Ekders ücretlerinin geri alınması hakkında

Kodla Büyü
İlgisi var tabi ki!
ilk mesajda yazının aslını görmemiştim ama diğer mesajlarda konuşuldu. Bazı okullar dersleri ebaya tanımlamadan sadece zoom üzerinden işlemişler. Ya da tanımlanmış ders işlendiği halde öğretmen tarafından başlatılmamış grünüyor. Bu durumda neler olabilir sizlerin uygulamalarınız nasıl knuşalım diye yazdım.
Ayrıca bugün yaptığım denemede 7 dersimin 2 dersine öğrenci katılmadı olarak görünüyor. Halbuki öğrenci vardı ve öğrenci tembihlerim sonucu ebadan giriş yapmışlardı. 1. dersde görünen öğrenciler 2. ve 3. derste görünmedi. Sanırım eba sayfasını kapatmadan arka planda açık kalınca geri sayım çalışıyor ama dersin başlatıldığı sisteme işlemiyor. Geçen hafta da ben o ekrandan yenilemeden girmiştim 4 dersimden biri başlatılmadı olarak görünüyor. Öğrenci katılımı var ama ders başlatılmadı yazıyor.

Sayın Hocam ben de diyorum ki dersi başlatmamış veya işlememiş görünme sorunu ekdersin kesilmesi ile çözülcek bir mevzu değil. Yazıda öğrencinin derse gelmemesinden bahsedilmiş. Dersi başlatmamış görünmek demek veya zoomdan işlemek durumunda ebada görünmüyor mevzusu olursa (bu baz alınacak ise) bir sürü öğretmen maaş kesim cezası ile cezalandırılır.

Okulllarda ders defterleri mevcut gider yazar imzalarsınız. geçerli olan odur

Sayın Hocam ben de diyorum ki dersi başlatmamış veya işlememiş görünme sorunu ekdersin kesilmesi ile çözülcek bir mevzu değil. Yazıda öğrencinin derse gelmemesinden bahsedilmiş. Dersi başlatmamış görünmek demek veya zoomdan işlemek durumunda ebada görünmüyor mevzusu olursa (bu baz alınacak ise) bir sürü öğretmen maaş kesim cezası ile cezalandırılır.

Okulllarda ders defterleri mevcut gider yazar imzalarsınız. geçerli olan odur
Hocam evet ders defteri esastır. fiilen okula gelmemek ile zoom dan dersi yapamamak aynı sey degil ve aynı cezai işleme konu olamaz. Elektrik kesildi, bilgisayar açılmadı, internette sorun oldu gibi pek çok mazeret var. Meb öğretmenlere teknik alt-yapı verdi de onun hesabını mi soracak. Zoom u bile kendi kişisel hesabımız ile kendi insiyatifimizle kullanıyoruz. Zoom a üyelik açmak resmi olarak zorunlu olamaz.

Eba da dersi başlattığımızda raporlarda bazen bu ders başlatıldı yada başlatılmadı olarak görünüyordu. Ancak şimdi ekstradan bir anormal bir durum oluştu dün akşam süresi dolmuş canlı derslerime e baktığımda geçen haftaki bir çok dersim başlatıldı olarak görünüyordu fakat şimdi baktığımda tamamı ders başlatılmadı olarak görünüyor. Sizlerde de böyle bir durum söz konusu mu?

Ebada bir değişiklik mi yapılıyor, benim de normal yaptığım bugünkü ebadan başlatıldı yanında katılımcı sayısı yazan dersler; birden ebadan başlatılmadı kırmızı olarak değişti.

Eba da dersi başlattığımızda raporlarda bazen bu ders başlatıldı yada başlatılmadı olarak görünüyordu. Ancak şimdi ekstradan bir anormal bir durum oluştu dün akşam süresi dolmuş canlı derslerime e baktığımda geçen haftaki bir çok dersim başlatıldı olarak görünüyordu fakat şimdi baktığımda tamamı ders başlatılmadı olarak görünüyor. Sizlerde de böyle bir durum söz konusu mu?
Hocam sabah dersleri yaptım. Baktığımda bugün ve geçen haftalar hepsi yeşil başlatıldı şeklinde idi. Şu anda aynı dersler hepsi kırmızı olmuş.

Hocam sorun o değil. Normalde ebadan başlatıldı yazan derse ait sayfaya girince normal yeşil görünüyorken baktıktan sonra kırmızıya dönüyor.
Daha önce de yazdım yine yazıyorum. İsterse 0 (yazıyla sıfır) öğrenci gelsin isterse bütün sınıf; ders süresi olan 30 dakikayı tam olarak doldurmadan yayını kapattığınız an sistem "Ders Eba'dan Başlatılmadı" olarak kırmızı şekilde yazıyor.
Dersi 1-2 dk erken de bitirsem normal süresi dolunca da bitirsem yeşil ile başlatıldı yazıyordu hocam normalde.

Hocam sabah dersleri yaptım. Baktığımda bugün ve geçen haftalar hepsi yeşil başlatıldı şeklinde idi. Şu anda aynı dersler hepsi kırmızı olmuş.
Bende aynı durum oldu hocam. Sadece sabahkiler değil geçen haftaki yeşil olanlarda kırmıza dönüşmüş. Muhtemelen güncelleme vardır, sonuçta herkeste aynı durum oluşuyorsa sorun değil.

Eski bütün dersler kırmızı ve 0 katılımcı olarak görünüyor. Hayırlısı...

akıl var mantik var biz dersi baslatmasak ogrenci girmese veliler yıkar ortalıgı idareyi arar idarede o ay ekdersi keser zaten eba girdigim derse girmedi diyor, zoomdan acip ebadan acamayip giremedigim derse girdi ,30 kisinin girdigi derse 0(sıfır) yazabiliyor, ebaya güvenip bu iş olmaz muhtemelen ogretmenleri kendince ürkütmek icin soylenti cikariyorlar. oysaki camiada tek tük olmasi haric herkes girer dersini yapar cıkar kimse yapmadan ekders almanın pesine düşmez. yukarıdakilerin biraz güven göstermesi gerekli öğretmenlere

Sabah yaptığım iki ayrı sınıfın dersi katılım sıfır ve ders eba'dan başlatılmadı görünüyor.. Keşke ekran görüntüsü alsaydım.. Resmen rezalet..

Ortada resmi bir yazı yok. Buna rağmen resmen nasıl ek dersler geri alınır olmuş. Bir yıldır sistem o kadar karışık kim ne zaman uzaktandı kim yüz yüze eğitme ne zaman geçti hangi dersler yüz yüze ne kadar işlendi kesin bilen birileri var mı sanmıyorum. Bir de ders programları uymadığı için müdür kararı ile eba dışından işleyen okullar var(Meslek liselerinin özellikle programları oturmadı eba saatlerine) orada ne yapacaklar tüm ek dersleri müdürden mi alacaklar. Hepsini geçtim denetim görevi var eba dan işlenmemiş öyle işlenmesi gerekiyor resmi yazıyla bunu yapmayanları kaç aydır uyarmamışsın geriye dönük işlemde hukuki sıkıntılar çıkar. Ek dersler geri istenmez istense de sendikalar bireysel davalar derken bu işlemden vazgeçilir.

Bugün İstanbul'da bir ilçe milli eğitim müdürlüğü yazı göndermiş okullara. Kısaca yüz yüze veya canlı olarak yapılan derslerde öğrenci gelmemişse ek ders ücretlerinin kesilmesi istenmiş. Liyakatsizler müdür olunca böyle oluyor...

Bugün İstanbul'da bir ilçe milli eğitim müdürlüğü yazı göndermiş okullara. Kısaca yüz yüze veya canlı olarak yapılan derslerde öğrenci gelmemişse ek ders ücretlerinin kesilmesi istenmiş. Liyakatsizler müdür olunca böyle oluyor...
Öğrenci okula gelmiyorsa derse girmiyorsa MEB bunun nedenlerini sorgulayacagına öğretmenin ekders ile uğrasıyor.Bunu bile haber yapsan MEB kurumunun ne halde olduğu ortaya çıkacak.bu çocuk neden canlı derse girmiyor diye araştırsa biliyor ucu devlete dokunacak saf rolü oynuyor.ne yani öğretmen derse gelmeyin mi diyor da sen ekders kesecem diyorsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ayrıca ebanın geliştirilmesi gerektiğini de bilmeliler fakat sadece ögretmen odaklı düşünen güya yapılandırmacı eğitim sisteminde soracakları en son kısımı kurcalıyorlar.

Yani takıla takıla çıkmış şu resmi yazıya mı takıldık gerçekten zümrelerim. İçişleri bakanlığının yazısına göre kamuda 10 yaş altı çocuğu bulunan çalışanlar idari izinli. Geçen sene çıkan yazıya göre idari izinde ek ders ödenmiyor. Ama bizde çalışanlara ödeniyor. 1 ay kadar önce bir çok yerde kar tatili oldu. Kar tatilinde uzaktan eğitim devam açıklaması yapıldı, ek dersler ödendi... Bütün teamüller birbirine girdi, sizin takıldığınız şeye bak.:D:D "Yönetmelikler de çok anlaşılmaz canım" dediğimiz günleri özler olduk.

NOT: Söz konusu ek ders yazısının "kamuda 10 yaş altı çocuğu bulunan çalışanlar idari izinli" ifadesinin bizim bakanlığa uyarlanmış şekli olarak düşünüyorum. Kısacası demek istemişler ki yapabilen bildirsin ek ders ödemesi yapalım, yoksa keseceğiz. :) Bu bir son dönem okumasıdır. Malum neyin ne olduğu belli değil artık. İddialı konuşmayayım...

Yani takıla takıla çıkmış şu resmi yazıya mı takıldık gerçekten zümrelerim. İçişleri bakanlığının yazısına göre kamuda 10 yaş altı çocuğu bulunan çalışanlar idari izinli. Geçen sene çıkan yazıya göre idari izinde ek ders ödenmiyor. Ama bizde çalışanlara ödeniyor. 1 ay kadar önce bir çok yerde kar tatili oldu. Kar tatilinde uzaktan eğitim devam açıklaması yapıldı, ek dersler ödendi... Bütün teamüller birbirine girdi, sizin takıldığınız şeye bak.:D:D "Yönetmelikler de çok anlaşılmaz canım" dediğimiz günleri özler olduk.

NOT: Söz konusu ek ders yazısının "kamuda 10 yaş altı çocuğu bulunan çalışanlar idari izinli" ifadesinin bizim bakanlığa uyarlanmış şekli olarak düşünüyorum. Kısacası demek istemişler ki yapabilen bildirsin ek ders ödemesi yapalım, yoksa keseceğiz. :) Bu bir son dönem okumasıdır. Malum neyin ne olduğu belli değil artık. İddialı konuşmayayım...
kadın çalışanlar hocam o. ama yine de bir ek var, "ihtiyaç halinde görev başına dönecektir", bizde ihtiyaç bitmez.

kadın çalışanlar hocam o. ama yine de bir ek var, "ihtiyaç halinde görev başına dönecektir", bizde ihtiyaç bitmez.
Biliyorum hocam. Benim vurgulamak istediğim son 1-1.5 senedir süreçte o kadar fazla çelişki var ki... Bu son çıkan ek ders yazısı deve de kulak kalır demek istemiştim. Örnek vermek gerekirse bir kapanma var maşallah neredeyse herkes muaf :) Son 3 gündür camdan dışarı baktığımda hiç görmediğim kadar bulunduğum il harici plaka görüyorum. Herkes dışarda maşallah bir ben evde gibi hissediyorum.

Yahu rahat olun ek dersi neye göre geri alacaklar. Ben bazı dersleri direkt meet den yapıyorum çünkü ebada bazı dersler tanımlanmamış. Sonuçta öğretmenin beyanına bakar. İlla sağlama almak istiyorsanız bir çizelge hazırlayın defter gibi. İmzalayıp verin idareye. Bende var isteyene atarım. Zaten maaş karşlığı da dolmuyor bir çok kişinin

Geri