Arabanızı emanet veriyor musunuz?

Kodla Büyü

Reyhanli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar,
araba emanet verme olaylarına nasıl bakıyorsunuz.
Emanet verir misiniz?
vermez iseniz, bunu karşıya nasıl açıklıyorsunuz?

Ne kadar az verirseniz o kadar kardır. Sizi ben götüreyim deyin muhtemelen istemeyeceklerdir.

Hocam kesinlikle vermemekten yanayım. hatta ne emanet alın ne verin derin. birkac yıl önce bi arkadasımın arabasıyla ufak bi kaza yaptık hasarı masrafı karsılasam bile sonucta araba da boya falan oluyo belki degisen duzeltme oluyo otomatikman degeri düşüyo.bide karsıdaki adamın malı zarar gorunce canı yanar haliyle. sonrasında kimseden bu talepte bulunmadım. isteyen oldugunda da bu olayı anattım ve kesinlikle vermeyecegimi onunla alakalı olmadıgını belirttim bu durumun.

bir öğretmen arkadaş arabasını emanet vermiş akabinde verdiği kişi bir yayaya çarpıp ölümüne sebep olmuş. bunun sonucu olarak araç sahibine dava açılmış. kan parası şu parası o parası derken adamın iki tane evi gittiğini biliyorum. bu yüzden ben götüreyim diyorum ama vermiyorum. netice bu riske girmemek gerek.

Asla vermem ; şu yada bu nedenle diye sebep de aramam ısrar eden olursa münasebetimi bitiririm
(Acil hayatiyet arzeden durumlar hariç)

Çok sevdiğim bir arkadasım flört döneminde arabamı çok kez aldı, onunla öyle bir bağımız var ki arabayı pert etse bile problem etmem ama ciğeri bes para etmez adamlara 1 sn bile vermen

arabayı alalı (3 aydır) isteyen olmadı ama sanırım ben götüreyim derdim, vermezdim. ne gerek var vermeye...
sadece kardeşime ya da babama veririm eğer isterlerse...

Vereceğim kişinin şöförlüğüne güveniyorsam ve kıramıyacağım biriyse veririm. Aksi halde kendim götüreyim derim.

arabamı vermek mi
Hayıııııırrrrrrrrrrrr :)

ne emanet alırım ne de veririm. Emanet olayı sakat işler...

Emanet yerine gece 3 bile olsa ara ben gelirim ama emanet veremem diyorum.
Böyle diyince de istemekten vazgeçiyorlar.

çok kıramayacağın kimse olmadıktan sonra vermeme taraftarıyım,
bizim oralarda bir laf vardır,
"malım seni vereyimde mi kötü olayım vermemeyimde mi kötü olayım diye"
verme taraftarı olmadığım gibi alma taraftarı da değilim tabi. arakaşların dediği gibi ben götüreyim derim,
ama güven konusunda birazcık da olsa tereddüt varsa veripde hem zarar çekip hem kötü olacağınıza vermeden kötü olun,

emanet malın kulpu kırık olur derler..
kendi arabam yok.. bizim kayınbirader 6 aydır asker.. arabası da garajda yatıyor..
giderken anahtarı uzattı ben gelene kadar kullan diye..
hiç tereddütsüz reddettim..

kimseye arabamı emanet vermem, kimseden de emanet araba almam. emanet malın gözü yerde olur derler.

Sayın hocam ne emanet iste ne de emanete arabanı ver. Sen kişinin yanında olsan bile kendin kullan kişinin şoförlüğünü bilmen bişey değiştirmez kaza geliyorum demez gelirse sen kullanırken gelsin. Geçen ay doktor dönüşü yanımdaki arkadaş arabamı kullanıyordu çokda sakin kullanırken sanayiyi uğrayalım lastik soralım dedim sanayii girişinde görünüşte ters şerite girdi içimden eyvah ters şeride girdi diye düşündüm ayıp olur diye de müdahale edemedim 1 dk geçmedi ara sokaktan çıkan transit sol arka kapımın alt tarafından vurdu kapım komple boyandı arabamın orjinalliği gitti arkadaşa bişey diyemiyorsun ters şeride girdin girmesen olmazdı denmiyor. Kaskon deliniyor, trafik sigortanıda karşı taraf deliyor cezalı ödüyorsun herşeyi. Uzun oldu fakat kesinlikle kimseye verme

bence mesele arabayı isteyenle senin aranda iletişim, güvenmediğim samimiyetine inanmadığım bir adama arabamı vermem, ev arkadaşımın nişan döneminde kendi arabası bozuldu, bir hafta serviste yattı, bu süre zarfında arabamın anahtarları hep ev arkadaşım da kaldı, verilecek insan var verilmeyecek insan var hocam, vermek istemediğim adama direk kusura bakma, çok acilse ben götüreyim derim, bide vermek istemediğim kişilere bu samimiyeti vermemeye çalışırım, ama o ister bir yüzünü karartır ben vermem iki yüzümü karartırım :)kişiler arası samimiyet ve güven karar veriyor bence bu sorunun cevabına...

Hiç tanımadığım insan olsa bile veririm...Araba sonuçta bi mal...İnsanları kırmaktan daha önemli değil...Bana göre...

güvendiğim kişiye neden vermeyeyim ki,benden daha iyi kullanan erkek şoföre veririm arabamı :D

araba verilmez, bin bir türlü hali var dünyanın. gerekirse siz 'ben seni götüreyim' dersiniz ama araç verilmez.
çok sıkıştığınız da 'aracı tek sürücü üzerinden kasko yaptırdım. benden başkası süremez' dersiniz. işe yarıyor. :)

Vayy be çoğunluk paylaşmaktan uzaklaşmış...Acaba merak ediyorum üniversite de peynirin üstüne adını yazıyor muydunuz? Neyse daha çok şey derdim de polemik yaratmış olmayayım...

arkadaşlar ben öğretmen arkadşın arbasını aldım kaza yaptım arkadaşada mahçup oldum aracı yaptırdım ama işte emanet malın derlerya olmaz olmaz aksilik işte bencede vermeyin şimdi kendi arabam var ordan büyük ders çıkardım

polwert' Alıntı:
Vayy be çoğunluk paylaşmaktan uzaklaşmış...Acaba merak ediyorum üniversite de peynirin üstüne adını yazıyor muydunuz? Neyse daha çok şey derdim de polemik yaratmış olmayayım...

Senin savcı arkadaşın yok.Ya da x marka bir otomobil firmasında servis müdürü bir arkadaşın.Öyle birilerini bul ve bu konuyu aç bakalım ne olaylar anlatacaklar sana...

bence olayın paylaşmakla alakası yok.araba özel, kişisel bir eşyadır bana göre.ayakkabı gibi mesela.anne, baba, kardeş dışında çok acil bir durum olmadıkça bende vermem.aslında bu durum kefil olmak gibi birşey. olsan ayrı dert olmasan ayrı...

Aile dışında zor. Verip kötü olacağına verme kötü ol daha iyi. Arkadaşların dediği gibi. Ben götüreyim demek daha mantıklı.

Geri