Ek Ders Hayal Oldu

Kodla Büyü
btr yi bu arkadaşlara demirbaş yapmışlar hocam kendileri de kabullenmiş tüm öğretmenler diyor yazı da kendilerini öğretmen bile saymıyorlar sanırım ben herkese teamwiever gibi araçlala destek veriyorum okulda olmamıza ne gerek var üstelik 2 ay önce koronaydım tekrar olmaya hiç niyetim yok okula gidin bi korona olunda ben size tavsiye vericem

Hepimiz hayatı boşuna zindan ediyoruz 2 rehberlik müdğr müdür yard btr 1 er gün gelelim yada hepimiz belli saatlerde gelelim diyorum ne idare ben niye okuldayım onlarda full ekders alıyo gelmiyo derrr nede biz niye boş boş duruyoz deriz 4-5 kişinin komple okulda oturması kadar saçma birşey yok

Arkadaşlar benim haftalık 26 saat dersim var. öğrenci sayısı 150 yi geçmemek kaydıyla sınıfları birleştirmem de bir sakınca var mı? Yoksa her sınıfa haftalık 2'er saat ders vermem zorunlu mu? Açıkcası ek ders almak içime sinmiyor. Çünkü her sınıftan 3-4 kişi katılıyor.

Arkadaşlar benim haftalık 26 saat dersim var. öğrenci sayısı 150 yi geçmemek kaydıyla sınıfları birleştirmem de bir sakınca var mı? Yoksa her sınıfa haftalık 2'er saat ders vermem zorunlu mu? Açıkcası ek ders almak içime sinmiyor. Çünkü her sınıftan 3-4 kişi katılıyor.
Bir sakıncası yok hocam idarenizde olur derse sorun olmaz.

20 Kasımda gelen EBA kullanımı ile ilgili yazıya göre 4 sınıfa kadar birleştirebiliyorsunuz.

hocam sınıf birleştirme var mı acaba

Öğretmenler zaten ekdersle geçiniyor bu değişikliklerde de hep ekdersimiz kesilecek endişesi yaşıyor.
Sonunda da ekdersimizi alıyoruz. Bakanlığımız neden öğretmenleri bu şekilde strese sokuyor. Gerçekten anlamıyorum...

Öğretmenler zaten ekdersle geçiniyor bu değişikliklerde de hep ekdersimiz kesilecek endişesi yaşıyor.
Sonunda da ekdersimizi alıyoruz. Bakanlığımız neden öğretmenleri bu şekilde strese sokuyor. Gerçekten anlamıyorum...
Bakanlıkta mevzuata hakim insan sayısı az. Sevgili bakanımız (canım bakanım) tvde orada burada bir söz söylüyor, bunu mevzuata uydurmaya çalışıyor yetkisi yetersiz yetkililer. Bir ihtimal de açıklama için cuma ve pazar gününü bekliyor olabilirler. Malum açıklamalar öyle yapılıyor, son dakikada!

Hizmette en ileri olması beklenen meslek liseleri iş ücrete gelince en geri de olsun isteniyor. Öğretmenler ek dersini alacak sözü meğer tamamen değil, kısmen alacaklar şeklinde idrak edilmeliymis.
Temenniler, beklentiler boşa cikti. Öğretmenler Ocak ayına kadar sıkı bir mali disiplin altına girmeli.

Asgari ücret için 3500 isteniyor gerçekleşirse bir sonraki asgari ücret zamıyla eşit maaş alırız muhtemelen.

Asgari ücret için 3500 isteniyor gerçekleşirse bir sonraki asgari ücret zamıyla eşit maaş alırız muhtemelen.

Paramız pul olmuş hocam. 3500 lira ne ki. Asgari ücretli çalışan da ev geçindiriyor. Yani sizin de kötü anlamda demediğinizi biliyorum. Yıllardır maaş konusunda yerinde sayan bir tek öğretmenler var. Şimdi burada polis, sağlık çalışanı, asker, imam.. çeşitli meslek mensupları olsa belki itiraz ederler ama aldıkları maaş ortada. Hepsi bizden iyi durumda. Benim de demek istediğim sizinkiyle aynı, onlar daha az alsın değil, biz de onlar kadar alalım istiyorum.

Burada da şu soru ortaya çıkıyor; öğretmenlik, zikrettiğim meslekler kadar önemli mi ki onlar kadar alsın? Tabii herkese kendi mesleği en önemli meslekmiş gibi geliyor. Bu bir yanılgı. Önem derecesi toplumun ihtiyacına göre şekilleniyor. Terör olan bir ülkede tabii ki güvenlik güçleri daha önemli olacaktır ve hayati risk fazla olduğundan devlet teşvik edebilmek için maaş konusunda daha eli açık davranacaktır. Ya da pandemi döneminde sağlık çalışanları bir anda birinci sıraya yükseldi.

Peki eğitim ne zaman, hangi toplumlarda önemli olur ki? Sanırım belirli bir kültür seviyesine ulaşmış, kendini gerçekleştirmiş insanlar yetiştirmek isteyen, inşaata değil insana yapılan yatırımın çok daha kazançlı ve daha fazla refah ürettiğini anlamış toplumlarda önemlidir. Biz o toplumlardan değiliz. Zaten bu yüzden şu anda kamuda en düşük maaşı alan fakülte mezunu biziz. Zaten bu yüzden besin zincirinin son halkasıyız. Üstelik sayıca fazlayız. Hele bir de okullar falan kapalı. Ooooo. Devletin sırtında kambur olarak görülüyoruz.

Eski Türk filmlerinden gördüğümüz kadarıyla, öğretmenler -bu işin ticaretini yapmadıysa- hiçbir zaman güzel para kazanamamış. Öğretmenlik genellikle idealist veya azla yetinen insanların yaptığı bir iş olmuş. Belki önceden bundan biraz daha önemlidir, biraz daha itibar sahibidir ama maaşta belirgin bir fark yaratacak kadar önemli olmamış. Ufukta da bu ülkede eğitimin önemli hale geleceğini gösteren hiçbir işaret yok. Dahası yetkili sendika ve iktidar arasındaki ilişki de belli. Bunca yıldır yalakalık yapmak, öğretmeni masada satmak yerine doğru düzgün pazarlık etselerdi şu an bir miktar daha iyi durumda olabilirdik.

Kısacası dostlarım, kısa vadede iyi bir zam beklemek tamamen hayal. Öğretmenin elinde hiçbir pazarlık kozu yok. Pandemi dolayısıyla birkaç sene daha düzenli ekders alamayabilirsiniz. 80 milyon insan aşı olana kadar, okullar kapanıp durabilir. Ek gelir kaynaklarına yönelmek gerekli diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Şu an 2324 TL asgari ücret, buna bile iş adamları karşı çıkmış, hükümete aba altından soba göstermiş, sonra da hükümet belli şartlarla destek açıklamıştı. Sözün kısası ben asgari ücreti 2750-2800 civarı bekliyorum. 3500 tl demek %50 zam demek neredeyse, bunu ekonomiden anlamayanlar yapar anca. Çünkü fabrika/işletme sahibi bu ücreti veremez değil ama aynı zammı ürünlerine de yansıtır, olan yine asgari ücretliye olur. Mesela ucuzcu marketler asgari ücretle çalıştırıyor çoğu çalışanını, onlara zaten zam yapmak için bahane lazım.

3500 olması imkan dahilinde bile değil. Ağustosta kar yağarsa belki

1800den 2324e çıktı yanılmıyorsam, 3500 olmasa da 3000-3200 olur gibi. Aynen onların maaşının artması gayet normal o parayla geçinmek kolay değil dikkat çekmek istediğim nokta öğretmenlerin sayısı çok o yüzden zam yapılamıyor söylemlerine karşı. Bir de hakkaten ben de çok merak ediyorum herkes zam alırken biz neden hep es geçiliyoruz neyse olay siyasete yönlendirilmesin inşallah

3000'in altında kalacaktır. Net...

Hatta açık söyleyeyim vergi dilimi olayı değişmeyecekse zam yapmayın bile diyen olacaktır...

O kadar değil hocam, enflasyonun altında zam yapmazlar, nerede yaşıyorsunuz?

Tam tersi Türkiye'de yaşadığım için bunu söylüyorum. Ele geçen net asgari ücret yapılacak zam sonrası 3000 TL'nin altında olacaktır. Aksi olursa şaşırırım...

Tam tersi Türkiye'de yaşadığım için bunu söylüyorum. Ele geçen net asgari ücret yapılacak zam sonrası 3000 TL'nin altında olacaktır. Aksi olursa şaşırırım...
3000 TL konusunda hemfikiriz hocam, ben
Hatta açık söyleyeyim vergi dilimi olayı değişmeyecekse zam yapmayın bile diyen olacaktır...
yorumunuza diyorum. Bir tane siyasetçi genel başkan abla da çıkmış vergi almayın, sigortasını almayın diyor, asgari ücretliden niye vergi alınmayacak, bence oranı düşürülebilir şu dönemde yükselmesi için maaşın (asgari ücretli bile %20'lik vergi dilimine girmişti geçen senelerde, nasıl düzeltildiyse bu da düzeltilir.) ama sigorta aynen devam etmeli. SGK zararda, bu da devlet zararda demek.

https://www.cumhuriyet.com.tr/video...etin-ne-kadar-olacagini-boyle-duyurdu-1799420

Hala ve hala 3000'in altında olacağını düşünüyorum. Az kaldı bekleyip göreceğiz...
Muhtemelen haberde ki kadar olur. Sözleşmeli öğretmen maaşı 4000 tl, standart memur maaşı 3500 tl iken 3000 tl yi geçmesi beklenemez. Kredi taksitleri azaltılıyor ürün taksitleri azaltılıyor harcamaların önüne geçiliyorken 3000tl üzerine asgari ücreti çıkarıp enflasyonu iyice azdırmazlar. Halkımız memnun zaten neden 3000 tl den fazlası verilsin ki?

Geri