Dijital Pano Hazırlıyorum Öneriler ?

Kodla Büyü

developer

Süper Üye
Süper Üye
Hayırlı akşamlar arkadaşalr çok yoğun istek üzerine dijital pano hazırlıyorum neler olmasını istersiniz sizler?

Mevcut özellikler;

Online TV,Hava durumu,Nöbetçi öğretmen çizelgesi şimdilik bir kaçı bunlar..

arkadaşım güzel bişey olur umarım...örneğin nöbetçi müdür yardımcısı,sınıflardaki dersler olabilir ama biraz ayrıntı olur saırım..bitince paylaşırsan seviniriz..

xml beslemeli okul ile ilgili duyurular haberler
En çok kitap okuyan öğrenciler resimli
Haftanın ya da ayın en iyi öğrencileri
Haftanın ya da ayın en iyi sınıfı ( Hem 1-5. sınıflar arası hem de 6-8 sınıflar arası)
okul etkinlik resimleri slideshow

Benim aklıma gelenler de bunlar

BAYSUKRU' Alıntı:
arkadaşım güzel bişey olur umarım...örneğin nöbetçi müdür yardımcısı,sınıflardaki dersler olabilir ama biraz ayrıntı olur saırım..bitince paylaşırsan seviniriz..
Nöbetçi öğretmenlerin yeterli olacağı kanısındayım :) ?
Sınıfdaki dersler işi zorlaştırabilir inşallah ileriki sürümlerde :)
tahtakama' Alıntı:
xml beslemeli okul ile ilgili duyurular haberler
En çok kitap okuyan öğrenciler resimli
Haftanın ya da ayın en iyi öğrencileri
Haftanın ya da ayın en iyi sınıfı ( Hem 1-5. sınıflar arası hem de 6-8 sınıflar arası)
okul etkinlik resimleri slideshow

Benim aklıma gelenler de bunlar
Çok güzel fikirler bir kaçını ekliyorum :) teşekkürler

Cemal hocam bir sevindirici haber daha vereyim panoda heryeri kendi okulunuza göre ayarlayabiliyorsunuz panel hazırladım bunun için yayınlanması nasip olursa 2 hafta iiçinde tamamen biter diyorum.

Photoshopdan anlayan birisi programı giydirmeme yardımcı olabilirse sevinirim

Evet son hali aşağıda daha kodlamaya devam ediyorum tasarım olmadığı için berbat görünebilir :)

sshot1mx.png

Öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim,

-Canlı tv olan böleme öğrenciler için daha ilgi çekici olabilecek
1- okul etkinlikleri öğenci okul resimleri- videoları
2- komik videolar- komik resimler- karikatürlerden hazırlanmış bir video ya da resimlerin değiştiği bir slideshow
3- çizgi filmler
olabilir diye düşünüyorum.

-digital panoda olması gerekli diye düşündüğüm okulla ilgili haber ve duyuruların kayan şekilde ya da tek tek değiştiği bir haber bandı
-ve yine okul ihtiyaçlarına göre nöbetçi öğretmenler, haftanın öğrencisi, haftanın sınıfı, haftanın örnek davranışı vs gibilerinden okulda öğrencileri motive edebilecek bölümler
-tarihte bugün, günün sözü, fıkralar komik yazılar, bilmeceler vs gibi

Tabi bunları yaparken yerleştirirken sayfayı boğmadan okulda dikkat çekebilecek şeyleri seçerek yerleştirilmeli

Bunlar benim görüşlerim,eleştirilerim. Tekrar çalışmalarınızda başarılar dilerim. Teşekkür ederim.

tahtakama' Alıntı:

2- komik videolar- komik resimler- karikatürlerden hazırlanmış bir video ya da resimlerin değiştiği bir slideshow
3- çizgi filmler

-digital panoda olması gerekli diye düşündüğüm okulla ilgili haber ve duyuruların kayan şekilde ya da tek tek değiştiği bir haber bandı
-ve yine okul ihtiyaçlarına göre nöbetçi öğretmenler, haftanın öğrencisi, haftanın sınıfı, haftanın örnek davranışı vs gibilerinden okulda öğrencileri motive edebilecek bölümler

Tabi bunları yaparken yerleştirirken sayfayı boğmadan okulda dikkat çekebilecek şeyleri seçerek yerleştirilmeli

Bunlar benim görüşlerim,eleştirilerim. Tekrar çalışmalarınızda başarılar dilerim. Teşekkür ederim.

hocamın önerdiklerine katılıyorum. Ama şunuda unutmayalım arkadaşlar o kadar çok şey istemişsinizki çok büyü bir tv olması lazım. Bizde okulda digital pano kullanıyoruz ama ufak bir slayt kullandık her istenile koyarsak ekranda yer kalmıyor. o yüzden biraz sade olmasında fayda var.

-Okul etkinliklerini gösteren resimler
-Nöbetçi öğretmen ve öğrencileri göstermesi
-Okul ile ilgili duyuruların olması yeterli olacağı kanısındayım.

Çalışmanız sonuçlanırsa çok güzel olur :)

pano kalabalıklaştıkça ilgi azalıyor

bence pano 3-4 bölüme ayrılsa yeterli,
panoda; nöbetçi öğretmen ve öğrenci, haftanın veya ayın öğrencisi, haftanın veya ayın en çok kitap okuyan öğrencisi, ayın sınıfı ve öğrenciler için videolar yeterlidir.

Çözünürlüğede dikkat etmek gerekiyor, günümüzde kullanılan çoğu televizyon full hd 1920*1080 çözünürlükte

aşağıdaki gibi bir yapıda olabilir

Ekli dosyalar

• pano.JPG
    pano.JPG
    38.9 KB · Görüntüleme: 4,921
hgx2 güzel bir tasarım olmuş, benim de kafamda düşündüğüm anlatmak istediğim tam olarak buydu.

Kendi seçeceğimiz başlıkları, panoyu boğmadan ve görselleri küçültmeden yerleştirmek en ideali.

arkadaşlar bazı mesajları gördükçe içimden gülmek geşdi. bu pano kimin için yapılacak merak ettim ? okuldaki öğretmenler için mi yoksa öğrenciler ve okulu ziyaret eden kişiler için mi ?
çünkü böyle bir panoda yukarıdaki mesajlarda yazılan bazı şeylere kimse kafasını bile kaldırıp bakmaz
-- en çok kitap okuyan sınıf
-- haftanın en güzel davranışı
-- haftanın en leri (küçük yerlerde belki ama büyük yerlerde daha çok dalga geçilme konusu haline geliyor öğrenciler)
...
ayrıca bu kadar çok içeriği yayınlayacağınız LCD ler kaç inç olacak 117 mi ? bir çok okulda muhtemelen 32" (81 ekran) geçmeyecek bile. bu kadar küçük bir ekranda o kadar çok içerik bulundurmak içerikleri karınca duasından farksız hale getirir.
bence öncelikle OLMAZSA OLMAZLAR belirlenmeli ve pano içeriği ona göre hazırlanmalı. hgx2 nin yaptığı gibi (benimde developere daha önceden gönderdiğim taslakta olduğu gibi EN FAZLA 4 yada 5 bloktan oluşursa daha güzel olur

developer hocamın isteği doğrultusunda öneri de bulunulmuş şeylerdir. Hepsi yayınlanacağını nerden çıkardınız.

yukarıdaki yazan mesajları dikkatli okuduysanız hiçbirisinde hepsi olsun kesin olsun, olmazsa olmaz gibi şeyler yazmıyor sayın BaRBaRYaN35 hocam... Tekrar okumanızı rica ediyorum. Herkesin fikri aynı zaten. Az olsun öz olsun, değiştirmesi kolay olsun.

okulda haftanın öğrencisini yayınlamak yerine İMKB verilerini yayınlamak daha dikkat çeker herhalde değil mi? :scared:

tahtakama' Alıntı:
okulda haftanın öğrencisini yayınlamak yerine İMKB verilerini yayınlamak daha dikkat çeker herhalde değil mi? :scared:

siz gülüyorsunuz ama emin olun daha fazla dikkat çeker.

sizde biliyorsunuzki her okulda en az 1 bazı okullarda çok daha fazla pano vardır. bu panoların içleri öğrenci resimleri, duyurular, özlü sözler vb.. bir sürü şeyle doldurulur ama okuldaki 100 öğrenciye sorsanız 99 tanesi o panoda ne olduğunu bilmez çünkü OKUMAZ. ve onların okumadığı bu panolarda sizin bahsettiğiniz AYIN ÖĞRENCİSİ , AYIN SINIFI, AYIN EN GÜZEL HAREKETİ vb.. öğrenciler için gereksiz şeyler vardır. sizin bu panoları dijital hale getirmeniz de içeriği değiştirmediğiniz sürece öğrenciler için hiçhiçşey ifade etmez.

hgx2' Alıntı:
Çalışmanız sonuçlanırsa çok güzel olur :)

panoda; nöbetçi öğretmen ve öğrenci, haftanın veya ayın öğrencisi, haftanın veya ayın en çok kitap okuyan öğrencisi, ayın sınıfı ve öğrenciler için videolar yeterlidir.

Çözünürlüğede dikkat etmek gerekiyor, günümüzde kullanılan çoğu televizyon full hd 1920*1080 çözünürlükte

hgx2 hocam gayet yeterli bir resim koymuş canı gönülden katılıyorum bu kadar bölüm yeterli olur gerekli diger bilgileri kayan yazıya ekler isteyenler Şimdiden emeklerinize teşekkür etmek isterim

Arkadaşlar aşağıdaki yorumlar gerçekten çok hoşuma gitti öncelikle bunun için teşekkür ediyorum.Önerilerinizi kayıt altına alıyorum mutlaka ve mutlaka fikirlerinizi ekleyeceğim fakat önümüzdeki sürümlerde şuanda ufak bir kaç fikirlerinizi ekledim çok teşekkür ederim.
Maalesef bu iş fikirlede bitmiyor :( Programı giydirebilecek gönüllü bir arkadaş arıyorum Photoshop bilen.

tahtakama' Alıntı:

3- çizgi filmler

Öncelikle böyle mesajlar almak beni gerçekten çok motive etti.Ayrıca ikinci maddenize aktılıyorum ve programda kullanmayı düşünüyorum yanlız diğerlerini diğer sürümlere bırakmamız gerektiğini düşünüyorum komik yazılar ilginç yazılar fıkralarda ekleme düşüncem var ama kesinleşmiş bir şey dğeil ama mutlaka ekleyeceğim ileriki sürümler.Birde o motive ile projeyi bitirdim :) tek ihtiyacımız programı giydirebilecek bir photoshop kullanıcısı

faras' Alıntı:
hocamın önerdiklerine katılıyorum. Ama şunuda unutmayalım arkadaşlar o kadar çok şey istemişsinizki çok büyü bir tv olması lazım. Bizde okulda digital pano kullanıyoruz ama ufak bir slayt kullandık her istenile koyarsak ekranda yer kalmıyor. o yüzden biraz sade olmasında fayda var.

-Okul etkinliklerini gösteren resimler
-Nöbetçi öğretmen ve öğrencileri göstermesi
-Okul ile ilgili duyuruların olması yeterli olacağı kanısındayım.
Okul etkinlikleri olmaması gerekiyor bence çünkü biz bunalrı velilere sunmuyoruz ki alın biz bunu yaptık diyelim :) Şimdilik nöbetçi öğretmeni ekeldim proje sayfası karışıyor çünki duyurulara gelince onlarıda ekleyeceğim mutlaka.

hgx2' Alıntı:
Çalışmanız sonuçlanırsa çok güzel olur

Umarım :) zaten panoyu böldük en ilgi çekici şeyleri koyduğumuzu düşünüyorum.Öğrenciler için videolar ve haftanın ile başlayanlarada şuanlık programda haftanın sınıfı ve öğrencisi var.Kimi bilgisayarlarda çözünürlük dğeişiyor bunun için programda kodun düzgün gözükeceği kanısındayım.

tahtakama' Alıntı:
developer hocamın isteği doğrultusunda öneri de bulunulmuş şeylerdir. Hepsi yayınlanacağını nerden çıkardınız.

yukarıdaki yazan mesajları dikkatli okuduysanız hiçbirisinde hepsi olsun kesin olsun, olmazsa olmaz gibi şeyler yazmıyor sayın BaRBaRYaN35 hocam... Tekrar okumanızı rica ediyorum. Herkesin fikri aynı zaten. Az olsun öz olsun, değiştirmesi kolay olsun.

:) Hepsini yayınlamasına yayınlarız da program ve sistem kaldırmaz ayrıca bence çok itici olur ki eminim itici olacağından hepsini teker teker ileriki sürümlerde ekleyeceğim şuanda bir kaç önerilerinizi ekledim.

ares24' Alıntı:
hgx2 hocam gayet yeterli bir resim koymuş canı gönülden katılıyorum bu kadar bölüm yeterli olur gerekli diger bilgileri kayan yazıya ekler isteyenler Şimdiden emeklerinize teşekkür etmek isterim
Ben teşekkür ederim

Şuanlık bu özellikler mevcut yeni özellik eklemeyi düşünüyorum bir kaç tane daha onlar aslında kolay da programı giydirmek için bir photoshop bilgisi olan birine ihtiyacım var.

Son haliyle tüm özellikleri aşağıdaki gibidir.
1-Tv
2-Günün sözü
3-Örnek öğrenci + İsim ve Resim eklemeli
4-Ayın sınıfı + İsim ve Resim eklemeli
5-Nöbetçi öğrenci + İsim ve Resim eklemeli
6-Nöbetçi öğretmen + İsim ve Resim eklemeli - 10 adet kayıt
7-Okul ambleminn altında kayan duyurular.

giydirme derken nasıl bir işlem olacak hocam? sadece renkleri ve çerçeveleri oluşturup sana resmi göndermek mi, yoksa bir web sayfası şeklinde oluşturmak mı?
photoshopu üst seviyede bilmiyorum ama fireworks ile yapabilirim, mesela http://www.ismailusluio.meb.k12.tr yi fireworks ile yaptım

hgx2' Alıntı:
giydirme derken nasıl bir işlem olacak hocam? sadece renkleri ve çerçeveleri oluşturup sana resmi göndermek mi, yoksa bir web sayfası şeklinde oluşturmak mı?
photoshopu üst seviyede bilmiyorum ama fireworks ile yapabilirim, mesela http://www.ismailusluio.meb.k12.tr yi fireworks ile yaptım
Programın başdan aşağı giydirme işlemi kısaca kullanıcıya görünen yüzü.

Evet arkadaşalr "Dijital Pano" çalışmamız tamamen bitmiştir.Sadece bir kaç kendim düzenleme yapıcağım.Program tamamen bitmiştir tek gönüllü bir arkadaş programa tasarım hazırlarsa yayınlayacağım. :)

Network den pc ekranını tv ye mi bağlıyoruz nasıl oluyor bu iş?Açıklayabilirseniz asp.net ile bir kaç günde veritabanı destekli sayfa hazırlayabilirim.web sayfasından okul tanımlayarak da tek bir site ile işi yapabiliriz.İsteyen arkadaşlar üye olarak kullnabilir.Net yazılımsal desteği verebilirim hatta hazırlayabilirim.Her okul kendi sayfasını tv de gösterir.

Programın ham halini tanıtırsanız ona göre bir tasarım yardımında bulunabiliriz hocam.

emrahsahan' Alıntı:
Network den pc ekranını tv ye mi bağlıyoruz nasıl oluyor bu iş?Açıklayabilirseniz asp.net ile bir kaç günde veritabanı destekli sayfa hazırlayabilirim.web sayfasından okul tanımlayarak da tek bir site ile işi yapabiliriz.İsteyen arkadaşlar üye olarak kullnabilir.Net yazılımsal desteği verebilirim hatta hazırlayabilirim.Her okul kendi sayfasını tv de gösterir.
Siz hazırlayın onu bir siteye yükleyin çalışır durumda banada o linki atın programa impect edeyim.

omd' Alıntı:
Programın ham halini tanıtırsanız ona göre bir tasarım yardımında bulunabiliriz hocam.
Bunlar çıplak hali tasarım giydirilince çok güzel gözükeceğinden eminim.
Buyrun;

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    111 KB · Görüntüleme: 1,927
  • 2.png
    2.png
    99.1 KB · Görüntüleme: 1,926
  • 3.png
    3.png
    67 KB · Görüntüleme: 1,926
Geri