BÖTE MEZUNLARI TEKNİK VE MESLEK LİSELERİNİ TERCİH EDEBİLMESİ

Kodla Büyü
ercinc98' Alıntı:
Sayın TEF'li kardeşlerim, o kadar ders falan almışsınız, bunu öğrencilere verdiniz mi? Veya orada öğrendiklerinizin ne kadarı Meslek lisesi programında var. Onlara ne faydanız oldu? Şahsen hiç bir Meslek, Teknik lisesi öğrencisinin doğru düzgün kod yazdığını görmedim. Yazsalar ne olacak bunu nerede kullanacaklar? İş mi bulacaklar.

Ayrıca diğer arkadaşlarımın dediği gibi, 15 yıl önce üniversitede Bilgisayar dersi almış Sınıf öğretmenini bile Meslek lisesine gönderebiliyorlar.

Fen edebiyat mezunu sınıf öğretmeni Meslek lisesine gider, sınıfcı istediğine gider, elektronikçi gider, Ancak BÖTE öğretmeni Meslek lisesine gidemez, çünkü üniv'de görmemiş birşeyler, ve ayrıca BÖTE'li mevcut lise programına adapte olup kendisini yenileyemez, çünkü TEF'li insanlar doğuştan bu yeteneklere sahiptir.

Buyrun hodri meydan, TEF'liler sadece meslek liselerinde olsun deyin çenemizi kapatalım.

Yorum yazan cahil TEF'ciler bilsinler ki Teknik Eğitim Fakülteleri, Bilgisayar öğretmenliğine öğrenci almayı durdurdu. Sizin nesliniz tükeniyor haberiniz olsun. Gelecekteki Meslek lisesi Bilgisayar öğretmenleri artık sınıfçılardan , fen edebiyatta yan alanı bilgisayar (bilişim) olanlardan seçilir.
Emin ol, buraya yorum yazan bütün tef mezunu arkadaşlar kendi okudukları fakültenin teknoloji fakültelerine dönüştürüldüğünü biliyorlar. Şu an itibari ile teknik eğitim fakülteleri son mezunlarını verecekler. Bu fakülteler bilgisayar öğretmeni değil, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisliği, bilişim teknolojileri mühendisliği adı altında mühendis yetiştirmektedir. Bu fakültelerden mezun olacak mühendisler isterlerse öğretmen olarak ta atanabilecekler.
MEB'in bizlerle ilgili en büyük hatası ilk atamada ortaya çıkıyor. tef böte ayrımı yapmıyor. Yapmasını tüm samimiyetimle istiyorum. Kendi adıma konuşacak olursam, atanmış biri olarak kesinlik il içi veya il dışı tercihlerimde ilk öğretim yazmam. Bunu da açıkçası sebebi tamamen "duygusal".

ercinc98' Alıntı:
Sayın TEF'li kardeşlerim, o kadar ders falan almışsınız, bunu öğrencilere verdiniz mi? Veya orada öğrendiklerinizin ne kadarı Meslek lisesi programında var. Onlara ne faydanız oldu? Şahsen hiç bir Meslek, Teknik lisesi öğrencisinin doğru düzgün kod yazdığını görmedim. Yazsalar ne olacak bunu nerede kullanacaklar? İş mi bulacaklar.

Ayrıca diğer arkadaşlarımın dediği gibi, 15 yıl önce üniversitede Bilgisayar dersi almış Sınıf öğretmenini bile Meslek lisesine gönderebiliyorlar.

Fen edebiyat mezunu sınıf öğretmeni Meslek lisesine gider, sınıfcı istediğine gider, elektronikçi gider, Ancak BÖTE öğretmeni Meslek lisesine gidemez, çünkü üniv'de görmemiş birşeyler, ve ayrıca BÖTE'li mevcut lise programına adapte olup kendisini yenileyemez, çünkü TEF'li insanlar doğuştan bu yeteneklere sahiptir.

Buyrun hodri meydan, TEF'liler sadece meslek liselerinde olsun deyin çenemizi kapatalım.

Yorum yazan cahil TEF'ciler bilsinler ki Teknik Eğitim Fakülteleri, Bilgisayar öğretmenliğine öğrenci almayı durdurdu. Sizin nesliniz tükeniyor haberiniz olsun. Gelecekteki Meslek lisesi Bilgisayar öğretmenleri artık sınıfçılardan , fen edebiyatta yan alanı bilgisayar (bilişim) olanlardan seçilir.

Ya benim ne işim olur zaten TEF'li olarak meslek lisesi harici başka bir yerde? Buyur...

Kapatacak mısın çeneni?

bravehard2010' Alıntı:
Meslek lisesindeyim haftanın 4 günü okula gidiyorum 1 gün koordinatörlük ki genelde gidilmiyor.Sabah 7:00 öğlen 11:55 te bitiyor işim.Olayı abartmaya gerek yok.Tabi bizde ikili öğretim yapılıyor.2 öğretmen giriyoruz derslere denetleme mekanizması neredeyse olmadığı için çok büyük rahatlık var liselerde.
Meslek lisesinde bir tefli olarak koordinatorluk gorevini olmasi gerektigi sekilde devamli isletmelere giderek takip ediyorum. Derslerde gruplari ayirip ayri atolyelerde ayri iki sinif gibi derslerimizi isliyoruz. Sizin dediginiz gibi yapinca boteli olmaya da gerek yok, herhangibir ogretmen o isi yapar. Onun da bir anlami olmaz. Meslek lisesi mantigini lutfen bu kadar hafife almayin.

Hocam ben de işimi gayet düzgün bir şekilde hakkını vererek yapıyorum ancak çalışma saatlerim bunlar bende koordinatörlüklerimi yapıyorum ancak gerek ünv staja gittim vakit(meslek lisesi) gerekse okuldaki tecrbelerimden düzensiz yapıldığını ya da toplu bir şekilde yapıldığı izlenimini edindim.Burada siyahla beyazı , iyi ile kötüyü tartışmıyouz sadece deneyilerimizi paylaşıp fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Hocam ben de onu soyluyorum. Bir konuda fikir alis verisi yaparken dogru oldugu supheli izlenimleri paylasip isini duzgun yapan insanlari da yapmiyor gibi gostermeyelim. Sizin gibi benim gibi buyuk cogunluk isini yapiyor arada suistimal edip benim de elestirdiklerim cok azinlikta. Ama bunu paylasinca herkes boyleymis gibi anlasilabilir buna meydan vermezsek faydali olur. Aciklamaniza tesekkur ederim.

etiket59' Alıntı:
ercinc98' Alıntı:

Emin ol, buraya yorum yazan bütün tef mezunu arkadaşlar kendi okudukları fakültenin teknoloji fakültelerine dönüştürüldüğünü biliyorlar. Şu an itibari ile teknik eğitim fakülteleri son mezunlarını verecekler. Bu fakülteler bilgisayar öğretmeni değil, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisliği, bilişim teknolojileri mühendisliği adı altında mühendis yetiştirmektedir. Bu fakültelerden mezun olacak mühendisler isterlerse öğretmen olarak ta atanabilecekler.
MEB'in bizlerle ilgili en büyük hatası ilk atamada ortaya çıkıyor. tef böte ayrımı yapmıyor. Yapmasını tüm samimiyetimle istiyorum. Kendi adıma konuşacak olursam, atanmış biri olarak kesinlik il içi veya il dışı tercihlerimde ilk öğretim yazmam. Bunu da açıkçası sebebi tamamen "duygusal".

öncelikle en sondaki itirafınız için teşekkür ederim.ne güzel dürüstçe söylemişsiniz.bazı tef mezunları bin takla atıyor da şu son söylediğinizi ösyleyemiyorlar.

zulfikar1985' Alıntı:
Hazır yetki meselesi ve adalet mevzuları açılmışken; Bilg. Müh. forumundan alıntıdır.
:lol: :lol:

şimdi bu nedir hocam..Kim kimi aşağılıyor anlamadım ben 4 yıl anadolu teknik lisesi okuyacam onun üstüne hazırlık dahil 5 yıl bide üniversite(ki müfredat %85 aynı) sonra üstüne 100 lira vericem sınava girecem 50 alıp sıralamaya girecem sonra 1 sene fark derslerini verecem..Adalet falan değil dimi bu.. ordaki mühendisler zamanında katsayı engeli olmasa kontenjan dısında kalcaklardı...Zaten bunları yapan ODTUlü İTÜ lüler felan değil kıytırık anadolu üniversitelerindeki mühendisler..İşi böle göstermek istiyolar velakin DGS den mühendis olurken 2 yıllıklar kimsenin sesi çıkmıyor.Millet parayla dogu akdenizden ahmet yeseviden muhendis olurkende kimsenin sesi çıkmıyor...Ama iş TEF'e gelince bi korku..Korkmayın İyi olan kazanacak iyi olan piyasada istihdam edilecek ama korkuları bundan....Bazılarıda burda bunlara çanak tutuyor....Yazıklar olsun.....

fatherboard' Alıntı:
şimdi bu nedir hocam..Kim kimi aşağılıyor anlamadım ben 4 yıl anadolu teknik lisesi okuyacam onun üstüne hazırlık dahil 5 yıl bide üniversite(ki müfredat %85 aynı) sonra üstüne 100 lira vericem sınava girecem 50 alıp sıralamaya girecem sonra 1 sene fark derslerini verecem..Adalet falan değil dimi bu.. ordaki mühendisler zamanında katsayı engeli olmasa kontenjan dısında kalcaklardı...Zaten bunları yapan ODTUlü İTÜ lüler felan değil kıytırık anadolu üniversitelerindeki mühendisler..İşi böle göstermek istiyolar velakin DGS den mühendis olurken 2 yıllıklar kimsenin sesi çıkmıyor.Millet parayla dogu akdenizden ahmet yeseviden muhendis olurkende kimsenin sesi çıkmıyor...Ama iş TEF'e gelince bi korku..Korkmayın İyi olan kazanacak iyi olan piyasada istihdam edilecek ama korkuları bundan....Bazılarıda burda bunlara çanak tutuyor....Yazıklar olsun.....
Kimsenin kimseyi aşağıladığı yok hocam. Ortamdaki ironiyi iyi anlattığını düşündüğüm için paylaştım. Sınıfçısı meslek lisesine atanır, hiç pedagojik formasyonu olmayan mühendisi meslek lisesine atanır "Ama iş BÖTE'liye gelince bir yaygara!" ironiyi anladınız sanırım hocam. Saygılarımla...

ozilogic' Alıntı:
branta' Alıntı:
Botecileri meslek liselerinden uzak tutmaya calisan tefli arkadaslara empati ile yaklastigimda hak vermiyo degilim..
Dusunsene sen 3, bilemedin 4 gun okula gitcen, 2-3 kisi bir atelye dersine gircen, 3000 tl civari maas alcan.. Boyle bir imkana baskalarini ortak etmek istermisin??

Bunu kabul edin eyvalla, yoksa biz daha fazla ders gorduk daha iyi biliyoruz, daha verimliyiz olaylarini kimse yemiyor artik..
3 bilemedin 4 gün okula giden öğretmen sabah 8 akşam 5 çalışıyordur.
maaş senle benim aynı sıkıntı etme.
2-3 kişi bir atelyeye girmez 8 er kişilikten grup oluşursa ancak olur.
Okulun imkanı varsa grubunu alıp ayrı ders yapabilirsin.

Daha açık konuşayım o zaman hocam anlamamışsın tam, arkadaşları da aydınlatayım..

5 gün okula giden meslek öğretmeni genelde yoktur. 2 gün gidenini de gördüm 3 gün de 4 gün de(senin bölümdeki ağırlığına bağlıdır). Geri kalan günler koordinatörlük adı altında doldurulur. Koorditatörlüğe de haftalık gidilmesi gerekir ama bazıları ayda bir bazıları dönemde bir gider işletme sahibine imzayı attırırır döner.

Atelye derslerine en son düzenleme ile kaç öğrenciye bir öğretmen verildi takip edemedim. 24 ve üzeri öğrenciye 3 öğretmen sanırım. Düz hesap 30 öğrencili bir sınıfın atelyesine 3 öğretmen girer desek. Hocam derler "bir üniteyi ben anlatayım birini sen birin o" yada "bir ay ben gireyim bir ay sen bir ay o" hadi bakalım ordan da yırttın. (farklı bölümlerde olur da bilgisayarda pek öğrenci bölen olmaz, genelde alırlar hepsini bir sınıfa.) yani 3-4 gün okula giden öğretmenin de atelye derslerinin 3/2 veya 2/1 lik (işte neyse öğrenci mevcudu) zamanı da boşa çıkmaktadır.

Bölüm şefi işi biliyorsa koordinatörlüklerde zaten sıkıntı çıkmaz..
Haftalık 29 saat mi ek ders= 4*29=116*8 küsür= 928 TL (o da ayı 4 hafta hesaplarsak) (bölüm şefi, atelye şefleri haftalık +6 ekders miydi??)

Meslek liseleri genelde kalabalık olur, idarenin de işi başından aşkındır. Bölümdekilerin arası iyi olup birbilerini idare ettiler mi cennettir...

Meslek lisesi bilgisaya ogrencisi zaten genelde sıkıntısizdir..

Yanlışlarım varsa olayın içinde olan arkadaşlar düzeltsinler.

bence de bote veya tef mezunu arada o kadar bir fark yok ki. sonuçta ikiside bt öğretmeni olarak atanıyor. günümüzde sınıf öğretmenlerinin teknik liselere atandığı bir dönemde bote mezunu bir şahsın atanmaması bence saçmalık..

bote ciler------>>>>ortaokula ve teknik liselere inş.

Bence yapılan uygulmada bir sakınca yok. ingilizce, resim , beden ve müzik branşları haricinde nerdeyse bütün bıranşarda lise ve orta okul ayrımı yapılmıştır.

mustafatoker' Alıntı:
Bence yapılan uygulmada bir sakınca yok. ingilizce, resim , beden ve müzik branşları haricinde nerdeyse bütün bıranşarda lise ve orta okul ayrımı yapılmıştır.

Haklisiniz, ayrilmasi gerekiyor ama ayrilmiyor. Teflilerin ilkogretimde ne isi var??

Olay mufredatsa sanmiyorum teflilerin butun bote mufredatini aldigini..

Kac tane tefliye hocam senin ne isin var ilkogretimde gitsene meslege dedim.."yok ben boyle iyiyim tepkisini " aldim..

Ee madem muhendis olacak kadar iyi bir egitim aliyorsunuz, sizlerin ilkogretimde calismasi hem milli servete, hem kendinize zarardir, israftir..

Edit: tefliler ilkogretime kacarken , boteliler alinmazken 2 yilliklar dolduruyor meslek lisesindeki aciklari.. Gunah!!

**İsini hakkiyla yapan arkadaslara saygimiz sonsuzdur..

İl İçi Yer Değiştirme Görüş Yazım

Madde 16

"... Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden matematik-bilgisayar, istatistik-bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları ise, mesleki ve teknik liseleri tercih edemeyecektir. "

Böte mezunu olarak, öğretim programı çerçevesinde, temel bilişim teknolojileri, donanım, programlama, web tasarım ve web programlama, çoklu ortam tasarım ve üretimi, internet teknolojileri, işletim sistemleri ve uygulamaları, paket programlar, bilgisayar ağları ve iletişim, veritabanı yönetim olmak üzere meslek liselerinde okutulan bir çok derse yönelik eğitim almış durumdayız.

Atölye dersleri dışındaki derslerin çoğuna girebilecek öğretim programından geçtik, kaldı ki bu bölümlerden mezun ve okuyan arkadaşlarımızın büyük bir kısmı da meslek lisesi mezunudurlar.

Meslek liselerinde girebileceğimiz ders saati sayısı, normal liseler (Anadolu Liseleri) ve ortaokullarda girebileceğimiz ders saatinden fazladır.

Bu sebeplerden dolayı böte ve diğer bilişim teknolojileri programları incelenerek giremeyeceğimiz dersler varsa vurgulanarak, meslek liselerine atanmamızın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyorum.

iyi çalışmalar

Katılım modülüne girerken mebbis şifresinde Türkçe karakter olan arkadaşlar şifre hatası sorunu ile karşılaşıyor. Mebbis şifrenizi güncelleyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

DaMieN' Alıntı:
ercinc98' Alıntı:
Ya benim ne işim olur zaten TEF'li olarak meslek lisesi harici başka bir yerde? Buyur...
Kapatacak mısın çeneni?
Cümlede anlam bilgisi TEF değil TEF'liler.

Ve yine öğrencilere ne kadar faydanız olduğunu ayrıca sorgulamaya devam ediyorum, öğrencileriniz sekreterlik, büroculuk, memurluk dışında ne iş yapıyorlar (tabi iş bulabilenler). Öğrencilerinize kazandırdığınız sözüm ona üstün özellikleri bu işlerin neresinde ve nasıl kullanıyorlar? Neyin ne olduğunu az çok biliyorum da konuşuyorum.

Neymiş Teknoloji fakültesi açılmışmış, Al o zaman mevcut TEF öğrencilerini buralara aktar, aynı üniversite farklı fakülte aynı meslek, dandikliğin daniskası,

İstediğini istediği gibi yorumlayabilme anlayışını kendinde geliştirmiş ve diğerlerini hiçe sayan sevgili TEF'li kardeşlerim, MEB'in diğer alanlarından (önceki mesajımda uzunca belirttim) öğretmenler norm fazlası veya yan alanı bilgisayar olduğu için meslek okullarında Bilişimci olarak görev yaparlarken neden (Özellikle BÖTE'lilere karşı çıkıyorsunuz). Ayrıca uzmanlık gerektiriyormuş. Ya bırakın bu işleri, tamam sizler doğuştan gelen üstün özelliklerinizle buna yatkınsınız, bizlerde öğrenme sorunu çektiğimiz için MEslekte görev yapamayız. İyi de idareci de mi olamayacağız. Meslekte görev yapan TEF'ciler acaba biliyorlar mı idarecilerinin branşlarını?

Sonuç: Bir BÖTE mezunu BÖTE'li Meslek lisesinde DAHA FAZLA faydalı olabilir.

1,5 ay formasyonla BT'ci olmuş öğretmenlerle çalıştım. Ona göre.

ercinc98' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
ercinc98' Alıntı:
Kapatacak mısın çeneni?
Cümlede anlam bilgisi TEF değil TEF'liler.

Ve yine öğrencilere ne kadar faydanız olduğunu ayrıca sorgulamaya devam ediyorum, öğrencileriniz sekreterlik, büroculuk, memurluk dışında ne iş yapıyorlar (tabi iş bulabilenler). Öğrencilerinize kazandırdığınız sözüm ona üstün özellikleri bu işlerin neresinde ve nasıl kullanıyorlar? Neyin ne olduğunu az çok biliyorum da konuşuyorum.

Neymiş Teknoloji fakültesi açılmışmış, Al o zaman mevcut TEF öğrencilerini buralara aktar, aynı üniversite farklı fakülte aynı meslek, dandikliğin daniskası,

İstediğini istediği gibi yorumlayabilme anlayışını kendinde geliştirmiş ve diğerlerini hiçe sayan sevgili TEF'li kardeşlerim, MEB'in diğer alanlarından (önceki mesajımda uzunca belirttim) öğretmenler norm fazlası veya yan alanı bilgisayar olduğu için meslek okullarında Bilişimci olarak görev yaparlarken neden (Özellikle BÖTE'lilere karşı çıkıyorsunuz). Ayrıca uzmanlık gerektiriyormuş. Ya bırakın bu işleri, tamam sizler doğuştan gelen üstün özelliklerinizle buna yatkınsınız, bizlerde öğrenme sorunu çektiğimiz için MEslekte görev yapamayız. İyi de idareci de mi olamayacağız. Meslekte görev yapan TEF'ciler acaba biliyorlar mı idarecilerinin branşlarını?

Sonuç: Bir BÖTE mezunu BÖTE'li Meslek lisesinde DAHA FAZLA faydalı olabilir.

1,5 ay formasyonla BT'ci olmuş öğretmenlerle çalıştım. Ona göre.

Senin gerçekten de çok büyük sorunların var. Allah yardımcın olsun.

Gel çalış bakiyim meslek lisesine..Üstteki sana diyom...Ben diyince olcak bak..Gel çalış izin verdim len....

fatherboard' Alıntı:
Gel çalış bakiyim meslek lisesine..Üstteki sana diyom...Ben diyince olcak bak..Gel çalış izin verdim len....
Kendinizdemisiniz bilmiyorum ama üstteki arkadaş 2-3 sayfa önce aynı konuda size TEF'li olduğunu zaten belirtmişti...

branta' Alıntı:
ozilogic' Alıntı:
branta' Alıntı:
Botecileri meslek liselerinden uzak tutmaya calisan tefli arkadaslara empati ile yaklastigimda hak vermiyo degilim..
Dusunsene sen 3, bilemedin 4 gun okula gitcen, 2-3 kisi bir atelye dersine gircen, 3000 tl civari maas alcan.. Boyle bir imkana baskalarini ortak etmek istermisin??

Bunu kabul edin eyvalla, yoksa biz daha fazla ders gorduk daha iyi biliyoruz, daha verimliyiz olaylarini kimse yemiyor artik..

Daha açık konuşayım o zaman hocam anlamamışsın tam, arkadaşları da aydınlatayım..

5 gün okula giden meslek öğretmeni genelde yoktur. 2 gün gidenini de gördüm 3 gün de 4 gün de(senin bölümdeki ağırlığına bağlıdır). Geri kalan günler koordinatörlük adı altında doldurulur. Koorditatörlüğe de haftalık gidilmesi gerekir ama bazıları ayda bir bazıları dönemde bir gider işletme sahibine imzayı attırırır döner.

Atelye derslerine en son düzenleme ile kaç öğrenciye bir öğretmen verildi takip edemedim. 24 ve üzeri öğrenciye 3 öğretmen sanırım. Düz hesap 30 öğrencili bir sınıfın atelyesine 3 öğretmen girer desek. Hocam derler "bir üniteyi ben anlatayım birini sen birin o" yada "bir ay ben gireyim bir ay sen bir ay o" hadi bakalım ordan da yırttın. (farklı bölümlerde olur da bilgisayarda pek öğrenci bölen olmaz, genelde alırlar hepsini bir sınıfa.) yani 3-4 gün okula giden öğretmenin de atelye derslerinin 3/2 veya 2/1 lik (işte neyse öğrenci mevcudu) zamanı da boşa çıkmaktadır.

Haftalık 29 saat mi ek ders= 4*29=116*8 küsür= 928 TL (o da ayı 4 hafta hesaplarsak) (bölüm şefi, atelye şefleri haftalık +6 ekders miydi??)

Meslek liseleri genelde kalabalık olur, idarenin de işi başından aşkındır. Bölümdekilerin arası iyi olup birbilerini idare ettiler mi cennettir...

hocam anlattıklarınız yaşanmış deneyimler mi yoksa duyduğunuz yada uzaktan izlenim edindiğiniz şeyler mi bilmiyorum ama tümüyle gerçeği yansıtmıyor. atölye derslerinde bir üniteyi ben birini sen anlat olayını 17 yıllık öğretmenim görmedim. çok yanlış bir olay. yapan varsa da onların kişisel problemidir ve kesinlikle eleştirilmelidir. okul idareleri tarafından düzeltilmelidir. meslek liselerinde çalışan yüzlerce arkadaşım var, böyle uygulayan duymadım.
bölüm yada atölye şeflerinin 6 yada 10 saat egzersizi toplam ücretin içindedir ve ekstradan alınmaz. (alabileceği ücretin üzerine eklemez.) ayrıca bu saatlerin karşılığında bölümde bulunan 3-4-5 yada daha fazla laboratuvarın devamlı çalışır durumda bulunmasını sağlarlar.
bilişim bölümündeki tüm öğretmenler de bu işin yardımcısıdır. ayrıca bu öğretmenler idarenin her türlü işlerini yaparlar. ders ücreti karşılığı olmadan.
meslek lisesi bilişim öğrencilerinin sıkıntısız olması dönemleri çoktan bitti. diğer bölümlerden fazla farkı yok, problemli öğrenci de çoktur.
koordinatörlüklerle ilgili olarak söylediğiniz gibi yapanlar varsa aldıkları para ne kadar helaldir tartışılır. ancak ben koordinatörlükte ayda bir dönemde bir gidilmediğini biliyorum. bizim okulumuzda kağıtlar haftalık ve tarihli çıkar, ve o hafta içinde tamamlanıp geri idareye verilir.
benim aklıma gelenler bunlar. başka arkadaşlardan da fikir beyan edecekler olabilir.,
ama lütfen bir mesleği bu kadar hafife almayın, meslek liselerinde bazı gelenekler, işleyişler vardır bunları da bu kadar hafife almayın. bunlar da sizden ricamdır.

zulfikar1985' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Kendinizdemisiniz bilmiyorum ama üstteki arkadaş 2-3 sayfa önce aynı konuda size TEF'li olduğunu zaten belirtmişti...

Hocam o erkan hocaydı..Sen kendindesindir inşallah...Yanlışlık olmasın....Saygılar

mygold' Alıntı:
branta' Alıntı:
ozilogic' Alıntı:
branta' Alıntı:

hocam anlattıklarınız yaşanmış deneyimler mi yoksa duyduğunuz yada uzaktan izlenim edindiğiniz şeyler mi bilmiyorum ama tümüyle gerçeği yansıtmıyor. atölye derslerinde bir üniteyi ben birini sen anlat olayını 17 yıllık öğretmenim görmedim. çok yanlış bir olay. yapan varsa da onların kişisel problemidir ve kesinlikle eleştirilmelidir. okul idareleri tarafından düzeltilmelidir. meslek liselerinde çalışan yüzlerce arkadaşım var, böyle uygulayan duymadım.
bölüm yada atölye şeflerinin 6 yada 10 saat egzersizi toplam ücretin içindedir ve ekstradan alınmaz. (alabileceği ücretin üzerine eklemez.) ayrıca bu saatlerin karşılığında bölümde bulunan 3-4-5 yada daha fazla laboratuvarın devamlı çalışır durumda bulunmasını sağlarlar.
bilişim bölümündeki tüm öğretmenler de bu işin yardımcısıdır. ayrıca bu öğretmenler idarenin her türlü işlerini yaparlar. ders ücreti karşılığı olmadan.
meslek lisesi bilişim öğrencilerinin sıkıntısız olması dönemleri çoktan bitti. diğer bölümlerden fazla farkı yok, problemli öğrenci de çoktur.
koordinatörlüklerle ilgili olarak söylediğiniz gibi yapanlar varsa aldıkları para ne kadar helaldir tartışılır. ancak ben koordinatörlükte ayda bir dönemde bir gidilmediğini biliyorum. bizim okulumuzda kağıtlar haftalık ve tarihli çıkar, ve o hafta içinde tamamlanıp geri idareye verilir.
benim aklıma gelenler bunlar. başka arkadaşlardan da fikir beyan edecekler olabilir.,
ama lütfen bir mesleği bu kadar hafife almayın, meslek liselerinde bazı gelenekler, işleyişler vardır bunları da bu kadar hafife almayın. bunlar da sizden ricamdır.

uzaktan izlenim değil hocam, şahidim..

-Metal, motor vs. gibi bölümlerde öğrenciler gruplara bölünür. Bilgisayar Labaratuvar imkanlarının elvermediği okullarda ki genelde öyledir 30 kişilk bir sınıfı bölme şansınız yoksa derste 3 öğretmen ne yapar? Gerçekten merakımdan soruyorum siz aynı atelye dersine 3 öğretmen arkadaş mı giriyorsunuz? Hadi girdiniz diyelim atelye derslerinde sonuna kadar 3ünüzde kalıyor musunuz?

- Evet egzersiz karşılığında labaratuvarların çalışması sağlanır, gerekirse okul işleri halledilir. fakat bizler ilköğretimde yeri geliyor hiçbir ek egzersiz ücreti almadan yapıyoruz bu işleri. yapmayın kardeşim diyebilirsiniz, bu noktada sizin için de aynısı geçerlidir..(29+6 diye biliyordum, yanlışımı düzelttiniz için teşekkür ederim)

-Meslek lisesi öğrencisi durumu ortadadır fakat bilgisayar bölüm öğrencisi bunların arasındaki en iyisidir. kaldı ki atelye öğretmeni karşısında öğrencinin boynu kıldan incedir, eğer ki öğretmen çok vasıfsız değil ise. İlköğretimde öğrenciyi okuldan uzaklaştırmak imkansıza yakınken lisede gayet rahttır.

- Koordinatörlükte idare sıkıştırırsa dediğiniz gibi haftalık gidilir ama gidildikten sonra ne kadar kalınır :)

Yapılan işleri tabi ki hafife almıyorum, mesleğini hakkıyla yapanlara da sonsuz saygı duyuyorum fakat anlatmaya çalıştığım imkanların varlığı da inkar edilemez..

Son olarak şunu belirtmek istiyorum; meslek lisesinde çalışmak isteyen bötecilerin çoğu yukarıdaki imkanlar adına değil mesleki doyum adına bunu istemektedirler(18 ek ders karşılığında teknik öğretmen tazminatı talep etmeden meslek lisesinde seve seve çalışacak çok böteci bulursunuz)..

Zaten bunun önü açılsa bile bazı tefli arkadaşların bile kendine güvenemeyip gidemediği meslek liselerine böteci yağmaz :)

böte den mezun olan sevgili arkadaşlarım, bence siz meslek lisesine hiç bulaşmayın, çünkü üstesinden gelemzsiniz. neden mi?
bunun teknik servis dalı var, elektronik dersleri var, ağ işletmenliği dalı var, veritabanı programcılığı dalı var, web tasarımı ve programcılığı dalı var. Allah'ınızı severseniz bu dersleri liseden ve üniversiten almadan yada konu hakkında hiçbir bilginiz yokken nasıl olurda meslek liselerinde çalışmak istersiniz ben onu anlamış değilim. rahatlık batıyorsa ve hergün ders çalışarak ve gece yarılarına kadar bir sonraki günün dersine çalışarak okula gitmek istiyorsanız buyurun gelin....
bence heerkes kendi işiyle uğraşsın ve meslek liselerine geçiş hülyasından da vazgeçin. zaten böte bölümüne girerken ve okurken de nerede çalışacağınız belliydi arkadaşlar. sonradan değişen bişey değil ki bu....

ben de ekbersah23 hocama katılıyorum.
böteye girerken zaten meslek lisesine atanamayacağınızı bilerek girdiniz.yani baştan biliyosunuz işinizi.
size bir örnek vereyim normumuz 3 olmasına rağman okulda 2 kadrolu öğretmeniz bi tane böte mezunu ücretli öğretmen geldi ne flash anlatabildi nede web tasarımı gerisini siz düşünün...

Geri