evde işleri kim yapıyor?

Kodla Büyü

m.arslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar benim eşim çalışıyor kendisi öğretmen ya evde hemen hemen bütün işi ben yapıyorum çok merak ettim eşi çalışanların hepsi benim gibi mi diye varsa yazsında biraz olsun rahatlayacağım yoksa çıldırmamak elde değil.

eşim matematikçi genelde özel ders münasebetiyle geç gelir ama hafta sonu yardım eder :D 11 aylık kızımız var

Valla erkekseniz ve eşiniz çalışıyorsa malesef ev işlerine yardım etmek durmunda kalıyorsunuz. mesela ben evi elektirikli süpürgeyle alıyorum, hanım arkamdan siliyor. çamaşıra karışmıyorum. mutfakta bazen bulaşıkların kirini aldığım oluyor.

devir değişti. eskilerdeki gibi ben otruyaım o çalışsın diyemiyorsunuz. çünkü o da işe gidiyor ve haliyle yoruluyor.

ha bunun yanında insanın eşine yardım etmesi de dinimizce güzel bir şey. amma velakin sınırı korumak lazım. yoksa eşiniz sizi erkek olarak görmemeye başlayabilir. bu da evde evin reisi kim sorusunu sordurtabilir. başsız evde de zamanla huzur gitmeye başlar.

Hocam eşimde çalışıyor ben de, kim müsait olursa o yapıyor. Tabiki erkek olarak bizim yapamadığımız şeyler var, yemek vb. Onların dışındakilere de elimden geldiğince yardımcı olurum. Sonuçta herkes çalışıyor, kimsenin kimseden farkı yok.

m.arslan' Alıntı:
arkadaşlar benim eşim çalışıyor kendisi öğretmen ya evde hemen hemen bütün işi ben yapıyorum çok merak ettim eşi çalışanların hepsi benim gibi mi diye varsa yazsında biraz olsun rahatlayacağım yoksa çıldırmamak elde değil.
Eşiniz de genelde evin erkeğine ait olduğu düşünülen işlerde size yardım ediyor mu? 8)

hocam o işin kolayı şudur, eşin de sen de çalışıyorsan eve en az 4500 TL para giriyordur ve sen bu paranın 500 Tl'sini bir kadına verirsin kadın haftada 3-4 gun gelir 2şer saat temizliğini ütünü felan filan yapar gider..Ev de huzura erer.. Yemek meselesini de çözmek istersen onu da yaptırırsın ama 1000 tl vermen gerekebilir...Gerçi Anadoluda bir şehirdeysen 500 Tl ile hepsini yaparlar...Benim eşim çalışmıyor ama bebeklerimiz var ona ragmen ben yardımcı tuttum ona..gelirim senin gelirinin yarısı..Birbirinizi yemektense biraz para yiyin bence,borç var harç var edebiyatına girersen o da senin bileceğin birsey, ozaman temizlik yapmaya devam..

bu arada şunu da belirteyim. keşke eşlerimiz hiç çalışmasa, sadece eviyle ilgilense. eşim de bu fikre sıcak bakıyor ama ekonomik yönden rahat edemeyiz diye çalışıyor malesef (öğretmen olarak).

ev kiralarının 750-800 lere dayandığı şu günlerde tek maaş zulüm oluyor malesef.

ev süpürme ve silme,bulaşıkları makineye koyma sofrayı kurma ve toplama,salata yapma,çocuğu sallama,altını değiştirme,gezmeye götürme...vs vs yani anlayacağınız paçayı fena kaptırmışım gidiyor öylece

ben hiç birşeye el sürmüyorum ama bunu tasvip de etmiyorum ebn biraz fazla tembelim sıkıntıya gelemeyen bir adamım bu tarz işler beni gerdiği için sinirli olurum eşimde sinirimle uğraşmamak için benden beklentisi yok varsa da söylemiyor

benim hanımda bilgisayar öğretmeni,günlük yaptığım işler çöp atmak, yemek masasını silmek(çoğu zaman kaytarıyorum) birde genel temizlik zamanında haftada birkaç kez evi süpürürüm 20 dk mı alır.. hepsi bu.. şimdi düşündüm de tüm yük hanımın sırtındaymış hakkaten.. Benim yaptığım doğru değil daha fazla yardımcı olmam lazım ama ev konusunda beceriksizim.. sabırlı bir eşiniz yoksa oklavayı eline alır demedi demeyin :D

oguz-han' Alıntı:
Valla erkekseniz ve eşiniz çalışıyorsa malesef ev işlerine yardım etmek durmunda kalıyorsunuz. mesela ben evi elektirikli süpürgeyle alıyorum, hanım arkamdan siliyor. çamaşıra karışmıyorum. mutfakta bazen bulaşıkların kirini aldığım oluyor.

devir değişti. eskilerdeki gibi ben otruyaım o çalışsın diyemiyorsunuz. çünkü o da işe gidiyor ve haliyle yoruluyor.

ha bunun yanında insanın eşine yardım etmesi de dinimizce güzel bir şey. amma velakin sınırı korumak lazım. yoksa eşiniz sizi erkek olarak görmemeye başlayabilir. bu da evde evin reisi kim sorusunu sordurtabilir. başsız evde de zamanla huzur gitmeye başlar.

:++:

Benim eşim ev hanımı ben ev işlerine fırsatım oldukça hafta sonunda yardım ediyorum.

Bir erkeğin ev işleri yapması Efendimiz(s.a.v.)'in sünnetidir.

m.arslan' Alıntı:
ev süpürme ve silme,bulaşıkları makineye koyma sofrayı kurma ve toplama,salata yapma,çocuğu sallama,altını değiştirme,gezmeye götürme...vs vs yani anlayacağınız paçayı fena kaptırmışım gidiyor öylece
hocam bu kadarı fazla. eğer bir kadın size gereğinden fazla iş yüklüyorsa üzülerek belirtmeliyim ki ya size sevgisi azdır, ya sizi kendinden küçük görüyordur yahut annesi çok ezildiği için annesi gibi olmak istemiyor işi sıkı tutmaya çalışıyordur.

ben seneye yardımcı almayı düşünüyorum eşim yardım ederken çok söyleniyor ve kırıcı oluyor

:) siz ipleri fazla vermişsiniz arkadaşlar o zaman. aile kurumunda herkesin görevi bellidir. nasıl pazar torbalarını taşırken eşime taşıtmıyorsam, eşimde bana ütü yaptırmıyor. erkeğin yapabileceği işler vardır bayanın yapabileceği işler vardır. haa yemek yaparken, sizde bir yandan malzemeleri yıkayabilirsiniz, çorbayı karıştırabilirsiniz. ya da temizlik yaparken koltukları çekebilirsiniz, ya da halıları çırpabilirsiniz. ancak temizlik, ütü, yemek kadının görevidir. biz onlara yardımcı oluruz. biz yapmayız bunları. eğerki eşimizin başka işi yoksa, yorgun falan değilse tabii.

oguz-han' Alıntı:
m.arslan' Alıntı:
hocam bu kadarı fazla. eğer bir kadın size gereğinden fazla iş yüklüyorsa üzülerek belirtmeliyim ki ya size sevgisi azdır, ya sizi kendinden küçük görüyordur yahut annesi çok ezildiği için annesi gibi olmak istemiyor işi sıkı tutmaya çalışıyordur.
annesi fazla ezilmiş evet belki onun psikolojisiyle hareket ediyor(ezilmişlik psikolojisiveya bende ezilirim korkusu)

iki kişide çalışıyorsa evde işleri beraber yapmak doğru olanıdır ki eş çalışmıyorsa bile yinede yardım etmek gerekir bence. bizde kimse zoruna gidecek işi yapmıyor herşey gönüllük esasına bağlı ben şu işi yaptım sende şunu yap durumu almuyor ki ben evliliklerde böyle skorlar tutulmasına karşıyım .tabi burada eşimin hakkını yemiyorum Allah razı olsun emeğini hiç esirgemez

Kadının iş hayatına katılmasıyla bu tür tartışmalar her evde yaşanır oldu. Bana göre kadının 1. görevi analıktır. Benim eşimde çalışıyor. Herkes üstüne düşen görevden fazlasını yapmaya çalışınca problem yaşanıyor.

Kadın :Ben de çalışıp eve para getiriyorum.(Bana göre zorunda değil)
Erkek :Bu işler bana göre değil. Evlenmeden önce hiç yapmazdım.

"Cennet anaların ayakları altındadır" sözü artık paylaşıma açıldı.
"Cennet ebeveynlerin ayakları altındadır"

Bunlar sadece benim yorumum ve beni bağlar.

m.arslan' Alıntı:

Hocam sende çalışıyorsun ya :)

diyeceksiniz yapma niye yapıyorsun diye abiciğim itiraz edince bir ton laf baktım huzur kaçacak ben de ister istemez yok diyemiyorum ağzımızın tadı kaçmasın diye

m.arslan' Alıntı:

hocam eşiniz ne iş yapıyor siz bunları yaparken?
Size olan tavrı nasıl çok merak ettim bi sakıncası yoksa tabi?

ah ah nerde o eski Türk kadını. Karnında çocuğuyla tüm evi evirip çeviren. şimdiki nesil kızlar malesef her şeyin rahatını arıyor. armut piş ağzıma düş diyor. etrafına bakıp kendini en zenginlerle kıyaslıyor. ben de çalışıyorum eve para getiriyorum. o halde eşim de evde çalışmalı diyor. ama bilmiyorki bir evi cennete de cehenneme de çevirecek kişi kendisi ve bunun eve getirdiği parayla zerre ilgisi yok.

internette şöyle bir hadis dolaşıyor.

kadının ev işini yapması zorunlu değil. yapıyorsa ikramdır diye.

hanımlar da bu hadisleri kendilerince yorumlayıp bak ben ev işi yapmaya zorunlu değilim, yapıyorsam şükret diyorlar.

ayrıca çoğu kız hem erkeğinin erkek gibi olmasını ister hem de kuzu gibi. bu da ayrı bir paradoks.

kaybil' Alıntı:
m.arslan' Alıntı:

hocam eşiniz ne iş yapıyor siz bunları yaparken?
Size olan tavrı nasıl çok merak ettim bi sakıncası yoksa tabi?
hocam bende çalışıyorum yorgun oluyorum ben de para kazanıyorum vs vs açıkçası aldığım para geçinmeye yetse bir saniye bekletmem ama eve falan girdik borç ödüyoruz o yüzden ses çıkaramıyorum.

Geri