Kodla Büyü
https://e-kurs.eba.gov.tr/ sitesinde Sık Sorulan Sorular bölümünde şöyle bir ifade var :

6. Kurslar hangi derslerden açılır?
Ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerinden, Bakanlıkça ilan edilen derslerle sınırlı olarak veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır.

Burada, "bakanlıkça ilan edilen dersler" kısmıyla kast edilen nedir ? Zira bizim idare kursumu sisteme eklemiyor, sen BTR'sin açamazsın hocam diyor. Kurslarımız hafta sonu olacak, ne alaka diyorum ama laf anlamıyor.

https://e-kurs.eba.gov.tr/ sitesinde Sık Sorulan Sorular bölümünde şöyle bir ifade var :

6. Kurslar hangi derslerden açılır?
Ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerinden, Bakanlıkça ilan edilen derslerle sınırlı olarak veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır.

Burada, "bakanlıkça ilan edilen dersler" kısmıyla kast edilen nedir ? Zira bizim idare kursumu sisteme eklemiyor, sen BTR'sin açamazsın hocam diyor. Kurslarımız hafta sonu olacak, ne alaka diyorum ama laf anlamıyor.
Hocam ben basvurumu yaptim kursumda acilacak insallah.ilcedeki diger bilisimci arkadaslarinda idaresi bilisim kursu acmiyor...Benim mudurum bilisimci oldugu icin bizleri anlayabiliyor ..btr isen kurs acamazsin diye birsey yok bu tamamen idarenin tutumuyla alakali..

konuyu tekrar canlandırmak gibi olucak ama şimdi haftaiçi maaş karşılığını doldurmadığı halde btr olup DYK açabiliyor muyuz. varsa resmi belge paylaşabilir miyiz

konuyu tekrar canlandırmak gibi olucak ama şimdi haftaiçi maaş karşılığını doldurmadığı halde btr olup DYK açabiliyor muyuz. varsa resmi belge paylaşabilir miyiz
Hocam benim durumlar tamamen karıştı 8 saat kendi okulumda bilişim dersim var aynı zamanda BTR oldum fakat ilçemiz 15 saati dolduracaksınız diye diretti başka okula bilişim dersine gidiyorum.15 saati dolduruyorum dyk açtım.Fakat başka bir arkadaşımda 8 saat dersi olmasına ragmen btr olup kurs açtı ücretinide tam alıyor.Bende anlayamadım burda yanlış giden birşeyler var ama kimseden de net bir cevap yok...

Hocam benim durumlar tamamen karıştı 8 saat kendi okulumda bilişim dersim var aynı zamanda BTR oldum fakat ilçemiz 15 saati dolduracaksınız diye diretti başka okula bilişim dersine gidiyorum.15 saati dolduruyorum dyk açtım.Fakat başka bir arkadaşımda 8 saat dersi olmasına ragmen btr olup kurs açtı ücretinide tam alıyor.Bende anlayamadım burda yanlış giden birşeyler var ama kimseden de net bir cevap yok...

hocam arkadaşınız kursu hafta sonu açmışsa ücretini tam alır. dyk kurslarını hafta sonu açarsanız ücret konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. ancak hafta içi açarsanız önce 15 saat dersinizin olup olmadığına bakıyorlar. 15 saatten az dersiniz varsa kursu maaş karşılığı olarak görüyorlar.

hocam arkadaşınız kursu hafta sonu açmışsa ücretini tam alır. dyk kurslarını hafta sonu açarsanız ücret konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. ancak hafta içi açarsanız önce 15 saat dersinizin olup olmadığına bakıyorlar. 15 saatten az dersiniz varsa kursu maaş karşılığı olarak görüyorlar.
hocam hafta içi açtı ve ücretini tam alıyor.kesinti yok.bende bu belirsizliği anlamıyorum.

Burda hocam maaş karşılığı derse girmesi gereken öğretmenleri kastediyor.Btr nin maaş karşılığı girmesine gerek yok. kaç saat dersi varsa ona girer.Kurs hafta içi açılabilir.
Hocam kurs açmakta bir sıkıntı yok. Ancak ücretini alamıyorusunuz. Kursu açarken btr öğretmeni olarak kursu açmıyorsunuz. Bilişim teknolojileri öğretmeni olarak kursu açıyorsunuz. Doğal olarak da hafta içi kaç saat derse girdiğinize bakılıyor ve 15 saatten az ise kurs maaş karşılığını tamamlama olarak sayılıyor. Bu sebeple dyk açacaksanız, hafta sonu açın. hafta sonu kurslarında ücret bakımından herhangi bir sıkıntı yok.

Problem BTR olan öğretmenin DYK açması konusunda bakanlığın ayrı bir cevabının olmamasından kaynaklanıyor. O da BTRnin görevlendirme olmasından ötürü. Öyle olunca da illere göre farklı uygulamalar ortaya çıkıyor. BTR olurken okulda ne kadar ders yükü varsa alır sonrasında BTR görevini yerine getiririz. O yüzden Öğretmen adı altında bakıldığı zaman maaş karşılığımız 15. Hafta içi kurs açılınca 15 saatten az ders varsa kurs maaş karşılığına sayılıyor. Aynı şekilde idarecilerde de böyle müdür yardımcısı hafta içi 6 saat derse girmeden kurs açarsa kurs maaş karşılığına sayılıyor.

8 saat bilisim dersi var btr ve 8 saatte dyk kursu acti hafta ici.Maas karsiligi sayilmadi kursun ucretini tam aliyor..ayni ildeyiz farkli ilcelerde calisiyoruz sadece...
Hocam o ilçe büyük ihtimalle yanlış yapıyor. Daha sonradan faiziyle geri isteyebilirler. Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. 15 saatten az dersim var ve hafta içi kurs açmak istedim. Verdikleri cevap aynen şu: hocam 15 saatten az dersiniz var. Yönetmeliğe göre kurs, 15 saati tamamlama olarak sayılır. Bu yüzden ücretini alamazsın.

Hocam o ilçe büyük ihtimalle yanlış yapıyor. Daha sonradan faiziyle geri isteyebilirler. Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. 15 saatten az dersim var ve hafta içi kurs açmak istedim. Verdikleri cevap aynen şu: hocam 15 saatten az dersiniz var. Yönetmeliğe göre kurs, 15 saati tamamlama olarak sayılır. Bu yüzden ücretini alamazsın.
Yanlış biliyorsunuz hocam.Bütün türkiyede idareciler 8 saat giriyor. ve kurs açıyor . kurs ayrı görev ayrı.

Yanlış biliyorsunuz hocam.Bütün türkiyede idareciler 8 saat giriyor. ve kurs açıyor . kurs ayrı görev ayrı.
ağzına sağlık hocam bizim branş boşu boşuna suyu bulandırıyor
idareciler 6 saat derse girip hafta içi 10 saat kurs açıyo ve ücretini alıyo
bi arkadaş da demiş kursu bil. tek öğretmeni olarak açıyoruz btr görevi farklı diye, müdür yardımcılığı yada vekil müdürlükte görev o adamlar kendi branşında açıyo ücretlerini çatır çatır açıyo
yönetmelikleri bazı arkadaşlar yanlış anlayıp işimizi zorlaştıran yöneticilerin eline koz veriyolar maşallah

Arkadaşlar gördüm ki fazlasıyla kafa karışıklığı var. Siteye yazdığım ilk yorumu bu gönderi altına yazmak istedim.

Geçen sene idarecilik görevi yapmış ve bu senenin ilk döneminde BTR olarak görev yapmış biri olarak;

Yukarıda bazı arkadaşların da dediği gibi eğer maaş karşılığını doldurmuyorsanız açmış olduğunuz kurslar maaş karşılığına gider. Örneğin; 12 saat Bilişim dersiniz var ve 6 saatlik kurs açtınız. 3 saati maaş karşılığına gider. 3 saatini ek ders olarak alırsınız.

Yukarıda bazı arkadaşların idareciler açıyorlar vb yazılarını gördüm. İdareciler 6 saat derse girerek maaş karşılığını tamamlamış olurlar.

Edit: Ekleme

Hafta sonu açmış olduğunuz kursta maaş karşılığına bakılmıyor.

Ders saatlerinin olduğu zamanlarda da kişi maaş karşılığını BTR görevini yaparakta doldurur. Ayrıca okulda DYK kursları genelde hafta içi eğitim öğretim saatlerinden sonra başlayan kurstur. Eğitim öğretim saatleri içinde FBTR göreviniz var ise maaş karşılığınız ders ile dolmasa bile FBTR görevi ile doldurmuş olursunuz, DYK kurslarının ücretini alabilirsiniz. Yeterki DYK kursları eğitim öğretim saatleri içinde olmasın. "Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenliği görevi, mevzuat gereği girmesi gereken derslere girdikten sonra geri kalan zamanlarda FBTR görevi yapar" der. Eğer girebileceği girmesi gereken ders, okulunda ve bölgede yoksa maaş karşılığı dolmasa dahi bu saatlerde de FBTR dir. Bunun haricinde idarecinin idarecilik görevi genel olarak sabah 8:30'da başlar 17:30 da biter. FBTR görevi ise ortaokullarda 09:00 ile ile 15:40 arasındadır. Ortaokullarda FBTR 15:40 dan sonra DYK kursunun ücretini her şekilde alır. Ayrıca FBTR için maaş karşılığını doldurması gerektiğine dair bir ibare mevzuatta yer almamaktadır.
FBTR nin çalışma saatleri FBTR görevini yaptığı okula göre de değişir. Ortaokul, Lise, Meslek Lisesi gibi okullarda eğitim öğretim sona erdiği saatler farklıdır.

Son düzenleme:
Hafta içi BTR görevi okulun ders saatleri içindedir. BTR 'nin 15 saat dersi olup olmamasına niçin bakılıyor? BTR zaten tüm hafta dolu oluyor . Ders dağıtım çizelgesinde derslerinin olmadığı saatlere BTR görevi diye yazılıyor. Üstüne zaten 18 saat ekders alabiliyor. Yani maaş karşılığını doldurmasa ek ders nasıl verilecek? Bu konu ile ilgili resmi bir belge var mı merak ettim.

Eğitim öğretim saatleri içinde 30 saat derse giren bir öğretmen, eğitim öğretim saatlerinin bitiminde ayrıca 10 saate kadar DYK kursu açabilir. Bununla ilgili olarak bakanlığın DYK kursları ile ilgili görüş yazısI vardı. Dolayısıyla eğitim öğretim saatleri içinde FBTR görevini yapan bir kişi eğitim öğretim saatleri sonunda DYK açabilir

BTR'nin 15 saati olup olmamasına kesinlikle bakılmıyor. Burada sıkıntı olan nokta şu; eğer hafta içi DYK kursunuz varsa ve girmiş olduğunuz ders 15in altında ise ek ders alamazsınız.

Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Haller

Madde 21- Bu Esaslar kapsamına giren öğretmen ve yöneticiler;

a) Millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına öğrencilerle birlikte katıldıkları takdirde bu günlerde,

b) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) İl düzeyinde bayram kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde yılda; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 90, diğer illerde 45 günü geçmemek üzere görevlendirildikleri günlerde (Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile Devlet Töreni yapılmasına karar verilen diğer illerde bu sürelerin yeterli olmaması halinde sürenin 30 güne kadar uzatılmasına valiler yetkilidir).

c) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) 18. maddede belirtilen haller dışında;

1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtında geçici görevle görevlendirilenler,

2) Her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler,

bir yılda 6 ayı geçmemek üzere bu görevleri süresince

aylık karşılığı ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve ders dışı hazırlık ve plânlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Burdan bakarsak ders görevi yerine getirilmiş demek olmuyor mu acaba?

Hocalarım bu konu hakkında görüş yazısı yok mudur.Fatih projesi rehber öğretmeniyim 8 saat dersim var ve okul müdürüm 15 saatin altında dersin olduğu için hafta içi destekleme yetiştirme kursu açarsan kursun 7 saati maaş karşılığı tamamlamaya gidiyor diye direnmeye devam ediyor.Görüş yazısı bulmamı istedi??

Sürekli sorulan ancak çözüme kavuşmamış bu konuda tam bilgi sahibi birileri yok sanırım.
Baya baktım benzer başlıklara herkes farklı bir şey söylemiş.
Kendi okulunda ders saati 15 saatin altında olup başka bir okulda btr ise kişi bunun dyk kursu maaş karşılığına sayılabilir şeklinde bir çelişki var şuan nasıl olacak bu iş :/?

haftaici acilan kurs ile dersinizin toplami 15 olduktan sonra kurs ucreti alinir. Maas karsiligi doldurmak zorundayiz. Haftasonu acilan kurslar 15 saat olayina sayilmaz ve eksiksiz alirsiniz

Btr isek zaten maaş karşılığını doldurmuyor muyuz niye 18 saat ek ders alıyoruz o halde misal ben 8 saat bilişime giriyorum ve btr yim.peki kurs açmamış olsam ben devlete borçlu mu olacağım 7 saat daha

Hocaların bakın suyu bulandırmanın bi mantığı yok olayı çok iyi takip edenler geçmiş senelerden yani 1 - 1 buçuk sene evvel bir ilde bir branşdaşımız bu şekilde görüş yazısı istemiş bakanlık cevaben btr ise hafta içi hafta sonu açamaz cevabı vermişti bu cevaba istinaden yazı ilden ile yayılarak btr kere kurs açtırmaz olmuşlardı tabi bu durum btr görevlendirme sini aksattı ve istifa yada btr görevleri istenmez hale gelerek yeğiteke o kadar aradık ve bu durumun yanlışlığından bahsettikleri keza zamanın yeğitek genel müdürü müsteşara kadar çıkarak durumu anlattı ve yeğitek btr yönetmeliğini güncelleyerek btr öğretmeni eğitim öğretim ders saatleri dışında brlletmenlik kurs açabilir ücretinide alır dedi bunun üstüne olay düzeldi daha neyi tartışıp duruyoruz illa olayı karıştıracağız idarecilerin yanlışlığı ki btr ders çizelgesinde zaten belirtiliyor ayrıca ders görevinin yapmış sayılacağı halleri arkadaştan paylaşmış yeğitekde bu durumun farkında yazı ortada lütfen arkadaşlar idarecinize olayı anlatın anlamazlarsa yeğitekden ilgili birimlerle görüşün ama olay bu

btr olmuş adamın ders saatini doldurup doldurmadığına bakmak mantıklı değil.böyle tuhaf şeyleri dile getire getire sonunda başımıza iş açacaksınız

Bugün konuştum müdürüm hala diyor mesa idarecilerin 6 saat derse girme zorunluluğu var maaş karşiliği dolup dyk ücretini alabilmesi için. Bu durumda senin hafta içi açtığın kurs ücretin maaş karsligina sayılır.kimsenin net bir fikri yok anlaşılan yada resmi yazı btr maaş karşılığı dyk kursu öle ilgili

Geri