Arabam neden çok yakıyor?

Kodla Büyü

mkaratas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bende uno 70 s 1400 motor araba var. LPG'li. yalnız hem bu forumda hemde arkadaş çevresinde konuşulanları duyuyorum onlara göre benim araba çok yakıyor.

20 lt gaz ile 145 km gidebiliyorum şehiriçi.
40 TL benzin ile 60 KM gidebiliyorum

Diğer arkadaşlarla görüşüyorum. Adam Depoyu doldurmuş 150 TL benzinle 550- 600 KM gidiyorum diyor. Dİğer bir arkadaşımda 93 model BMW var 2000 motor Sıralı sistem LPG var onda onun arabası benimkinden az yakıyor. Hava filtresini değiştirdim Bujileri değiştirdim gaz ayarını yaptırdım ama hala aynı. Neden çok yakıyor olabilir.

hocam yanlışlık var herhalde 40lt benzinle 60 km gidiyosun hocam uçak bile daha fazla gider eğer öyleyse problemdende öte birşey var ..benim 1.6 motor bile 50lt şehir içi 450km şehir dışı 730km yapıyor

Aracınızı kısa mesafelerde kullanıyorsanız çok yakar. Motor ısınmadan siz gideceğiniz yere varıyorsunuz zaten.

cubido' Alıntı:
hocam yanlışlık var herhalde 40lt benzinle 60 km gidiyosun hocam uçak bile daha fazla gider eğer öyleyse problemdende öte birşey var ..benim 1.6 motor bile 50lt şehir içi 450km şehir dışı 730km yapıyor

hocam yanlışlık var ama malesef sizde var. yanlış anlamışsınız. LT hatırlamadığım için oraya 40 TL yazmıştım.

esesim26' Alıntı:
Aracınızı kısa mesafelerde kullanıyorsanız çok yakar. Motor ısınmadan siz gideceğiniz yere varıyorsunuz zaten.

bilmiyorum olabilir. Okul ev arası 6 KM. Okul çarşı arası 3-4 km. Ev çarşı arası 8 KM. Normalde bu şekilde gidiyorum. GEnelde okul-ev, okul-çarşı veya direk ev-çarşı gidiyorum. tabi sürekli ışıklarda da duruyorum. ama aynı yolları diğer arkadaşlarımda yapıyor. hem onlar çarşı da oturdukları halde daha az yok gidiyorlar.

evet yanlışlık bendeymiş ama 40 tl ile 60 km gitmeside abes çok çok az tl ve lt farketmiyo sonuçda doğru.

mkaratas' Alıntı:
arkadaşlar bende uno 70 s 1400 motor araba var. LPG'li. yalnız hem bu forumda hemde arkadaş çevresinde konuşulanları duyuyorum onlara göre benim araba çok yakıyor.

20 lt gaz ile 145 km gidebiliyorum şehiriçi.
40 TL benzin ile 60 KM gidebiliyorum

Diğer arkadaşlarla görüşüyorum. Adam Depoyu doldurmuş 150 TL benzinle 550- 600 KM gidiyorum diyor. Dİğer bir arkadaşımda 93 model BMW var 2000 motor Sıralı sistem LPG var onda onun arabası benimkinden az yakıyor. Hava filtresini değiştirdim Bujileri değiştirdim gaz ayarını yaptırdım ama hala aynı. Neden çok yakıyor olabilir.

Hocam yanlışın var herhalde

20lt gaz=40 tl(son zamla) 40/145=27,5 krş/km

40/60=66 krş/km

Normalde hocam ben olması gerekeni yazıyorum. 1.6 motor araç için km de 20 krş(gazla), 35 krş(benzinde) şehir içinde,

15 krş(gazla), 25 kr(benzinde) şehir dışında. Daha aşağısını yazanlara ben itibar etmiyorum. Km'de 10krş diyenler hikaye anlatıyor gibi geliyor bana. Saygılar.

bence yanlışlık yok bendede uno var normal şehirler arası 13 kuruş sa şehiriçi 30 kuruştan aşşağı değil nasıl bi motorsa arkadaş şehirler arası şehir içi 2,5 kat fark var yau :mrgreen:

fanfatih' Alıntı:
Hocam yanlışın var herhalde

20lt gaz=40 tl(son zamla) 40/145=27,5 krş/km

40/60=66 krş/km

Normalde hocam ben olması gerekeni yazıyorum. 1.6 motor araç için km de 20 krş(gazla), 35 krş(benzinde) şehir içinde,

15 krş(gazla), 25 kr(benzinde) şehir dışında. Daha aşağısını yazanlara ben itibar etmiyorum. Km'de 10krş diyenler hikaye anlatıyor gibi geliyor bana. Saygılar.
yok hocam yanlış varsa arabada var. dedğim gibi yakıyor ve 1 defalık olayda değil. ondan söylüyorum. Senin arabanda benim arabam arasında 145 km de 10 TL fark var. işte bende bunun nedenini öğrenmeye çalışıyorum.

pc555' Alıntı:
bence yanlışlık yok bendede uno var normal şehirler arası 13 kuruş sa şehiriçi 30 kuruştan aşşağı değil nasıl bi motorsa arkadaş şehirler arası şehir içi 2,5 kat fark var yau :mrgreen:

evet doğru söylüyorsun. Şehirler arası 20 LT gaz ile 170 KM den fazla yaptım.

hocam bende 1,4 motor broadway var.
12 lt opetin gazı (24 tl ediyor.) ile 140 km yaptım. Büyük çoğunluğu uzun mesafe. 170 bin yakıyor.

şehir içi en fazla 190 bin yakar.
şehir dışı da 150-160 bin arası.

Yakıt tasarrufu
1-Aracı düzgün kullanın - Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcatır. Ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının.
2-Yüksek viteste kullanın - Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır.
3-Yüksek hızlardan kaçının - Ne kadar hızlı giderseniz, rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır.
4-Deponuzu tam doldurmayın - Yakıt deposunun tam olarak doldurulması fazladan ağırlık ve yakıt tüketimini anlamına gelir. Ayrıca yola çıkmadan güzergahı tespit edin.
5-Lastiklerinizi doğru basınçta tutun - Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetli ve uzun ömürlüdür. Ayrıca, az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.
6-Klimayı az kullanın - Klimalar, motorun gücünden yararlanarak çalıştığı için gereksiz yere klima çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.
7-Fazla yük taşımaktan kaçının - Taşıdığınız her fazla kilogram tüketimi artırır. Bagaj taşımak için kullanmıyorsanız üst bagajınızı sökün.
8-Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez. Motorun ısınması için 30 saniye yeterli olacaktır. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.
9-Doğru yağı kullanın - Her zaman önerilen motor yağını kullanın.
10-Hava filtrelerini kontrol edin - Hava filtreleri pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırabilir.

Özellikle soğuk nedeniyle araçların daha çok yakıt tükettiği kış aylarında yakıt tasarrufu daha önemli hale geliyor.

Uzmanlara göre, ekonomik sürüş tekniklerini kullanan kişiler, bir yılda yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak bunun için otomobil kullanılırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Bir otomobilin daha az yakıt tüketmesi için her şeyden önce yazlık ve kışlık bakımları ile periyodik kilometre bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Lastiklerin de yazın yaz, kışın ise kış şartlarına uygun olması, eskiyerek izleri silinmiş tekerlerin patinaj nedeniyle yakıt sarfiyatını artıracağı düşünülerek kullanılmaması, yakıt ekonomisini etkiliyor.

İşte sürücülerin yakıt tasarrufu için dikkat etmesi gereken ayrıntılar:

''-Zorunlu olmadıkça otomobilinizi 2000-3000 devir aralığında kullanın

-Hep yeşil ışıklarda geçmek, kırmızıya yakalanmamak için kentlerdeki 'yeşil dalga' hızlarına dikkat edin

-Çok uzun süre yananlar hariç, kırmızı ışıklarda kesinlikle motoru stop etmeyin

-Otomobilinizin bagajında su bidonu benzeri ağırlık yapacak gereksiz yükler bulundurmayın

-Şehir içinde, kırmızı ışığı görür görmez gazdan ayağınızı çekin ve aracınızı ışığa kadar ek benzin yakma durumundan kurtarın.

-Ani ve aşırı gaza basmalardan, gereksiz ani frenlerden kaçının.''

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, bu konulara dikkat edilmesi durumunda otomobilin yüzde 10 ile yüzde 20 arasında daha az yakıt tüketeceğini vurguladı.

Otomobilin yüzde 20 daha az yakıt tüketmesinin kişiye hatırı sayılır bir katkı sağlayacağını vurgulayan Kalyoncu, şunları kaydetti:

''Akaryakıta yüzde 20 herkes için önemlidir. İvmeli araç kullanmayan, yoldaki yeşil dalgaları gözetip kırmızı ışığa yakalanmayan ortalama bir sürücü, yıl sonunda büyük bir tasarruf sağlayabilir. Ortalama bir otomobilin ayda 200 liralık akaryakıt tükettiğini düşünürsek, sürücü, bir yılda yakıta 2 bin 400 lira vermektedir. Bunun tasarruf edilecek yüzde 20'si 480 liraya gelecektir. Yılda yaklaşık 500 lirayı da kimse sokağa atmak istemez.''

hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. şayet bu ilk araba kullanışım değil malesef. Yani diğer kullandığım araçlarda yakıt bu şekilde değil. O saydıklarınızdan bir tek yağ markasından emin değilim. Birde asıl merak ettiğim motordan herhangi bir ayar yaptırmam gerekiyor mu? Haftaya sanayiye gidecem ama orada bir sorun için gidiyoruz adam dünya kadar sorun çıkartıyor. Sırf para koparmak için sağlam parçalara arızalı diyor değiştirmeye çalışıyorlar. O yüzden şunlara sadece bak demek istiyorum. acaba nerelerde sorun olabilir.

hocam arabanın temiz olmasıda önemli. motor çok yıpranmışsada olabilir. benim araba 94 model 100 bin yeni geçtik. eğer çok hor kullanılmışsa ondanda olabilir. şimdi yaptığınız km hepsi şehir içi sayılır. çünkü arabanın motoru ısınana kadar şehiriçi gibi yakar. yalnız öyle bile olsa en fazla 200 bin yakması lazım. eğer servisiniz böyleyse , o zaman en iyisi bi orjinal tofaş servisine gitseniz daha iyi olur.
motorun ek ayarları varmı tam bilemiyorum. bildiklerim buji ayarı , düzenli bakım(5000 km de bir) , yağını , suyunu kontrol ediyoruz. :)
yalnız iyi bi motor ustası herşeyini çözer. o yüzden çok tutulan bi ustaya gidin bence.

Kış şartlarında fazla yakması normal ama

UNo harbi fazla yakıyormuş.

bende 45 tl gazla 220 km yaptım yani 0,204 tl/km oluyor.

ama çoğunluğu şehir içi ve 1-2-3 viteste kullandık.

yeni öğreniyor olmamızda etkiler sanırım.

ek olarak fren ayarlarınız sıkı olabilir, aracınızın aks ve teker bilyalarında sorun olabilir. bu sebepler lastiğe olan direnci artırır ve araç fazla yakar.

lada samara 1500 cc arabam var . 1 ay oldum alalı. fazla yakıyordu . gaz ayarı için götürdüm . usta sentesi kaymış (ne demekse hala anlamadım)dedi. 40 tl işçilik ücreti aldı.
daha önce 0.300 üzeri yakan arabam lpg de şehir içi 0.220 krş falan yakıyor şuanda. lada servisine götürdüm; kış şartlarında normal dedi. benzinde deneme fırsatım olmadı.

hocam aracın ayarlarına bi çöz attır istersen.
hava karısım oranlarına ,gazın beynıne ,sübaplara,
bakın buji çok önemli
daha bi çok konu var ben reno 12 kullandım 1 yıl

km 300 den 180 indi şehir içi sırf ayarlamaları yaparak.

birde depo delik olmasın.. :D

hocam senınde bı yanlısın olabılır.
nasıl bir hesap uyguluyosun sen.

aracınızı bilmiyorum ama enjeksiyonlu ise map sensörüne bir baktırın, sürekli zengin karışıma sebep oluyor olabilir.

Sübap ayarı yaptrılması gerekebilir. Ayrıca debriyaj balataları bitikse ve fazla gazlı kullunmak gerekiyorsa onun içinde fazla yakabilir.

Ayara giderken bizide ayarlamasınlar.

Yapılan işlemlerin ücretleri nelerdir.

Mesela yağ değiştirme işlemi ne kadar (Yakıt konusunda bir artısı olur mu bilmiyorum da!!)

vd.

Merhaba Arkadaslar bende Uno 60 s var tüp yok benzinde şehir içinde 50 tl ye 100 km yapıyor uzun yolda ilk defa denedim 150 İle 530 Km yaptık ne kadar tamircilerede götürsem cok fazla yakmasının nedeninin ne olduugunu bir türlü bulamadık sizce neden cok yakıyordur.. yorumlarınızı bekliyorum tsk ederim.... :?:

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim de yakıt promblemim var heralde bende uno 70s var 1400.cc 20 tl gaz ile şehir içi 82.83 km yol yapıyor ustaya göturdum araç çok yakıyor diye gazı kıstırdım araç bu defa 20 tl ile 65 km yol yaptı şehir içi sonra yine bi ayar yaptırdım 20 tl ile bu defada 82.83 yaptı önceden uno kullanmış arkadaşım var öok yakıyor diye içime kurt düşürdu kafama da takıldı şimdiii gaz ayarı yapan ustalara doruyorum km de 130 .140 yakıyor başkaları benim araç neden 82.83 yapıyor diyorum normal diyor unocular çok diyor ustalar normal diyor aynı zaman da eniştemde karburatörcu yakıtı gayet normal diyorrr anlamadım gittti ben bu işi kime inanayım kimi dinleyeyi şaştım kaldım unosu olan veya bilgisi olan arkadaşlar bi cevap yazarsa çok sevinecegim :?

gayet normal diyen ustalar hesaptan anlamıyorlar galiba. en bakımsız araba bile bu kadar abartmaz diye düşünüyorum. km de 50 kr çok fazla. bende 98 şahin vardı km de 25 kr a kadar ( lpg 1,55) çıkmıştı bi ara. lpg beyin değişti yine fayda etmedi. buji kabloları ve distribütör kapağı değişince düzelebildi. aracın çekişi hızlanması farkedilir şekilde değişti. yakıtta farkedilir şekilde azaldı tabii.

hocam merhaba. bende de 96 model uno var. Daha yeni tüp taktırdım. Aldığımdan beri (2005) 25 krş yakıyordu :roll: Ramazan Bayramında memlekete gittim kmde 18 kr yaktı. Kurban bayramında havalar soğuktu falan 21 kr yaktı. Hava filtrelerim sürekli temizdir. Yazın bor koydum (kışın soğuk olduğu için zarar verebiliyor). Yağım hep kalitelidir. Bujilerime dikkat ederim. Aa burada yazarken aklıma geldi de değişmesi lazım :idea: Accayip spor kullanırım ona rağmen yakıt tüketimim güzel. Ancak FEMA marka tüp taktırdım aralıkta; şu an yakıtta sorun var. İlk depoyla 30lt 240 km gitti. sonra 25 litre aldı, sonra 24 derken ayar yaptırdıktan sonra 23 litreyle 240 km yaptım. Tokat'tan Turhal'a giderken gazım bitti Opet Mogazdan aldım Avanosta. Bir depoyla 100km bile gitmedi. Nevşehirden Konyaya geçtim km'de hesapladım 11,6 kuruş yaktı. Anlıycan biraz da gazla ilgili bir problem. Ancak unoların dilinden anlayan usta yok hocam bunu açık ve net söyleyeyim. benim de üye olduğum http://www.unofan.com sitesi var. orada açılan başlıklara göz atabilirsin. Bir ara başıma gelmişti. Ön fren borularım tıkanmış km'de 50 kr olmuştu yakıt tüketimim. Sübap ayarı yaptırman gerekebilir. Debriyaj balatan kaçırıyor olabilir. Egsozunda problem olabilir. Sen en iyisi bunu unofanda bir sor hocam.

cvplar için tşkler arkadaşlar şaşırdım kaldımm yarın bujileri buji koblolarını distiributör kapagını felan degiştirecem ondan sonra bakacam ne olacak peki ustalar neden normal diyor ben bunu anlamıyorum kaç defa ustaya gitsem iii normal yakıyor diyoorr bende fazla dikkate almadım açıkcası arkadaşım çok yakıyor çok yakıyor diyipte başımın etini yiyene kadar bende ustalara güveniyordum ama bakıyorum kii anormal bi durum var ortadaa bakalım herşeyi bi degiştireyim durum neyi gösterecekk

@mkaratas hocam sattınmı aracı konu da epey ilerledi. Servis bayiliği alıcaz neredeyse.
Sorun çözüldümü merak ettim açıkcası.

Lpg li Brodvay 1991 model küçük tüp takılı (30 lt olması lazım). 40-42 tl arası doluyor.Şehirlerarası 260 km yaptım. Şehiriçi 180-200 km arası gidiyor.

Geri