EBA Canlı Ders Gönderme sürekli dönme problemi

Kodla Büyü
EBA’da müdürlerin ders oluştururken yoğunluk nedeniyle yaşadıkları problemleri azaltmak için müdürlerin sadece bulunduğu güne ve ertesi güne ders oluşturmalarına izin veren bir modele geçiyoruz.

Bu kapsamda müdür:
• Bulunduğu güne ve ertesi güne ders atabilir
• Cumartesi günü Cumartesi ve Pazartesiye ders atabilir
• Pazar günü Pazartesi ve Salıya ders atabilir.

Geliştirmeyi bu gece yayına alacağız...

Bu geceden itibaren canlı ders oluşturma yoğunluğunu azaltmak için bu modele geçilecektir. Önceden oluşturulan canlı dersler geçerli sayılacaktır.

diye bir ileti gelmiş bizim müdüre Milli Eğitimden...
Müdürler mi oluşturuyormuş ebadan? Ebadan canlı ders oluşturan müdürü ayakta alkışlarım hepsini müdür yardımcıları yapıyor, istisna bir elin parmaklarını geçmez!!!

Tam 2,5 saattir bir ders bile veremedim, ders verebilen var mı?

EBA’da müdürlerin ders oluştururken yoğunluk nedeniyle yaşadıkları problemleri azaltmak için müdürlerin sadece bulunduğu güne ve ertesi güne ders oluşturmalarına izin veren bir modele geçiyoruz.

Bu kapsamda müdür:
• Bulunduğu güne ve ertesi güne ders atabilir
• Cumartesi günü Cumartesi ve Pazartesiye ders atabilir
• Pazar günü Pazartesi ve Salıya ders atabilir.

Geliştirmeyi bu gece yayına alacağız...

Bu geceden itibaren canlı ders oluşturma yoğunluğunu azaltmak için bu modele geçilecektir. Önceden oluşturulan canlı dersler geçerli sayılacaktır.

diye bir ileti gelmiş bizim müdüre Milli Eğitimden...
Bu dehaya hayranım, haftada bir kez yaşanan yığılmayı/yoğunluğu her gün her saat aynı miktarda tutarak EBA'nın hit ini oldukça yüksek seviyelerde tutmayı başarıyor.

Ha Canlı Ders mi? Yapılır ya, olur yani, hani olmayadabilir, sorun değil o sonraki iş.

Bu dehaya hayranım, haftada bir kez yaşanan yığılmayı/yoğunluğu her gün her saat aynı miktarda tutarak EBA'nın hit ini oldukça yüksek seviyelerde tutmayı başarıyor.

Ha Canlı Ders mi? Yapılır ya, olur yani, hani olmayadabilir, sorun değil o sonraki iş.
4 saatte sadece 2 ders atayabildim. Valla birileri görsün durumu diye yazıyorum artık.

4 saatte sadece 2 ders atayabildim. Valla birileri görsün durumu diye yazıyorum artık.
2,5 saatte 0 canlı ders
3 saatte 1 canlı ders
4 saatte 2 canlı ders
5 saatte 5 canlı ders

canlı ders sayıları toplamdır. yani 5 saatte toplam 5 canlı ders girebildim. 2 tanesini 2 dakikada hemen girdim, diğerleri malumunuz gibi.

2,5 saatte 0 canlı ders
3 saatte 1 canlı ders
4 saatte 2 canlı ders
5 saatte 5 canlı ders

canlı ders sayıları toplamdır. yani 5 saatte toplam 5 canlı ders girebildim. 2 tanesini 2 dakikada hemen girdim, diğerleri malumunuz gibi.
6 saatte 9 canlı ders

Öğlenden beri deniyorum sadece 6 ders girebildim. Hala başındayım.. Bu sorun olmaktan öteye geçti artık...

Devlet büyüklerine hakaret mi etsek acaba? O zaman illaki bulunuruz. Bulunmasak da birisi ihbar eder. Derdimizi belki karakolda da olsa birilerine anlatırız :D

Sevgili hocalarım Eba ders girişleri çok büyük bir problem, bu sistemi evet geliştiremediler hatta 3 sınıf birleştirmeden 2sınıf birleştirmeye düşürdüklerinde daha fazla ders tanımlanacağını bile gözden kaçırdılar bence, gündüz vakti üstte hocalarımın yazdığı gibi 4-5 saate 4-5 ders ancak girilebiliyor. Farklı zaman dilimlerinde denemiş olsanız aslında kendi emeğinizi boşa harcamamış olursunuz. 4-5 saatte o kadar az giren hocalarımı görünce gerçekten üzülüyorum. Şöyle bir tüyo vereyim sabah 07:00-08:00 arası kalkıyorum 10dk da 21 ders tanımlıyorum cuma-cumartesi-pazartesi 3 günden beri bu şekilde yapıyorum, denemeyenler için bilginiz olsun istedim.

Sevgili hocalarım Eba ders girişleri çok büyük bir problem, bu sistemi evet geliştiremediler hatta 3 sınıf birleştirmeden 2sınıf birleştirmeye düşürdüklerinde daha fazla ders tanımlanacağını bile gözden kaçırdılar bence, gündüz vakti üstte hocalarımın yazdığı gibi 4-5 saate 4-5 ders ancak girilebiliyor. Farklı zaman dilimlerinde denemiş olsanız aslında kendi emeğinizi boşa harcamamış olursunuz. 4-5 saatte o kadar az giren hocalarımı görünce gerçekten üzülüyorum. Şöyle bir tüyo vereyim sabah 07:00-08:00 arası kalkıyorum 10dk da 21 ders tanımlıyorum cuma-cumartesi-pazartesi 3 günden beri bu şekilde yapıyorum, denemeyenler için bilginiz olsun istedim.
Sabah 6 da bile denediğim oldu hocam. Zaten o saatlerde yatıyorum son 2 aydır. Ancak yinede çözüm olmadı.

Sabah 6 da bile denediğim oldu hocam. Zaten o saatlerde yatıyorum son 2 aydır. Ancak yinede çözüm olmadı.
sahur vakti çok kişi uyanıyor ve sahur sonrası deniyor hocam ve hemen hemen çoğu kişi sizin yattığınız saatlerde yatıyor, zaten işin püf noktası orada, sahura kalkanlar yatmış oluyor, normal kalkacak olanlar için 07.00 erken bir saat oluyor, o saatlerde çok rahat hocam sistem 3 gündür test ettim bizzat :)

Resmen iğneyle kuyu kazıyoruz. Şu çağda yaşadığımız probleme bak. İnsanlar milyonlarca kişiye canlı yayın yapıyor, biz canlı yayını oluşturamıyoruz. Fıttırmamak elde değil.

Bakanlık çalışanlarından üyeler varsa bu sitede, EBA ile ilgilenenler varsa bu sitede ve bu yazılanları okuyorsa acaba öğretmenleri delirtiyorum, gece gündüz uyutmuyorum diye zevk mi alıyor kendisi?
EBA çıktığından beri o kadar para harcanmasına rağmen adam akıllı bir sunucu sistemi kurulamaması konusunda vicdani yükümlülük hissediyorlar mıdır acaba?

Resmen iğneyle kuyu kazıyoruz. Şu çağda yaşadığımız probleme bak. İnsanlar milyonlarca kişiye canlı yayın yapıyor, biz canlı yayını oluşturamıyoruz. Fıttırmamak elde değil.

Bakanlık çalışanlarından üyeler varsa bu sitede, EBA ile ilgilenenler varsa bu sitede ve bu yazılanları okuyorsa acaba öğretmenleri delirtiyorum, gece gündüz uyutmuyorum diye zevk mi alıyor kendisi?
EBA çıktığından beri o kadar para harcanmasına rağmen adam akıllı bir sunucu sistemi kurulamaması konusunda vicdani yükümlülük hissediyorlar mıdır acaba?

Bu dediklerinize sonuna kadar katılıyorum hocam, ben idareci değilim ama okulumda canlı derslerin devam etmesi çocukların kopmaması için müdür ve müdür yardımcısı bu kadar uğraşmaz vazgeçerler diye aldım şifreleri ben takibini yapıyorum hocam, çünkü vicdani bir mesela hakikaten, maaşımızı alıyoruz, işi az çok biliyoruz bu nedenle derslerin mümkün olduğunca yapılaabilmesi için elimden geleni yapıyorum ki başladığımızdan beri yapılamayan sadece 2 dersimiz oldu çok şükür. Tabi ki öğretmen arkadaşlarımda benim gibi oldukça sabırlı ve gayretli oldukları için yaptığım yönlendirmeleri yapmaya ve derslerini yapmaya hevesliler.
Ancak gelelim yukarının vicdani kısmına orada dediğinizgibi harcanan paralar yapılan yatırımlardan bu kadar sonuç alınamaması birilerini rahatsız etmiyor mu acaba diye düşünüyoruz mecburen?

Aslında vicdani olarak bir sorumluluk hissetmememiz gerekir. Eğer bakanlık canlı dersleri bizim tanımlamamızı isteseydi EBA'da bize açardı kontrol panelini. Yani bakıldığında bu iş müdür yetkisinde ise müdürlerin tanımlaması gerekir. Sonuçta kişisel şifreyle girilen bir yer EBA.

Hocam öğretmenlerin sabah saatlerinde dersleri var hangi arada öğrenciye haber vereceğiz sabah 8 de girersek?

Adımızın geçmediği, tüm işi izim yaptığımız,hatayı eba'nın yaptığı, vebalini bizim ödediğimiz sisteminiz :love you

Hocam öğretmenlerin sabah saatlerinde dersleri var hangi arada öğrenciye haber vereceğiz sabah 8 de girersek?
1gün sonrasına tanımlamaya izin veriyor hocam, ben bu sabah 7de salı günü derslerini tanımladım mesela, ders programını haftalık yapıyoruz duyuruyu da haftalık yapıyoruz, günü saati geldiğinde öğretmen girip dersini açıyor öğrenci bağlanıyor. Ders başlatılırken 10429 gibi bir hata çıkıyor onunda çözümünü şu şekilde bulduk,
bir bat dosyası hazırladım, Eba canlı ders uygulamasını kapatıyor, çünkü uygulama bağlanamadığında kendini kapatmayıp arkaplanda çalışmaya devam ediyor, görev yöneticisi falan uzun iş öğretmen için, bu dosyayı çalıştırıp tekrar dersini açmaya çalışıyor, yine olmuyorsa yine dosyayı çalıştırıp dersini açmaya çalışıyor, zaten bu hata eba ile iletişime geçemediği için uygulamanın hata vermesinden kaynaklanıyor, 3-4 denemeden sonra mutlaka boşluk bulup dersini başlatabiliyor öğretmen

Bu iş gerçekten büyük sıkıntı oldu artık bir çözüm bulunması gerekir. Her zaman ki gibi bizim bakanlık kör ve sağırı oynuyor. Allah rızası için çıkın bir açıklama yapın ,çözüm için uğraşıyoruz deyin ,beceremiyoruz deyin ,yahu bir şeyler deyin artık işkenceye döndü bu iş.

Aslında vicdani olarak bir sorumluluk hissetmememiz gerekir. Eğer bakanlık canlı dersleri bizim tanımlamamızı isteseydi EBA'da bize açardı kontrol panelini. Yani bakıldığında bu iş müdür yetkisinde ise müdürlerin tanımlaması gerekir. Sonuçta kişisel şifreyle girilen bir yer EBA.
Eba'dan canlı dersi girme görevi idarecilerin . Yani müdür ve yardımcılarının. BT Rehber öğretmeni arkadaşlar yapmamalı, görevi olan rehberliği yapıp (nasıl yapıldığını gösterme vb.) kendi işine bakmalı. Mesela okul web sitesini geliştirebilir.

Ben müdür yardımcısıyım ve üstteki konuşmaların yerinin bu başlık altı olmadığını düşünüyorum sanki sistem çalışıyor, dersleri tanımlayabiliyoruz da sizler kim yapsın derdine düştünüz, İstemiyorsan yapma kardeşim isteyerek yapanlara da mani olma.

Ben müdür yardımcısıyım ve üstteki konuşmaların yerinin bu başlık altı olmadığını düşünüyorum sanki sistem çalışıyor, dersleri tanımlayabiliyoruz da sizler kim yapsın derdine düştünüz, İstemiyorsan yapma kardeşim isteyerek yapanlara da mani olma.
Ben de mdr yardımcısıyım. Hocam sözünüz banaysa saat 10:30'tan 5'e kadar Salı günü derslerini bitiremedim. Bu görev idarecilerin, sorumluluk da. BT rehber öğretmeninin değil. Ebaya girememe, yavaşlık vs problemleri de bt il koordinatörünüze bildiriniz, biz bildirdik, onlar da ilgili yerlere bildirdi.

Herkes biliyor idarecilerin olduğunu sayın hocam ,burada söyleyeceğinize kendi okulunuzda söyleyin ,hem kimse BT öğretmeninin görevi demiyor ki; hocam sabahtan beri dersleri tanımlayamamış çözüm arıyorum site site gezip ne yapabilirim ona bakıyorum karşıma çözüm arayan başlıkta görev kimin tartışması çıkıyor iyice gerildim vallahi

Herkes biliyor idarecilerin olduğunu sayın hocam ,burada söyleyeceğinize kendi okulunuzda söyleyin ,hem kimse BT öğretmeninin görevi demiyor ki; hocam sabahtan beri dersleri tanımlayamamış çözüm arıyorum site site gezip ne yapabilirim ona bakıyorum karşıma çözüm arayan başlıkta görev kimin tartışması çıkıyor iyice gerildim vallahi
Laf bana gelmiş galiba. Bu sitede çoğunlukla Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri bulunuyor ve bu öğretmenlerin birçoğu da BTR olarak görev yapıyor. Bu arkadaşların en az %99'u kendisine verilen görevlerin fazlasını da gönüllü olarak yapıyor. Burada EBA'da canlı dersleri kimin tanımladığı sorun değil ancak görev okul müdürlerine verilmiş. Bu gerçeği de görmezden gelmeyelim. Benim kastım BTR'ler (bende dahil olmak üzere) geceleri uykusuz kalarak saatlerini bilgisayar başında geçirerek canlı ders tanımlamaya çalışırken yapamadığında vicdan azabı çekmesin diye bir tespitti. Yoksa tartışma çıkarmak değil niyetim. Herkes sinirli. Bende sinirliyim sisteme. Sinirinizi benden değil kurum yöneticisi olarak bir üst kurumdan çıkartın bence. Çünkü ülkede sorunlar üst kurumlara gitmiyor. Herşeyi güzel göstermek için herkes kendi amirine herşey yolundaymış gibi davranıyor. Bundan vazgeçmediğimiz sürece de sorunlar ortaya çıkmıyor ve haliyle de düzelmiyor...

Sayın hocam kimseden sinir çıkardığımız yok bir üstteki mesajda bakanlığın nasıl bir tavır içinde olduğunu zaten yazdım bizler hiç yokmuşuz gibi davranıyorlar. Yerel yöneticilere gelince işleri güçleri sanki sosyal medyada reklam yapmak gibi öğretmenlerin çalışmalarından nemalanmaya çalışıyorlar hiç bir şey yolunda gitmiyor sizin de dediğiniz gibi her şey güllük gülistanlık gibi davranıyorlar, yanlışı, hatayı söyleyemiyorlar olan da bizlere oluyor. kalp kırmak kimseyi üzmek değil niyetim haddi aşan ifadelerim olduysa kimseyi üzdüysem affola .

Sayın hocam kimseden sinir çıkardığımız yok bir üstteki mesajda bakanlığın nasıl bir tavır içinde olduğunu zaten yazdım bizler hiç yokmuşuz gibi davranıyorlar. Yerel yöneticilere gelince işleri güçleri sanki sosyal medyada reklam yapmak gibi öğretmenlerin çalışmalarından nemalanmaya çalışıyorlar hiç bir şey yolunda gitmiyor sizin de dediğiniz gibi her şey güllük gülistanlık gibi davranıyorlar, yanlışı, hatayı söyleyemiyorlar olan da bizlere oluyor. kalp kırmak kimseyi üzmek değil niyetim haddi aşan ifadelerim olduysa kimseyi üzdüysem affola .
Kusur yok hocam. Birbirimizi idare edeceğiz bu dönemde. İnsanlar birbirine güzel bakarsa, samimi olursa sorunlar çözülebiliyor. Konuşabilmeyi bir becerebilsek zaten birçok köklü problem hallolacak. Hergün olabildiğince yere sorunları iletmeye çalışırken onların sağır taklidi yapması insanı daha çok sinirlendiriyor. Biz iyi niyetimizle çalışmaya devam edelim elbette. Ancak biz iyi niyetle çalışırken saatlerimizi yiyen yani hakkımızı yiyenlerde rahat uyuyamasın!

Kendi okulumda BT öğretmeni ve BT rehber öğretmeni yok. Neyse konu bence de kapansın.

Geri