BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Kodla Büyü
ben de düşündüm branş değiştirmeyi, tömerin ingilizce diploması var ama ingilizce öğretmenliğine geçmek için kpds'den 85 almış olmak ve bazı üniversitelerin 2000-3000ytl fiyat aralığında değişen kurs sonucu alınan ingilizce öğretmenliğini sertifikasını almış olmak gerekli bi de kpss puanı.....
başvuru için:
1. kpds'den 85puan üstü belgesi
2. ingilizce öğretmenliği sertifikası(bazı üniversiteler veriyor)
3. kpss puanı
4. eğitim fakültesi mezunu olmak

kpds'den çoğu ingilizce öğretmeni alamıyorken ben nasıl alacağım 85 puanı dedim........teknik servisçiliğe devam artık son çare.....

üniversite de o kadar fizik kimya aldık. fen ve teknoloji bıranşına geçsek pek yabancılık çekmeyiz aslında

ingilizce öğretmenliği ve bilişim teknolojileri öğretmenliğine artık alan dışı atama yapılmayacak:

İngilizce Öğretmenliğine %100 İngilizce eğitim yapılan farklı bölüm mezunları (örneğin İngilizce Tarih bölümü gibi) ile herhangi bir öğretmenliği kaynak bir bölümden mezun olup KPDS'den en az B (80) seviyesinde puan alıp İng. öğr. sert. alanlar (Almanca ve Franzıca Öğr. dahil) artık atanamayacak.

Elektronik Öğretmenliği ile Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği mezunları artık Bilgisayar (BT) Öğretmenliğine atanamayacak.

Hocam 2006 şubat atamasıyım tam tarihini hatırlamasamda ilk dönemimde okula bir yazı gelmişti konu branş değişikliğiydi ve burda hangi branşlarla hangi branşların değişebileceği yazıyodu..
Tabi kendi branşım kaldı aklımda sadece :) bilgisayar öğretmenleri ilköğretimde Teknoloji tasarım öğretmeni olabiliyordu fakat daha sonra hiç öyle bir yazı gelmedi..
2006 martta zorunlu hizmet değişmişti D E bölgeleri çıkmıştı.. şimdi 2010 için zorunlu hizmet değişikliği konuşuluyo belki yine yapılır bi branş değişikliği..

Arkadaşlar bu konuda genel kanı ve diğer yolların kapası olamasından dolayı tek çare öss gibi görünüyor. Peki bu durumda ikinci bir eğitim fakültesi sonucunda o branşa geçiş nasıl olacak. tekrar atama mı olacak yoksa branş değişikliği şansı olacak mı? bunları da düşünmek lazım. kaybedecek zaman yok. zaman kıymetli. bu konuyuda değerlendirelim. aklı selim ve istişarede yararlar var.

ben de bilgisi olan arkadaşlara bir soru yöneltecektim
açık öğretim fakültesi ingilizce öğretmenliği konusunda
bu bölüm aslında hiç fena diil ama derslere katılmak mecburi mi? hem nasıl kazanılır bu bölüm
nette araştırma yaptım ama etrafında bu bölümü okumuş konu hakkında da bilgisi olanlar varsa açıklarsa daha yardımcı olurlar
şimdiden teşekkürler...

merve_eagle' Alıntı:
bu bölüm aslında hiç fena diil ama derslere katılmak mecburi mi? hem nasıl kazanılır bu bölüm
nette araştırma yaptım ama etrafında bu bölümü okumuş konu hakkında da bilgisi olanlar varsa açıklarsa daha yardımcı olurlar
şimdiden teşekkürler...
bizim okula staja geliyorlar hocam haftaiçi sorar buraya yazarım cevabı..

mgkmgk' Alıntı:
Arkadaşlar meslek lisesine kaçmaya çalışın
Hiç tavsiye etmiyorum. Meslek lisesinde sorumlu olduğunuz ders sayısı ve bilgisayar sayısı çok daha fazla. Günde 10 ders saati var. Haftada en az 40 saat derse girmek zorundasınız. Bunun üzerine klüp, sınıf rehberliği, koordinatörlük vs vs.

Ben meslek lisesindeyim, bende branş değiştirmeyi düşünüyorum. Artık mesleğimden iyice soğudum. Yürümüyor okulda bir türlü işler. Her akşam eve gelince bilgisayar başında çalışmaktan bıktım. Hergün okula gittiğimde bozulan, virüs bulaşan bilgisayarlardan derslerimi doğru düzgün yapamıyorum. Lab'ları birden fazla bilgisayar öğretmeni kullanıyor, kimin ne yaptığı belli değil.

Sıkıldım artık bu meslekten. Meslek liselerinde bilgisayar öğretmenlerinin girmesi gereken ders saati sayısı acilen düşürülmesi lazım. Hersene farklı bir derse giriyorum.Geçen sene girdiğim dersler ile bu sene girdiğim dersler tamamen farklı. Okulda hem teknik servis dalına ait çeşit çeşit derslere, hemde web tasarım dalına ait çeşit çeşit derslere hergün hazırlanmak zorundayım. Hergün Akşam 5'de okuldan çıkıyorum, ertesi günki derse hazırlanacak zaman kalmıyor. Evde aileme çocuğuma zaman ayıramıyorum. Benim çook zamana ihtiyacım var çoook. Hergün işten eve gergin bir şekilde geliyorum. Hala şu saatte yarınki Web Tasarım ve programlam dersi için çalışmalar yapıyorum.

Birkaç gün sonra proje yarışmasına katılmak için proje geliştir diyor müdür. Geçen sene aklıma birşey gelmişti yapmıştık. Bu sene ortada bir fikir yok. Hadi fikir buldum ne zaman hazırlayacağım nasıl yapacağım, kafayı toparlayıp nasıl bide bu işler ile ilgileneceğim. Hergün koşturmaca.

Herkes harikalar yaratmamamızı bekliyor. Ama nasıl olacak bu iş bilmiyorum.

Arkadaşlar 2 yıllık açıköğretimin herhangi bir bölümüne başvurun, okula gitmeden sadece sınavlara girerek bitirebilirsiniz zaten, daha sonra dikey geçişle istediğiniz branşa geçip 3.sınıftan başlayabiliyorsunuz. DGS, öss ile aynı sayılır ama 2 yıllık mezunlarının çoğu kazanamıyor, bu bir avantaj olabilir.
ÖSS ile bir bölüm kazanıp sonra 4 sene okumak çok zor ama anlattığım yolla 2 sene okuyarak aynı sonuca ulaşmak mümkün. Bende branş değişikliği düşünüyorum. Matematik ya da Fen ve Teknoloji düşünüyorum.

arkadaşlar bence fazla bartıyorsunuz...bende formatör öğretmenim ama hiçte sizin bahsettiğiniz gibi bir sıkıntım yok...bence tek sorun 8-5 olması...onun haricinde herşey normal...

Bence formatörlüğü zorlaştıran idare ya da bizim tavırlarımız. Mesela benim okulumda bütün öğretmenlere görev verirken gönüllü olup olmadığını bi yoklarlar. çünkü gönülsüz yapılan işten hayır gelmeyeceğini bilirler ve personele görevinden başka iş vermezler.
çoğu arkadaşım idarenin yapması gereken işleri yapıyor ama bana bunu hiç teklif etmediler bile. Bazen memur bana kendi görevlerini bilgisayarla ilgili diye yıkmaya çalışır ama hiç yanaşmam. Üşenmekten değil alıştırmamak lazım maalesef elimizi verince kolumuzu kaptırıyoruz. Yaparsam da görevim olmadığını ama yardım amaçlı yaptığımı dile getiriyorum çok teşekkür ederiz falan filan diyorlar.
Ama anlattıklarınıza göre bazı idareciler var ki herşeyi yaptırmak istiyorlar bu da insanı yıldırır tabiki.
Teknik altyapı da önemli. Allaha şükür bilgisayarlarımız iyi sene başında da okuldaki bütün bilgisayarlarla (57 pc)yakından ilgilendim. Güzel bir sistem kurup gerekil programları yükleyip imajlarını aldım. Ekim ortalarına kadar çok yoğundum ve yoruluyorum ama şimdi o kadar rahatım ki o zamandan beri bir kere bile format atmadım yani sistem tıkır tıkır işliyor sadece çıkan ufak tefek problemlere müdahale ediyorum.
Aslında okulum evime biraz uzak tayin istemek istiyorum ama kurulu sistemimin olması, o kadar emek vermiş olmam beni engelliyor açıkcası...

okyanus41' Alıntı:
ben fen teknoloji öğretmeniyim ve malesef formatörüm. yeni bir okula gidince, odada bilgisayar görünce yanımdaki ilk kişiye orada duran kutu da ne yeniyo mu diyeceğim :D

:alkis: :alkis: :alkis:

missilver' Alıntı:
merve_eagle' Alıntı:
şimdiden teşekkürler...

teşekkürler hocam
merakla beklicem......

ygencay' Alıntı:
Arkadaşlar 2 yıllık açıköğretimin herhangi bir bölümüne başvurun, okula gitmeden sadece sınavlara girerek bitirebilirsiniz zaten, daha sonra dikey geçişle istediğiniz branşa geçip 3.sınıftan başlayabiliyorsunuz. DGS, öss ile aynı sayılır ama 2 yıllık mezunlarının çoğu kazanamıyor, bu bir avantaj olabilir.
ÖSS ile bir bölüm kazanıp sonra 4 sene okumak çok zor ama anlattığım yolla 2 sene okuyarak aynı sonuca ulaşmak mümkün. Bende branş değişikliği düşünüyorum. Matematik ya da Fen ve Teknoloji düşünüyorum.

anadolu üni de böyle bir durum var evet bildiğim kadarıyla farklı bölümlere geçiş var..açıköğretimde de olduğunu bilmiodm..
hocam 2 sene açıköğretim okuduktan sonra ortalaman yüksekse diğer bölüme geçtim diyelim peki farklı bir öğretmenlik okuduktan sonra milli eğitim direk alıyormu bizi kadrolu olduğumuz için yoksa tekrar kpss ye mi girmek gerekiyor???

Arkadaşlar bende alan değişikliğini yakından takip ediyorum. Alan değişitmek özellikle biz bilgisayarcılar için çok zor.
Alan değişikliği sadece ilköğretimden liseye geçmek için kolay sedece haziran aylarında.
bende yüksek lisans yaparak alandeğiştirmeyi düşündüm ama o da olmuyor maalesef.
Ama bugün bir yazı okudum onuda sizlerle paylaşayım dedim,

""2009 yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu hükümlerine göre; Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştirme işlemlerini 2009 Haziran ayında çıkarılan kılavuza göre yapıldı. Alan değiştirme işlemleri ile ilgili sorunlar Alan değiştirme İşlemlerinin başlamasından önce 12/06/2009 tarihinde Bursa Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN tarafından Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU'ya 14 soru ile soruldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

İsmet BÜYÜKATAMAN Bursa Milletvekili

2009 yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu hükümlerine göre; Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştirme işlemlerini 2009 Haziran ayında çıkardığı kılavuza göre yapacaktır. “2009 Yılı Öğretmenlerin Alan Değişikliğine ilişkin başvuru kılavuzu” yayınlanmış, Başvurular alınmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde;

1-Kılavuzdaki “Eğitim kurumlarının atama yapılacak alanlarda, norm kadro açığının bulunması” hükümleri nedeniyle norm kadro açığı bulunmayan kadrolara başvurular alınamamaktadır. Kendi alanında şu an norm kadro fazlası olması şartıyla bu öğretmenlerin “norm kadro açığı bulunma” şartı aranmaksızın alan değiştirmesi sağlanacak mıdır?

2-Yaygın ve örgün eğitim kurumları yöneticisi olup bulunduğu eğitim kurumu dışında alan değişikliği talebinde bulunanların alan değişikliği işlemi gerçekleştirilenlerin idarecilik görevleri sona erdirilme işleminden vazgeçilecek midir?

3-Almanca, Fransızca Öğretmeni olup 40 kredi İngilizce eğitimi aldığını belgelendirenlerin İngilizce alanına alan değiştirmelerinin yolunun açılacak mıdır?

4-Mesleki eğitimde norm kadro fazlası konumundaki öğretmenlerin teknoloji ve tasarım, tanıtım ve yönlendirme, ilköğretim bilgisayar alanlarına geçebilmelerinin yolu açılacak mıdır?

5-Alan değiştirme işlemlerinde atanma alanı değil de mezun olunan alanlar dikkate alınacak mıdır?

6-İş Eğitimi öğretmenlerinin alanı direkt olarak Teknoloji ve Tasarım alanı olarak değiştirilecek midir?

7-Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması şartı kaldırılarak, Bir defaya mahsus norm kadro açıklarını kapatmak, norm kadro fazlalıklarını eritmek için Benzer alanlarda değişiklikler yapılacak mıdır?

8-İki yıllık eğitim enstitüsü ve eğitim yüksekokulu mezunu Sınıf Öğretmenlerinden lisans tamamlayanların ve yüksek lisans / doktora öğrenimine bağlı olarak alan değişikliği isteyenlerin başvuruları kabul edilecek midir?

9-"Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” bölümü mezunları 2513-Ek Sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan Talim ve Terbiye Kurulunun 01/06/2000 tarih ve 340 sayılı kararına istinaden Kız Meslek Lisesi'ne kadrolarına "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olarak atanmışlardır.

155 sayılı talim ve Terbiye Kurulu kararına istinaden Atamaya esas Alanı, "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olan öğretmenlerin dilekçeleri alınmadan, isteği dışında resen “Okul öncesi Öğretmeni olarak değiştirilmiş, böylece Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanına ait Teorik ve Uygulamalı dersleri okutma hakları ellerinden alınmıştır.

155 sayılı talim ve Terbiye Kurulu kararına istinaden Atamaya esas Alanı, "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olan öğretmenlerin dilekçeleri alınmadan, isteği dışında resen “Okul öncesi Öğretmeni olarak değiştirilmiş, böylece Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanına ait Teorik ve Uygulamalı dersleri okutma hakları ellerinden alınmıştır. Bu şekilde; Öğretmenlerin atama alanının isteği dışında değiştirilmesi ve kazanılmış haklarının ellerinden alınması bu öğretmenlerin atandıkları branşta bu zamana kadar edindikleri bilgi, birikim ve deneyimlerin yok sayılması demek değil midir?

10-Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi olan Atamaya esas Alanı isteği dışında resen Okulöncesi Öğretmeni olarak değiştirilen öğretmenlerin, Mezuniyetlerinin Okulöncesi Öğretmenliği olması nedeniyle kazanılmış hakkının tekrar iade edilecek midir?

11-Öğretmen olmak için üniversite sınavına girmiş öğrencilerin okumakta oldukları bazı bölümlerin bu kararla atamaya esas bölümler arasından çıkarılmasına rağmen, kararın yayımlandığı tarih itibariyle bu hakkı elde edenlerin bu haklarının korunacağı mevzuatın geçici birinci maddesi ile koruma altına alınmasına rağmen neden bu şekilde istek dışı bir alan değişikliği uygulanmıştır?

12-Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar bu yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğin 34 üncü maddesinde:

“(1) Öğrenimine uygun alanı dışında başka bir alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda öğrenim gören öğretmenler, mezuniyetleri itibariyle atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Bu durumda bulunan öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin istekleri; a)Adaylıklarının kaldırılmış olması, b)Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun Öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yükseköğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması halinde dikkate alınır.

(4) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin atamaları, il içindeki tercihleri dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir"

Hükümlerine yer verilmiştir. Bu hükümlerden anlaşılacağı üzere alan değişikliği ancak istenmesi halinde ve belirli kriterlere göre yapılır. Kişilerin rızasını almadan ve yönetmelikteki herhangi bir hükme dayanmadan alan değişikliği yapılması hangi mantıkla izah edilebilir?

13-Talim Terbiye Kurulunun 2004/119 sayılı kararı ile yürürlüğe konulan ve 17/09/2007 tarih ve 155 sayılı Talim Terbiye Kurul Kararı ile son şekli verilen, Ağustos 2004 tarihli 2563 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar”ın Geçici 1 inci Maddesinde "Bu esasların yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulunun daha önceki kararları kapsamında atandıkları alan/kurum öğretmenliği görevlerine devam ederler. Yer değiştirmek suretiyle atamaları da Bakanlıkça düzenlenen en son atama kararlarında belirtilen alanlarda yapılır", Geçici 16 inci Maddesinde ise “( Ek: 17/09/2007 tarihli ve 155 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı) Bu Kararın yürürlüğe girmesi ile öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edilir.” hükümlerine ver verilmiştir. 155 sayılı kararla değişiklik yapılmadan önce atanmış olan öğretmenlerin atandıkları alan öğretmenliğine devam edecekleri, bu kararla öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edileceği güvence altına alınmıştır. Kanunun bu açık hükmüne rağmen Kişilerin rızasını alınmadan ve yönetmelikteki herhangi bir hükme dayanmadan alan değişikliği işlemleri neden yapılmaktadır?

14-Özellikle daha önceki kararlar kapsamında zorla alanı değiştirilen öğretmenlerin istekli olanlarının eski alanlarına dönebilmesi sağlanacak mıdır?

""

bende resimci olmak isterdim onlerine bi meyve koyardım cizin derdim onlar cizdikten sonrada meyveleri yerdim :) yada bedenci olmak isterdim pijamalarımla okula gelmek ogrencilere rahat hazırol diyip ellerine bi top verip oynayın demeyi cok isterdim.
formator degilim dilekce verdim istemiyorum dedim idare kabul etti ama yinede işlerini yaptırıryorlar hayır diyemiyorum :(

af__ra' Alıntı:
anadolu üni de böyle bir durum var evet bildiğim kadarıyla farklı bölümlere geçiş var..açıköğretimde de olduğunu bilmiodm..
hocam 2 sene açıköğretim okuduktan sonra ortalaman yüksekse diğer bölüme geçtim diyelim peki farklı bir öğretmenlik okuduktan sonra milli eğitim direk alıyormu bizi kadrolu olduğumuz için yoksa tekrar kpss ye mi girmek gerekiyor???

Hocam açıköğretimler zaten Anadolu Üniversitesine bağlı bölümler olarak geçiyor.
2 sene okuduktan sonra ortalamanın yüksek olmasıyla değil, DGS ile 4 yıllık bir bölüme geçiyorsun.
Kadro meselesine gelince, bu ülkede neyin ne olacağı belli olmaz, direk başvurup branş değiştirebilirsin ya da kpss'ye girip ilk atama gibi atanırsın.

merve_eagle' Alıntı:
missilver' Alıntı:
merve_eagle' Alıntı:
şimdiden teşekkürler...

teşekkürler hocam
merakla beklicem......
öss ye girip bölümün puanını tutturuyorsunuz. diğer açıköğretimler gibi barajı geçmeniz yetmiyor. sonra 2 sene örgün eğitim aldıktan sonra 2 sene sadece sınavlara giriyorsunuz ve bu arada gerekli stajları yapıyorsunuz. sonra kpssye girip diğer ingilizce öğretmenleri gibi atanıyorsunuz.
umarım faydalı olmuştur.

missilver' Alıntı:
merve_eagle' Alıntı:
missilver' Alıntı:
merve_eagle' Alıntı:
şimdiden teşekkürler...

teşekkürler hocam
merakla beklicem......
öss ye girip bölümün puanını tutturuyorsunuz. diğer açıköğretimler gibi barajı geçmeniz yetmiyor. sonra 2 sene örgün eğitim aldıktan sonra 2 sene sadece sınavlara giriyorsunuz ve bu arada gerekli stajları yapıyorsunuz. sonra kpssye girip diğer ingilizce öğretmenleri gibi atanıyorsunuz.
umarım faydalı olmuştur.
ÖSS'nin yabancı dil kısmından gerekli puanı tutturmak gerekiyor diye biliyorum. Açık ööğretim ing. öğretmenliği için.

arkadaşlar ben de branş değiştirmek istiyorum açıköğretimden okul öncesi bitirmiş olsam sonra tekar mı kpssye girip atanmam lazım yoksa sonuçta meb ikisi de o şekilde mi atanırım bilgisi olan yazabilir mi?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programını tercih edebilmek için aşağıdaki ön koşulu sağlıyormusunuz :?:

Programa Öğrenci Kabulü

http://www.oolp.anadolu.edu.tr/S02_01.htm

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programını tercih edecek öğrencilerde Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunu olma ön koşulu aranmaktadır. Bu üç bölüm dışındaki kız meslek lisesi bölümlerinden ya da diğer liselerden mezun olanlar programa kabul edilmemektedir. Bu koşulu yerine getiren ve üniversite giriş sınavına giren öğrenciler, her hangi bir puan barajı olmaksızın bu bölümü tercih edebilmektedirler. Yapılan tercihler arasından en yüksekten en düşüğe doğru yapılan sıralama sonucunda kontenjanlar doğrultusunda öğrenci kayıtları gerçekleştirilmektedir.

sınavsız ikinci üniversite kapsamında; AÖF'te felesefe, sosyoloji, veya türk dili ve edebiyatı okuyup ileride branş değişikliği ile geçme şansınız olabilir

isikayhan hoca efendi şansımız olacağını söylüyonda..belge göster..

Hocam belgesimi var diplomanı işletirsin. MEB kapsamında daha sonra meb içerisinde branş değişikliği hakkı tanınırsa geçiş talebinde bulunursun.

ben de kendimi yalnız hissediyordum... bana göre de en iyisi öss ye girip matematik okumak. zaten çoğu dersi almıştık pek problem olmaz. gece eğitimi seçilir. akşamları okunur.en fazla 4 sene daha çekeriz bu çileyi.

Geri