Banka promosyonu helal mi?

Kodla Büyü
Çok güzel bir soru, ama bu kadar pis ve iğrenç bir ortamda çok manasız bir soru? Etrafına bakarsan arkadaşım o kadar kirli şey göreceksinki bu soruya zaman bile kalmayacak!

sitelerdeyim' Alıntı:
hasan' Alıntı:
PÖFF
Öncelikle hatam varsa Allah beni affetsin, hatam varsa düzeltin diye başlayayım..
....
..
..

Ama neyin faiz olup olmayacağını tartışabilirsiniz. Birisi bu faizdir ve haram değildir diyorsa dinin kesin hükmünü inkar etmiş olur. Ama birisi bu faiz değildir dolayısı ile haram da değildir diyorsa bu inkar değildir.

Dediğiniz doğru.
Şüpheli şeylerden uzak durmak lazım. Eğer günah olduğunu bilerek yapıyorsa zaten günahtır, emin değilse günaha girmesi tehlikesi vardır.

hasan' Alıntı:
...
"Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!.." (Tirmizi , Kıyame 60)
Nu'man b. Beşîr (r.anhuma)'dan rivayet edilmiştir; der ki: Rasûlullah (s.a.v)'ı şöyle buyururken duydum:

"Şüphesiz helâl da bellidir, haram da bellidir. (Fakat) bunlar arasında (helâl mi, haram mı olduğu belli olmayan birtakım) şüpheli şeyler vardır; ben bu konuda size bir misâl vereceğim (bu konuyu size bir misâlle anlatacağım): Şüphesiz Allah (c.c) (girilmesi yasak olan) bir koru kurmuştur. Biliniz ki, Allah'ın korusu haram kıldığı şeylerdir. Şüphesiz hayvanlarını korunun etrafında otlatan kişi, her an oraya dalabilir ve şüphesiz şüpheli şeylere dalan kişi de (harama) her an esaret edebilir.”(Buhari, İman 39)

Diyanet in gönderdiği cevap:

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz.

Ancak fıkıh kaynaklarında "malının ve kazancının çoğu veya tamamı haram olan kimsenin veya kurumun verdiği hediyeyi kabul etmek caiz değildir." denilmektedir. (İhtiyar, 2/436) Bankaların kazancının büyük çoğunluğunun İslam'ın yasakladığı faizden oluştuğu bilinmektedir. Bu sebeple promosyon adı altında bankanın verdiği bu parayı şahsınız için kullanmadan ihtiyaç sahibi kimselere vermeniz daha uygundur. Müslüman şüpheli şeylerden kaçınmalıdır. Nitekim Hazreti peygamber efendimiz(s.a.v.) bir hadisinde "Seni şüphelendiren şeyleri bırak, kalbinin rahat ettiği şeyleri yap" buyurmuştur.

diyanetin söylediği herşeye inanmayın hocam bu konularda çok hassassanız .çoğu zaman nabza göre şerbet veriyorlar.

Bizede bu ay maaşla yattı 900 tl ye yakın. Ben şahsım adına kesinlikle kullanmayacağım. Maddi durumu kötü öğrenci ve akrabalar arasında pay etmeyi düşünüyorum. Bize kesinlikle haram. Çünkü burdaki para, repodan gelen faiz parası. Yani şüpheli bir durum yok

Bize gönder diyenler içinde en kibar ifadeyle âhmak diyorum.

rohun' Alıntı:
alın dediler aldık yedik :D

Bu arada ben almadım diyen var mı ? Varsa samimi şekilde tebrik edecem :)

Hocam tabiki alıp kendinize kullanmayacaksınız.. Ben hemen o parayı ayırdım bile, neme lazım bizim parayla karışır Allah korusun.

graur hocam bence sen bi daha böyle sorularını buraya sorma..resmen dalge geçmiş bi sürü arkadaş..ben hiç o promosyonların faize gireceğini düşünmemiştim şimdiye dek..bankadan kredi de çektim..aslında ihtiyaç duymasak da keşke çekmesek ama... neyse.. bi daha bu tür soruların için bilen kişilere sor.burda bilmeyen o kadar insan var ki.."yok sen o parayı bana yolla" falan yorumları okuyunca sinir oldum..

O parayla yapılacak en hayırlı iş tespit edilen maddi durumu çok zayıf olan birine vermek. Böylece düşünmene gerek yok hocam.

jemba35' Alıntı:
Bizede bu ay maaşla yattı 900 tl ye yakın. Ben şahsım adına kesinlikle kullanmayacağım. Maddi durumu kötü öğrenci ve akrabalar arasında pay etmeyi düşünüyorum. Bize kesinlikle haram. Çünkü burdaki para, repodan gelen faiz parası. Yani şüpheli bir durum yok

..
hadi kabul edelim ve para HARAM diyelim.

peki HARAMDAN gele para BAĞIŞ yapınca HELAL mi oluyor?

yada siz o HARAM parayı maddi durumu kötü öğrencilere vererek onların HARAM LOKMA yemesine aracılık ederek GÜNAH işlemiş olmuyormusunuz?

swanp' Alıntı:
win ve mac-os tabanlı kullandığım tüm yazılımlar lisanslı.
genelde de ubuntu kullanıyorum.
ne oldu :)

BaRBaRYaN' Alıntı:
bende merak ettim doğrusu banka promosyonuna haram diyenler, faiz veriyor diye bankaları tercih etmeyenler acaba kullandığınız tüm yazılımlar LİSANSLI mı ?
(not: bu soruyu dini hassasiyeti olanlar cevaplayabilir. Diğerleri için bir sorun teşkil etmiyor zaten)
..
bişeymi olması gerekiyordu?
ben sordum sizde cevap verdiniz. başka ne olmasını bekliyordunuzki siz?
ayrıca sorum sadece size değil bu şekilde düşünen herkese. diğer arkadaşlarda cevaplarını verselerde sizin gibi harame helale gerçekten dikkat edenler ortaya çıksa...

işbankası ile asya bank arasında tek fark var işbankası faiz diyor, asyabank kar payı diyor. ben işbankasını(veya herhangi a bankasını ) dürüstlüğünden dolayı kutluyorum. en azından adamlar dürüstçe faiz diyorlar. asyabank gibi insanları kar payı diye sömürmüyorlar.

rumuz19' Alıntı:
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/13949/bankalarin-memur-ve-calisanlara-verdigi-promosyonlari-almak-caiz-midir-calitigim-kurum-bir-bankayla-anlasti-dort-yil-suresince-maaslarimizi-o-bankadan-cekmemiz-sartiyla-kurumumuza-on-bes-milyar-lira-promosyon-veriyor-kurum-da-personele-dagitiyor.html
Bu linkte geçen cevaba katılmıyorum katılım bankası da sonuçta bir banka. Adında banka kelimesi geçiyor bir kere. Katılım bankaları nasıl kar elde ediyor? yıl sonunda karı hangi oranda dağıtıyor? onlarda sonuçta bu sistemin içinde ve merkez bankası kurallarına tabiler. Soruya genel olarak cevabım eğer faizi haram olarak görüyorsan evet bu da haram.

Ben de şu faizsiz bankacılık olayını anlamıyorum. O bankalardan birinin müdürünü sıkıştırınca "nedir? nasıldır?" diye; "İşleyişte zerre kadar fark yok faiz yazan yerleri kar payı olarak değiştiriyoruz" demişti. ha bi de ihtiyaç kredisi vermiyorlar.

alibaba37' Alıntı:
Hocam aynı soru ne guzel tevaffuktur ki benim de kafama takıldı geçenlerde ve işin ehlinden öğrenmek lazım diyerek diyanete mail atmıştım.Hafta sonu cevap geldi gelen cevabı aynen iletiyorum size..Umarım yardımcı olmuştur size..

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz.

Bankanın vermiş olduğu fazlalığın faiz olabilmesi için, kurum çalışanları yada onlar adına yöneticilerin banka ile faiz akdi yapmaları gerekir. Örneğin, kurum çalışanları, hesaplarında bulunan paranın şu miktarını şu kadar gün çekmeyip hesabında tutacaklar ve bunun karşılığında da kendilerine şu miktarda fazlalık verilecektir şeklinde bir akid yapılsa faiz olur. Burada böyle bir şart yok. Dolayısıyla, dileyen dilediği miktarda parayı hesabında tutabilmekte, dileyen de dilediği miktarda parayı hesabından çekebilmektedir.

Buna göre, maaşınızı aldığınız bankanın, gerek nakit gerekse eşya olarak vereceği promosyonu bağlı olduğunuz kurum, yaptığı anlaşmaya göre kurum için harcayabileceği/kullanabileceği gibi kurum çalışanlarına da dağıtabilir.

Bu itibarla, çalışanlar maaşlarını aldıkları bankanın vermiş olduğu parayı harcayabilirler.
Tatmin edici bence...

BaRBaRYaN' Alıntı:
jemba35' Alıntı:

..
hadi kabul edelim ve para HARAM diyelim.

peki HARAMDAN gele para BAĞIŞ yapınca HELAL mi oluyor?

yada siz o HARAM parayı maddi durumu kötü öğrencilere vererek onların HARAM LOKMA yemesine aracılık ederek GÜNAH işlemiş olmuyormusunuz?

1) Hocam haramdan gelen parayı ben kullanmıyorum ki helal olsun. Ha şu var fakir fukaraya vereceksin tabiki, ama sana bir faydası olmayacak bu işin. Yalnız sen kullanırsan haram yemiş olacaksın. Piyangodan çıkan parayı fakir fukaraya dağıt sana gram sevabı yoktur. Çünkü para haramdır, ancak ihtiyacı olan kişilere vermek uygundur.

2) Buna aslında ilk maddede cevap verdim. Size haram olan şey fakir fukaraya verilebilir. Din bunu uygun görüyor. Ancak yinede yeme içme olarak değilde giyim, yakacak veya diğer ihtiyaçlar için verilmesini öneriyor. Diyanetin fetvasına dikkat edin, hiç tatmin edici değil. Fıkıhta isim yapmış (islamoğlu , karaman...) kişiler kesinlikle kişinin kendi kullanımını önermiyorlar.

ÇÜNKÜ PROMOSYON = REPO dur. Hediye falan değil yani. Banka parayı kullanıp bize o repodan pay veriyor.

Ha şuda var, sen haram yemek istersen sana göre hoca çok piyasada.

benim de aklıma takılmıştı bu promosyon meselesi. Araştırdım boğazımızdan geçmeyecek şeylere harcıyabilirmişiz. Mesala bir kredi kartının borcunu ödememelisin ama çabuk eskitebileceğin bişeyler alabilirsin . arkadaşlardan bazıları kendilerine bilgisayar aldılar. ben anneme perde aldım. tercih sizin...

Bu konuyu bende araştırdım.Bu konuda hassasım.
Özellikle bu işin ileri gelenlerinin kitaplarından ilgili bölümleri okudum ve videoları izledim.

Faruk Beşer (Size haramdır, ama muhtaç birisine verilebilir diyor)
Hayrettin Karaman(Kişinin kendisine haramdır)
Mustafa İslamoğlu(Haramdır)
Ahmet Şahin(Haramdır)
Diyanet (helaldir [hiç tatmin edici değil,bu yanıt])

Yine Efendimiz'in(sav) "helaller bellidir, haramlar bellidir, şüpheli şeylere ise yaklaşmayın" diyor.
Hesap ortada, kafa karışıklığı vs şeylere gerek yok.

Maaş ve ek ders konusunda bizim yapacağımız birşey yok(eski öğretmenler elden alıyorlarmış).Onlarında ne kadar helal olduğu konusunda tereddütlerim var.
Kısacası elimizden geldiği kadar uzak durmak gerekiyor arkadaşlar..
kalın selametle.

Efendim, rivayete göre bir gün Kanuni'nin misafiridir Zembilli.
Hani rivayet ya, büyükce bir tepsi içindedir yemekler ve Zembilli Kanuni'ye "Senin yediğin haramdır, benim yediğim helal." der. Bunun üzerine Kanuni tepsiyi yarım tur çevirir ve "Benim önümdekiler senin önüne geldi, şimdi senin yediğin haramdır" der. Zembilli'den cevap: "Senin yediğin haramdır, benimki ise helal, zira ben misafirim".

Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız onlara yatırıldığında, orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır.
Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir.

Maaşlar faiz sistemiyle çalışan bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim.

Sevgili hocam bu konuda bne şöyle yaklşatım konu hakkında görüş farklılıkalrı var Bankalar parayı günlük repoda kullanıyor fazi gelirleri elde ediyorlar bir çok kişi bankanın hiç helal kazancı yok mu diyor benim ladığım para o helalden helallik haramlık konusunda fetva vermek benim haddime değil ama Peygamber efendimiz (SAV) şüpheli işlerden uzak durun diye buyruyorlar. Bu konuda şüphe var mı var o zaman bizimde uzak durmamız lazım ben aldığım parayı kendi işim için kullanamdım direk bağış işine aktardım. O bankaya para yatırmış olanların hayrı olsun dedim Allah kabul etsin.

hocam maaşını o zaman bankaya hiç yatırmasınlar devlete belirt banka sizin maaşınızdan her halikarda faiz alıyor paranızı işleyip bir gece önceden yatırsa dahi devlet işleyip para kazanıyor eğer çok takarsanız kafanıza özelden ben size hesabımı yollayım bana gönderin banka promosyonunu :)

Ben bilgisayar öğretmenlerinden bu kadar hassas olanları gördükçe hoşuma gidiyor. Sonuçta hassas olanlar parayı kendi için kullanmamaya gayret ediyor.

arkadaşlar promosyon bir yana, 5 aydır bize verilmeyen maaş zam farkları toptan verilince cüzzü de olsa gecikme faizi ile birlikte verilecek. Buna ne diyeceksiniz?

Geri