Bize yapilan bu haksizliktan hala bikmadiniz mi

Kodla Büyü
Ha şahsi fikrim, küçük okulda olan arkadaşlar Btr den çok memnun 6 saat ders 1 norm iş yükü az ... ,Büyük okulda olan arkadaşlarda norm derdi olmadığı için ders,boş gün olmasından memnun.Birlik zor .

Arkadaşlar Bakanlık düzeyinde biri ile görüştüm. Kendisine bt sınıfı yetersizliği ve ders ile ilgili sorunları anlattım.

Kendisi bana Fen ve proje okullarında bile Bilgisayar dersinden istedikleri verimi alamadıklarını söylediler.

Yani anlamı şu: Biz en iyi okullara bile yatırım yaparken verim alamıyorsak normal okulları siz düşünün.

Meslekte 18.yılım. Yıllardır söylüyorum. Özlük hakları Rehber öğretmenlerine benzeyen bir BTR kadrosu açılması gerekiyor.

Ders olarak da müdür yardımcıları gibi haftada 6 saatlik butik bir ders programı ayarlanmalı

Bu arada bt dersi ikiye bölünmeli sınıf mevcutlarının az olması için...Bunlar olursa ben okeyim.

Mücadele yönümüz farklı olmalı. Bu benim tecrübelerime göre edindiğim düşünce. Diğer görüşlere de saygılıyım.

20 yıllık bir kayıp oldu bu bizim için. yani bilisim dersinde bu sınıfların bölünmesi konusu. Ben yılar önce bu forumda gündeme getirdim neredeyse yüzde 100 oranında karşı çıkıldı . Karşı cikmayanlarda neden sınıflar bölünemez diye hemen saçma saçma Tezler üreterek bu fikrin olgunlaşmasına mani oldular. Her şeyi geçtim bizi falan boşver ülkeye Memlekete ihanet resmen böyle bir imkan varken bunu yapmamak.
Yani bir ülke düşünün hiç bir okulunda öğrenci başına bir bilgisayar düşmüyor ama hala verim almak istiyorlar ama kimsenin aklına sınıfı bölüp verimi yüzde 500 artırmak gelmiyor .bunu en çok baltalayan da bilgisayar öğretmenleri. Bu branş beter olmalı yok olmali tez vakitte

Bu dediklerinizin hepsine katılıyorum ama 10.yılda bu branşa ait tüm umutlarımı yitirdim. Norm fazlası oldum, sağa sola görevlendirildim yani her şey başıma geldi. Son 10 yıldır hedefim dersime girip çıkmak, hepinize tavsiyem budur. Bu branş hiç bir bakan döneminde ileri gitmedi, hep geri gitti. Boşverin gitsin, minimumda yapın işleri, görün her şey çok güzelleşiyor o zaman.

Arkadaşlar Bakanlık düzeyinde biri ile görüştüm. Kendisine bt sınıfı yetersizliği ve ders ile ilgili sorunları anlattım.

Kendisi bana Fen ve proje okullarında bile Bilgisayar dersinden istedikleri verimi alamadıklarını söylediler.

Yani anlamı şu: Biz en iyi okullara bile yatırım yaparken verim alamıyorsak normal okulları siz düşünün.

Meslekte 18.yılım. Yıllardır söylüyorum. Özlük hakları Rehber öğretmenlerine benzeyen bir BTR kadrosu açılması gerekiyor.

Ders olarak da müdür yardımcıları gibi haftada 6 saatlik butik bir ders programı ayarlanmalı

Bu arada bt dersi ikiye bölünmeli sınıf mevcutlarının az olması için...Bunlar olursa ben okeyim.

Mücadele yönümüz farklı olmalı. Bu benim tecrübelerime göre edindiğim düşünce. Diğer görüşlere de saygılıyım.
Ne açıdan verim alamıyorlarmış Hocam anlayamadım ne demek istediklerini. Proje okullarında en büyük hedef yksde dereceye girmek zaten 4 yıl yemez içmez yks çalışıyorlar.

Ne kadar içe kapanık bir kabileyiz . 20 yıldır su branşın icindeyim daha bir gun olsun Almanya'da Fransa'da Japonya'da 10 yaş seviyesinde çocuklar zorunlu olarak yazılım dersi alıyor ya da yazılım bilişim konuları liselere gecis için sınavlarinda yer alıyor türünde basit bir araştırma yapanımizi görmedim. Saldım çayıra mevlam kayira çocuklara oyun oynata oynata geldiğimiz duruma bak
Başlangıç yaşı

Eğitim sistemlerinin neredeyse üçte birinde öğrenciler bilişimi ilköğretimin 1. sınıfından itibaren

öğrenmeye başlarlar, ancak bilişim Yunanistan, Sırbistan ve Bosna-Hersek'teki bazı kantonlarda

yalnızca ayrı, zorunlu bir derstir (bkz. Şekil 1.1). Bu sınıfta bilişim genellikle başka bir zorunlu dersin

parçası olarak öğretilir veya okulların öğretim yaklaşımına karar verme yetkisi vardır (Estonya,

Letonya ve Polonya'da olduğu gibi).

Eğitim sistemlerinin üçte birinden fazlası, genellikle ayrı, zorunlu bir ders olarak veya diğer zorunlu

derslerle entegre olarak bilişimi 3. sınıftan 5. sınıfa kadar öğretmeye başlar

Eğitim sistemlerinin yaklaşık üçte birinde, bilişim daha sonraki bir aşamada, genellikle seçmeli bir ders

olarak veya diğer derslerle entegre olarak sunulmaktadır

İlköğretim ve genel ortaöğretimde bilişim

İlköğretimde bilişim, 23 eğitim sisteminde ayrı bir disiplin olarak okutulmaktadır. Bunların yaklaşık

yarısı, tüm öğrenciler için zorunlu olan (çoğunlukla birinci sınıflarda olmasa da) ayrı bir bilişim dersi

vermektedir. Bu eğitim sistemlerinin dörtte birinden fazlası bilişimi esas olarak diğer zorunlu derslerin

bir parçası olarak öğretmektedir. Bilişim, bu eğitim düzeyinde yalnızca Hırvatistan ve Slovenya'da

seçmeli bir derstir. Bilişim öğretimine yönelik müfredat yaklaşımına Estonya'daki okullar karar verir

Genel ortaöğretimde bilişim, 35 eğitim sisteminde ayrı bir disiplin olarak öğretilir. Bunların yaklaşık

yarısı, tüm öğrenciler için (genellikle tüm sınıflarda) zorunlu olan ayrı bir bilişim dersi vermektedir. Bu

eğitim sistemlerinin yaklaşık dörtte biri bilişimi ağırlıklı olarak diğer zorunlu derslerin bir parçası olarak

öğretmektedir. Bilişim yalnızca İrlanda, Arnavutluk ve bazı Alman Länder'lerinde seçmeli bir derstir.

Belçika’nın üç Topluluğu, Estonya ve Slovenya’da, okullar dersin verilip verilmeyeceğine karar verir

(Bölüm 1, Kısım 1.3).

Genel lise eğitiminde bilişim

Genel lise eğitiminde, hemen hemen tüm ülkeler bilişimi ayrı bir disiplin olarak öğretir ve büyük

çoğunluğu en az bir sınıfta bir veya daha fazla bilişim dersi (zorunlu ve/veya seçmeli) içerir. Daha

düşük eğitim düzeylerinin aksine, bilişimi yalnızca diğer derslerin bir parçası olarak öğretmek

alışılmadık bir durumdur (ancak bazı ülkeler her iki yaklaşımı birleştirir) (Bölüm 1, Kısım 4.1).

Eğitim sistemlerinin yarısı, lise düzeyinde bir veya daha fazla sınıfta tüm öğrenciler için zorunlu olan

bilişim dersleri sağlar. Romanya, Bosna Hersek ve Sırbistan'da bilişim dört sınıfta, Bulgaristan ve Polonya'da

Avrupa'da okullarda bilişim eğitimi

üç sınıfta tüm öğrenciler için zorunludur. Çekya ve Slovakya'daki okul yetkilileri ve İsviçre'deki

kantonlar, tüm öğrenciler için zorunlu olan dersin hangi sınıflarda öğretileceğine karar verir. 10 eğitim

sisteminde bilişim sadece 1. ve/veya 2. sınıflarda zorunlu, diğer sınıflarda bazı öğrenciler için isteğe

bağlı veya zorunludur (Bölüm 1, Kısım 4.1).

Eğitim sistemlerinin yaklaşık üçte birinde, bilişim yalnızca seçmeli bir derstir veya yalnızca belirli

programlarda veya bazı okullarda verilmektedir. Bu nedenle, bazı öğrenciler genel lise düzeyinde

bilişim eğitimi almazlar (Bölüm 1, Kısım 4.1).

Çekya, Yunanistan, Romanya, Bosna-Hersek ve Sırbistan, tüm öğrenciler için zorunlu olan bilişim

dersleri için genel lise eğitiminin tamamında en fazla öğretim saatini sağlar.

Genel olarak, seçmeli veya sadece belirli programlarda veya uzmanlık dallarında zorunlu olan bilişim

derslerine, herkes için zorunlu olan bilişim derslerine göre daha fazla eğitim saati ayrılmaktadır.

Ülkeler genelinde genel örüntüler

Bazı ülkeler bilişimi ağırlıklı olarak ilköğretimden liseye kadar ayrı, zorunlu bir ders olarak

öğretmektedir. Bulgaristan, Yunanistan, Letonya, Macaristan, Polonya, Slovakya, Lihtenştayn,

Sırbistan, Bosna-Hersek'teki bazı kantonlar ve İsviçre'deki Almanca konuşulan kantonlarda durum

böyledir. Romanya aynı yaklaşımı sadece ortaöğretim seviyesinde uygular.

Hırvatistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya'nın da dahil olduğu ikinci bir grup ülkede bilişim, okul

eğitimi boyunca ayrı bir ders olarak öğretilir, ancak bazı sınıflarda zorunlu değildir. Malta aynı

yaklaşımı uygular, ancak bu yalnızca ortaöğretim düzeyindedir.

Üçüncü bir grup ülkede bilişim, ilköğretimdeki diğer derslerle bütünleştirilir ve ortaöğretimde ayrı bir

ders (zorunlu veya seçmeli) olarak tanıtılır. Örneğin, bilişim, Kıbrıs'ta ilköğretimde, Çekya ve Norveç'te

ilk ve ortaöğretimde ve Fransa ve İsveç'te ilköğretim, genel ortaöğretim ve lise eğitiminde diğer

derslerin bir parçası olarak öğretilir. Ek olarak, bilişim dersleri hepsinde lise düzeyinde ve Kıbrıs ve

Norveç'te ortaöğretim düzeyinde sunulmaktadır. İspanya, İtalya, Lüksemburg, Avusturya ve

Portekiz'de bilişim ilk olarak ortaokul düzeyinde diğer derslerin bir parçası olarak öğretilir ve daha

sonra ayrı bir ders olarak tanıtılır. Bilişim, Türkiye'de ve Arnavutluk'ta lise düzeyinde ICT'ye entegre

edilmiştir.

Birkaç ülkede, okulların dersi verme zorunluluğu olmadığı ve/veya öğrencilerin alıp almamayı

seçebilecekleri için tüm öğrenciler okulda bilişim eğitimi almaz. Belçika, Estonya, İrlanda, Hollanda ve

çoğu Alman Länder'ında durum böyledir. İzlanda'da bilişim ayrı bir disiplin olarak öğretilmez.

Hocam onlarda da kafalar karışık anladığım kadarıyla liseye kadar

...
Bu durumun sebebi proje okuluna yapılan liyakatsiz atamalar. Proje okuluna "kapağı atan" sayısal ders öğretmenleri bu sayede özelden parayı götürdükleri için, öğrencilere bol keseden not veriyor. Siz bilgisayar dersinde işi sıkı tutunca başarı sıralamasını belirleyen bilgisayar dersi oluyor. Tüm amacı çocuğunu doktor yapmak olan veli bunu görünce çıldırıyor. Soluğu okul idaresinin yanında alyor. Liyakatsiz idareciler de bilgisayar öğretmenine baskı yapınca, dersin verimi merimi kalmıyor.

Bütün branşların avantajları ve dezavantajları var. Şu dönemde din kültürü öğretmeni olmak varmış hem dünyalık hem ahiretlik🙂. Btr yi seviyorum ne güzel full ekders okulumuzda rahat rahat çalışıyoruz. Ders olunca her okulda norm olmuyor haliyle, öğretmen ihtiyacı doğuyor sonra seni okul okul ders ders gezdiriyorlar.

Bakanlık yetkilisi kendini ne kadar yeterli görüyor.Çoğu bakanlık yetkilisi öğretmen bile değil.Hayati bir konu için zamanında bende bakanlığa gitmiştim çok sağolsunlar öğretmenlerin onlar için ne ifade ettiğini yaşayarak gördüm. Bütün uluslararası testlere baksınlar ülke olarak sonlardayız. Mat, Fen,Ing gibi derslerden hiç bir verim yok onlarıda kaldırsınlar.

@only61 verimden kastını ben anlayamadım. haftada 1-2 saat dersle (ki fen ve proje lisesine gelen öğrencilerin çoğu muhtemelen ortaokulda seçmeli olan dersi hiç almadan geliyordur) ne bekliyorlar? Aya sert iniş roketi mi tasarlasınlar, Mars yörüngesine spor araba mı yollasınlar? Ne olabilir haftada maksimum 2 saat ile. Kaldı ki önünde hayatının akışı etkileyecek üniversite sınavında sorusu çıkmayan bir ders ile. Haftada bilmem kaç saat matematik fizik kimya vs dersleri var Tr ortalaması 10 net yok bu derslerin. Bunlar da verimsiz komple kaldıralım gitsin demek lazım o yetkili arkadaşa.

Ben artık dibi görmedikçe düzelmeyeceğini düşünüyorum bu durumun. Bir noktada aslında hiç ders kalmayıp hepimiz norm fazlası olmadıkça bu sorun dikkat çekmeyecek ya da norm sorunumuz konuşulmayacak.
BTR kadro verilmeyecek, bu şekilde görevlendirme çok daha ekonomik. Okulda önemsenmeyen bir ders az bir saatimiz var. Günlük çözümlerle çalışıp gidiyoruz yani. Yukarıdan bakılınca bence sorunlu bir durumda yok.
Aslında her şerde bir hayır vardır, hepimiz bir norm fazlası olalım. Mecbur değişikliği gidecekler. Bir dönem yaşadık bir durumu. Tam tarih aklımda değil ama bütün derslerimiz seçmeli oldu. Hatta müdürüm bana senin norm fazlası olmana izin vermem diye velilere hep bilişim seçtirdi. Bundan bir yıl sonra 5 ve 6lara zorunlu bilişim dersi geldi.

T

Ben artık dibi görmedikçe düzelmeyeceğini düşünüyorum bu durumun. Bir noktada aslında hiç ders kalmayıp hepimiz norm fazlası olmadıkça bu sorun dikkat çekmeyecek ya da norm sorunumuz konuşulmayacak.
BTR kadro verilmeyecek, bu şekilde görevlendirme çok daha ekonomik. Okulda önemsenmeyen bir ders az bir saatimiz var. Günlük çözümlerle çalışıp gidiyoruz yani. Yukarıdan bakılınca bence sorunlu bir durumda yok.
Aslında her şerde bir hayır vardır, hepimiz bir norm fazlası olalım. Mecbur değişikliği gidecekler. Bir dönem yaşadık bir durumu. Tam tarih aklımda değil ama bütün derslerimiz seçmeli oldu. Hatta müdürüm bana senin norm fazlası olmana izin vermem diye velilere hep bilişim seçtirdi. Bundan bir yıl sonra 5 ve 6lara zorunlu bilişim dersi geldi.

T
Hepimiz norm fazlası olup okulumuzdan olduktan sonra ne anlamı var hocam,neden bu kadar duyarsızlık anlamıyorum.

Hocama katılıyorum. Rehber öğretmenlerine benzeyen bir BTR kadrosu açılması gerekiyor.Bilişim alanına yatırım yok. Ana dersler ve din kültürü dersleri dışında yatırım yok. Daha akıllı tahtaların garanti işini zor yaptılar. 20 yıldır böyle. 20 yıl daha geçse yine böyle olacağını tahmin ediyorum. Diğer derslerle ilgili sorunları görmezden gelenler, bilşime çamur atmakla geçiştiriyor.Eğer bir şekilde norm açılmazsa her sene btr görevi ile olacak birşey değil. daimi bir kadro olmadı gerek

Bizim de bir eksikliğimiz var. Dersimiz Bilişim teknolojileri olmasına rağmen bilgisayar dersi gibi bahsetmeye çalışıyoruz. Sadece Bilgisayar ve robotik kodlama takıntılı öğretmen çok. Oysa bir scratch'i dahi bir sınıfta ne fazla %15'i anlayıp proje yapabiliyor.

Biz dersimizi Bilgi ile, bilmek ile alâkalı yanıyla çok ilgilenip çevreye tanıtmıyoruz. Tamam bilginin teknoloji ile alakalı kısmı bizi ilgilendiriyor ama biz yeterinice dersimizin MANTIĞI geliştirdiğini anlatamıyoz. Ayrıca BİLİŞİM ETİĞİ konusunda mesela diğer toplumsal etik konuları da anlatmalıyız ve topluma bu özelliğini de anlatmalıyız, VİRÜSlere yakalanmamak, SİBER SUÇlara yakalanmamak konusunda eğitim verdiğimizde falan daha iyi tanıtmalıyız. Bazı öğretmenler bile bu bahsettiğim konuları anlatmaktan sıkıldığından bahsediyor. Asıl önemli konuları anlatmaktan sıkılan, önemsemeyen bir sürü öğretmen varken bizim dersimizin önemsenmemesi de normal geliyor biraz.

Bilişimle Üretim projesi denendi. Pilot olarak uygulandı ve bitirildi. Sonuç: bilişim teknolojileri dersi artık seçmeli...
Dijital vatandaşlığın gerektirdiği vasıflara sahip bireyler yetiştirmek için bu ders olmalı. Bu derse bakış açısı bilişim dersi gören herkesin robot üreten, yada yazılım geliştiren birey olması olmamalı.
Müzik dersi gören her öğrenci müzisyen olmuyor keza görsel sanatlar dersinde ressam olmuyorlar ama her yönden gelişmelerini sağlanıyor öğrencilerin. Bizim dersimize de bakış açısı umarım değişir bakanlıkta ki profesörler tarafından...

Bilişimle Üretim projesi denendi. Pilot olarak uygulandı ve bitirildi. Sonuç: bilişim teknolojileri dersi artık seçmeli...
Dijital vatandaşlığın gerektirdiği vasıflara sahip bireyler yetiştirmek için bu ders olmalı. Bu derse bakış açısı bilişim dersi gören herkesin robot üreten, yada yazılım geliştiren birey olması olmamalı.
Müzik dersi gören her öğrenci müzisyen olmuyor keza görsel sanatlar dersinde ressam olmuyorlar ama her yönden gelişmelerini sağlanıyor öğrencilerin. Bizim dersimize de bakış açısı umarım değişir bakanlıkta ki profesörler tarafından...
👌

Önce matematik öğretsinler çocuklara! Sonra bilişim öğretiliyor öğretilmiyor konuşalım. Daha okullarda matematik ve fen öğretilmiyor! Varsa yoksa 2 soru çöz 5 soru çöz. Sonra fen lisesine gelen çocuk, bu probleme ait programı "bölme işlemi kullanmadan yazacaksın" ya da "çarpma işlemi kullanmadan yazacaksın" dediğimiz de bakıp kalıyor. Robotik sistem kuracaksınız kuvvet kaldıracak bir kola ihtiyacınız var, kolun uzunluğunu ve kaldırabileceği yük aralığını düşünemiyor. Siz bayağı bir açıkladıktan ve formülü yazdıktan sonra Haaaaa! Hocam o muydu o kolay diyor! Düşünü ki bir allahın kulu kapı kollarının niye menteşe ye olabilecek en uzak noktaya yapıldığını söylememiş örnek vermemiş. Ya da bir çocuğu alıp çocuk kapı kolunda iterken kendisi menteşe ye yakın bir noktadan itmemiş. Velhasıl-ı kelam önce Matematik, Geometri ve Fen öğretsinler! Soru çözüp çözüp itibar kasmayı az biraz bıraksınlar, anlatmayı denesinler. Sonra onların anlat(a)madığını öğret(e)mediğini de anlatmak,öğretmek bize kalıyor. 2 saat ancak onların anlatmadıklarını anlatmaya yetiyor.

çok doğru bir noktaya tespit bastınız hocam aynen öyledir.
sanki her beden eğitimi gören milli sporcu oluyor veya her teknoloji tasarım dersi alan icatçı oluyor hatta çoğu öğrenci erinerek sıkılarak giriyor o derslere vsvs

Hepimiz norm fazlası olup okulumuzdan olduktan sonra ne anlamı var hocam,neden bu kadar duyarsızlık anlamıyorum.

Duyarsızlık değil hocam, artık 20.yıl bitti. Yıllar içinde neler yaşadık neler? Ne yazık ki bu foruma yazmakla hiç birşey değişmiyor.
Bizim branşta genelde bir kitle var keyfi yerinde yıllardır aynı okullarda norm olayı idare ile hallediliyor, bu kitle asla ses çıkarmaz zaten. Ses çıkarma genelde ne zaman sorun gelip sizi bulunca olur.
Bu sorun hepimizin olmadıkça bütün olamayız ve görünmeyiz yani.
Bırakın aramızda bu dersin gereksiz olduğuna inanan birçok bilişim öğretmeni bile var. Btr karşıtı var ders karşıtı var.
Bir arada ses çıkarmamız çok zor. Keşke olsa ama mümkün değil

Duyarsızlık değil hocam, artık 20.yıl bitti. Yıllar içinde neler yaşadık neler? Ne yazık ki bu foruma yazmakla hiç birşey değişmiyor.
Bizim branşta genelde bir kitle var keyfi yerinde yıllardır aynı okullarda norm olayı idare ile hallediliyor, bu kitle asla ses çıkarmaz zaten. Ses çıkarma genelde ne zaman sorun gelip sizi bulunca olur.
Bu sorun hepimizin olmadıkça bütün olamayız ve görünmeyiz yani.
Bırakın aramızda bu dersin gereksiz olduğuna inanan birçok bilişim öğretmeni bile var. Btr karşıtı var ders karşıtı var.
Bir arada ses çıkarmamız çok zor. Keşke olsa ama mümkün değil
Kesinlikle katılıyorum hocam. Nasılsa BTR oldum deyip seçmeli Bilişim dersini başka branş öğretmenlerine yazdıran çok arkadaşımıza şahit oldum maalesef :(

Bu işin tek çözümü var. Bir şekilde bilişim öğretmenlerine branş değişikliği sağlanmalıdır. Yoksa ders saatiyle, onunla bununla olacak iş olsaydı onlarca yıldır olurdu. Tek çözüm budur.

20 yıldır tek olumlu değişim 5 ve 6 lara 2 şer saat zorunlu ders gelmesi oldu, başka da bir şey yok, bu da zirve olur, geri gitmezsek iyi.

Geri