Alan degisikligi ile ilgili yorumunuz nedir

Kodla Büyü
sosyoloji, tarih, edebiyat gibi sözel ağırlıklı bölümler var hocam. Anadolu üniversitesi, istanbul ünivesitesi, atatürk üniversitesinde ikinci üniversite bölümü var bildiğim. Yeni açılmadıysa. Bir de bunlardan hariç uzaktan eğitim yapan yesevi üniversitesi var. Orada bilg. müh. okuyabiliyorsunuz.
o bölümlerin hali bizimkinden içler açısı gerçekten ve bana hiç hitap etmiyor :) araştırmak lazım bu bölüm iyice canını sıkmaya başladı ders olmaması. BTR görevlenmek zorunda kalmak teknik servis muamelesi görmek sanki öğretmen değiliz hissi can sıkıcı benim açımdan

Branşımızın kıymetini bilelim arkadaşlar, teknoloji çağında kesinlikle yabana atılacak bir branş değiliz, ilerde ders saatlerimiz artacaktır. Ayrıca BTR denilen bir görevlendirme var ve ek ders sıkıntısı da yaşamıyoruz. Norm fazlalığı sıkıntısını diğer branşlarda da yaşarsınız, örneğin kendi okulumda 1 matematik öğretmeni arkadaş norm fazlalığından başka okula gitmek zorunda kaldı...

Branşımızın kıymetini bilelim arkadaşlar, teknoloji çağında kesinlikle yabana atılacak bir branş değiliz, ilerde ders saatlerimiz artacaktır. Ayrıca BTR denilen bir görevlendirme var ve ek ders sıkıntısı da yaşamıyoruz. Norm fazlalığı sıkıntısını diğer branşlarda da yaşarsınız, örneğin kendi okulumda 1 matematik öğretmeni arkadaş norm fazlalığından başka okula gitmek zorunda kaldı...

branşımızın değerli olduğu konusunda en ufak şüphemiz yok ama değer verilmediği konusundada hemfikiriz herhalde.. BTR görevlendirmesi ise sizin bakış açınız ben btr gibi teknik destek elemanı olmak istemiyorum ama zorunda kalıyorum. ben öğretmen olmak için eğitim aldım ve teknik işler yapmak değil öğrencileri eğitmek hoşuma gidiyor. Öğretmenlik ek ders almak demek değil ama hesap derseniz fazla saat dyk açan ve derse giren Öğretmenlerin ücretleri ile kıyaslayın derim.

Yeriniz iyiyse boşverin derim günde 2 saat çok yorucu olur. Değer verme konusu göreceli kötü matematikçiye kimse değer vermez iyiyse verir. Kaldı ki öğretmenlere değer işi bitti artık. Yakınsa düşünülebilir ama özür vs ile

bir muhasebe ve finansman öğretmeni olarak söylüyorum. meb bu klasik eğitim sisteminden vazgeçmek zorunda ve yeni eğitim sisteminin ister istemez merkezinde bilişim olacak. siz kendinizi alanınızda geliştirmeye bakın hocam. derslerinizin fazla olmaması sizin için daha büyük bir avantaj şu aşamada zamanınız var en azından. Halk eğitim öğretmeniyim öğrenciler muhasebe kursu istemiyor saatleri çok uzun olduğu için. kurs açamadığım için fatih projesi rehber öğretmeni olarak görev yapıyorum bir ortaokulda geçen yıl f klavye ve bilgisayar kursu açıyordum. php mysql biliyorum, şimdi c# öğrenmeye çalışıyorum sonra belki python çalışacağım. Muhasebe de yüksek lisans yapıyorum. Matematiğe geçseniz 30 saat derse gireceksiniz başka bir şey yapmaya pek zamanınız da kalmayacak. Teknik öğretmenseniz zaten tamamen boşverin kalın branşınızda

branşımızın değerli olduğu konusunda en ufak şüphemiz yok ama değer verilmediği konusundada hemfikiriz herhalde.. BTR görevlendirmesi ise sizin bakış açınız ben btr gibi teknik destek elemanı olmak istemiyorum ama zorunda kalıyorum. ben öğretmen olmak için eğitim aldım ve teknik işler yapmak değil öğrencileri eğitmek hoşuma gidiyor. Öğretmenlik ek ders almak demek değil ama hesap derseniz fazla saat dyk açan ve derse giren Öğretmenlerin ücretleri ile kıyaslayın derim.
Siz bilirsiniz hocam. Branş değiştirmek istiyorsanız değiştirin, tercih sizin...

Matematik biraz önde. Bunun sebeplerinden birincisi matematiğe yetenekli öğrencilerle dilediğiniz kadar matematik dersi yapabilme fırsatınız var ama bilişime yeteneği olan öğrencilerle ders yapabilme fırsatınız yok. 2 saatlik derste ne anlatabilirseniz o. Dyk açayım deseniz ayrı dert. Seçmeli ders seçilmesi ayrı dert. Dyk'ya da seçmeli derslere de ne veliler ne okul idareleri sıcak bakıyor. Çünkü çocuklar test çözsünler isteniyor. Sürekli test çözecek çocuklar. Beyinleri katılaşana kadar test çözecekler. Sürekli bir şeylere hazırlanıp duracaklar. Ama hiçbir şey yapmayacaklar. Sadece hazırlanacaklar. Bol bol test çözecekler, hep ders çalışacaklar, hep hazırlanacaklar. Aman bir şey yapmasınlar, aman bir şey üretmesinler, aman başımıza icat çıkarmasınlar.

Neyse. Konudan çok saptık. Toparlayalım. Kısacası bence ikisinin de mesleki tatmini aynı ama bilişimde o mesleki tatmini yaşamanız için fırsat verilmiyor. Yoksa iyi öğrencilerle mis gibi işler yapılabilir, projeler çıkarılabilir. Ancak, test çözdürmek, çocukları sınavlara hazırlayıp durmak mesleki tatmini sağlıyorsa, matematik alanında bu fırsat bolca bulunuyor.

Matematiğin önde olmasının diğer sebebi ise tamamen duygusal sebepler. Eğer bilişim alanında yazılım geliştirip satmak, tasarım yapıp satmak vs. gibi ek işler yapmıyorsanız, özel ders vermek, kurs açmak, kurs merkezlerinde çalışmak vs. gibi eğitim alanındaki işlerde matematik her halükârda önde. Dyk'sından ayrı kazanıyorlar, özel derslerden ayrı kazanıyorlar. Sınav cenneti canını yidiğimin ülkesi. Matematikçiler kazanmayacak da biz mi kazanacağız!

Sonuç olarak velilerin ve okul idaresinin gözünde önemli olayım, güzel de para kazanayım derdiniz varsa, matematik derim. Aslında şöyle bir seçenek de var; bir matematik öğretmeni, öğrencileri sınavlara hazırlamaktan vazgeçip, matematiğin asıl vasfı olan kavramlar üzerinde düşünme olayına eğilebilir. Eğlenceli ve uygulamalı olarak ders işler. İspat anlatır, zor problemlere zaman harcar, matematik dünyası dergisinin eski sayılarından vs. ilginç konuları derse taşır, oyunlarla matematik anlatır vs. Ancak o zaman da ne veliler mutlu olur, ne okul idaresi.

Bilişimde tayinler çok zor oluyor.Puanlar çok yükseldi ve neredeyse hiç açık yok.Geçen yıl bir çok kişi tayin isteyemedi bilginiz olsun.Geçmek mantıklı olabilir.Tabi tayin düşünüyorsanız

Lise matematik için sadece tayinde zorlanırsınız diye düşünüyorum hocam.
Bizim branşa gelince evet fazla değerimiz yok gibi görünüyor ama yanlış anlamayın arkadaşlar bu işte bizim de suçumuz var. Aslında avantajımız çok. Bugün her şey internet üzerinden.. E,devlet, e-okul, mebbis vb. Okullarda yazıcıdan tut, projeksiyon cihazı, akıllı tahtalar vb. her şeyle uğraşıyoruz. Bunlardaki arızalar zaten artık klişeleşti. Bunları iyi öğrenirseniz arıza durumunda kolaylıkla yapabiliyorsunuz ve inanın dersinizi önemsemeyen gibi görünen okul müdürleri sizi evden arabasıyla alıyor, peşinizde pervane oluyorlar. ben bulunduğum ilçede tek bilişimciyim. İlçede 3 ortaokul ve bir ÇPAL var. Bunlardaki ve bağlı köylerdeki bilişim arızalarına ben gidiyorum ben bakıyorum.
Sınıf yerine sahada olmayı seven birisiyim. Köylere güvenli internet seminerlerine gidiyorum. İlçe Milli Eğitimin bütün bilişim işleri(teknik arızalar, sunum video hazırlama, sertifika haz. ve basımı vb.) bende.. AB projesi hazırlamayı öğrendim. Birkaç kez yurt dışına çıktım. Bununla ilgili ilçedeki istekli öğretmen arkadaşlara bilgi veriyorum. Kodlamayla ilgili yerel ve ulusal yarışmalara öğrenci hazırlıyorum ve geçen sene dereceye de girip hem kendi ismimi hem de kendi okulumun adını duyurmuş oldum. Böyle olunca da çok mutlu oluyorum. Çünkü derse girmek hele de tahta başında 40 dk. ders anlatırken dur kızım, sus oğlum beni inanın yoruyor. BT sınıfımda gösteriyorum örneği çocuklar ödevi yaparken ben de çayımı yudumluyorum.. Bilişim nette yeni şeyler öğreniyorum..
Dediğim gibi bizim branşta şartlar(çalıştığınız okul, bulunduğunuz ilçe, okul teknolojik araçları vb.) çok önemli..
Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Son düzenleme:
hayırlı olsun hocam. sizin durumunuzda olmak isteyen binlerce bt öğretmeni vardır eminim ki bunlardan biri de benim. matematik örgün eğitimde kaydım var ama bir türlü derslere gidip sınavları geçemediğim için mezun olamıyorum. takdir ettim şahsen sizi. ben de inşallah bir gün matematiği bitirir alan değişikliği yaparım ve şu değersizlikten kurtulurum. zerre kadar düşünmem heralde.gelecek bilişimin vs safsatalarına da kesinlikle inanmıyorum. sınavda çıkıyorsa değerli değilse at gitsin mantığı var hem öğrenccide hem idarede hem velide. bence en iyisini yapmışsınız. hayırlı olsun tekrardan.

Tercih yaptim nasipse olsun. Hepinize yorumlariniz icin tesekkurler
Hocam hayırlı olsun darısı bizim başımıza keşke bende bitirebilsem hiç düşünmeden değiştiririm herhalde hocamında dediği gibi gelecek bilişimin vs safsatalarına da kesinlikle inanmıyorum. sınavda çıkıyorsa değerli değilse at gitsin mantığı var hem öğrencide hem idarede hem velide. bence en iyisini yapmışsınız. hayırlı olsun tekrardan.

Lise matematik için sadece tayinde zorlanırsınız diye düşünüyorum hocam.
Bizim branşa gelince evet fazla değerimiz yok gibi görünüyor ama yanlış anlamayın arkadaşlar bu işte bizim de suçumuz var. Aslında avantajımız çok. Bugün her şey internet üzerinden.. E,devlet, e-okul, mebbis vb. Okullarda yazıcıdan tut, projeksiyon cihazı, akıllı tahtalar vb. her şeyle uğraşıyoruz. Bunlardaki arızalar zaten artık klişeleşti. Bunları iyi öğrenirseniz arıza durumunda kolaylıkla yapabiliyorsunuz ve inanın dersinizi önemsemeyen gibi görünen okul müdürleri sizi evden arabasıyla alıyor, peşinizde pervane oluyorlar. ben bulunduğum ilçede tek bilişimciyim. İlçede 3 ortaokul ve bir ÇPAL var. Bunlardaki ve bağlı köylerdeki bilişim arızalarına ben gidiyorum ben bakıyorum.
Sınıf yerine sahada olmayı seven birisiyim. Köylere güvenli internet seminerlerine gidiyorum. İlçe Milli Eğitimin bütün bilişim işleri(teknik arızalar, sunum video hazırlama, sertifika haz. ve basımı vb.) bende.. AB projesi hazırlamayı öğrendim. Birkaç kez yurt dışına çıktım. Bununla ilgili ilçedeki istekli öğretmen arkadaşlara bilgi veriyorum. Kodlamayla ilgili yerel ve ulusal yarışmalara öğrenci hazırlıyorum ve geçen sene dereceye de girip hem kendi ismimi hem de kendi okulumun adını duyurmuş oldum. Böyle olunca da çok mutlu oluyorum. Çünkü derse girmek hele de tahta başında 40 dk. ders anlatırken dur kızım, sus oğlum beni inanın yoruyor. BT sınıfımda gösteriyorum örneği çocuklar ödevi yaparken ben de çayımı yudumluyorum.. Bilişim nette yeni şeyler öğreniyorum..
Dediğim gibi bizim branşta şartlar(çalıştığınız okul, bulunduğunuz ilçe, okul teknolojik araçları vb.) çok önemli..
Herkesin hakkında hayırlısı olsun.
Hocam tamamen meslekten beklentileriniz ve çalışma koşullarınız ile alakalı bir durum. Siz şanslı olarak görebilirsiniz kendinizi. Ben 2004 te yerleştiğimde bizim bölümün çok reklamı yapılmıştı. ilk 14000 den tercih verip okumuştum. O zaman yıldız teknik inşaat mimarlık, itü mimarlık vb üniversitelerde çok iyi bölümler gelmesine rağmen havasına kapılıp böte yi tercih ettik. Mezun olunca bir baktık ki meslek liselerine atanamıyoruz. dersimiz seçmeli olmuş. 8 sene bilişim öğretmeni olarak çalıştım.
ilk sene 46-48 kişilik sınıflar ile 14 bilgisayarlı laboratuvarda ders yapmaya çalıştım. 18 saat civarı derse giriyordum başka bir ek ders yoktu.
sonra ki 2 sene formatörlük çıktı okullarda teknik eleman gibi çalıştım. 8-5 mesaisine tabi tutulmaya çalışıldık o dönem çok mücadele ettim hakkımda çok tutanak tutuldu. Okul idarelerinin tavrı yüzünden korsan program bile yüklemedim haklarımı kullanarak.
sonra ki 2 sene köy okuluna atandım 6 saat derse giriyordum merkez okulunda formatörlük yapıyordum ama formatörlükten ziyade teknik servislere tablet gönderip alma işi yaptım çünkü o dönem verilen vestel tabletler hep sıkıntı çıkarıyordu ayrıca öğrenci aktivasyon vs işleri bitmek bilmiyordu. farklı liselerin bilgisayarlarına bakıyordum eleman eksikliğinden dolayı ayrıca web sitesi tasarımları hepsini tek yapıyordum.
sonraki 2 sene merkeze atandım ama durum benzer şekilde devam etti.
son sene İzmir'e atandım ama okullar daha kötü durumdaydı. 16 saat ders aldım. tam gün eğitim olduğu için formatörlük yapmak istemiyordum artık bilgisayar arızası denince kusasım geliyordu.
Görev yaptığım tüm senelerde öğrenciler ve velilerden seçmeli ders olduğu için umursamaz bir tavır vardı.( Öğrenciler ile ilişkin ne kadar iyi olsa da derse önem verme konusu hep arka planda kaldı). Veliler bile sorma ihtiyacı duymuyordu.
Geçen sene alan değişikliği ile elektrik branşına atandım. Meslek liselerine öğrenciler akademik olarak ne kadar kötü olsa da oturup konuşabiliyorsun. Yetişkin sayılırlar. Kendi açımdan 14 yıllık çalışma hayatımın en rahat 12 ayını geçirdim. Alan değişikliği ile matematik-fen vs branşlara geçenler çok zorlanacağını sanmıyorum. haftalık 4-5 saatlik dersi varsa öğrencileri kontrol edebiliyorlar.
Umarım herkes mutlu olduğu işi yapar.

Hocam tamamen meslekten beklentileriniz ve çalışma koşullarınız ile alakalı bir durum. Siz şanslı olarak görebilirsiniz kendinizi. Ben 2004 te yerleştiğimde bizim bölümün çok reklamı yapılmıştı. ilk 14000 den tercih verip okumuştum. O zaman yıldız teknik inşaat mimarlık, itü mimarlık vb üniversitelerde çok iyi bölümler gelmesine rağmen havasına kapılıp böte yi tercih ettik. Mezun olunca bir baktık ki meslek liselerine atanamıyoruz. dersimiz seçmeli olmuş. 8 sene bilişim öğretmeni olarak çalıştım.
ilk sene 46-48 kişilik sınıflar ile 14 bilgisayarlı laboratuvarda ders yapmaya çalıştım. 18 saat civarı derse giriyordum başka bir ek ders yoktu.
sonra ki 2 sene formatörlük çıktı okullarda teknik eleman gibi çalıştım. 8-5 mesaisine tabi tutulmaya çalışıldık o dönem çok mücadele ettim hakkımda çok tutanak tutuldu. Okul idarelerinin tavrı yüzünden korsan program bile yüklemedim haklarımı kullanarak.
sonra ki 2 sene köy okuluna atandım 6 saat derse giriyordum merkez okulunda formatörlük yapıyordum ama formatörlükten ziyade teknik servislere tablet gönderip alma işi yaptım çünkü o dönem verilen vestel tabletler hep sıkıntı çıkarıyordu ayrıca öğrenci aktivasyon vs işleri bitmek bilmiyordu. farklı liselerin bilgisayarlarına bakıyordum eleman eksikliğinden dolayı ayrıca web sitesi tasarımları hepsini tek yapıyordum.
sonraki 2 sene merkeze atandım ama durum benzer şekilde devam etti.
son sene İzmir'e atandım ama okullar daha kötü durumdaydı. 16 saat ders aldım. tam gün eğitim olduğu için formatörlük yapmak istemiyordum artık bilgisayar arızası denince kusasım geliyordu.
Görev yaptığım tüm senelerde öğrenciler ve velilerden seçmeli ders olduğu için umursamaz bir tavır vardı.( Öğrenciler ile ilişkin ne kadar iyi olsa da derse önem verme konusu hep arka planda kaldı). Veliler bile sorma ihtiyacı duymuyordu.
Geçen sene alan değişikliği ile elektrik branşına atandım. Meslek liselerine öğrenciler akademik olarak ne kadar kötü olsa da oturup konuşabiliyorsun. Yetişkin sayılırlar. Kendi açımdan 14 yıllık çalışma hayatımın en rahat 12 ayını geçirdim. Alan değişikliği ile matematik-fen vs branşlara geçenler çok zorlanacağını sanmıyorum. haftalık 4-5 saatlik dersi varsa öğrencileri kontrol edebiliyorlar.
Umarım herkes mutlu olduğu işi yapar.
Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Ben de meslekte 14.yılımdayım ama bunun sadece yarısını aktif olarak derste geçirmişimdir. Normalde hep sahadayım ve bu da beni çok mutlu ediyor. Bi aksilik olmazsa bir iki haftaya başka bir görev için görevlendirme isteyeceğim.
Bu arada tekrar öğretmen olarak atansaydım tercihim kesinlikle İngilizce branşı olurdu. :)

Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Ben de meslekte 14.yılımdayım ama bunun sadece yarısını aktif olarak derste geçirmişimdir. Normalde hep sahadayım ve bu da beni çok mutlu ediyor. Bi aksilik olmazsa bir iki haftaya başka bir görev için görevlendirme isteyeceğim.
Bu arada tekrar öğretmen olarak atansaydım tercihim kesinlikle İngilizce branşı olurdu. :)
İngilizce öğretmenliği kazandım ama gidemiyorum. İkinci öğretim yok.

Maalesef idareciliğe geçtim ve farklı şehirde. Bulunduğum şehirde ing dili var komşu ilde elt vardı ona puanım yetmedi.

Hazırlığı atladım ama beklediğimden daha az dersi saydılar. Mesela en fazla külfet olacak öğretmenlik uygulaması dersinden muaf yapmadılar. Akts olayına takmışlar. Dağ fare doğurdu :)

Bu sene il dışına bakacağım şehre göre o ile ya da merkezi yatay geçiş yapabileceğim başka bir şehre geçebilirim.

Maalesef idareciliğe geçtim ve farklı şehirde. Bulunduğum şehirde ing dili var komşu ilde elt vardı ona puanım yetmedi.

Hazırlığı atladım ama beklediğimden daha az dersi saydılar. Mesela en fazla külfet olacak öğretmenlik uygulaması dersinden muaf yapmadılar. Akts olayına takmışlar. Dağ fare doğurdu :)

Bu sene il dışına bakacağım şehre göre o ile ya da merkezi yatay geçiş yapabileceğim başka bir şehre geçebilirim.
ders saydırma konusunda itirazda bulunabilirsiniz. Ders saydırma olayı çok profosyonelce değilde şansa yapılıyo

ders saydırma konusunda itirazda bulunabilirsiniz. Ders saydırma olayı çok profosyonelce değilde şansa yapılıyo
Hocam intibak yönetmeliğine göre yapıldı akts hesabı çok da itiraz edilecek bir şey yok aslında. Üniversitede adamlar kendi krallıklarını kurmuş her yerde. Kimi kime şikayet ediyorsun ki? Torpille gelen adam hak hukuk mevzuat ahlak etik bilir mi?

Geri