Aracınız ne yakıyor ?

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar benim aracım bu aralar çok yakmaya başladı sebebi nedir bilemiyorum , 200-220 yakarken şimdi kış şartlarında 280-300 kuruş yakıyor. Kış şartları için normalmidir ? Aracım 1.6 tüplü

kuruş hesabı yanıltır, yakıtı kaç tlden aldığınızı bilmiyoruz. siz 2,30 dan alırsınız başka bir ilde 2,50 den alınır. bunun ölçüsü 100 kmde yakılan litre cinsinden lpg-mazot v.b. miktarıdır.siz bize aracım ş.içi 8lt/100km yakıyor gibisinden bir rakam yazın ona göre yorumlayalım.

share_' Alıntı:
kuruş hesabı yanıltır, yakıtı ne fiyatla aldığınızı bilmiyoruz. siz 2,30 dan alırsınız başka bir ilde 2,50 den alınır. yakıt miktarı 100 kmde yakılan litre cinsinden lpg-mazot v.b. miktarıdır.
Hocam yanılma yok, her hafta ölçüyorum nerdeyse her hafta fullüyorum, ankara da yım, 2.20 den alıyorum.

otherm' Alıntı:
share_' Alıntı:
kuruş hesabı yanıltır, yakıtı ne fiyatla aldığınızı bilmiyoruz. siz 2,30 dan alırsınız başka bir ilde 2,50 den alınır. yakıt miktarı 100 kmde yakılan litre cinsinden lpg-mazot v.b. miktarıdır.
Hocam yanılma yok, her hafta ölçüyorum nerdeyse her hafta fullüyorum, ankara da yım, 2.20 den alıyorum.

:) beni anlamadınız hala. aracınız 100 kilometrede kaç litre lpg yakıyor? ayrıca havalar soğudukça her aracın yakıtı belli oranda artar.birde lpg depo fulleme yöntemi ile doğru ölçülmez, her pompanın farklı bir basıncı vardır, bir istasyonda deponuz 40 litre alırken başka bir istasyonda 38 litre alabilir. lpg sıkıştırılmış bir gaz olduğu için sıvı gibi her basınçta eşit dolmaz. boş tanka bir miktar (30 tl) gaz alın, bittiğinde yaptığınız km'ye göre ölçün.

2004 toyota coralla BRC tüp var. Şehiriçi 10,2 litre ve şehirlerarası 7,2 litre civarında LPG yakıyor

3310' Alıntı:
2004 toyota coralla BRC tüp var. Şehiriçi 10,2 litre ve şehirlerarası 7,2 litre civarında LPG yakıyor

işte hocam gibi lt cinsinden yazınız. mesela bu hocamın rakamları normal sayılabilir. çünkü lpg zaten benzine göre %15-20 fazla tüketilir.

şimdi 3310 hocam krş hesabı yapıyor olsa ve ankaraya gelse "benim aracım ankarada az, kastomonuda fazla yakıyor" der,aslında aynı yakıyordur ama ankarada lpg ucuz olduğu için az yakar. ama litre hesabı yapılırsa doğru olan sonuç ortaya çıkar.krş hesabı bu yüzden yanıltır.

Aracım ;
Dizel ; 1.6 Motor ; 110 Hp ; 240 NM Tork değeri ; Tiptronik vites
Otomatik viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 5,7 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 3,8 lt mazot yakıyor.
Manuel Viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 6 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 4,2 lt mazot yakıyor.

Aracınızın LPG 'yi kışın çok yakmasının başlıca nedeni ;

Kış döneminde , aldığımız LPG içindeki propan oranı %30'dan %50'ye çıkartılıyor. Propan daha düşük sıcaklıkda buharlaşıp, hacimce genleşebilen ve daha kolay yanabilen, bu nedenle soğuk kış şartlarında benzinden LPG'ye geçişi ve LPG'nin bütün olarak yanmasını kolaylaştıran bir gaz ; ama bu faydalarının yanında LPG'deki propan oranı artınca tüketimi de artıyor. Mart sonunda ise (hava sıcaklıkları yükselmeye başladığından) LPG içindeki propan oranı, arttırılıdığı %50'den tekrar %30'a çekiliyor.

Alıntı...

Fender' Alıntı:
Aracım ;
Otomatik viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 5,7 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 3,8 lt mazot yakıyor.
Manuel Viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 6 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 4,2 lt mazot yakıyor.

normalde manuel vitesli bir araç otomatikten daha az yakar ama tiptronik vitesli olunca otomatiği geçer. özellikle ş.dışı otomatik yakıtınız çok iyi. nerdeyse koklamış :)

citroen xsara 16v 1.6 motor 110 hp atiker kit

Şehir içi :

Yazın : 31 lt (lpg) / 330 km = 9,39 litre yakıyor( 100 km için) * 2,45 (Samsun'da ortalama lpg litre fiyatı) = 23,00 TL

Kışın : 31 lt (lpg) / 370km = 8,37 litre yakıyor( 100 km için) * 2,45 (Samsun'da ortalama lpg litre fiyatı) = 20,50 TL ( sabah ilk çalıştırmada yaz mevsimine göre daha geç tüpe geçtiği için daha fazla benzin yakıyor dolayısıyla bir depo tüple yapılan toplam km 'de artış görünüyor)

Hocam benim anlamadığım 100 km de 7 litre 8 litre gibi bi ölçüm nasıl yapıyorsunuz ?

otherm' Alıntı:
Arkadaşlar benim aracım bu aralar çok yakmaya başladı sebebi nedir bilemiyorum , 200-220 yakarken şimdi kış şartlarında 280-300 kuruş yakıyor. Kış şartları için normalmidir ? Aracım 1.6 tüplü

hocam arabanızın tüp sistemine kış ayarı yaptırırsanız yakıtınız azalacaktır.

otherm' Alıntı:
Hocam benim anlamadığım 100 km de 7 litre 8 litre gibi bi ölçüm nasıl yapıyorsunuz ?

örneğin 50 liralık lpg aldınız. fişinizde kaç litre aldığınız yazar yada 50/lpg fiyatı yaptınız. Ne çıktı atıyorum siz 50 liraya 25 litre lpg aldınız. Gaz bitince km sayacına baktınız. 300 km'yi gösterdi

300kmde--------------25 litre gaz yaktı isem;
100kmde---------------? yakmışımıdr

*= 25*100/300=8,33 litre....

benim aracım 1,6 focus;

şehir içi:9lt/100 km
ş.dışı: 6,5lt/100 km

benim araçta 1.6 focus hocam
ankara şehir içi 28-30 kuruş yakıyo şu litre hesabını kuruşa çevirmek zor olmasa gerek.

kural 1 lpg li araç için depodaki benzin yarıdan az olmamalı...
kural 2 sizinki gerçekten çok yakmaya başlamış, boğaz kelebeğini temizletin bence.

share_' Alıntı:
Fender' Alıntı:
Aracım ;

normalde manuel vitesli bir araç otomatikten daha az yakar ama tiptronik vitesli olunca otomatiği geçer. özellikle ş.dışı otomatik yakıtınız çok iyi. nerdeyse koklamış :)
Hocam aracım Citroen C4 SX-PK / HDI MCP (Tiptronik Vites)
Aracın teknik verilerine kendi sitesinden baktığım zamanda tiptronik vitesli modelinde ; otomatik modda daha az yakıt tüketimi olduğu görülüyor.
Yakıt tüketiminden ve yüksek tork değerinden dolayı bu aracı tercih ettim.2012 modellerinde tork 270 NM ye yükseltilmiş.

2008 getz 1.4 1oo km de 7,5 lt lpg şehır dışı
gunluk kullanım 10 lt civarı 100 km de

bizim bora da km ş.içi 270 yakıyor bizde çok yakıyor diye gititk ayar vs yaptırdık ama değişen bişi olmadı demekki normali buymuş:)

benimki çok az yakar?

100 km 6.0 lt LPG şehirler arası - YAZ
100 km 8.0 lt LPG şehir içi - YAZ
100 km 7.8 lt LPG şehirler arası - KIŞ
100 km 10.5 lt LPG şehir içi - KIŞ

97 TOYOTA Corolla 1.6 XEİ

kışın şehir içi bazen 12 lt olduğuda olur sürüşe göre değişiyor.

bunların yanında ortalama her 100 lt gaz için 5 litrede benzinde alıyorum.. araba ilk çalıştığında benzinle çalışıyor çünkü.

tayinci42' Alıntı:
benimki çok az yakar?

100 km 6.0 lt LPG şehirler arası - YAZ
100 km 8.0 lt LPG şehir içi - YAZ
100 km 7.8 lt LPG şehirler arası - KIŞ
100 km 10.5 lt LPG şehir içi - KIŞ

97 TOYOTA Corolla 1.6 XEİ

kışın şehir içi bazen 12 lt olduğuda olur sürüşe göre değişiyor.

bunların yanında ortalama her 100 lt gaz için 5 litrede benzinde alıyorum.. araba ilk çalıştığında benzinle çalışıyor çünkü.
İdeal değerler. :+1:

1.4 Dizel 90Hp

100 km 3.5-3.8 lt şehirler arası
100 km 5.5-6.5 lt şehir içi (ideal değeri) yoksa 1-2 saat trafikte kalınca bu değer 8'lere kadar çıkıyor....

1600 cosmo opel insigna, şehir içi-şehir dışı karışık yaklaşık 40 kuruş yakıyor, (97 oktan benzin)

Yola çıkmadan depoyu doldurdum 152 TL'ye 474 KM yol gittim, depo yarıya indi...
Kilometrede 0,16 kuruş yakmış...

evrim0626' Alıntı:
bizim bora da km ş.içi 270 yakıyor bizde çok yakıyor diye gititk ayar vs yaptırdık ama değişen bişi olmadı demekki normali buymuş:)
hocam aracınız manuel mi eğer öyleyse normal yakıyo en azından benim otomatik boraya göre ;
ş.içi= 350 krş
ş.dışı= 250 krş

Geri