BBNet'in Fatih projesi formel görüşü nedir?

Kodla Büyü
her_dem' Alıntı:
konu okulların hizmetli eksikliği, yakıt sıkıntısı değil arkadaşlar konu fatih projesi. eksiklikler yolunda gitmeyenleri konusursak günlerimizi veririz. sınıflarımızı teknolojik olarak geliştirmenin eğitimi geri götüreceğiini söyleyebilecek biri var mı. sanmıyorum.
fatih projesi ister birilerini zengin etmek için yapılan bir proje olsun, ister seçim yatırımı olsun ne dersek diyelim sonuçta okularımızda eksik kalan teknolojik ürünleri okullarımıza getirecektir.
bizim forumumuzda konusuluyosa bu tabii ki bizi ilgilendiren kısımlarıda konuşacağız. fatih projesi bize, bilişim teknolojileri öğretmenlerine ne getirecek ne götürecek.
hocam aç ayı oynamaz diye bir laf vardır, bir de Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini size hatırlatmak isterim, ben kendi adıma söyleyeyim soğuktan tir tir titrerken öğrencilere birşey öğretebilmem mümkün olmaz, ki zaten öğrencilerin de adapte olabileceğini zannetmiyorum.

4 sayfa yazı olmuş, hızlıca okumaya çalıştım.

Gördüğüm kadarı ile benim ve çoğu arkadaşın ortak görüşü;
Projenin mevcut fiziki şartlarda tüm okullara kurulacak olmasının yanlışlığı. Yoksa hiçbirimiz eğitimde teknoloji kullanılmasına karşı değiliz.

Sınıf mevcutları, ısınma, güvenlik, temizlik şartları ve elektrik sistemi belirli bir standardın üstünde olan okullara kurulmalı. Bu okullardaki öğretmenler de mutlaka hizmet içi eğitimden geçirlimeli. Bu öğretmenler eğitim sonrası bilişim öğretmenleri tarafından uygulama sınavına tabi tutulmalı :) Okul ve şube müdürleri dahil kimseye iltimas geçilmeden başarısız olanlara başarılı olana kadar eğitim tekrar verilmeli :) . Bakın o zaman nasıl verimli kullanılıyor .

Aksi durumda bu proje israftan öteye gitmeyecek. Gerçmişte tonla para dökülüp çürümeye terkedilen elektronik aygıtlara yenileri eklenecek . En basitinden 1 Mbit filtreli hattan 20+1 pc de Dyned in verimli çalışacağına inanılması ne kadar yanlış ise eksik altyapı ile bu proje de o kadar yanlış.

Birileri bu işten zengin olurken vatandaşın vergileri boşa harcanmasın.

fahrican' Alıntı:
4 sayfa yazı olmuş, hızlıca okumaya çalıştım.

Gördüğüm kadarı ile benim ve çoğu arkadaşın ortak görüşü;
Projenin mevcut fiziki şartlarda tüm okullara kurulacak olmasının yanlışlığı. Yoksa hiçbirimiz eğitimde teknoloji kullanılmasına karşı değiliz.

Sınıf mevcutları, ısınma, güvenlik, temizlik şartları ve elektrik sistemi belirli bir standardın üstünde olan okullara kurulmalı. Bu okullardaki öğretmenler de mutlaka hizmet içi eğitimden geçirlimeli. Bu öğretmenler eğitim sonrası bilişim öğretmenleri tarafından uygulama sınavına tabi tutulmalı :) Okul ve şube müdürleri dahil kimseye iltimas geçilmeden başarısız olanlara başarılı olana kadar eğitim tekrar verilmeli :) . Bakın o zaman nasıl verimli kullanılıyor .

Aksi durumda bu proje israftan öteye gitmeyecek. Gerçmişte tonla para dökülüp çürümeye terkedilen elektronik aygıtlara yenileri eklenecek . En basitinden 1 Mbit filtreli hattan 20+1 pc de Dyned in verimli çalışacağına inanılması ne kadar yanlış ise eksik altyapı ile bu proje de o kadar yanlış.

Birileri bu işten zengin olurken vatandaşın vergileri boşa harcanmasın.

bizde aynen bunu söylüyoruz... evet biz burda karşı çıkan muhalefet olan olarak görülmek istemiyoruz çünkü genelde böyle projelerde eleştirel seslere derhal muhalif ve bozguncu yaftası yapıştırılıyor şu dönemde.. yani madem bu proje hayata geçecek artık bunun eksiklerini tespit etmek ve bununla birlikte okullar nasıl mükemmel olur bunu tartışarak somut hale getirelim...

Fatih projesinin sadece donanım ayağı var bildiğim kadarıyla. Peki yazılımları kim geliştirecek? Zamanında eğitici formatör olarak çalışmış, sınava girip başarılı olduğu için maaşı kesilen biri olarak ben bir daha Meb'e güvenip meslek lisesindeki kurulu düzenimi bozmam. Eminim ders saatleri kuşa dönmüş BÖTE'li arkadaşlar da Meb'e güvenip yazılım hazırlama işine girişmezler. Diyelim ki yazılım geliştirecek öğretmen bulundu. Bunlara kim ders verecek, açtıkları kurslardan para alamayan eğitici formatörler mi?

Fatih projesi en çok kimin işine yarayacak biliyor musunuz? Şu çocuklara bir film koyayım da ben de boğaz patlatmaktan kurtulayım diyen öğretmenlere.

bir yandan teknolojiyi, bilgisayar dersini bu kadar önemsizleştirip arkasından teknolojiye önem veriyormuş görünmenin aklımda hiç hoş tabirleri yok.

memurlar nette de yazdım:

"çok net söylüyorum tamamen çıkar amaçlı, milletin gözünü boyamaya yönelik bir harekettir. projedir.

bu çağda bilgisayar dersine önemi azaltıyorsunuz hatta yok sayıyorsunuz sonra da çooooook teknolojik bir projeye adım atıyorsunuz. hadi ordan!!!!!!!

iddaa ediyorum şu anki öğretmenlerin yüde 90 ının flash diski bile yoktur, mail adresi bile yoktur. ee sen bunlara nasıl akıllı tahta falan anlatacaksın da onlarda öğrencilere ders anlatacak.

570 bin bilgisayardan söz ediliyor haberde. bunlara kim bakacak bir sorun çıktığı zaman kim ilgienecek hiç düşünmüyorsunuz. bir okulda 1000 tane bile bilgisayar olsa günlük en az 10 bilemedin 5 tanesi bozulacaktır. benim görmeyi beklediğim manzara odalar dolusu bozuk bilgisayar.

ondan sonra yok fatih projesi yok bilmem ne. allah bilir gene kimlere peşkeş çekilecek bu bilgisayarlar ve hatta bakımları falan.

yazık. çok yazık..."

bt öğretmeninin akıbeti ne olacak ? dersler tamamen kaldırılcak mı yoksa ? devam mı edecek ... Bt öğretmeni yoksa tamirci sıfatına mı dönecek önemli olan bu soruların cevabı

kazuo' Alıntı:
Fatih projesinin sadece donanım ayağı var bildiğim kadarıyla. Peki yazılımları kim geliştirecek? Zamanında eğitici formatör olarak çalışmış, sınava girip başarılı olduğu için maaşı kesilen biri olarak ben bir daha Meb'e güvenip meslek lisesindeki kurulu düzenimi bozmam. Eminim ders saatleri kuşa dönmüş BÖTE'li arkadaşlar da Meb'e güvenip yazılım hazırlama işine girişmezler. Diyelim ki yazılım geliştirecek öğretmen bulundu. Bunlara kim ders verecek, açtıkları kurslardan para alamayan eğitici formatörler mi?

Fatih projesi en çok kimin işine yarayacak biliyor musunuz? Şu çocuklara bir film koyayım da ben de boğaz patlatmaktan kurtulayım diyen öğretmenlere.
hocam sen de haklısın hem de çok

Niyazi Bey yazdıklarını tam olarak anlayamadım ama arkasında çok büyük şeyler olduğu besbelli siz de benim gibi herşeye şüpheyle yaklaşıyorsunuz (yaklaşmamak elde değil zaten).
Bu tür projelerin Avrupa birliği kopenhag kriterleri doğrultusunda hiç araştırmadan sormadan belki sonucunu bile bile yapıldığını düşünüyorum. Sizin önünüze maddeler konmuş bunları yapın bizimkilerde bir güzel yapıyolar.

Zamanında 65.000 eurolar verilerek kurulan laboratuarlar şimdi ne halde?
Ne kadar verim elde edilmiş...

Tek kurtuluş yolumuz : FATİH PROJESİ!

Merhaba arkadaşlar;

Başlık biraz fazla iddaalı gelebilir.Umarım benim gibi düşünen meslektaşlarımız vardır.

Gelgelelim proje ye arkadaşlar.Öncelikle proje bir engel çıkmadığı sürece çatır çatır her okula uygulanacaktır.
Hepimizde biliyoruz ki bu projenin en önemli bileşeni Eğitim Yazılımlarıdır.
Yani bu projenin gerçek anlamda hayata geçirilmesi, o dokunmatik tahtalarda değil, akıllı tahtalarla kullanılacak olan yazılımları etkili, bilinçli bir şekilde kullanmadan geçiyor.
Bu iş üzerine eğitim alanlar bizleriz arkadaşlar.Öğretim Teknologları.

En basit anlamda bu projedeki rolümüz ;

İL-İlçe MEM'ler Her ders-ünite-konu için öğrenme nesnelerini haftalık olarak(veya aylık veya yıllık) web ortamında paylaşacak.Bizler bu nesneleri ilgili öğretmenlere uygulamaları için Rehberlik edeceğiz.Belki her ay raporunu tutup İL MEM'lere yollayacağız.vs....vs...

Evet arkadaşlar belki de benimkisi bir hayal ;) ama gerçek olmaması için hiç bir neden yok, hatta tam bizim için uygulanan bir proje diye düşünüyorum...
Belkide ders sayımızın azaltılması,formatörlük denen ne idüğü belirsiz bir görevin Projenin hayata geçirilmesine kadar bizi oyalamak için birer adımlardı ;)

Umarım herşey güzel olur, ve bizler de artık eğitimini aldığımız mesleği uygulama imkanı buluruz ;)

Teşekkürler
İyi akşamlar

Re: Tek kurtuluş yolumuz : FATİH PROJESİ!

mebde bu düşünce olduğu sürece biz tamirci oluruz malesef... O sınıf bu sınıf koşuşturur dururuz ..Dersler olmadıkça malesef durum bu...

Fatih projesi teknolojinin sınıflarda etkin olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla ortaya konulmuş bir projedir ama eksik bir projedir.
Neden mi?
Bu proje hazırlanırken öğretmenlerin hazır bulunuşlukları değerlendirilmeli gerekirse eğitim verilmelidir
BT derslerine gereken önem verilmelidir (ki çocuklar mail atmayı bile bilmiyorlar )
Yeterli ağ desteği sağlanmalıdır
Ve biz Bt öğretmenlerinin bu projedeki konumu belirginleştirilmelidir.

bence bu Proje MEB içinde büyük bir fırsat. Umarım değerlendiriliriz

proje, böte bölümünün asıl amacı olan, eğitim teknolokluğu kavramına son derece uygun. bunu sizde belirtmişsiniz. herhalde meb'in proje konusunda danışmanları, bötenin asıl amacının eğitim teknolokluğu olduğunu, buna göre yetiştirildiğini ön plana çıkaran üniversite ve hocaları idi.

Re: F@tih Projesi birazda avantajına bakalım

the_korsan' Alıntı:
F@tih projesi gündemde olduğundan beridir kendi içimizde serzenişlerimiz sürüyor. Eğitimde o kadar eksiklikler varken ne gerek vardı şimdi böyle bir yatırıma diye bende hayıflanıyorum ama yine de okulların böyle imkanlara kavuşacak olmasına seviniyorum.

ilk sayfada şunları yazmıştım
“Öğretmen sayısı yeterli mi?
Okullarda temizlik görevlisi var mı? Benim okulumda 3 yıldır yok.
Mevcut derslikler, binaların fiziki şartları yeterli mi?
Öğrenme nesneleri, içerikler hazır mı?
Bu proje için öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri verildi mi, veriliyor mu?
Küstürülen bt öğretmenleri bu projenin neresinde?
Okullardaki bt sınıfları BDE için ne kadar kullanılmış? Bu projeyle sınıflarda ne kadar kullanılacak bunun araştırması fizibiletisi var mı?
Fatih projesiyle eğitimde yeni bir çığır açılacak mı, yoksa bu halde öğretmenler internetten 2 tıklamayla buldukları hazır sunuları görselleri animasyonları tık tık izletecek mi? Bilinçli bir şekilde kullanılmazsa yine tek taraflı öğrenme olmaz mı?”

BT formatörü olarak görev yapan birçoğumuz iyice teknik servisci olacağız diye düşünüyor. Şartlar belki bizi bazen değil sürekli zorluyor ama mecburi olduğumuz bir şey yok arkadaşlar. Gelecek bilgisayarlar garantili gelecek, btariza ile sorunlu bilgisayarları garantiden yapılır. Arızalı bilgisayarlara müdahale etmek, açmak sökmek takmak vs sizin kişisel tercihiniz fedakarlığınızdır. Yapmak istemiyorsanız garantilileri btariza ya , garantili olmayanlar içinde arıza kaydı tutup idareye bildirirsiniz. Gelen bilgisayarlara güvenlik önlemlerini en baştan alırsanız (Acronis, ghost, deepfreeze vs) işlerin rayında gitmemesi için bir neden yok. Gerçi dizüstüler için büyük bir sıkıntı yok, içini açıyım sökeyim takayım derdi yok, recoveryleri de partitionda hazır tek tuşla geri yükle işlem tamam.

Geriye tek kalan HAYIR denmesi gereken durumlarda HAYIR diyebilmekte, üstümüze vazife olmayan angarya işleri reddebilmekte. Bazen arkadaşlarımız öğretmenlerin kişisel işlerine koştuklarından da şikayet ediyorlar. Bu herkesin kendi kişisel özelliğidir, yapmak zorunda olmadığımız işler için şikayet etmemizin sebebi sorumlusu aslında bizler oluyoruz.

Mutlaka projenin eksikleri var, alt yapısında, fiziki şartlarda ve öğretmenlerin kullanma becerisinde çok eksikler var ve bilhassa bizim projedeki konumumuz belirsiz halde. Derslerimiz bitmiş durumda. Geri gelecek mi gelmeyecek mi belirsiz, bizim görev tanımımızda belirsizliğini sürdürüyor, bizlerde psikolojik olarak çok yıprandık, derslerimizi geri almak için, bt formatörlüğünün görev tanımının yapılması için ne kadar zamandır hepimiz çabalıyoruz ama bu sorunlar bu projedeki heyecanımızı öldürmesin. Hiç mi güzel bir tarafı yok, avantajı yok bu yatırımın. En azından tüm öğretmenlere kendilerini geliştirmek için bu proje zorlayıcı olacaktır. Hatta içerik geliştirmek için bize bile.

Bence gerçekten eksikliklerine rağmen, yanlışlıklara, zengin edilecek firmalara rağmen, projenin en büyük destekçisi olacak bizlerin sıkıntılarımızı, halimizi göremeyen anlayamayan, bizler olmadan projenin sağlıklı yürüyemeceğinin farkında olmayan yada olupta kılı kıpırmayan bakanlığımıza rağmen süper bir proje ve bu projeyle bizim konumumuzun şu andan daha iyi olacağını düşünüyorum.

Birazda sıkıntılarından çıkıp nasıl faydaları olacaktır, iyi yönleri nedir bunlara bakalım, yiğidi öldürelim ama hakkını da verelim.

Saygılarımla

Sanırım hepimizin mutabık olduğu nokta biz bu projeye karşı değiliz fakat mevcut fiziki şartlarda, alt yapısı olmadan, planlama var mı yok mu bilmeden, daha önce uygulanan ülkeler, pilot okullar vs lerde nasıl sonuçlar elde edilmiş, kar zarar getirisi götürüsü nedir bunlar bilinmeden, biliniyorsa da kamuoyu ve öğretmenlerle paylaşmadan böyle bir işe kalkışılması, öğretmenlerimizin bilgisayar bilgi seviyesi ölçülmeden, ölçüldüyse gerekli eğitim programları açıklanmadan planlanmadan, bu işin alt yapısını oluşturacak olan bt öğretmenleri ve bt derslerini yok ederek, hiçe sayarak, biz yapıyoruz böyle olacaktır denilmesi.

Projenin muhakkak bir çok getirisi olacaktır, biz bt öğretmenlerine de muhakkak yeni imkanlar çıkacaktır, tüm camiaya bilişim ve bde konusunda gelişim zorunluluğu getirecektir. Tüm öğretmenler için artık bilgisayarı günlük hayatta bilmek kullanmak yetmeyecek, herkes zorunlu olarak kendini geliştirecektir. Forumda sorulan sorulara cevaplara baktığımız zaman bu zorunlu gelişimin bizim içinde gerekli olduğu ortada değil mi arkadaşlar.

İnşallah bir an önce bakanlık yetkilileri bu projenin detayları konusunda bilgilendirir ve hızlı bir şekilde hizmet içi faaliyetlere başlar. BT derslerinin ne kadar gerekli olduğunuinşallah iş işten geçmeden yatırımlar heba olmadan görür önlem alırlar. Dersleri elinden alınan, psikolojik baskılaraltında görevlerini sürdüren bt öğretmenleri bu projede verimli kullanılamaz ve çalışma şartları düzenlenemezse proje kesinlikle verimli uygulanamaz diyorum, buna itiraz edebilecek tek bir yetkili bir olamaz.

Heyecan verici bir yatırım, bu kadar büyük bir proje, okullara gelecek bu kadar çok teknoloji beni heyecanlandırıyor, verim alınabilirse eğer süper işler yapılabilir fakat ümidimizin yine kırılmasını düşünmek istemiyorum bile artık. bunun için haklarımızı alana kadar yapılan çalışmalara en azından sosyal ortamlarda isteklerimizin sıkıntılarımızın duyurulmasına tüm arkadaşlarımız katkıda bulunmalı. İş işten geçti geçiyor artık, inşallah bu proje bize de ülkemizi de hayırlar getirir.

Şunu da biliyoruz bu projeyle malı götürenlerde olacaktır, eleştiri yapılacak şeyler de çoktur ama bu sefer iyi tarafından bakmaya çalışıyorum.

formel düşünecek halim kalmadı. Aklımdaki tek düşünce mesleğimden soğuduğum. Artık bana saygı duyulacak bir işte çalışmak istediğim. O yüzden Fatih Projesine kafa yoramıyorum bile.

the_korsan' Alıntı:
İş sınıflara projeksiyon, dizüstü, akıllı tahta vs ile bitmiyor. Tamam okullara sınıflara bu kadar teknolojik makina vermek güzel, hiç gelene hayır dermiyiz fakat fatih projesinden öte başka sıkıntılar var.

Öğretmen sayısı yeterli mi?
Okullarda temizlik görevlisi var mı? Benim okulumda 3 yıldır yok.
Mevcut derslikler, binaların fiziki şartları yeterli mi?
Öğrenme nesneleri, içerikler hazır mı?
Bu proje için öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri verildi mi, veriliyor mu?
Küstürülen bt öğretmenleri bu projenin neresinde?
Okullardaki bt sınıfları BDE için ne kadar kullanılmış? Bu projeyle sınıflarda ne kadar kullanılacak bunun araştırması fizibiletisi var mı?
Fatih projesiyle eğitimde yeni bir çığır açılacak mı, yoksa bu halde öğretmenler internetten 2 tıklamayla buldukları hazır sunuları görselleri animasyonları tık tık izletecek mi? Bilinçli bir şekilde kullanılmazsa yine tek taraflı öğrenme olmaz mı?

Şahsen ben sonucun iyi olması sadece ümit etmek istiyorum ama bu dediğime kendim de inanmıyorum

daha ne denilebilirdir ki!! :+1: kesinlikle katılıyorum...özellikler "Küstürülen bt öğretmenleri bu projenin neresinde?
" cidden!

Merhaba arkadaşlar;
Bütün yorumları baştan sona kadar okudum gördüm ki herkezin ortak bir görüşü var Fatih projesi hakkında
bu proje eğitime kesinlikle katkıda bulunacaktır.fakat;
Bukadar büyük sermayelerin harcanarak yapılması karşısında oluşturulan bu hareket verilen paranın karşılığını eğitime katabilecek mi?
bütün arkadaşların bahsettiği gibi yetersiz altyapı , kalabalık sınıfler, sayıları yetersiz öğretmenlerle ve yetersiz personelle bu proje eğitime ne kadar katkı sağlayacak
Bence;
Bu proje ile öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz teknolojiye daha hızlı alışıp adapte olacak ve eğiitime bu teknolojiyi yansıtacaktır.
Ama şuda bir kesindir ki bu bir seçim yatırımı ve yandaş firmalara çekilecek karlarına kar katacak bir projedir.

Bizim okul yatılı.
Hem okul, hem pansiyon, hem de lojman binası çürük.
Kendim taşıyıcı kolonlarının derin çatlaklarını fotoğrafladım ve
meb de gereken yerlere 3 yıldır yolluyoruz.

Mesela bu binaları yıkıp yerine sağlam binalar yapılırsa gerçekten Fatih Projesi olur.
Hatta devrim olur :!:

bu fatih projesinin bizim şura kararlarından farkı yok zannediliyorki teknoloji ile eğtimin kalitesini artıracaklarını zannediyıorlar şimdiye kara harcadıklarından ne kadar verim aldılar bir baksınlar. kaliteli eğtimici yetştirecemedikten sonra istediğiniz kadar teknoloji donatın kullananan olmadıktan sonra yada amacına uygun kullanılmassa daha tehlikeli durumlarda olabilir.
kaliteli eğitimci
kaliteli filziki şartlar
kaliteli eğitim modelleri
kaliteli yaptırımlar
kaliteli planlamlar
yönledirmeyi amaçlayan eğitim modelleri bunları es geçip teknolji donatmanın alemi var mı?
ben bu hükümetin bu boşa harcanan paralara çok üzülüyorum hüseyin çelik uzaktan bilgisayar öğretiyoruz diye kaç lira para harcadı microsof a bilen yok

Arkadaşlar Projenin temel ayakları var:
1. SAĞLIK
2. EĞİTİM
3. VERİM

1. SAĞLIK: Sağlık açısından öğrencilerin ve öğretmenlerin ileriki dönemde %80'i projeksiyon ışığından dolayı göz bozukluğu şikayetlerini dile getirecekler. Şu anki projeksiyon uygulamalarında öğrenciler direk bu ışığa maruz kalmamaktadırlar. Bunun çözümü dokunmatik LCD teknolojisidir.

2. EĞİTİM: EBİTEFO'sundan, öğretmenine kadar bütün kademelerin ciddi bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Öyle öften püften eğitimlerden bahsetmiyorum.

3. VERİM: Eğitim yazılımları ve üretimi konusunda çekirdek kadro her ilçe milli eğitimde olmalı ve teknik destek özellerle kesinlikle yürümez. Anlık çözümler bulabilecek kadrolu yetişmiş teknik eleman gerekli.

BT sınıfları dağıtılacağıiçin bilgisayar dersi kalkacak.bu durumda kadrolular istemesede formatörlük yapacaklar sözleşmelilerin ne olacağı belli değil.fatih projesi ilk başta kulağa hoş gelen detaylara bakınca bilgisayar öğretmenlerinin durumunu zorlaştıracak bir proje

Her zamanki gibi önce pazarlama sonra altyapı...

Donanım satın alıp bunları kurmak işin en kolay basamağı.
Ya sonrası ve öncesi...?

Proje gerçekten güzel fakat bileşenleri düşünülmemiş.
Fiziki altyapı(elektrik, internet, güvenlik sistemi), eğitimli personel(her branştan eğitimcinin minimum orta seviye kullanıcı olması, idarecileri hiç söylemiyorum) ve "projenin en önemli kısmı sizsiniz" diyen Sn.Tunay ;bizlerin hangi şartlarda çalışacağını ve formatörlüğü mecbur edilip(gönülsüz gelin etmeyi) bir bakıma gözden çıkarıldığımızı düşünen BT öğretmenleri ne olacak....

Dediğim gibi altyapı olmadan projeyi getirip sunmak çok kolay.
İşlerliği olmayacak bir projenin hele ki "durumundan memnun olmayan bizlerin böyle bir uygulamada rol alması" ne kadar doğru?

Projenin 5-6 yıl sonra ne durumda olacağını bilemeyen, eğitim sürecine etkisini günlük değerlendiren, İDE-A kavramını kalabalık sınıflarda olmayacağını bilmeyen yada göz göre göre savunan büyüklerimiz donanımı koyup "hadi bakalım" demesi ne kadar doğru?

Bu proje; ankara çankayada 20 kişilik sınıflarda, istanbul floryada fiziksel olanakları üst seviyede olan bir okulda pek ala uygulanır sonucuda alınır. Gel gör ki erzurum hınısta herhangi bir okul yada iskenderunun nemli sıcak bir sınıfında ne olur?....

Ne mi olur, bu yatırım çöplük olur. Giden paraya yazık olur. Kaybedilen zaman, geleceğimizden giden olur...:(

bu proje başlar, 3 yılda tamamlanır(biraz zor da neyse). 10 yılda öğretmenler anca kullanmayı öğrenirler ve kullanmaya başlayacak olurlar ama bir bakarsın ki kullanılacak birşey kalmamış hepsi bozulmuş.

ortmenim' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Başlık biraz fazla iddaalı gelebilir.Umarım benim gibi düşünen meslektaşlarımız vardır.

Gelgelelim proje ye arkadaşlar.Öncelikle proje bir engel çıkmadığı sürece çatır çatır her okula uygulanacaktır.
Hepimizde biliyoruz ki bu projenin en önemli bileşeni Eğitim Yazılımlarıdır.
Yani bu projenin gerçek anlamda hayata geçirilmesi, o dokunmatik tahtalarda değil, akıllı tahtalarla kullanılacak olan yazılımları etkili, bilinçli bir şekilde kullanmadan geçiyor.
Bu iş üzerine eğitim alanlar bizleriz arkadaşlar.Öğretim Teknologları.

En basit anlamda bu projedeki rolümüz ;

İL-İlçe MEM'ler Her ders-ünite-konu için öğrenme nesnelerini haftalık olarak(veya aylık veya yıllık) web ortamında paylaşacak.Bizler bu nesneleri ilgili öğretmenlere uygulamaları için Rehberlik edeceğiz.Belki her ay raporunu tutup İL MEM'lere yollayacağız.vs....vs...

Evet arkadaşlar belki de benimkisi bir hayal ;) ama gerçek olmaması için hiç bir neden yok, hatta tam bizim için uygulanan bir proje diye düşünüyorum...
Belkide ders sayımızın azaltılması,formatörlük denen ne idüğü belirsiz bir görevin Projenin hayata geçirilmesine kadar bizi oyalamak için birer adımlardı ;)

Umarım herşey güzel olur, ve bizler de artık eğitimini aldığımız mesleği uygulama imkanı buluruz ;)

Teşekkürler
İyi akşamlar
:+1:
hocam aslında ben de seninle tamamen aynı fikirdeyim ama sence mebde bunları düşünebilecek kafalar var mı??

Bir Tahtanın Ne Kadar Akıllı Olacağı Onu Kullanacak Olanın Aklı İle Doğru Orantılıdır.

Cuma günü başıma gelen ilginç bişeyi anlatayım, veli imkanlarıyla akıllı tahtasını alan bir sınıfa gittim.(1.sınıflar gidip arada bi onlarla muhabbet hoşuma gider, öğretmenlik hasreti işte), arkadaşım projeksiyonla yansıtmış normal kalemle gösterdiği sayfada çizimler filan yapıyor, sen napıyosun akıllı tahtanı kullansana dedim, yaa ne biliyim böyle daha kolay geldi dedi, samimi de bi arkadaşım fırçaladım, hergün kontrol edicem dedim, çıktım.Öğretmenleri çok eğitmek lazım çokkk

sınıflara projeksiyon, bilgisayar ve perdenin yada akıllı tahta alınması, arkadaşların söyledikleri kadar abartılacak bir durum değil diye düşünüyorum olması gerekiyordu zaten... Farklı branştan arkadaşlar çoğu zaman projeksiyon kullanmak için BT sınıfını kullanıyorlardı. bu durum bir çok sorun çıkartıyordu bir projeksiyon ve bilgisayar için dünya kadar problem oluyordu... Bence çok mantıklı bir proje... sıkıntı olan nokta BT sınıflarının dağıtılması diye düşünüyorum. BT sınıfları dağıtılırsa Adobe programları, office programları vs. programları acaba nasıl öğretmeyi planlıyorlar o konuda tedirginliğim var... Umarım o konuda da bir çözüm üretilir.

Arkadaşlar 1 yıl önce çalıştığım okulda bt sınıfı yoktu, ilçeden falan topladığımız 4-5 bilgisayarla ders işlemeye çalışıyordum, ve hep lab açılacak deniliyordu, hala açılmamış...
Akıllı tahtaya henüz ihtiyaç yok, bt sınıfları yenilensin. Şimdiki okulumda daprojeksiyon yok. Açıkcası ben akıllı tahta yerine projeksiyon takılmış bir sınıf isterim. akıllı tahtaya o kadar para verileceğine yerine kaç tane projeksiyon alınır.

Geri