Banka promosyonu helal mi?

Kodla Büyü

graur

Aktif Üye
Bankanın maaşlarımızın kendi bankalarına yatması karşılığında verdiği parayı almak caiz midir? Sonuçta banka bu parayı maaşımizi faizde çalıştırarak veriyor. Gerçi biz bankayla anlaşma yapmıyoruz.
(not: bu soruyu dini hassasiyeti olanlar cevaplayabilir. Diğerleri için bir sorun teşkil etmiyor zaten)

banka bu parayı hesapta duran paradan alacağı faiz, sana vereceği kredi kartı, kredi ve bankacılık ürünlerine karşılık veriyor. yani işin özünde hep faiz var.

Hocam aynı soru ne guzel tevaffuktur ki benim de kafama takıldı geçenlerde ve işin ehlinden öğrenmek lazım diyerek diyanete mail atmıştım.Hafta sonu cevap geldi gelen cevabı aynen iletiyorum size..Umarım yardımcı olmuştur size..

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz.

Bankanın vermiş olduğu fazlalığın faiz olabilmesi için, kurum çalışanları yada onlar adına yöneticilerin banka ile faiz akdi yapmaları gerekir. Örneğin, kurum çalışanları, hesaplarında bulunan paranın şu miktarını şu kadar gün çekmeyip hesabında tutacaklar ve bunun karşılığında da kendilerine şu miktarda fazlalık verilecektir şeklinde bir akid yapılsa faiz olur. Burada böyle bir şart yok. Dolayısıyla, dileyen dilediği miktarda parayı hesabında tutabilmekte, dileyen de dilediği miktarda parayı hesabından çekebilmektedir.

Buna göre, maaşınızı aldığınız bankanın, gerek nakit gerekse eşya olarak vereceği promosyonu bağlı olduğunuz kurum, yaptığı anlaşmaya göre kurum için harcayabileceği/kullanabileceği gibi kurum çalışanlarına da dağıtabilir.

Bu itibarla, çalışanlar maaşlarını aldıkları bankanın vermiş olduğu parayı harcayabilirler.

banada gönderebilirsiniz .Siz bana 100 TL gönderin ben size 50 TL helal ödeme yapayım.

graur' Alıntı:
Bankanın maaşlarımızın kendi bankalarına yatması karşılığında verdiği parayı almak caiz midir? Sonuçta banka bu parayı maaşımizi faizde çalıştırarak veriyor. Gerçi biz bankayla anlaşma yapmıyoruz.
(not: bu soruyu dini hassasiyeti olanlar cevaplayabilir. Diğerleri için bir sorun teşkil etmiyor zaten)
ne güzel ne güzel. senin dini hassasiyetin fazla sen müslümansın ama diğerleri değil. çok güzel allah kabul etsin

her_dem' Alıntı:
graur' Alıntı:
ne güzel ne güzel. senin dini hassasiyetin fazla sen müslümansın ama diğerleri değil. çok güzel allah kabul etsin
neden alındınızki soruda bir problem yok. arkadaşımızın dediği gibi insanlar çeşit çeşit. kiminin dini hassasiyeti var kiminin yok. müslüman olmayanlar diye bir cümle göremedim ben.

bize de kullanmak çok uygun değil dendi, aldığınızda ihtiyacı olan birilerine verirseniz daha iyi olur dendi..

fercanx' Alıntı:
banada gönderebilirsiniz .Siz bana 100 TL gönderin ben size 50 TL helal ödeme yapayım.
kendiniz dikkat etmiyorsunuz. buna üzüleceğine bir de dikkat edenlerle dalga geçiyorsun.
'insanı cehenneme götüren işte bu dilidir' hadisi şerif

makaraya geçmek için de pusu kurmuş meğer arkadaşlar.

alibaba37' Alıntı:
Hocam aynı soru ne guzel tevaffuktur ki benim de kafama takıldı geçenlerde ve işin ehlinden öğrenmek lazım diyerek diyanete mail atmıştım.Hafta sonu cevap geldi gelen cevabı aynen iletiyorum size..Umarım yardımcı olmuştur size..

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz.

Bankanın vermiş olduğu fazlalığın faiz olabilmesi için, kurum çalışanları yada onlar adına yöneticilerin banka ile faiz akdi yapmaları gerekir. Örneğin, kurum çalışanları, hesaplarında bulunan paranın şu miktarını şu kadar gün çekmeyip hesabında tutacaklar ve bunun karşılığında da kendilerine şu miktarda fazlalık verilecektir şeklinde bir akid yapılsa faiz olur. Burada böyle bir şart yok. Dolayısıyla, dileyen dilediği miktarda parayı hesabında tutabilmekte, dileyen de dilediği miktarda parayı hesabından çekebilmektedir.

Buna göre, maaşınızı aldığınız bankanın, gerek nakit gerekse eşya olarak vereceği promosyonu bağlı olduğunuz kurum, yaptığı anlaşmaya göre kurum için harcayabileceği/kullanabileceği gibi kurum çalışanlarına da dağıtabilir.

Bu itibarla, çalışanlar maaşlarını aldıkları bankanın vermiş olduğu parayı harcayabilirler.

diyanet bankaların bu hediye paraları bizi çok sevdiğinden verdiğini söylemeyi unutmuş:)
Diyanetin söyledikleri yanlış ve eksik.Maaşlar aracı bankaya anlaşmaya göre bir kaç gün öncesinden gelir banka bu paraları kullanıp belirtilen tarihte müşterilerine ödemeyi taahüt eder.
Bizim anlaşma sözleşmemizde 22 tane madde vardı.Hatta bu ay banka maaşlarımızı 16 saat geç yatırdı,şikayet iletisi gönderdik.

her_dem' Alıntı:
graur' Alıntı:
Arkadaşım ben, sen müslüman değilsin demiyorum. çevrenizde faizi normal bir kazanç olarak gören, banka kredisi çeken kimse yok mu ? Ben onlar için söyledim. Yani onlar bu sorunun muhatabı olmazlar

rumuz19' Alıntı:
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/13949/bankalarin-memur-ve-calisanlara-verdigi-promosyonlari-almak-caiz-midir-calitigim-kurum-bir-bankayla-anlasti-dort-yil-suresince-maaslarimizi-o-bankadan-cekmemiz-sartiyla-kurumumuza-on-bes-milyar-lira-promosyon-veriyor-kurum-da-personele-dagitiyor.html

:+1:

Bunu merak eden arkadaşlar? dalga geçmek için pusu kurduğumuz falan yok,çok müslümansanız yaptığınız sözleşmeleri iyi okuyunuz,sonra sizin yaptığınız sözleşmeyi diyanete sorup doğru veya yanlış yaptığınızı akıl yürüterek sizlere cevap veren insanlara inanmaktan kurtulursunuz.Benimki sadece bir öneriydi parayı gönderirse arkadaş laboratuarımdaki kırık sandalyeleri yaptırırım bak sevap için size bir şans:)

sadece susarak' Alıntı:
fercanx' Alıntı:
kendiniz dikkat etmiyorsunuz. buna üzüleceğine bir de dikkat edenlerle dalga geçiyorsun.
'insanı cehenneme götüren işte bu dilidir' hadisi şerif

Sen bana faizin tanımını yapabilecekmisin leheb öyle büyük büyük konuşuyosun.İnsanı cehenneme götürecek olan dili değil beynidir.

Şahsi düşüncelerim;

Bankalar babalarının size hayrına vermiyor.
1-Sizin ekders ve maaşlar hesaba yatınca belirli süre repo yapıyorlar.
2-Kredi kartı vs alıyoruz, siz harcadığınız kadar ödüyorsunuz ama alış-veriş yaptığınız mağaza parasını erken almak için faize giriyor.
3-Anlaşmalı banaka olduğnuz için kredi çekerken daha çekici oluyor ve yine faiz.
4-Merkez bankası faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde promosyonun da yüksek oluğunu aklımızın bir köşesine yazalım. Eskiden daha çok alırdık diyen arkadaşlara (Milli eğitim ve sendika yatkililerine) bankalar bunu mazeret gösteriyorlar..

Şahsen yatan promosyonları kuruşu kuruşuna ihtiyaç sahiplerine vermeye çalışıyorum. Sadaka'dan bile saymak doğru mu bilmeyeceğim.

Belki diyeceksiniz hiç mi bulaşmadın? Maaşını bankadan almıyormusun?
Verecek iki cevabım var; bir devlet maaşları sadece bankaya yatırırım diyor, ikincisi gücüm yettiğince faizden uzak durmaya gayret ediyorum.

Alıp harcayan arkadaşlar için ise; Eğer günahsa kendi işlemiş olur, değilse bir şey yok. Kimseye harca veya harcama deme hakkım yok ama "Şüpheli şeylerden uzak durun." derim. Benim içinse , promosyon günahsa uzak durmuş oluyorum, değilse sadaka vermiş olurum.

Allah hepimizi ıslah etsin..
"Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!.." (Tirmizi , Kıyame 60)
Nu'man b. Beşîr (r.anhuma)'dan rivayet edilmiştir; der ki: Rasûlullah (s.a.v)'ı şöyle buyururken duydum:

"Şüphesiz helâl da bellidir, haram da bellidir. (Fakat) bunlar arasında (helâl mi, haram mı olduğu belli olmayan birtakım) şüpheli şeyler vardır; ben bu konuda size bir misâl vereceğim (bu konuyu size bir misâlle anlatacağım): Şüphesiz Allah (c.c) (girilmesi yasak olan) bir koru kurmuştur. Biliniz ki, Allah'ın korusu haram kıldığı şeylerdir. Şüphesiz hayvanlarını korunun etrafında otlatan kişi, her an oraya dalabilir ve şüphesiz şüpheli şeylere dalan kişi de (harama) her an esaret edebilir.”(Buhari, İman 39)

Bence burada sormak bu sorunun cevabının alınması için uygun bir yer değil. Çünkü bu çok hassas bir konu ve her kişiye göre değişebilecek bir konu. Nasıl ki sigara içmenin yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de veya Hadis-i Şeriflerimizde tam bir karşılığı yok, bu konuda öyle bir konu. Yani kişinin Allah ile arasında. Eğer gerçekten dinen çok hassas iseniz hiç almazsınız, ya da alır ihtiyacı olan birine(lerine) verirsiniz.

graur' Alıntı:

Ben bu tarz soruları burada soranları provakatör olarak görüyorum.
Cevap olarak ne bekliyorsunuz??
Buradakilerin çoğu öğretmen din adamı değil, fetva makamı değil. Ayrıca çok merak ediyorsanız alo fetva vs doğru ve tatmin edici cevap alabileceğiniz yerler var. Hatta bir imama sormak bile burada sormaktan daha mantıklı.
Ama diyorsanız ki yok ben milletin bazılarının dalga geçmesinden, kiminin doğru kiminin yanlış demesinden hoşlanıyorum, meselenin cevabını paylaşmak yerine alakasız kişilerin tamamen kişisel yorumlarına güveniyorum diyorsanız kendinizi sorgulayın.

hee gene karıştı ortalık. Valla haksız kazanç olarak görüyorum ben de. Ama aldım her seferinde. Hem de 4 kere felan. Hesabı neyse vereceğiz mecbur.

arkadaşlar adamlar sizi ne kadar kullanıyor sırtınızdan ne paralar kazanıyor bnce helal

ayrıca bank asya napıyo bizde faiz yok diyo paranı yatır biz calıstıralım sana kar payı verelim diyo
bu faiz olmuyosa oyle düsünün sizde

kar payı

graur' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
graur' Alıntı:
Arkadaşım ben, sen müslüman değilsin demiyorum. çevrenizde faizi normal bir kazanç olarak gören, banka kredisi çeken kimse yok mu ? Ben onlar için söyledim. Yani onlar bu sorunun muhatabı olmazlar

faizi haram olarak görüp kar payını helal olarak gören zümreye mi sordun sorunu. onlar gerçek müslüman senin gözünde sadece onlar mı cevaplayabilir. haşa huzurdan Allah'ı faize başka isimler koyarak kandırmaya çalışan zümreden mi beklettin.

o kadar hassasiyetin varsa burası imamlar din adamları topluluğu mu. atarsın diyanete mail alırsın cevabını.

sen bu şekilde "üstün müslüman" olmaya devam et hocam. biz sadece müminiz

kullandım ve aynen bi yerden çıktı gitti. aslında kendim kaşındım mollaya sordum caiz değil dedi sonra kullanmak için fetva aradım ve buldum sonra kullandım sonra bi yerden çıktı.

Bu tarz soruların yeri değil diyen arkadaşlara katılıyorum, fetva makamlarına sorulup cevabı alınabilir sonra bilgi olarak paylaşılabilir. Dini bir konu olduğu zaman caiz diyen de caiz değil diyen de kaynağını hazır tutmalıdır. Aklını mantığını kıyaslamasını delil gösteriyorsa itibar edilmez, inançsızlığını ilan etmiş kişilerin de böyle konularda yorum yapması cibiliyeti icabı zaten.

Geri