Arabanızı emanet veriyor musunuz?

Kodla Büyü
ben işe arabayla gelmiyorum, en büyük sebebide arabayı isteyenler. maliyeye gitmek için bile isteyenler var. adamın hiç arabası olmamış, toplasan 2-3 bin km ya sürmüş ya sürmemiştir, senin sürmene karışır. sürekli eleştirir. tek amacı direksiyonu birazcık sizden alıp araba sürebilmektir. bizde var bir tane. severim ama çok zorda kalmadıkça arabama bile bindirmem. iki kişi arabayı istedi, ben güvendiğim arkadaşa verdim anahtarı, diğeri elinden aldı. ilk hamlede öndeki arabaya çarptı. plakalık gitti. ne özür ne bişey. gülüyor birde. ben yırtınıyorum diğer arkadaşa sen kullan diye :) geldiklerinde ise direksiyonun içinden avuç avuç sigara külü çıktı. her yer sigara pisliği. o gün bu gündür arabasız geliyorum.

birde emanetin, emaneti var. başka öğrt. arkadaştan, bizim memur istiyor arabayı. bilmem neredeki çocuğunu ailecek ziyarete gidecekmiş(araba sürmeyi bilmiyor). sürecekte şöför bulurmuş. :puhaha:

80lerde Samiyi izledikçe aklıma geliyor.

polwert' Alıntı:
Vayy be çoğunluk paylaşmaktan uzaklaşmış...Acaba merak ediyorum üniversite de peynirin üstüne adını yazıyor muydunuz? Neyse daha çok şey derdim de polemik yaratmış olmayayım...

ne alakası var hocam aynı şeymi,
yeri geldiğinde kendim kredi kartından para çekip borç vermişimdir(eminimki birçoğumuz yapmıştır veya yapar),
cebimdekini paylaşmışımdır, iş görmek yarımcı olmak ayrı bişey,
hastası vardır acil drumdur vs tabiki verirsin,
ama adam alışkanlık haline getirmiş, minübüse binmek zor geliyor arabayı versene,
veriyorum teslim etmeye geldiğinde, içinde tanımadığım bir sürü insan iniyor afedersin içi leş gibi sigara kokuyor,
ihtiyacı olupda isteyeni kimse kırmaz zaten, gerekirse saat kaç olursa olsun kendisi de şöförlüğünü yapar yardımcı olur
bu bencillikse evet hocam ben bencilim kusura bakmasın kimse arabamı vermem

ben çok yakın arkadaşlarıma veriyorum ama vermemek en mantıklısı. zaten çok samimi olmayanda gelip istemez istesede bişiler uydururum. bende çok lazım olmadıkça almadım kimseden almayıda düşünmüyorum

ismailt' Alıntı:
polwert' Alıntı:
Vayy be çoğunluk paylaşmaktan uzaklaşmış...Acaba merak ediyorum üniversite de peynirin üstüne adını yazıyor muydunuz? Neyse daha çok şey derdim de polemik yaratmış olmayayım...

Senin savcı arkadaşın yok.Ya da x marka bir otomobil firmasında servis müdürü bir arkadaşın.Öyle birilerini bul ve bu konuyu aç bakalım ne olaylar anlatacaklar sana...

ikisi de var...ama dediğim gibi kişisel tercih...bazıları para biriktirip zorlukla alıyor arabayı o yüzden kıymetli geliyor olabilir...ben o zorluğu yaşamadığım için belki ya da araba pert olsa bile umrumda olmayacağı için böyle düşünüyor olabilirim...arkadaşların anlattığı gibi arabayı çarpıp özür dilemeyen bi tipe de verilmez yani...

celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:

yeri geldiğinde kendim kredi kartından para çekip borç vermişimdir(eminimki birçoğumuz yapmıştır veya yapar),
ama adam alışkanlık haline getirmiş, minübüse binmek zor geliyor arabayı versene,
veriyorum teslim etmeye geldiğinde, içinde tanımadığım bir sürü insan iniyor afedersin içi leş gibi sigara kokuyor,
ihtiyacı olupda isteyeni kimse kırmaz zaten, gerekirse saat kaç olursa olsun kendisi de şöförlüğünü yapar yardımcı olur

benim hiç öyle arkadaşlarım olmadı o yüzden böyle birşey yaşamadım...siz de yaşadıklarınıza göre gayet güzel açıklamışsınız vermeme sebebinizi...

Bırak arabayı şahsen 1 kr borç bile isteyemem istemedim kimseden, ama verdik mi verdik, edinilen tecrübeyi de anlatan bir söz vardır hayat yediğiniz kazıkların bileşkesidir diye...

Emanetin canı burnunda olur, ne alırım ne de veririm, tabi her şeyi paylaşabileceği herkesin istisnai birkaç kişisi vardır.

polwert' Alıntı:
celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:

Verdiğiniz adam gitti kaza yaptı ruhsat sahibi olarak başınıza neler neler gelir ofofofof anlatmakla bitmez. avukat veya savcı arkadaşınız varsa bir sorun :) hele bi de ölümlü kaza ise Allah korusun

Verdiğiniz adam gitti kaza yaptı ruhsat sahibi olarak başınıza neler neler gelir ofofofof anlatmakla bitmez. avukat veya savcı arkadaşınız varsa bir sorun :) hele bi de ölümlü kaza ise Allah korusun

tabii ki kimse öyle bir durum olsun istemez...orasi biraz da kader gibi geliyor bana...bu arada ben kimseden istemedim istemem de taksi çağırıyorum öyle durumda...

polwert' Alıntı:
celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:

benim hiç öyle arkadaşlarım olmadı o yüzden böyle birşey yaşamadım...siz de yaşadıklarınıza göre gayet güzel açıklamışsınız vermeme sebebinizi...
arakaş dediysek can ciğer arkadaş demedik hocam, ama iyi kötü muhabbetimiz merhabamı olan adam yüzsüz ne yapayım,
maalesef hocam bizim böyle elit bir çevremiz olmadı,
bu sizin elit oluşunuızdan mı yoksa bizim olmayışımızdan mı kaynaklı bilemem,
herşey bir kenara burada yazdıklarınız sizin ne kadar kibirli olduğunuza gösteriyor,
evet arabamız babamızdan, piyangodan oradan buradan gelmediği, emeğimiz alınterimizle aldığımız için kıymetli,
sizin bunları yaşamamış olmanız inanları avam, aşağı görerek paylaşmacı olmamakla suçlama hakkını vermez,
yeri gelir adam vardır değil araba dünyaları değişmezsin yeri gelir adam vardır saçının telini vermezsin,
görünen o ki hayat tecrübelerindeki eksiklikleri tamamlaman gerekiyor, ondan sonra bu konuyu tekrar görüşelim derim,
bunu niye söyledim belli bir yaşa kadar bende sizin gibi düşünüyordum ama hayat öyle değilmiş

Memlekette hukuk olmadığı için, hakimler çok zeki olmadığı için böyle durumlar ortaya çıkıyor.

Yahu bir kaza olmuş. Burada ruhsat sahibinin suçu nedir?

Aracı kullanan kişi, şoför kim ise, sorumluluk ona aittir. Mantık ve hak, hukuk bunu gerektirir.

Ama "hukuk"çularımız böyle mi karar veriyor? Demek ki mantık ve hakkın gerektirdiği şekilde karar veren hukukçular yok.

...

Bu arada ben şimdiye kadar arabada gerçekten bir sıkıntı yoksa hiç vermediğim olmadı. Bir kez vermedim, araba su eksiltiyordu, bazen çok az, bazen çok fazla, o ay sürekli ustada geçmişti zaten. Bir tek o zaman vermedim. Onun dışında hep verdim. Yine isteseler yine veririm. Bahane uydurmayı beceremem. Ha, verince aklı kalıyor insanın elbette.

...

Emanet konusunda bir ata sözü de ben ekleyeyim, hepsi aynı manalarda birçok atasözü söylenmiş, zenginlik olsun, bizim buralarda da

emanetin uçkuru gevşek olur derler

mülkiyet geldi mertlik bozuldu.
insanlık ölmüş sadece insanlar kalmış yeryüzünde doğulu bilgelerin söyleyeceği şey bu olur heralde.
öğretmenler odasında bir şişe su gördüm bugün üzerine yazmışlar."kişisel sudur lütfen kullanmayınız." diye.suyun bile mülkiyeti var artık.

celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:
celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:

arakaş dediysek can ciğer arkadaş demedik hocam, ama iyi kötü muhabbetimiz merhabamı olan adam yüzsüz ne yapayım,
herşey bir kenara burada yazdıklarınız sizin ne kadar kibirli olduğunuza gösteriyor,
evet arabamız babamızdan, piyangodan oradan buradan gelmediği, emeğimiz alınterimizle aldığımız için kıymetli,
sizin bunları yaşamamış olmanız inanları avam, aşağı görerek paylaşmacı olmamakla suçlama hakkını vermez,
yeri gelir adam vardır değil araba dünyaları değişmezsin yeri gelir adam vardır saçının telini vermezsin,
görünen o ki hayat tecrübelerindeki eksiklikleri tamamlaman gerekiyor, ondan sonra bu konuyu tekrar görüşelim derim,
bunu niye söyledim belli bir yaşa kadar bende sizin gibi düşünüyordum ama hayat öyle değilmiş

diğer dediklerinize karışmıyorum ama bizim de kazandıklarımız alınteri, banka soymadık yada piyangodan cikmadi...zorluk cekerek alsam da yine vermekten cekinmem bu benim fikrim... ayrıca senin de böyle bir şeklide hakaret etme hakkın yok...ayrıca ben kimseyi suçlamadım ama sen bana bayağ yardırmışsın...varsa içinde kalan başka şeyler onları da dök...

Her ne kadar vermek istemesem de - kıramayacağımız arkadaşlarımız olunca vermek zorunda kalıyoruz.
Ben başkasından istermiyim ? kesinlikle hayır.

karşınızdakini iyi tartın öyle verin hocam bazılarına elini veriyosun kolunu kaptırıyosun başta acil durumalar için veriyosun sonra bi bakmışın karşıdakinin özel zevklerine hizmet ediyo senin araban ben çoğu durumda verilmemesinden yanayım kaza olup emanet ettiğin kişiyye bile bişey olsa yine sen üzülürüsün en basiti

Emanet isteyene vermeyin arabayı, belki sizin sayenizde araba alır sonra size duacı olur :+1:

feto23' Alıntı:
Emanet isteyene vermeyin arabayı, belki sizin sayenizde araba alır sonra size duacı olur :+1:
Bol küfür ettikten sonra belkide dua eder oda beddua olur herhalde. :mrgreen:

polwert' Alıntı:
celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:
celikumit' Alıntı:
polwert' Alıntı:

diğer dediklerinize karışmıyorum ama bizim de kazandıklarımız alınteri, banka soymadık yada piyangodan cikmadi...zorluk cekerek alsam da yine vermekten cekinmem bu benim fikrim... ayrıca senin de böyle bir şeklide hakaret etme hakkın yok...ayrıca ben kimseyi suçlamadım ama sen bana bayağı yardırmışsın...varsa içinde kalan başka şeyler onları da dök...
hocam yazdıklarından o anlaşılıyor,
yazmışsın çalışarak kazanmadım bende dedimki piyangomudur, babadan mı kaldı bilemem ama biz alınterimnizle kazandık,
çalmışsınz çırpmışsın gibi bişey de demedim, söylediklerinden anlaşılan kolay para kazandığınız,Allah daha çok versin ayrı mesele

size insanları tanımadan bencillkle suçladığınız için tepki gösterirken sizi tanımadan haksız kazanç elde ettiğinizi söylemem kadar tezat bişey olamaz,
yazdıklarınızda aşağılama kibirlilik ifadeleri var, bir çok arakaşda tepki göstermiş zaten,
cevap yazarken inanları aşağılayıp, suçlamak yerine ben verirdim benim böyle takıntılarım yok deyip geçseydinz bize eyvallah kardeş saygı duyarım demek düşerdi bu senin görüşün
"zorluk cekerek alsam da yine vermekten cekinmem bu benim fikrim... " buna saygı duyarım bişey diyemem,
ama öyle peynir kutusuna isimdemi yazıyordunuz falan, benim böyle arkadaş çevrem olmadı bunların ucu nereye gidiyor,
yazdığımız son satırını okursanız şunu dedim,
"belli ki hayat tecrübelerinizde bunu tecrübe etmemişsiniz yaşamamışsanız, belli bir yaşa kadar bende sizin gibi düşünüyor veririm diyordum ama öyle değilmiş ben tecrübe ettim"
o tecrübeleri sizde edindikten sonra bu konuyu tartışalım dedim,
beni tanıyanlar var bu forumda bilirler kalp kırmamaya özen gösteririm,
yazdıklarımı tekrar okudum göremedim alındığınız noktayı söylerseniz tekrar gözden geçireyim haksızsam üste çıkmaya çalışmak yerine özür de dilerim(diğer arkadaşlarda bunu söyleyebilirler şurada haksızlık etmişsin)
"evet arabamız babamızdan, piyangodan oradan buradan gelmediği," kısmına taklımşısanız daha önce dediğim orada haksız kazanç elde ettiğnizi ima etmedim,
ki sizi tanımyorum bunu iddia edemem
niyetimiz kimseyi kırmak üzmek değil ama haksızlık olduğunu düşünüyorsam tepkimi koyarım.

hiç isteyen olmadı şimdiye kadar, genelde kimse emanet araba kullanmak istemiyor, ben dahil. 1 hafta arabasız kaldım ama kimseden araba istemedim.

En kötü huylarımdan bir tanesi kimseyi kıramamak. Kimseden araba istemem çok ama çok zorda kalmadıkça ama birisi benden arabamı istese veririm. Kıramıyorum kimseyi. Geçenlerde başıma geldi bir meslektaşım muhabbetimiz selamlaşma sadece,hocam araba lazım verebilirmisin dedi hiç düşünmeden çıkarttım verdim. Aslında ne almak nede vermek lazım ama işte....

Can ciğer 3 yıldır görmediğim arkadaşım gelmişti 20 gün önce. Arabayı istedi. Kıramadım bende vermek zorunda kaldım. 1 hafta sonra tebligat geldi. Kırmızı ışıkta geçmiş. 154 tl ceza... İstesen bir türlü istemesen bir türlü...
Emanet vermeyin de almayın da. Ama işte bazen vermek zorunda kalıyor insan

arabanın canı cehenneme üç kuruşluk dünya malı ama kaza olursa (ki memleketimde her 29 saniyede bir kaza olduğunu http://www.memurlar.net/haber/279671/ düşündüğümüzde pekde uzak bi ihtimal değil ) çok büyük sıkıntılar çıkarabileceğini gözardı etmemekde faide var

araba emaneti konusunda phascolarctos cinereus arkadaşımızın dediklerine katılamamak elde değil. zaten hergün çileyi beraber çekiyoz. bazende arabanız oldu burnunuz büyüdü demesinler diye veriyoruz arabayı. ama inanın bu arkdaşlardan emanet olarak en küçük bişilerini istesek o mal o kadar değerleniyorki. insanlar hepmi böyle yoksa bizemi denk geliyo anlamadım. herneyse sorun emanet araba vermekten önce artık emanete saygının kalmadığı bir dünyada emanet verecek adam bulmak.
saygılarla.

Geri