Ekders ücretlerinin geri alınması hakkında

Kodla Büyü
bir de dersi siyah ekrandan başlatmayın, canlı dersi atadığınız yerden başlatın

Düz liselerde harici canlı ders yok ve derslerin bazılarını okul tanımlıyor bazılarını da öğretmene verdikleri programa göre öğretmen zoom linkini guruba atarak dersi başlatıyordu. Onu nasıl takip edecekler? O öğretmen acaba başlattı mı başlatmadı mı?

Hatta şimdi yine sordum ebadan tanımlıyoruz zoomdan başlatıyoruz dediler. Bunu uygulayan şehirdeki en iyi Anadolu lisesi.

Yani sallayın, çadır karışır yoksa. Dava açılsa döner bence.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omd
Okula gitmeyen Müdürlerin de ekdersi kesilecek mi?Müdür kendi keyfine göre istediği ders saatini seçerken mesela salı günü sabahtan ders yapın dendiğinde sabah öğleden sonra açılabiliyordu, o ne olacak? DYK kurslarında yönetici olması gerekirken haftasonu anahtarı vermeyip okula giden kaç kişi var? Zorla beni konuşturuyorsunuz. 5 gün BTR den dolayı okula gitmek zorunda kalan ve covid olan BTR lerin sorumluluğunu kim alacak, biz covid olunca neden destek alamıyoruz, ilk yapılan geçmiş olsun değil hemen kesinti..Bu ülke çalışmayanların,sinsilerin yeri mi olacak hep,ama sorsan besmele ile konuşmaya başlar, kamera kayıtlarına baksalar ki kaç müdür ne kadar okula gelmiş veya gitmiş! Nasıl bir iş bu,öğretmene nefret neden bu kadar büyük,gel 2 ders kendin yap desen yok,bize hak versinler bakanlık bölüm brans değiştirelim herkes mutlu olsun..

böyle bir olayın tam kontrolü için yaparsın kapalı bir sistem, eba dan girişleri tutarsın, dersin yapılıp, yapılmadığını, kaç öğrenci var hepsini görürsün, var mı böyle bir sistem? yok. dışarı bağımlı daha bunun google meet ve skype ayağı var, hepsini geçtim zoom olmasa ülkede uzaktan eğitimde olmazdı, harici ders ekleme yokken ebanın sık sık çökmesi vs vs nereden tutsan elimizde kalıyor.

Her okul müdürü kendi öğretmenine "arkadaşlar derslere azami özen gösterelim" deyip geçebilirdi. Sonuçta biz de işimizi yapıyoruz. Biz de sevmiyoruz uzaktan eğitimi. Çünkü teknoloji pahalı bir şey. Herkesin evinde son model bilgisayar son hız internet bağlantısı yok.. Ayrıca bu para -hesap işlerinin kamuoyunda dillendirilmesine üzülüyorum ve kızıyorum. Öğrenci derse gelmiyorsa bu benim sorunum değil.. Tamam araştırırım, sorarım niye katılmadığını ama elinde imkan olduğu halde derse katılmayan öğrenciyi ve veliyi zorlayamam..Dediğim gibi ek ders muhabbeti ülke gündemine düşünce hiç hoş olmuyor. Öğretmenlik mesleği bu kadar basite indirgenmemeli..

vicdana kalmış işler bunlar. adam açar canlı yayını anlatmaz dersini. diğeri de eksik kaldı diye veya öğrencisinin ihtiyacı olduğunu düşünüp ders harici açar canlı dersini yine anlatır. platform işi zaten karışık bir iş. şimdi ben desem ki arkadaş zoom'a güvenmiyorum bir sürü açık var programda , eba takılıyor anlatamıyorum internet bağlantısı herkes için aynı değil bulunduğum yerde fiber yok ve internet hızım gerçekten komik değerlerde. normal kullanımda bana yetiyor çok bir beklentim yok ama ders sırasında karşı tarafa ne kadar gidiyor sesim görüntüm paylaştığım şeyler bilmiyorum. değerli büyüklerimiz ve bu işlere bakan yetkili kimseler bir iş yapacakken veya bir konuyu açarken halk nazarında öğretmen ve öğrenci nazarında bu işler nasıl anlaşılır diye de bir gözden geçirse iyi olur. zaten sağ olsunlar çeşitli platformlarda öğretmen ve öğretmenlik mesleği yeteri kadar hor hakir görülüyor bir de bu tür söylemlerle iyice oyuncak etmesinler işi. benim branşım (teknoloji ve tasarım) devamı olan bir branş değil. çocuk bunu lisede görmeyecek, sınavda çıkmayacak. derse hiç girmesem bile akademik anlamda çocuğun bir kaybı olmayacak buna rağmen yüz yüzeyken de uzaktan eğitim sırasında da dersime zamanında girmeye gayret gösterdim. dersin sınav dersi olmadığı ancak genel kültür sahibi olmanın da önemli olduğu ve bir düşünce sistemi bir düşünme becerisi kazanmanın hayatımızı ne kadar değiştirebileceğini vurgulamaya çalıştım. projeyi yapsın yapmasın, derste aktif olsun olmasın, el becerisi az olsun çok olsun önemli değil ki. Öğrencime eğer bir bakış açısı kazandırabilirsem benim en büyük kârım budur. bu sebeple vicdanım da rahattır. ek dersim zaten yok. keseceklermiş ücreti neye göre kime göre ve hangi akla hizmet. yapacağınız işin hikmeti nedir? derse bir öğretmen girmeyince emin olun zaten veli anında okulu arar haber verir. bizim okul epey kalabalık bir okul ve idaremizle bu konuları konuşuyoruz. Onun için kimse merak etmesin öğretmen dediğin kimse kolay kolay haram lokma yemez, haram yemeyi göze alan kimse içinse meslek dalı fark etmez. haydi kolay gele, şu hayır mübarek ramazan gününde.

Öğrenci canlı derse gelmiyorsa öğretmen kendi cebinden öğrenciye tablet ve internet almalıdır. Sonra bu durumu fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşmalıdır. Şube müdürünün kalemi de bunları sosyal medyadan kontrol ederse, sorun çözülür.

öyle öğretmeninin kusuru yokken öğrencinin gelmemesi nedeniyle öğretmenin ek dersini kesmek yetmez, geçen sene mart ayından yıl sonuna kadar verilen ek dersleri de kessinler de adam gibi olsun bari. Şimdi geçen sene yapılan mı doğru, bu mu doğru? İkisi de yanlış. Şu anki milli eğitim bakanı ak parti iktidarlarının en kötü milli eğitim bakanı olmaya koşar adım gidiyor, hiç kimse yapılan uygulamalardan memnun değil, idareciler desen birbirlerine sorup duruyorlar, sen ne anladın, sen ne yorumluyorsun bu yazıdan diye, onlar da çileden çıkmış durumdalar. Gören beyi, pardon bakan beyi tekrar istifaya davet ediyorum. :p

Bu arada akıllı idareci öğretmeninini tanır, öğretmenini bu tür şeyler için küstürmez.

• Beğen
Öğretmenin ücreti böyle sakız edildi. Öğretmenin itibarı diye bir şey kalmadı. Yazık demekten başka bir söz bulamıyorum. Şu anda devlet kademesinde memur olarak çalışan tek grup öğretmenler. Uzaktan çalışma adı altında kimse evden çalışmıyor. Öğretmen ise bire bir okuldaki programını evden çalışarak uyguluyor. Allah akıl fikir versin.

Geçen yıl ders vermeyenlerin bile ek ders ücretleri ödenmemiş miydi?

Eba üzerindeki istatistikler doğru değil neye göre hesap yapacaklar. şimdi baktım geçmiş canlı derslere 2021 yılı için hiç istatistik yok benim hesabımda, 2021 öncesinde olanlarında çoğu yanlış ebadan başlattığım dersler ebadan başlatılmadı gözüküyor. Yada ebadan başlatıldı gözükenlerde katılım sıfır gözüküyor. tamamen Yanlış

Sayın öğretmenim uzaktan eğitim yazısında eba ve diğer güvenilir platformlardan işlenebilir yazar.
Eğer dersi işlediyseniz ek dersi kesme durumunda dilekçeyle bilgi verirsiniz. Ebada sorun yaşandığından zoom veya hangi platformu kullandıysanız orada işlenmiştir diyebilirsiniz.
Dersi işlediğinize yönelik iki öğrenciyi gösterirsiniz olur biter.
,
Ama bir de öğrenci gelmemesi durumu var orada ek ders ödenmez deniyor o bana mantıksız geliyor. Öğretmen hazırlığını yapmış, derse girmiş, öğrenci yok bu ekdersin ödenmemesi de bana göre saçma.

04.11.2020 tarihli canlı dersi eba'dan başlattım. Çok iyi hatırlıyorum sınıfları birleştirmiştim o gün. 3 sınıf 60 öğrenci. Katılım 0 (sıfır) yazıyor. 60 öğrenciden biri bile ebaya girip derse katılmaması mümkün mü? Kasım ayındaki bütün diğer derslerde de ebadan başlatılmadı ve katılım 0 (sıfır) yazıyor. İçinde dersten 2 dakika önce ebadan giriş yapıp 38 dakika ders işlediğim dersler de var. Zaten siyah ekrandan değil canlı dersler bölümüne girip başlatıyorum dersi. Bundan sonra 444 0 632 arayıp şikayetçi olacağım. MEB iletişim merkezi. Öğrenciler şikayetvar.com'a şikayet yazmışlar canlı dersim açılmıyor v.s. onları da her türlü sorun için bu numaraya yönlendireceğim. Hepimizin böyle yapması lazım. Yoksa o istatistiği tutanlar maaşlarını takır takır alırken burada emeğimin çalınmasına izin vermem.

• Beğen
Öğrenci katılmadı katılımcı 2 yazıyor.Derse 21 öğrenci ebadan girdi katılımcı 7 yazıyor.İstatistikler hepsi yanlış.
meeting id ve şifreyi arkadaşına yollamıştır ebadan değilde id ve şifre ile girmiştir.O yüzden şifreyi en az 8 karakter yap ve özel karakter olsun uğraşmazlar ebadan girerler:cool:

• Beğen
Bu arada daha önce yazanlar oldu mu bilmiyorum, bu yazı Van ilini bağlar, diğer illeri ilgilendirmez, çünkü meb bu tür yazıları örnek gösterdiğinizde yani emsal gösterdiğinizde ilgili yazının o ile yazıldığını, o ile özel bir durum olabileceğini bahane ederek ki aslında doğrudur, sizin talebinizi de üst kurumlara resmi yollardan iletmenizi ve cevabın gelmesini beklemenizi ister.
Bt rehberliğinin sonunda bir avantajını gördük, derse giremezsek de ek dersi kesemezler, çünkü ders limitiniz şudur diye bir sayı yok, ders limitimiz okuldaki kendi branşınızdaki ders kadardır, ders dışındaki zamanlarda da bt rehberliği yapılır yazılır. Aramızda hiç kimse benim bugün sadece dersim var, şu labımdaki arızalı bilgisayarı, şu x sınıfındaki etkileşimli tahtayı başka bir gün bakayım demez (acil durumlar için diyorum, çoğu zaman tenefüste çözülemeyecek bir problemdir, dersin olmadığı zaman yapılması gerekir, o ayrı, çünkü yapılacak zaman yok)

meeting id ve şifreyi arkadaşına yollamıştır ebadan değilde id ve şifre ile girmiştir.O yüzden şifreyi en az 8 karakter yap ve özel karakter olsun uğraşmazlar ebadan girerler:cool:
Hocam ebanın sorun çıkardığını söyleyen çok öğrenci oluyor ve zoomdan giriş yapmak zorunda kalıyorlar. O nedenle id şifre vermesen derse gelemeyecek çocuk

Yazının aslını bulamadım ama Van milli Eğitimin bir sorusuna istinaden bakanlığın bir görüş yazısı var. 23 Kasımdan itibaren ebaya tanımlanmayan veya öğretmenin ebadan başlatmadığı veya öğrencinin katılmadığı derslein yapılmış sayılmayacağını sylüyor. Bu yazıya göre işlem yapılırsa ödenen ders ücretleri faiziyle geri alınabilir mi?
Bir de yaptığım denemelerde 3 saat dersim olduğu gün üçünü de eba giriş sayfasını yenilemeden başlatmama rağmen sadece 1. edrs ebadan başlatldı yazıyor. diğer ikisi başlatılmadı olarak görünüyor ve birçok dersim b şekilde.
Sizde durum nedir?

Yazıyı Buldum Ekliyorum.

Öğrencinin derse gelmemesi ile dersin ebaya işlenmemesi farklı konular. Siz bize öğrenci gelmemesi ile ilgili yazı paylaşıp dersi ebadan işlenmesi ile ilgili kısmı anlatıyorsunuz.

İkisi birbirinden çok farklı konular. Öğrenci gelmezse ekders kesilir demiş dersi yapmamak farklı bir soruşturma nedeni. Olayın da bununla hiç ilgisi yok

Öğrencinin derse gelmemesi ile dersin ebaya işlenmemesi farklı konular. Siz bize öğrenci gelmemesi ile ilgili yazı paylaşıp dersi ebadan işlenmesi ile ilgili kısmı anlatıyorsunuz.

İkisi birbirinden çok farklı konular. Öğrenci gelmezse ekders kesilir demiş dersi yapmamak farklı bir soruşturma nedeni. Olayın da bununla hiç ilgisi yok
Hocam şöyle sorun var. Siz ebadan ders başlattığınız halde ders başlatılmadı diyor. Idare de buna bakarak yaptığınız dersi yapmadınız dediğinde ne olacak. Eba ile ilişkisi bu.

Hocam şöyle sorun var. Siz ebadan ders başlattığınız halde ders başlatılmadı diyor. Idare de buna bakarak yaptığınız dersi yapmadınız dediğinde ne olacak. Eba ile ilişkisi bu.

Yapmadığınız ders varsa ekders kesintisi ile kurtulamazsınız. Soruşturma konusu o. Birini okula gitmemek birini öğrencinin okula gelmemesi gibi düşünün. 2 olay birbirinden çok farklı.

Yazı öğrencinin derse gelmemesi ile alakalı idare öğretmene sorar öğretmen de bu yazıdan sonra öğrenci sayısını bildirir.

Yapmadığınız ders varsa ekders kesintisi ile kurtulamazsınız. Soruşturma konusu o. Birini okula gitmemek birini öğrencinin okula gelmemesi gibi düşünün. 2 olay birbirinden çok farklı.

Yazı öğrencinin derse gelmemesi ile alakalı idare öğretmene sorar öğretmen de bu yazıdan sonra öğrenci sayısını bildirir.
Hocam dediginizi biliyorum tabii ki. Ama idare ebayı dikkate alıyorum ders yapılmamış derse yaptığınız dersi dikkate almazsa ne olacak. Soru bu. Maalesef bunu yapabilecek idareciler var okullarda.

Keserlerse diğer ay bende 2 haftalığına modem bozuk der tatile giderim.Parasıyla değil mi arkadaş:))Ama benim idare kesmez.

Kulislerde uzaktan eğitimin önüzmüzdeki yıllardada mecburen devam edeceği bu sebeple ekderslerle ilgili bu kararın alındığı söyleniyor. En garanti yol en destekleyenden kesmek sesi çıkmaz.

Van Milli Eğitim Müdürlüğü yazısını görünce direkt olarak anladım ki yine öğretmenin parasına göz koymuşlar ve alma derdindeler.(8 sene çalıştım orada)

Hocam esas olan ders defteridir. Ders defterini doldurduysanız kimse dersi işlemediğinizi iddia edemez. Sanal ortamda yapılan dersin takibini çok isterlerse idareniz teker teker takip etsin ekdersinizi kessin. Bu da mümkün olmadığı için çok umursamayın.

Bugün dersi 8 kişi ile işledik derse katılan öğrenci sayısı 0(sıfır) eba'da. Hatta katılımcı olarak giren öğretmen bile katılmadı görünüyor. Çokta takılmamak gerekli.

İlgisi var tabi ki!
ilk mesajda yazının aslını görmemiştim ama diğer mesajlarda konuşuldu. Bazı okullar dersleri ebaya tanımlamadan sadece zoom üzerinden işlemişler. Ya da tanımlanmış ders işlendiği halde öğretmen tarafından başlatılmamış grünüyor. Bu durumda neler olabilir sizlerin uygulamalarınız nasıl knuşalım diye yazdım.
Ayrıca bugün yaptığım denemede 7 dersimin 2 dersine öğrenci katılmadı olarak görünüyor. Halbuki öğrenci vardı ve öğrenci tembihlerim sonucu ebadan giriş yapmışlardı. 1. dersde görünen öğrenciler 2. ve 3. derste görünmedi. Sanırım eba sayfasını kapatmadan arka planda açık kalınca geri sayım çalışıyor ama dersin başlatıldığı sisteme işlemiyor. Geçen hafta da ben o ekrandan yenilemeden girmiştim 4 dersimden biri başlatılmadı olarak görünüyor. Öğrenci katılımı var ama ders başlatılmadı yazıyor.

Konuyla ilgili olarak, Türk Eğitim Sen, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması için MEB'i mahkemeye vermiş.

• Beğen
Geri