5.sınıf öğrencisine bak yaa..

Kodla Büyü
Ben kendim oynamıyorum ki pek beceremem kuş fırlatmayı bile :) ve derste de ders arasında da oynatmam.

ist_koord' Alıntı:
Çocuklar derse geç kalmayın deyip zil çaldığı halde öğretmenler odasında geyik yapan, çocuklar elinizde yemekle gezmeyin deyip okul koridorlarında çay içerek gezen, evladım BT sınıfnda yemek yemeyin deyip kendisi kahve falı bakan baktıran ve bu örnekteki gibi çocuklar oyun yasak deyip kendi oynayan bu mesleği para için yapıp karşılığında da öğrencilerin karşısına geçiyordur.

Evet oyun oynamak doğru değil ama bu doğru olmayan şeyi yapmak için ben bunca yıl okudum falan filan demekte kendini bilmezliğin dik alasıdır.
Burada okulda BT sınıfında oyun oynamak kötüyse öğretmen içinde öğrenci içinde kötüdür nasıl bir öğretmen öğrencilere örnek olması gerektiğini unutup bunu söyler.

Bu mantıktaki okul BT formatör ÖĞRETMENİ arkadaşlarıma okul müdürü "öğretmenim mesai bitene kadar bu okuldasın" dese ve kendisi saat 3'te okuldan çıksa ve siz onu görüp " Müdür bey nereye deyince" o da size " Eee sende 15 yıl idareci ol sende erken çıkarsın gibi" içindeki mantık olmayan bir cevap verse ADAM HAKLI dermisiniz.

bu örnek ne kadar mantıksızsa öğrenciye okulda oyun oynama deyip ama siz oynuyorsunuz deyince sende 15 sene oku sende oynarsın demekte o kadar mantıksız geldi bana.

Bir dakika arkadaşlar karıştırdığınız bir konu var. Oyun oynamak kötü değil.

Fakat öğrencinin oyun oynamak için araştırma bahanesi ile laba gelmesi kötü. Öğretmen için yasak olmayan bir durum öğrenci için yasak olabilir, kısıtlanmış olabilir.

Müdür örneğinde müdür yanlış bir hareket yapıyor. Ama öğretmenin oyun oynaması yasak değil. Ama öğrencinin oyun oynaması yasak.

Okulda öğrenci için yasak olan birşey öğretmen için yasak olmayabilir. Öğrencinin yapması yanlış olan bir durum öğretmen için yanlış olmayabilir.

Mesela yatakhanede öğrencinin saat 22:00'de yatması gerekir, öğrencinin o saatten sonra uyanık kalması kurallara aykırıdır, ancak öğretmenin o saatten sonra yatması gerekmez.

Aynı şekilde öğrencinin oyun oynaması yanlış olabileceği gibi öğretmenin oyun oynaması yanlış görülemez.

Öğrencinin birisi gelse, öğretmenim bizi yatırıyorsunuz ama siz oturuyorsunuz dese pek ala öğretmen o öğrenciye bu kuralın öğrenci için geçerli olduğunu; öğretmen için geçerli olmadığını ifade edebilir. Bunu ifade etmesi kendini bilmezliğin dik alası olmaz.

Yani kısaca müdür örneğiniz hatalı.

Çünkü öğrenci için geçerli her kural öğretmen için geçerli olmaz.
Siz a şahsı ve b şahsı için aynı anda ikisi için geçerli olmayan bir kuralı, a ve b şahsı için aynı anda geçerli olan bir kural ile örneklendirmeye çalışıyorsunuz.

Şimdi sizin örneğinizden yola çıkarak, saat 22:00'den sonra ayakta kalmak kötü ise öğretmen için de öğrenci için de kötüdür diye genellemek gerekir. Ancak o kural SADECE öğrenci için geçerlidir. Öğretmenin o kuralın sadece öğrenci için geçerli olduğunu vurgulaması kendini bilmezlik değil, öğrencinin kendini bilmesini sağlamaktır. Ve eğitimin önemli bir parçasıdır.

Her kural, herkes için aynı anda geçerli olmayabilir. Düz mantık sahibi olmayalım. Öğrencilerimizi düz mantıklı kişiler haline getirmeyelim.

...

Bir çocuğun 8 ile 10 saat arasında uyuması gerekir. Bir yetişkin için ise 7 saat uyku kafi ve fazla bile olabilir. Bir çocuk sabah saat 8'de uyanacak ise, o çocuk saat 22:00'de yatağa girmiş olmalıdır. Ancak yetişkin için bu kural FARKLIDIR. Çocuğunuz gelip size "sen neden bu saatte yatmıyorsun" dese, ona vereceğiniz yanıt, o kuralın kendisi ve siz için FARKLI olduğunu hissettirecek bir cevap olmalıdır değil mi?

Öğretmen arkadaş da öğrenci için geçerli bir kuralın, öğretmen için geçerli olmayacağını, "15 sene oku ondan sonra..." diyerek gayet güzel açıklamıştır.

Bence çocuk gayet mantıklı bir soru sormuş size. Cevabınız "buyur burdan yak" mı?
Aynı soruyu ben de soruyorum : Çocuklarınıza yasakladığınız oyunu siz niye oynuyorsunuz?

neyse ki bu sefer yalnız kalmadım beyan ettiğim bi fikirde. Yoksa iyice anormale bağlayacaktım.

açılan oyun sitesi için PM bekliyorum bu arada. Çocuklar soruyo valla kendim için istiyorsam aha :scared: böyle olıyım.

ist_koord' Alıntı:
Çocuklar derse geç kalmayın deyip zil çaldığı halde öğretmenler odasında geyik yapan, çocuklar elinizde yemekle gezmeyin deyip okul koridorlarında çay içerek gezen, evladım BT sınıfnda yemek yemeyin deyip kendisi kahve falı bakan baktıran ve bu örnekteki gibi çocuklar oyun yasak deyip kendi oynayan bu mesleği para için yapıp karşılığında da öğrencilerin karşısına geçiyordur.

Evet oyun oynamak doğru değil ama bu doğru olmayan şeyi yapmak için ben bunca yıl okudum falan filan demekte kendini bilmezliğin dik alasıdır.
Burada okulda BT sınıfında oyun oynamak kötüyse öğretmen içinde öğrenci içinde kötüdür nasıl bir öğretmen öğrencilere örnek olması gerektiğini unutup bunu söyler.

Bu mantıktaki okul BT formatör ÖĞRETMENİ arkadaşlarıma okul müdürü "öğretmenim mesai bitene kadar bu okuldasın" dese ve kendisi saat 3'te okuldan çıksa ve siz onu görüp " Müdür bey nereye deyince" o da size " Eee sende 15 yıl idareci ol sende erken çıkarsın gibi" içindeki mantık olmayan bir cevap verse ADAM HAKLI dermisiniz.

bu örnek ne kadar mantıksızsa öğrenciye okulda oyun oynama deyip ama siz oynuyorsunuz deyince sende 15 sene oku sende oynarsın demekte o kadar mantıksız geldi bana.

Hocam olayı nerelerle ilişiklendirdin allah aşlına :)
Verdiğin örenekler yoruma açık değilki ?
mesaiden erken ayrılma hakkı varmı idarecinin? Derse geç girmek zaten suç. Bunlarla ilgili zaten yönetmelik , genelge vs vardır.
BT sınıfında ders yoksa , öğrenciler araştırma yapıyorken oyun oynamak ile bunlar arasında benzerlik kurmak doğru değil.
Öğrencinin dikkatini dağıtmadıktan sonra gazete okumak , forum sitelerinde gezinmek ile oyun oynamak arasında hangi açıdan bakarsan bak pekte fark yok.

hamuş' Alıntı:
BT sınıfındayım 8 öğrenci var. Son zamanlarda araştırma ödevleri bittikten sonra çocuklara oyun oynaması için izin veriyordum. Fakat bunu duyan öğrenciler "yok ben şunu araştıracam geliyor yok ben bunu araştıracam" gelmeye başladı ve Bt sınıfında oldukça fazla kişi olmaya başladı ve bi baktım ki 5 dakika geçmeden çocuklar başlıyor "hocam ben bitirdim oyun oynayabilir miyim? " her neyse oyun oynamayı yasakladım o günlerden sonra bugün çocuk bitirmiş araştırmasını çıkarken benim oyun oynadığımı gördü 5. sınıf öğrencisi "hocam bize oyun oynama diyorsunuz kendiniz oynuyorsunuz " dedi ve gitti buyur burdan yak yani ölür müsün öldürür müsün

çocuklar harika...
burada konu oyun oynanıp oynanmaması değil. bir ortamda belirlenen kuralın keyfe keder uygulanmaması ve bunun diğer bireylerce sorgulanması.
helal sana 5. sınıf öğrencisi. demokrasi dersinden 10 tam puan verirdim...
hocam sizede ;
ele verir talkımı kendi yutar salkımı.. sözünü hatırlatıyım bari.

Hocamıza çok yüklendiniz bence..Boş vaktidir ister oyun oynar ister facebookta yada twitterda takılır..Bence bunu bizler sorgulayamayız..
Bende ilköğretimde görev yaparken öğrencilerin zaman zaman oyun oynamalarına izin veriyordum..Çocuktur nihayetinde bizde öğrenci olsaydık aynı şeyi düşünürdük ama söylemeye cesaret edemezdik muhtemelen..Çok takılmayın bence hocam :wink:

ilk atandığım yıl, ilçe zümresinde tüm formatörler ve BT öğretmenlerine arkadaşlar gelin oyun oynatmayalım hep birlikte karar alalım dedim en azından sözle. çok bilmiş ilçe zümre başkanı çocuklar oyun oynayacak kaçışınız yok vb. saçmaladı. o günden beri kimseye karışmam oyun konusunda.

eee bunun mevzuatta yeri var mı? liselerde var yanlış bilmiyorsam ama bt sınıfında çocuk bilgisayarda oyun oynarsa diğerleri çalışmak istemez, ders okul kültürünü bozar, deneyenler görmüştür zaten ama mevzuatta okul sitesine koymayın dışında bir yasak var mıdır?

Milli eğitimde 2 kural vardır
1. kural: öğretmen her zaman haksızdır
2. kural: öğretmenin haklı olduğu durumlarda 1. kural geçerlidir.

meselenin özü budur. bu anlayıştaki YÜKSEK! mertebedeki kişiler hala orada kaldığı sürece bu iş böyle devam edecektir...

oyun meselesine gelince, herkes oyun oynar kardeşim neyin peşindesiniz? 3 günlük dünyada bir anlıkta olsa sıkıntılardan kurtulmak herkesin hakkıdır...

Geri