Aracınız ne yakıyor ?

Kodla Büyü
2004 Ford 1,6 Fusion , Okcan LPG var.

Normal Şartlarda
Lpg 2,30 Tl den olursa
Şehir içi 22 kuruş
Şehir dışı 19 kuruş civarında yakıyor

Fender' Alıntı:
Aracım ;
Dizel ; 1.6 Motor ; 110 Hp ; 240 NM Tork değeri ; Tiptronik vites
Otomatik viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 5,7 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 3,8 lt mazot yakıyor.
Manuel Viteste ; Şehiriçi ; 100 km'de 6 lt ; Şehir dışı ; 100 km'de 4,2 lt mazot yakıyor.
fabrika çıkış değerleri sanırım.

Kış şartlarında 300-350 elli arasıdır. altında yakan yoktur. Heleki benim gibi gittiğin 1 km yolda 5 kez durkalk yapıp anca 3. fitesi görüyorsan 350 nin altına düşmez. 1,3 astra var mazotlu.

corsa 1.4 swing
lpg 2,45tl bizim buralarda
günde 3-4 km ancak yapıyoruz ve bunu da 1-2 km gidip arabayı durdurarak yapıyoruz. duraklarımız çok kısa ama öyle:)) yani bizim motor hiç ısınmıyo desem yeridir.
20 tl lik lpg alırsam 65-70 km de bitiyor.
bu arada bizim araba sıralı sistem değil direk tüpe geçebiliyorum...

94 Opel vectra gls 2.0 i yaklaşık olarak
Yaz şehir dışı 8 lt
Yaz şehir içi 10 lt
Kış şehir dışı 9-10 lt
Kış şehir içi 11-12 lt
Ayrıca alınan gazın kalitesine göre, arabanın bakımına göre, yola göre, yüke göre, kullanışa göre farkeder.

ford focus hb 2001 model. atiker sıralı sistem tüp takılı.
şehir içi: 100km/10lt
şehir dışı: 100km/7lt

benim bora yaz için diyorum şehir içi 0.225 lira şehirlerarası 0.175 yakıyo.ama kışın çok yakıyo tabiki

atakom' Alıntı:
evrim0626' Alıntı:
bizim bora da km ş.içi 270 yakıyor bizde çok yakıyor diye gititk ayar vs yaptırdık ama değişen bişi olmadı demekki normali buymuş:)
hocam aracınız manuel mi eğer öyleyse normal yakıyo en azından benim otomatik boraya göre ;
ş.içi= 350 krş
ş.dışı= 250 krş
hocam manuel ayrıca bu dediğim lpg benzin değil.sizinde öyleyse çok değilmi bu değer

yer ankara lpg litre 2.11 araç 2004 civic 1.6 otomatik brc sıralı sistem
şehir içi 9.9 litre/100 km yani 21 kuruş

Terios 4X4 2006 1,3 Benzinli Şehir içi benzini yaktığı gibi beni de yakıyor :) 100 liraya 200 km gidiyor :) birde bulunduğunuz şehirleri de yazın :) Bende unutuyordum İstanbul

1.6 benzinli 110 hp toyota tüp yok.

gaza acımadan basıyorum. :+1: + her sabah donan arabayı çözüp marşa basıyorum

şehir içi 11-11,5
şehir dışı 7,5-8,2

Kışları motor geç ısındığından yakıt tüketimi artıyor. Aracım 1.6 dizel doblo ve şehir içi 100 km de 8 litre yakmaya başladı. Yazın klima da olmasına rağmen 7-7.5 arasıydı...

Arabanın bujisi bile yanlış takılmış olsa sizin yakıtı arttırır yada azaltır 1.2lik arabaya 1.6 motor bujisi takıldığında fazla yakabilir örneği aynı şekilde havası inmiş bir lastikte fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Onlarıda kontrol edin tekrar deneyin hocam.

Benim araba 22-23 liralık gazla 100km gidiyor aşağı yukarı.

share_' Alıntı:
otherm' Alıntı:
share_' Alıntı:
kuruş hesabı yanıltır, yakıtı ne fiyatla aldığınızı bilmiyoruz. siz 2,30 dan alırsınız başka bir ilde 2,50 den alınır. yakıt miktarı 100 kmde yakılan litre cinsinden lpg-mazot v.b. miktarıdır.
Hocam yanılma yok, her hafta ölçüyorum nerdeyse her hafta fullüyorum, ankara da yım, 2.20 den alıyorum.

:) beni anlamadınız hala. aracınız 100 kilometrede kaç litre lpg yakıyor? ayrıca havalar soğudukça her aracın yakıtı belli oranda artar.birde lpg depo fulleme yöntemi ile doğru ölçülmez, her pompanın farklı bir basıncı vardır, bir istasyonda deponuz 40 litre alırken başka bir istasyonda 38 litre alabilir. lpg sıkıştırılmış bir gaz olduğu için sıvı gibi her basınçta eşit dolmaz. boş tanka bir miktar (30 tl) gaz alın, bittiğinde yaptığınız km'ye göre ölçün.

Pompanın basıncı ile deponun alacağı litre arasında HİÇBİR İLİŞKİ YOKTUR.

Çünkü gaz girişini bitiren tankın basıncının pompanın basıncına eşit olması DEĞİL, depodaki şamandıradır.

Asıl boş tanka diye birşey diyemezsiniz, asıl sağlıksız olan budur. Çünkü gaz bittikten sonra stop edip, gaza alıp, tekrar gazda birkaç km gittiğimi bilirim. Hani bitmişti. Bazen 10, bazen 5 km gidiyor. Yani bu boşaldığında da eşit değil. Gaza çok yüklenirsin bitmek üzere iken, bayırdasındır, içeride 20 kmlik gaz vardır ama bittim diye öter. Yani bunun boşunun bir standardı olmadığından insanlar pompa basıncı hikayesini uydurmuşlar. Herkes de öyle sanıyor.

Yahu gaz girişini kesen şamandıra var. Pompanın basıncı değil. Pompanın basınca bir kötü deponun dolu ikenki basıncı kadar küçük olur mu?

tati' Alıntı:
Terios 4X4 2006 1,3 Benzinli Şehir içi benzini yaktığı gibi beni de yakıyor 100 liraya 200 km gidiyor birde bulunduğunuz şehirleri de yazın :) Bende unutuyordum İstanbul
Hocam sizde bi sadistlik mi var yoksa babaniz fabrrikator falan mi :) km de 50 kurus yakan arabaya binilir mu bu devirde :)

İstanbul 1.6 TDI Şehir içi en son aldığım mazotla 100 liraya 410 km gittim.

Kilis'in Nijer benzeri yollarında (abartmıyorum Nijer'in yolları bile daha iyidir) şehir içi 50 tl mazot ile 1.3 motor dizel arabamla 150 km gidiyorum. Biraz fazla yakmaya başladı sanki. Bu corsa 1.3 dizellere bi ayar neyim çekmek gerekiyor mu bilen varsa söylesin.

lpg ayarını kendim yapıyorum :) ayardan değil kışın çok yakıyor 22lt gazla yazın 250km gidiyorkene şimdi anca 220km gidiyor aynı yol aynı şöför
birde bu gaz fiyatlarına ayar oluyorum ankarada 2.20 hatayda 2.40 sanki ankaradan çıkıyor gaz

Geçen sene 1.6 benzinli performanslı arabam vardı. Ortalama 10 litre yakıyordu. Benzin istasyonundan çıkamaz olduğumdan aracımı sattım. 1.6 dizel sedan bir araç aldım. Şu an araba yakmıyor gibi geliyor bana.
1,6 Dizel ortalama 7.0 litre yakıyor.
İstanbuldayım önemli bir faktör.

Aracım Hyunda Accent Admire CRDI (Dizel). Yazın 5,5 lt ortalamam vardı şu sıralar 6,5 civarlarında yakıyor. Eskişehir'de yaşıyorum, sıkışık trafikten olabildiğince uzak duruyorum.

Geri