Eba Canlı Ders Bilişim ?

Kodla Büyü
Arkadaşlar müdürüm öğretmenler canlı ders yaparken ben de katılabilir miyim diye soruyor? Olmayacağı aşikar da bir de ne kadar uygun bu durum.

Varsayalım ki gönüllülük üzerinden. Sadece ricam şudur ki keyfi olarak yapmak istemeyen arkadaşlar, gün gelip te hiç dersimiz kalmayınca dersimi istiyorum. Bilişimsiz gelecek olmaz v.s. diye ağlamasınlar; çünkü çok ilginç zamanlar bizi bekliyor. (Buraya not düşüyorum kalsın burada...) Öğretmen olmadan olmuyormuş diyebilmeli insanlar. Ama biz durumun farkında bile değiliz ne yazık ki! Öğretmenler olarak değiliz... Bilişimciler olarak hiç değiliz!!!

Hocama katılmakla birlikte birkaç şey söylemek istedim. Bu süreçte dersimizi gözden düşürmeme adına da olsa bence imkan varsa dersten kaçınmayalım. Evet belki gönüllük esas ama başkasının yönlendirmesi olmadan talep etmeliyiz. Çünkü bizler eğitimciyiz belkide 40 dk içinde çocukların gönlüne dokunucak bir kaç söz söyleriz. Uzundur sokağa çıkamıyorlar arkadaşlarıyla görüşemiyorlar. Öğretmenin yüzü onlara moral olacağını düşünüyorum. (Not: Ben kendi idaremden ders talebinde bulundum. Umarım talebim gerçi çevrilmez.Diğer derslerden ötürü)

Benim de yarın 6lara, Çarşamba 5lere dersim var. 1. saat 5A-5B, 2. saat 5C-5D olarak ayarlanmış. Öğrencilerimi özledim ve idarenin dersimi eklemesine memnun oldum. Ancak 1 saat boyunca ne işlesem diye düşünmüyor değilim. Her öğrencide bilgisayar olsa süper şeyler yapılabilir ancak çoğu öğrenci telefon ve tabletten girecek. Algoritma ,akış şeması örnekleri yapmayı düşünüyorum. Code.org, compute.it, kodlabuyu var bir de aklımda.

Benim de yarın 6lara, Çarşamba 5lere dersim var. 1. saat 5A-5B, 2. saat 5C-5D olarak ayarlanmış. Öğrencilerimi özledim ve idarenin dersimi eklemesine memnun oldum. Ancak 1 saat boyunca ne işlesem diye düşünmüyor değilim. Her öğrencide bilgisayar olsa süper şeyler yapılabilir ancak çoğu öğrenci telefon ve tabletten girecek. Algoritma ,akış şeması örnekleri yapmayı düşünüyorum. Code.org, compute.it, kodlabuyu var bir de aklımda.
Geçen gün 3 saat üst üste ders anlattım ben de hocam.Ayrıca 15 katılımla sınav branşlarının canlı derslerinde bile olmayan katılımla canlı derslerimi işledim.Dersimizi biz önemsemezsek kimse önemsemez.Üst düzey şeyler yapmaya beklentiye girmeye gerek yok.Öğrencilerin sizi görmesi bilişim üzerine eski konular üzerine sohbet etmeniz hem moral hem de eski bilgileri tazeleme sağlayacaktır.

eba canlı ders dağıtımı için bir program var mı excel falan
YABİL Haftalık Ders Dağıtım Programına ayar çektim. Oradan dağıtıyorum. Aynı anda işlenecek dersler, sınıf saatleri, atanan dersleri ve öğretmenleri düzenledikten sonra.
Haftaya saadece saatleri değiştirip tekrar dağıtacağım.

Ama sisteme giremiyoruz, işte sıkıntı burada.

Öğretmen canlı dersi yapmak zorundadır diye bir yazi var mı elinizde. Mesela idareci öğretmene okulu boya dedi. Ben idareciyim verdiğim görevi yapmak zorundasınız diyebilir misiniz?

Boya yapmakla canlı ders anlatmayı mı kıyasladınız, sayın hocam?

İdareci var, rica eder, öğretmen isteyerek yapar.
İdareci var, emreder, hiçbir şey yaptıramaz.

Hepsini gördük, geçirdik. 5 yıldır idarecilik yapıyorum, bir kez olsun ricamı geri çeviren öğretmenim olmadı.

Ya bırakın arkadaşlar tartışmayı doğru düzgün ebaya giremiyoruz, canlı dersten bahsediyorsunuz. Boş sınıfa canlı ders mi olur bir de

geçen youtube canlı yayın 200 e yakın öğrenci ile işledim ders. code.org, compute.it, mobilkodeba, kodlabüyü azar azar gösterip ödevlendirme yaptım. birde dersin sonunda kahoot code.org sınavı yapınca tadından geçilmedi. code.org ve kodlabüyü den görevlendirmeler yaptım çocuklara. takibini yapıyorum. code.org de sertifika alanları veli gruplarında paylaşıyprum. kodlabüyü de yıldız sayılarını paylaşıyorum. ilgi her geçen gün artıyor. 2 hafta sonra tekrar canlı yayın. ama kahoot sınava bayılıyorlar. bir sonraki kahoot günü ne zaman diye sorup duruyorlar. ha birde bütün girdiğim sınıfların whatsapp veli gruplarına eklettim kendimi.

geçen youtube canlı yayın 200 e yakın öğrenci ile işledim ders. code.org, compute.it, mobilkodeba, kodlabüyü azar azar gösterip ödevlendirme yaptım. birde dersin sonunda kahoot code.org sınavı yapınca tadından geçilmedi. code.org ve kodlabüyü den görevlendirmeler yaptım çocuklara. takibini yapıyorum. code.org de sertifika alanları veli gruplarında paylaşıyprum. kodlabüyü de yıldız sayılarını paylaşıyorum. ilgi her geçen gün artıyor. 2 hafta sonra tekrar canlı yayın. ama kahoot sınava bayılıyorlar. bir sonraki kahoot günü ne zaman diye sorup duruyorlar. ha birde bütün girdiğim sınıfların whatsapp veli gruplarına eklettim kendimi.
canlı ders esnasında kahoot sınavını öğrenciler nasıl yapıyor?

Kahoottta var olan sınavlardan seçiyorum ama bi türlü challange çıkmıyor hocam.play ve share var.siz nasıl yaptınız?

Arkadaşlar EBA Canlı derse ZOOM programı ile bağlanılıyor.
EBA'ya MEBBIS bilgilerimizi vererek giriyoruz. Öğrenciler de E-OKUL bilgileri ile giriyorlar.
MEB, Zoom'a nasıl bu kadar güvenebiliyor?
Bilgilerimizin çalınmayacağının garantisi var mı?
Bu konularda yazan çizen konuşan birileri var mı?

Arkadaşlar EBA Canlı derse ZOOM programı ile bağlanılıyor.
EBA'ya MEBBIS bilgilerimizi vererek giriyoruz. Öğrenciler de E-OKUL bilgileri ile giriyorlar.
MEB, Zoom'a nasıl bu kadar güvenebiliyor?
Bilgilerimizin çalınmayacağının garantisi var mı?
Bu konularda yazan çizen konuşan birileri var mı?
Hocam anladığım kadarıyla MEB programın lisansını alıp kendi serverlarını kurmuş, biraz da ek özellik yapmış. ... Sıkıntı olmaz. Sistem de bu yüzden kitleniyor, serverlar zayıf kalıyor. Yoksa dünyada 300 milyon müşterisi olan bir firma 10 milyon öğrenciyi görünce mi çöküyor?

Hocam anladığım kadarıyla MEB programın lisansını alıp kendi serverlarını kurmuş, biraz da ek özellik yapmış. ... Sıkıntı olmaz. Sistem de bu yüzden kitleniyor, serverlar zayıf kalıyor. Yoksa dünyada 300 milyon müşterisi olan bir firma 10 milyon öğrenciyi görünce mi çöküyor?
hocam sıkıntı zoom aşamasına gelmeden başlıyor. eba veritabanında. öğretmen canlı ders saati 11:30 görünüyor, öğretmen giriyor listesinde öğrenci var. fakat öğrenci girdiğinde ders saati 14:30 görünüyor yada hiç ders görünmüyor. yani zoom aşamasına geçebilse öğrenciler zaten zoom kaldırıyor sıkıntı yok.

eba ve serverlarında sıkıntı var zaten.Java zor bir dil aslında.Bir de sanki eba bazen kullanıcıları engelliyor bence.Nedeni ne bilmiyorum.Telefondan girebiliyorken pc den girilemiyor eba mühendisleri kimse işin ehli değil maalesef.

MEB kendi sunucularını kullanıyor denmiş, öyle bir durum yok. Dersi açtığınızda bir bağlantı yöneticisiyle açıp EBA Canlı Ders.exe'nin bağlantı yaptığı IP'leri inceleyin. ABD'deki Zoom IP'lerine bağlantı yapıyor sadece, MEB'e ait hiçbir şey yok.

Zoom'un uygulamayı kendi yazılımınıza entegre etmeyi sağlayan SDK'ları var. https://github.com/zoom/zoom-sdk-windows MEB sadece bunu kullanıp kendine bir uygulama geliştirmiş. Hesap oluşturmaya gerek kalmıyor, MEB'deki isim vs. gibi bilgileri alıp Zoom'a iletiyor. Cloud'a kayıt yapması gibi ayarları da içine direkt kaydetmişler.

Ayrıca Bakanlığın öğrenci ve öğretmene "görüntü vs sesleriniz kayıt edilecek, onaylıyor musunuz" şeklinde bir bildirim yapmadan ve zorunlu bir şekilde kayıt yapması yine başka bir bakanlığın hazırladığı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na net bir şekilde aykırıdır. Bu bilgilerin nerede saklandığı ile ilgili bilgi de yok, Zoom'un ABD'deki kendi bulut sunucusunda saklanıyor ise tamamen skandaldır.

Son düzenleme:
hocam kendi sınavımı oluşturayım dedim onda da play ve share çıktı sadece.nereyi atlıyorum acaba?challenge çıkaramadım bi türlü.

https://create.kahoot.it/details/bi...-5-snf-1/78f36d06-7af2-4064-a7ee-0191b485a486

DÜZELTME:Sonunda buldum play dedikten sonra çıkan pencereden Assign demek gerekiyormuş. :)

Son düzenleme:
Bu ifadeyi ne demek veya nasıl kapatırım ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    12.3 KB · Görüntüleme: 106
Hocam bunun detaylarını bilmek her öğretmen ve öğrencinin hakkı değil midir?
Ortada ciddi bir durum var ne yapmak lazım.

MEB kendi sunucularını kullanıyor denmiş, öyle bir durum yok. Dersi açtığınızda bir bağlantı yöneticisiyle açıp EBA Canlı Ders.exe'nin bağlantı yaptığı IP'leri inceleyin. ABD'deki Zoom IP'lerine bağlantı yapıyor sadece, MEB'e ait hiçbir şey yok.

Zoom'un uygulamayı kendi yazılımınıza entegre etmeyi sağlayan SDK'ları var. https://github.com/zoom/zoom-sdk-windows MEB sadece bunu kullanıp kendine bir uygulama geliştirmiş. Hesap oluşturmaya gerek kalmıyor, MEB'deki isim vs. gibi bilgileri alıp Zoom'a iletiyor. Cloud'a kayıt yapması gibi ayarları da içine direkt kaydetmişler.

Ayrıca Bakanlığın öğrenci ve öğretmene "görüntü vs sesleriniz kayıt edilecek, onaylıyor musunuz" şeklinde bir bildirim yapmadan ve zorunlu bir şekilde kayıt yapması yine başka bir bakanlığın hazırladığı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na net bir şekilde aykırıdır. Bu bilgilerin nerede saklandığı ile ilgili bilgi de yok, Zoom'un ABD'deki kendi bulut sunucusunda saklanıyor ise tamamen skandaldır.

Ağzına sağlık @thedewil.

Benim değinmek istediğim bir nokta da sınıf WhatsApp grupları. Bakın arkadaşlar sınıf WhatsApp grupları kurulsun diye size resmi yazı tebliğ edildi mi? Edilemez çünkü KVKK'ya aykırı. Siz velisinden dilekçe almadan, 18 yaşından küçük öğrencinin telefon numarasını nasıl bütün sınıfa dağıtırsınız? Erkek öğrenci, kız öğrenciyi WhatsApp üzerinden taciz etse, iş savcılığa kadar gitse; WhatsApp grubu kurulacak diye elinizde resmi yazı, veli dilekçesi var mı?

Devletin dili resmi yazıdır, WhatsApp mesajları devletin tebliğ yolu olamaz.

Kendi mabadlarını koltuklarından ayırmamak için size mobbing uygulayan idarecilere aldanmayın. Herhangi bir sorun durumunda kimse arkanızda durmaz.

O zaman yazılımı indirmeye gerek yok.https://zoom.us/download şuraya gittim sonra firefox eklentisi ekledim.Deneyen var mı?
eklenti ile çalışıyor mu?linux üzerinde kullanmak istiyorum.Linux client kursak çalışır mı ayrıca?
Serverlar tahminimce amazondan kiralıktır.Oyunlar vs. amazon serverlarını kullanıyor.Belki o yüzden bağlanma sorunları oluşuyor.

Artık müdürün sözlü tebliğide yeterliymiş bizim ilçede müdürler soruşturmayla ilgili bir eğitim aldılar herşey resmi yazıyla dönerse ne iş yetişir ne iş yürür sözlü söylemeniz de yeterli demişler çok ilginç geldi bana

Mesele benim bilişim hukuku dersim var.Okudukça hayretler içine düşüyorum.Veri koruma kanunu, kişisel verilerin işlenmesi...bunların hepsinin ucunda TCK kanunu var hapis ve para cezası var.Programı kullanırken metin,ses,video...hepsini kaydediyor.Burada sorun yok.Ama bir öğrencinin fotosu yarın google değil de xxx sitesinde yada bir ürün reklamı pazarlamasında konulursa bunu veli yada biri görür veliye söylerse.Eğer ki bu durumdan rahatsız olup şikayet edilirsen ucunda sana mahkeme gözükür.

Verileri yayma, kaydetme, buna aracı olmanın hepsinin ayrı ayrı suçu var.Devlet memuru olman sebebiyle yarı oranında ceza artıyor hatta 5 bin iş gününe kadar para cezası olabiliyor.Benim müdür de canlı ders yapacaksınız dedi.Okula bana bu programın lisansını alın ve veri paylaşımı konusunda her türlü sorumluluğu üstümüze alıyorum şeklinde resmi yazı verin dedim.Okul yönetimi çark etti.
Yeğenim özel kolejde okul yönetimi microsoft teams lisansını almış.Resmi yazıyla dersinizi bu programla işleyin denmiş.

Artık müdürün sözlü tebliğide yeterliymiş bizim ilçede müdürler soruşturmayla ilgili bir eğitim aldılar herşey resmi yazıyla dönerse ne iş yetişir ne iş yürür sözlü söylemeniz de yeterli demişler çok ilginç geldi bana
Devletin dili yazıdır hocam. Sözle bir işi söyleyip bir sorun olduğunda kendini "benim haberim yok" diyerek temize çıkarıverir şimdiki idareciler.

Devletin dili yazıdır hocam. Sözle bir işi söyleyip bir sorun olduğunda kendini "benim haberim yok" diyerek temize çıkarıverir şimdiki idareciler.
Bende öyle düşünüyorum ama artık öyle olmadığını söyledi müdür bey yeni aldıkları eğitimde öyle söylenmiş bende şaştım okuldakilere sözlü tebliğimde yeterli artık dedi

Bende öyle düşünüyorum ama artık öyle olmadığını söyledi müdür bey yeni aldıkları eğitimde öyle söylenmiş bende şaştım okuldakilere sözlü tebliğimde yeterli artık dedi
Hocam sallama konuşmuş olabilir sizin müdür. Sözle herkes herşeyi söyler. Farz edelim ki şu yapılacak dedi. Ben duymadım dersem ne yapacak? Neyle ispat edecek?
Canlı dersle ilgili söylemiyorum. Ebada ders tanımlanınca görebiliyoruz. Bizim okulda artık söylenmiyor bile. Herkes Eba hesabından kontrol edip dersi varsa işliyor.

Geri