Bilgisayar Eğitimindeki Açıklarımız : Treni Kaçırıyor muyuz

Kodla Büyü
Katılmayı çok istiyorum ama vınn ile bağlandığım için henüz sayfa açılmadı bile...

Web sitesinde seminerin videosu eklenecek mi acaba? Önceki e-seminerlerin videoları yüklenmiş. Ben izledim genelde, pek bişey duyamadım :x Tekrar yapılacak mı böyle bi sohbet? Bişeyler yazdınız ama cevapları mikrofonlara verdiniz sadece :)

ben imam hatip ortaokulunda çalışıyorum ve bilişim teknolojileri dersi yok. Aslında 120 kadar öğrenci seçmişti ama ayarlanamadı , çünkü önemsemediler. onun yerine seçmeli matematik seçti idare.. velilerden tekrar dliekçe alıp..
haftada 7 saat matematik görüyor küçücük çocuklar. zaten çok ağır dersleri, haftada 40 saat..
bir bilgisayar dersini çok gördüler..

Seçmeli olmasaydı yada gereken önem verilseydi Meb tarafından, şimdi o çocuklar bilişim tek. dersi de görüyor olacaklardı.

O kadar emek verip sonuçta bir teknik servis elemanı gibi muamele görüyoruz. Çocuklar bilgisayarı biliyor diyorlar, yani biz çocuklarla eşit seviyede tutulmuş oluyoruz, bu kadar aşağılanan bir başka branş var mı?

Çocuklar hiç bir şey bilmiyor, sadece bilgisayarda ödev çıktısı alınır bir de oyun oynanır sanıyorlar. Ödevlerini de internetten olduğu gibi velilerine ya da internet kafeciye çıkarttırıyorlar. Otur kendin yap dediğim de bilgisayar başına oturup ödevini yapamıyor ve çıktısını alamıyor. İllaki yardım etmem gerekiyor. Bilişim teknolojileri eğitimi bu kadar önemsiz mi??

biraz önem verilse neler neler öğretiriz çocuklara.. ama fırsat verilmiyor bizlere..
ders saati verilmiyor malesef.

Sohbet videosu umarım yayınlanır. Ben kaçırmışım yorgunluktan :( Kaç kişi katıldı neler konuşuldu merak ediyorum.

Seminer videosu yayınlanacak. http://www.heryerdeegitim.com/onlineseminer adresinden
Hakkı Hocamız sağolsun ufuk açıcı açıklamalar yaptı. Amerikada zamanında bir delinin kuyuya taş atıp çocuklar kendi kendine bilgisayar öğrenir dediğini fakat artık amerikada bt dersi olmayınca diğer derslerde de başarısız olunduğunu uzun lafın kısası delinin kuyuya attığı taşın çıkarıldığını anlattı.
Bence yapılması gerekenler.
1) Her BT öğretmeni derneğe üye olmalı , derneği beğenmeyenler yeni dernek kurmalı. Sivil toplumun gücü.
2)Bilgisayar tamirciliği değil bilgisayar öğretmenliği yapmalı BT öğretmenleri ve zorunlu içeriği yenilenmiş bir BT dersi ilkokul 3 sınıftan itibaren müfredata tekrar konulmalı.
3)Tüm Bt öğretmenleri 2. madde için uğraşmalı, BTR miş formatörlükmüş bunları kabul etmemeli.
4) Tüm BT öğretmenleri 2. madde için birlik olmalı.
5)Tüm BT öğretmenleri 2. madde için uğraşmalı.

Not: Hakkı Hocamız bürokratlarla uğraştığımız için yanlış yolda olduğumuzu ve direk siyasilere ulaşmamızı söyledi,fakat siyasinin direk kendine değil de sözünü dinlediği kişilere. Mesela Sn. Başbakanımızın ICT konusunda danıştığı Mustafa Varank. Twitterdan @varank hesabına Twit atmaya başlayın ama sadece 2. madde :)

Tabi arkadaşlar hortum takmaktan vakit bulurlarsa twit atma, toplanma vb işleri gerçekleştirecekler inşallah.

ebfo45' Alıntı:
Tabi arkadaşlar hortum takmaktan vakit bulurlarsa twit atma, toplanma vb işleri gerçekleştirecekler inşallah.
hortumu takabilseler olacak hocam da onu da beceremiyorlar ki bizim uşaklar :D

ebfo45' Alıntı:
Seminer videosu yayınlanacak. http://www.heryerdeegitim.com/onlineseminer adresinden
Hakkı Hocamız sağolsun ufuk açıcı açıklamalar yaptı. Amerikada zamanında bir delinin kuyuya taş atıp çocuklar kendi kendine bilgisayar öğrenir dediğini fakat artık amerikada bt dersi olmayınca diğer derslerde de başarısız olunduğunu uzun lafın kısası delinin kuyuya attığı taşın çıkarıldığını anlattı.
Bence yapılması gerekenler.
1) Her BT öğretmeni derneğe üye olmalı , derneği beğenmeyenler yeni dernek kurmalı. Sivil toplumun gücü.
2)Bilgisayar tamirciliği değil bilgisayar öğretmenliği yapmalı BT öğretmenleri ve zorunlu içeriği yenilenmiş bir BT dersi ilkokul 3 sınıftan itibaren müfredata tekrar konulmalı.
3)Tüm Bt öğretmenleri 2. madde için uğraşmalı, BTR miş formatörlükmüş bunları kabul etmemeli.
4) Tüm BT öğretmenleri 2. madde için birlik olmalı.
5)Tüm BT öğretmenleri 2. madde için uğraşmalı.

Not: Hakkı Hocamız bürokratlarla uğraştığımız için yanlış yolda olduğumuzu ve direk siyasilere ulaşmamızı söyledi,fakat siyasinin direk kendine değil de sözünü dinlediği kişilere. Mesela Sn. Başbakanımızın ICT konusunda danıştığı Mustafa Varank. Twitterdan @varank hesabına Twit atmaya başlayın ama sadece 2. madde :)

Hocam o kadar haklısınız ki... :alkis: Yapmamız gerekenler en mantıklı ve özet olarak bu şekilde anlatılırdı. :+1:

Önemli olan bizim zümre olarak birleşebilmemiz. Sorunları arkadaşlar dile getirmiş umarım bu sefer birşeyler elde ederiz. Bende olayın Fatih Projesi ayağından birkaç şey söylemek istiyorum. Ankara'da etkileşimli tahta kurulumu yapılmış okullarda öğretmen eğitimleri veren grubun içerisindeyim ve şunu farkettim; Öğretmenler bu projeyi aktif bir şekilde kullanabilecek altyapıya sahip değiller. Sahip olmadıkları bir yana birde temel beceriye sahip olanlarda projenin bir sonuca varacağına inanmıyorlar.

Birde artık şöyle hissetmeye başladım bu verdiğim eğitimlerden sonra, devlet bizi bu kadar sorunumuz varken dinlemeyip fatih eğitimleri konusunda aktif bir şekilde kullanmak istiyor. Sanki bizim etimizden sütümüzden yararlanıyor ama sıra sorunlarımıza çözüm bulmaya gelince pek umursamıyor gibi geliyor...

Geri