Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Arkadaşlar linuxda masaüstü yazılımı uretmek için hangi programı kullanıcaz. Bu linuxda üretilen programlar windowsda çalışırmı?

bilogrtmn1' Alıntı:
Arkadaşlar linuxda masaüstü yazılımı uretmek için hangi programı kullanıcaz. Bu linuxda üretilen programlar windowsda çalışırmı?

Hocam, her iki platformda da kullanabileceğin dillerden herhangi birisini seçersen, tasarladığın program hem linuxta hem de windowsta çalışır. Örneğin; java, c++, python...

engin724' Alıntı:
aak' Alıntı:
Arkadaşlar ben ubuntu kurarken ubuntu kurulumu yapacağım diski 30 gb olarak ayarlamıştım şimdi bunu büyütme şansım var mı acaba benim 60 gb windowsun olduğu alan var. ona dokunmucam ama 250 gb da yedek programların olduğu disk var oradan 50 yi aalıp ubuntuya ekleyebilir miyim ki
Diskler yanyana değilse olacağını sanmıyorum. Siz yine de GParted uygulamasını bir kurcalayın derim. Depoda mevcut.

Evet hocam yapamadım ama ben de vbox u yedeklerin olduğu diske kurarak alan yetersizliğini ortadan kaldırmış oldum. :+1:

bilogrtmn1' Alıntı:

Hocam Java programlama dilini kullanırsan(Java ile linux üzerinde program hazırlayabilirsin) hazırladığın program linux,windows.mac,android,ios her ortamda çaşlışır.

64 bit Mint i kurdum.
virüs anti virüs olaylarına gerek oluyor mu?
Bir de bi arkadaş chat odası açacağız demişti,bbnet - Mint kullanıcılarının buluşacağı bir oda ayarlandımı acaba?

pasific' Alıntı:
64 bit Mint i kurdum.
Bir de bi arkadaş chat odası açacağız demişti,bbnet - Mint kullanıcılarının buluşacağı bir oda ayarlandımı acaba?

Hocam antivirüs programına gerek yok.çünkü linux fazla kullanılmayan bir işletim sistemi olduğundan pek virüs yazılmamış.Geçen yıl avg nin vardı bir sürümü ama bu yıl yenilemediler bildiğim kadarıyla.
Chat için pek vaktim olmadı ama bir randevulaşalım buluşalım güzel olur. :)

dün virtual machine kurup sanal XP kurdum. e-okul vb sitelere rahatlıkla girip işlerimi hallettim. Windows 7 de yüklü makinemde. Lİnux Mint'e iyice alıştıktan sonra Windows'tan tamamen kurtulacağım inşaallah. Umarım hocalarımın başlattığı bu hareket ülkemiz, milletimiz ve insanlık için hayırlara vesile olur.

Kilit' Alıntı:
pasific' Alıntı:
64 bit Mint i kurdum.

Hocam antivirüs programına gerek yok.çünkü linux fazla kullanılmayan bir işletim sistemi olduğundan pek virüs yazılmamış.Geçen yıl avg nin vardı bir sürümü ama bu yıl yenilemediler bildiğim kadarıyla.
Chat için pek vaktim olmadı ama bir randevulaşalım buluşalım güzel olur. :)
hocam az kullanılıyor demişsin ama kurulum sırasında çıkan bilgilerde dünyada 4. sırada diyordu.Virüs konusunu araştıralım sıkıntıya düşmeyelim.
İlk izlenimleri; çok sıcak bi arayüzü var,extra bişeyler kurmadan işlerimi yürütüyorum,Sanırım tekrar win7 nin soğuk kollarına dönmeyeceğim :) Bu başlığı açan ve yürüten arkadaşlara tekrar sonsuz teşekkürler :+1:

forumdas' Alıntı:
Dağıtımın masaüstü tercihi de ankete eklenmeli ki birliktelik sağlansın.

Hocam anketi tekrar değiştirmek istemiyorum. Değiştirince verilen oylar siliniyor.
Linuxmint 17 cinnamon çoğunluğun tercihi.

bexo' Alıntı:
Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:
Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:
wine diye bir uygulama var.windows uygulamalarını kullanabilmek için. İnternet explorer ı kurdum ama e-okulda yine hata veriyor. çözen varmı e-okul sorununu.
bide labda vestel promega bilgisayarlar var. pardus 2013,mint de ubuntuda kuramadım.galiba sistemleri yeterli değil. Düşük sistemlere kurabileceğim bir linux dağılımı varmı bildiğiniz? labda sorunsuz kullanılabilecek.

hocam e okulda bir sıkıntı olmuyor.Raporları felan bilmem ama not giriyorum ben firefox veya chrome la
lxde masa üstü: lubuntu,peppermint 3 hafiftir.

ben ne firefox nede chromium ikiside girmiyor hızlı not girişine kadar geliyor ordan sonra ilerlemiyor.

Acaba ortaokul ve lise yazılımı farklı mı ben lisedeyim ders notu girebiliyorum.

olabilir ben ortaokuldayım. Bu durumda 3. bir kişinin deneyip tecrübelerini paylaşmasını bekleyecez :)
Ortaokuldayım ben de giremiyorum? ne yapmalıyız acep :(

Birkaç sorum olacak.
1-Linux backtrack veya kali kullanan veya bu araçları bir linux sürümüne kuran var mı?
2-Linux backtrack ubuntu üzerine kurulu olduğuna göre ubuntunun depol(repo)larını nasıl kullanabiliriz?

peki windowsdaki ctrl alt del ile ulaştığımız sistem kullanımı ,çalışan programlar..vs mint te nereden ulaşabiliyoruz :?:

pasific hocam e okul ve mebbis için en iyi çözüm şuan virtualbox üzerine xp kurmak.ctrl alt dlt in benim bildiğim kadarıyla tambir karşılığı yok.Fakat menüde Başlangıç uygulamaları tercikleri diye yazarsanız karşınıza çıkacaktır, burada bilgisayar ile birlikte çalışan uygulamalar çıkar.Çıkarma ekleme yapabilirsiniz.Birde Altpanel üzerinde sağ tıklayıp panele uygulamacıklar ekle dediğinizde karşınıza çıkan pencerede 2. sekmeye bakın.Burada ki hardware monitör uygulamaları sistemin ne kadar kullanıldığını gösterir.Bunları deneyebilirsiniz.
Sekocam hocam bildiğim kadarıyla kurulabiliyor.tahribat.com forumlarında rast geldiğimi anımsıyorum.Backtracki kullanmayı ne derece biliyorsunuz sayın hocam? Son sürümü Kalilinuxtan haberiniz var mı?

pasific' Alıntı:
peki windowsdaki ctrl alt del ile ulaştığımız sistem kullanımı ,çalışan programlar..vs mint te nereden ulaşabiliyoruz :?:
Menüde "Sistem Gözlemcisi" gibi bir şey olması lazım. Oradan açılıyor hocam.

Hocalarım merhaba
bazı arkadaşlar linux için antivirüs gereklimidir sormuşlar. linuxa antivirüs gerekmez çünkü virüs bulaşamaz.
linuxun dosya sistemi şifre ile korunur. kurulum sırasında kullanacağınız root şifresini girersiniz. bu şifre ile sistemle ilgili olan her işinizi yaparsınız. örneğin program kurmak için, sistem saatini değiştimek için vs. bu şifreyi bilmeyen sisteme ulaşamaz.
Linux açık kaynak kodlu olduğu için neresinde açık var herkes biliyor. buralara şifre koyarsanız (root şifreniz) kimse giremez. ancak windows kapalı bir kutudur ve neresinde açık vardır belli değildir. hiç umulmadık bir yerlerden virüs bir açık bulur ve oradan içeri girer.
yani linux az kullanıldığı için değil iyi korunduğu için virüs bulaşmaz. :+1:

dünden beri uğraşıyorum win8 kurulu bilgisayarıma mint kuramadım her seferinde yükleyici çöktü hatası veriyor

Pardus kullanıyordum Netbook ta hala o var.
Okulda Win Wista+Debian kullanıyordum Mİnt kullanmak için indirmeye başladım.
İnşallah güzel bilgiler paylaşır arkadaşlar.

Ubuntu 14.04 kullanıyorum. Çok da memnunum.
Driver sıkıntısı yaşamadım. Hatasız çalışıyor.
Playonlinux ile ie7 kurulabiliyor. E-okul raporlama dışında iş görüyor.
Androvm ile puffin kurdum. Sınırsız internet. İndirmelerde de sorun yok.

Hexchate bilgisayarbilim kanalını açtım sanıyorum.
Hexchati açtıktan sonra server sekmesinde join a chanel a tıklayın açılan pencereye #bilgisayarbilisim yazdıktan sonra ok basın.
Online olan varsa bir deneyelim.

Arkadaşlar bir sorum olacak. Linux mint 17 kullanıyorum. İmagination programı ile slayt hazırlamaya çalışıyorum export ettiğimde
Failed to lunch execute child process
Failed to execute child process "ffmpeg" (Böyle bir dosya ya da dizin yok).

şeklinde hata veriyor çözümünü bilen var mı

arkadaşlar linux mint de e okula firefoxdan yada operadan girip işlem yapamıyorum vindows kullanmadan girebilirmiyiz e okulun hızlı ders notu girişi kısmına

mebbise direk giriyor ama e okul sıkıntı

06Davut' Alıntı:
arkadaşlar linux mint de e okula firefoxdan yada operadan girip işlem yapamıyorum vindows kullanmadan girebilirmiyiz e okulun hızlı ders notu girişi kısmına

mebbise direk giriyor ama e okul sıkıntı

Hocam şuan için en iyi çözüm virtualbox üzerine xp kurmak

ramkan' Alıntı:
Arkadaşlar bir sorum olacak. Linux mint 17 kullanıyorum. İmagination programı ile slayt hazırlamaya çalışıyorum export ettiğimde
Failed to lunch execute child process
Failed to execute child process "ffmpeg" (Böyle bir dosya ya da dizin yok).

şeklinde hata veriyor çözümünü bilen var mı

Hocam söylediğin programı bilmiyorum ama libre ofis impress, power pointin karşılığı onunla hazırlasanız.

Geri