ve internete girip o linkten kayıt olsunlar öğrenci olarak. Direkt kendi sınıflarına kaydoluyorlar.
[*]Artık 20 saatlik bir kursunuz olmuş ouyor ve öğrencilerinizde o kursa kaydolmuş oluyor.
[*]Bundan sonra yapacağınız işlem https://studio.code.org/ girdikten sonra en altta "Hızlandırılmış Kurs" bölümüne girmek ve 20 derslik kursa başlamak.

Not 1: Sahneleri incelerseniz içerisinde videolar açılıyor ve videolarda 1-2 dk ile tekrar, şart, değişken, fonksiyon gibi programcılık özellikleri anlatılıyor. Bunları önceden incelerseniz her hafta 2 saatlik dersin 1 saatini siz bir konu anlatıp 2. saat onunla ilgili uygulamaları yaptırabilirsiniz.
Not 2: Öğrencilerin yaptıkları kaydedileğinden ve sizde kendi hesabından sınıfları tek tek inceleyebidiğiniz için uygulama notlarından hatta sınav notunun birini bile bundan verebilirsiniz.

Ben geçen yıl ilk dönemin son 1 ayını code.org a ayırmıştım,ikinci dönem scratch le devam ettim. Ben geçen yıl tek grup kurdum çocuklar kullanıcı adı olarak sınıf+adsoyad olarak belirlemişlerdi. Bende 150 adım ilerleyenlerın sınav puanlarına + 10 ve ders içi performanslarına 100 verdim,genelde çoğu 150 yı geçti zaten, hatta tamamını bitiren de baya vardı, bu yıl her sınıf için farklı grup yapmayı düsünüyorum.
Scratch anlatırken de her hafta yaptırdıgım etkinlikleri edmodo üzerinden yolladılar,sınavlarını da aynı şekilde yolladılar. Her çalışmayı degerlendirdigim için de çocuklar çok daha özenli yaptılar çok fazla motive oldular,tabi benim için her hafta tek tek bakıp puan vermek çok kolay değildi ama 11 yıllık öğretmenlik hayatımda en fazla öğretmen olarak hissettigim yıldı diyebilirim.

ark lar tecrübelerini için tşk ediyorum. 5-6-7 bunlardan bazılarına yanı seviyelerine gore code.org verecem. bazılarına da stratch olacak. code.org da dediğimiz gibi özelliklere bakicam. peki elinizde code.org u kapsayan yıllık plan varmı acaba.

ark lar birde bu kurs kısmında yazan
20 hour
course1
course2
course3
playlab
gibi kursların arkı ne birbirinden bu kursların hepsini tek tek yapmak mantıklı mı yoksa 20 hour yeterlimi veya nasıl yapmalıyım. tavsiyeleriniz neler.

kursların çoğunda yazıyor zaten hangi yaş gurubu olduğu. 20 hour hızlandırılmış 20 saatlik kurs. Ben genelde bunu uyguluyorum. Ama 7. sınıflara da gösterecem diyorsanız beta olan course 4'ü uygulayabilirsiniz.

KöfteHoRr' Alıntı:
kursların çoğunda yazıyor zaten hangi yaş gurubu olduğu. 20 hour hızlandırılmış 20 saatlik kurs. Ben genelde bunu uyguluyorum. Ama 7. sınıflara da gösterecem diyorsanız beta olan course 4'ü uygulayabilirsiniz.
7 ler için course4 dışında başka hangi kurs olabilir hocam

xxltc' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
7 ler için course4 dışında başka hangi kurs olabilir hocam
Açıkçası diğerlerini denemedim hocam hiç. Dediğim gibi ben 2 senedir 6. sınıflara gösterdiğim için 20 saatlik hızlandırılmış kursu gösteriyorum.

birde kurslar arasında basamak muhabbeti varmı course1-4 gibi yoksa biri bitince diğerine mi geçelim

ark lar code.org daki bu kurs lari yıl boyunca işlemek istersek sizce yeterli içerik varmı yoksa öğrenciler çabuk tamamlarlar mi seviye 6 yada 7 ler düşünüyorum

xxltc' Alıntı:
birde kurslar arasında basamak muhabbeti varmı course1-4 gibi yoksa biri bitince diğerine mi geçelim
tamamen birbirinin devamı olmasada seviye farkı var. Zaten açıklamada önerilen yaş grupları yazıyor.

tşk ler hocam. peki tüm yıl code.org kurslarını işleyebilir mıyız acaba içerik yeterlimidir sizce

xxltc' Alıntı:
tşk ler hocam. peki tüm yıl code.org kurslarını işleyebilir mıyız acaba içerik yeterlimidir sizce
Siz işleyebilirsinizde çocuklar sıkılır. Yeterli sayıda kurs var ama neredeyse her kurs içinde diğerini tekrar eden ya da aynı ola uygulamalar var. Aynı kursta bile bazen br sonraki sahne bir öncekine benziyor diye çocuklar sıkılabiliyor.

Burada önemli olan bütün kursları bitirmek değil, programcılık için gerekli olan tekrarlama çeşitlerini, şart çeşitlerini, değişken ve fonksiyon gibi yapıları anlamalarını sağlamak.

Geri