Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Ekders ücretlerinin geri alınması hakkında

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında laciwert tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. laciwert

laciwert Site Gezgini

Yazının aslını bulamadım ama Van milli Eğitimin bir sorusuna istinaden bakanlığın bir görüş yazısı var. 23 Kasımdan itibaren ebaya tanımlanmayan veya öğretmenin ebadan başlatmadığı veya öğrencinin katılmadığı derslein yapılmış sayılmayacağını sylüyor. Bu yazıya göre işlem yapılırsa ödenen ders ücretleri faiziyle geri alınabilir mi?
    Bir de yaptığım denemelerde 3 saat dersim olduğu gün üçünü de eba giriş sayfasını yenilemeden başlatmama rağmen sadece 1. edrs ebadan başlatldı yazıyor. diğer ikisi başlatılmadı olarak görünüyor ve birçok dersim b şekilde.
    Sizde durum nedir?

Yazıyı Buldum Ekliyorum.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 25 Nisan 2021
  2. shift_delete

shift_delete Aktif Üye

Hocam bende tüm derslerimi ebadan başlat dememe rağmen raporlarda ders başlatılmadı olarak görünebiliyor. Yani sistem düzgün çalışmıyor. Öğrencilerimizde zoom linklerimiz mevcut öğrenci dersi ebadan değilde zoomdan linke tıklayarak girmişse bu da öğrenci katılımı konusunda doğru bilgi vermeyecektir. Bir diğer hususta şuan bazı okullar öğrenci katılımı olmazsa ders ücretinin kesileceğini söylerken bazı okullar bu konuyu dikkate almıyor. Yani bir sürü muamma mevcut. Hal böyle olunca geri ödeme talebi neye göre istenecek. Ben şuana kadar ne kadar dersim varsa hepsini tek tek tanımlayıp hepsini başlatmışım ders süresi dolduğunda sonlandırmışım. Şu virüs bir bitsede eskisi gibi okullarımıza bir dönebilsek, uzaktan eğitim daha çok yordu. Bir de böyle konular insanı üzüyor açıkçası.

kaeii bunu beğendi.
  3. askerayseesra

askerayseesra Üye

Ebada tanımlı olduktan sonra dersi ebadan başlatmasanız bile geçmiş derslerden derse kaç öğrencinin katıldığı yazıyor. Sizin açınızdan sıkıntı olmaz sanıyorum. Sene başından beri birçok öğretmen ebadan kaynaklanabilecek sıkıntılara karşı sabit id ve şifre kullanıyor. İşe de yarıyor açıkçası. Derslerini yapmadılar mı sayılacaklar ?

wake__up ve erakcora bunu beğendi.
  4. laciwert

laciwert Site Gezgini

öylemek istediğim de bu. Bazı okullarda ebaya hiç tanımlamadan direk zoom linkler ile canlı ders yapmışlar. Bazıları ise dersleri tanımlamışlar ebaya ama dersleri zoomdan direk başlattıkları ve öğrencilere wsp guruplarından gönderdikleri için derslerin başlamadığı ve katılımcının olmadığı görünüyor. Bu durumda dersleri yapmadı mı sayılacak?

mysybl ve hasan bunu beğendi.
  5. patari

patari Seçkin Üye Seçkin Üye

Öyle zaman oluyor ki ebaya bağlanamıyoruz, çocuklar zoom id ve şifre ile giriyor, ebayla uğraşmıyor bile.

Ebaya harici ders diye bir buton koyacaksın ama güvenlikten, katılımdan öğretmeni sorumlu tutacaksın öyle mi?
    Mesela;
    Okulda derse giriyorum, biri sınıfa dalıp saydırıp çıkıyor, sorumlu ben değilim, okul idaresi, kapıdaki güvenlik.
    Harici ders bölümü eklendiğinde de bu güvenliği sağlamak zorundasın, sağlamazsan bana da hak doğar, sağlamayan sorumludur, sağladın mı? Hayır tabii, o abiler sadece sonuçla ilgilenir.

Bizim okulda ben ve bir arkadaş hariç hiç kimse dersler ebaya işlemedi, hadi kes ücretleri de görelim, 1 milyonda en az yüzde 80 maaş alamaz.

Eba kullanım istatistikleri dolgun gelmedi diye anladım bu yazıyı, çocuklar link istiyor vermeyeyim mi? Önce okullarda wp gruplarını yasaklayın.

Öğretmenine güvenmeyen kafayla bir arpa boyu yol almayı geçtim her gün bir arpa boyu geri gideriz.

6. tuncay_tuncez

tuncay_tuncez Seçkin Üye Seçkin Üye

tek dertleri bu olsun amac bahcıyı dovmek mebin işi gucu yok can sıkıntısından kendine iş arıyor

7. shift_delete

shift_delete Aktif Üye

Bu konu ile ilgili danıştayın bir yazısı vardı öğrenci derse gelmezse ücret ödeneceği konusunda. Öğretmen dersini tanımlamış, dersi başlatmış, derse hazırlığını yapmış öğrenci o derse gelmemişse bu öğretmenden kaynaklanan bir durum değil ki. Ha öğretmen hiç ders linki göndermiyor yada ders tanımlamıyorsa bunu sorgula. Kaldıki sene başından beri sınıfların whatsapp gruplarında ders saati ve bağlantı bilgileri paylaşılıyor ancak bunlar eba’da görünmüyor. Bu konunun EBA’ya göre değerlendirilmesi yanlış olur.

8. togius

togius Süper Üye Süper Üye

Uzaktan eğitimi bırak bir de yüzyüze eğitimde öğrenci gelmeyen öğretmenden ücret kesmek ne demek? Öğretmen okula gitmiş, hiç bir öğrenci derse gelmediyse öğretmenin bunda suçu ne? Okulu bir işyeri olarak görmek yanlış ama teşbihte hata olmaz bir işyerine müşteri gelmediğinde çalışanların maaşlarından o günün yövmiyesi mi kesilir? Bu işler iyice laçkalaştı. Hoş değil. Sahadaki personelini psikolojik olarak bu kadar yıpratırsan sonuç hüsran olur.

9. erkman_07450

erkman_07450 Site Gezgini

Bana göre bu işin yapılır tarafı kalmadı, doktor hasta gelmezse maaş almayacak mı? cemaat namaza gitmezse imam maaş almayacak mı? bu örnekler daha da artırılabilir.

omd bunu beğendi.
  10. shift_delete

shift_delete Aktif Üye

Bu yazı sadece Van milli eğitimin sorusuna görüş yazısı olarak sadece oraya mı gönderildi yoksa tüm illere gönderilen bir yazıyı mı? Hayır bu sadece Van a gönderilen bir yazıysa diğer iller haber sitelerindeki yazıyı görüp ona göre uygulamaya başladılar( başka zaman yazının gelmesi beklenir), tüm illere gönderilen bir yazıysa eğer bazı iller yada okullar bunu uygulamaya alırken bazıları neden almıyor?

11. SİRE

SİRE Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Tanımlanan harici ders Zoom' dan başlatılınca görünmüyor mu, ben anlamadım.

12. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Bence tüm ders girişleri EBAdan olmalıydı ama bunu bakanlık net bir şekilde belirtmeliydi.
    Eğer yazı doğruysa ki zannetmiyorum.. sadece EBA istatistiği arttırmaya yönelik bir eylem.
    1-Şimdiye kadar nerdelerdi?
    2-EBAdan girdiğim ve öğrenci girdiği halde "katılmadı" yazan dersler ne olacak..?
    Bu yıl türm derslerimi EBAdan yaptım. Bir saatlik ders haricinden hiçbir veliye zoom bağlantısı vs göndermedim. Hepsinide EBAdan başlattım. Buna rağmen 5-6 derse katılmadı gözüküyorum.
    Örnek konu: https://bilgisayarbilisim.net/konul...-harici-canli-ders.176590/page-2#post-1897511

13. laciwert

laciwert Site Gezgini

Aynen öyle oluyor. Ebaya giriş yapıp canlı dersi başlat demezseniz eba istatistiklerinde canlı ders başlatılmadı olarak görünüyor. Eba canlıders bölümnde harici canlı ders kle butonunun hemen altındaki menüden süresi geçmiş canlı dersler seçeneği seçtiğinizde eski derslerin istatistikleri görüntüleniyor. Oradannhangi derslerinizi tanımlamışsınız hangilerini başlatmışsınız hatta kaç tane öğrenci katılmış görünyor.

14. SİRE

SİRE Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Şimdi kontrol ettim hocam, evet dediğiniz gibi sayfam sekmesinde süresi geçmiş canlı derslerde katılan öğrenci de görünüyor. Ancak ben derslerimi hep Zoom' dan başlatırım ve bu durumda da katılan kişi listesini görebildim.

15. togius

togius Süper Üye Süper Üye

Bakanlık sene başından EBA uzerinden tum dersleri tanimlatamiyordu. Unuttular galiba. Ama ne olur ne olmaz ders yoklama ekran kayitlarini 1 sene saklamak iyi olur.

16. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

çok biliyorlarsa elalemin zoom yazılımına bizi mecbur etmesinler. Yapsınlar adam gibi bir meb canlı. Sadece eba üzerinden öğrenci gelsin. Biz de kullanırız.

buzdagi83, wake__up, amip33 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  17. mesut_steel

mesut_steel Seçkin Üye Seçkin Üye

İhtimal vermiyorum. İnfial olur.
    Yaptığın dersin de ücretini alamayacaksan teknolojik tercihinden dolayı, daha neler.
    Sıfır olasılık.

omd ve amip33 bunu beğendi.
  18. egunay

egunay Seçkin Üye Seçkin Üye

Ücret kesmek demek ders yapmamışsın demektir. Ve bu durumun bir idari soruşturması olur. Sadece ek ders iadesi ile olmaz.
    Konuya gelirsek, bir sendika veya il mem öğrenci gelmezse ek ders ödenir mi diye sormuş. MEB; yüz-yüze de olsa uzaktan eğitim de olsa ÖĞRENCİ DERSE GELMEZ ise EK DERS ÖDENMEZ demiş. Çünkü MEVZUAT böyle. Buna karşı kazanılmış davalar var. Sizin de ek dersiniz kesilirse idari dava açabilirsiniz.
    Şu anda eba istatistikleri %100 doğru çalışmıyor. Bazı dersler için katılan öğrenci sayısı doğru değil, bazı dersler eba dan başlatılsa bile ebada başlatılmamış görünüyor. Bu durum için öğretmenin beyanı esas olacaktır. MEBin yazısı okul yönetimleri tedbir almakta sorumlu şeklinde bir durum ortaya çıkıyor.

omd bunu beğendi.
  19. mdio

mdio Seçkin Üye Seçkin Üye

EBA'dan başlattığım dersin başlatılmadı görünmesi tamam ama EBA hata verdiği için EBA'dan başlatamadığım ve direkt zoom'u açıp işlediğim dersin eba'dan başlatıldı görünmesi olayı da var. Evet ciddiyim sizlerde olmadı mı hiç?

omd bunu beğendi.
  20. DaMieN

DaMieN Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

Daha önce de yazdım yine yazıyorum. İsterse 0 (yazıyla sıfır) öğrenci gelsin isterse bütün sınıf; ders süresi olan 30 dakikayı tam olarak doldurmadan yayını kapattığınız an sistem "Ders Eba'dan Başlatılmadı" olarak kırmızı şekilde yazıyor.

sedo, togius ve omd bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal