evlilikte aşk mı mantıkmı?

Kodla Büyü
hocam hiç etkilenme yoksa 1-2 görüşmeden sonra kesin kararınızı verin. olumsuzluk devam ediyorsa devam etmenin anlamı yok. çünkü bazen bazı şeyleri görmezden gelmemiz alttan almamız gerekebilir. bunuda insan sevmediği birine nasıl yapabilir.

8 yıllık evli birisi olarak evlilikte en önemli şeyin anlayış ve saygı olduğunu düşünüyorum.Aşk zaten ilk zamanlardaki halini kaybediyor ama paylaşılan zorluklar ve güzellikler zaten insanları birbirine bağlıyor.Hayatınızı kolaylaştıracak ve her anlamda sizinle paylaşabilecek birini tercih etmek önemli bence.Bir de yapmaktan zevk aldığınız şeyler ne kadar ortaksa o kadar birlikte eğlenceli vakit geçirilebilir diye düşünüyorum.Fiziksel beğeni sadece ilk başlangıçta önemli oluyor.Sonrası merhamet, şevkat, anlayış , yardımlaşma çok daha önemli oluyor...

bilöğretmen79' Alıntı:
8 yıllık evli birisi olarak evlilikte en önemli şeyin anlayış ve saygı olduğunu düşünüyorum.Aşk zaten ilk zamanlardaki halini kaybediyor ama paylaşılan zorluklar ve güzellikler zaten insanları birbirine bağlıyor.Hayatınızı kolaylaştıracak ve her anlamda sizinle paylaşabilecek birini tercih etmek önemli bence.Bir de yapmaktan zevk aldığınız şeyler ne kadar ortaksa o kadar birlikte eğlenceli vakit geçirilebilir diye düşünüyorum.Fiziksel beğeni sadece ilk başlangıçta önemli oluyor.Sonrası merhamet, şevkat, anlayış , yardımlaşma çok daha önemli oluyor...

yani eli tornavida tutacak bir kez diyosun

çok göreceli bir soru net bir cevabı yoktur hiçbir zaman hepimizin çevresinde aşık olup evlendiği halde ayrılan mantık evliliği yapıp çok mutlu olan ya da bunların tam zıttı onlarca örnek vardır tabi ki ama herkes kendi hayatını yaşar herkesin kişiliği farklıdır hangi evlilikle mutlu olacağını bilecek tek kişi yine kendisidir.....Soruyu kendide sormalısın hocam

zech' Alıntı:
amazon23' Alıntı:
Arkadaşlar ilk görüşte hiç etkilenmediğiniz birisini tercih edermisiniz.
Bir insanı sevip sevmediğine tanıdıktan sonra karar verilir. Önünüze iki tane çiçek resmi koydular. Bir tanesi çok güzel renklere sahip jan janlı, diğeri ise sıradan bir çiçek. Siz tabiki hemen ilkinden etkilendiniz nede olsa diğerinden çok daha güzel duruyor. Fakat belki sıradan dediğiniz çiçeğin kokusu diğerinden kat ve kat daha güzeldir. Bence ilk bakışta etkilenip etkilenmemek değil; Tanıdıktan sonra sevip sevmemek daha önemlidir.
:+1:

ronn' Alıntı:
netman38' Alıntı:
Buldukta aşkı, mantığı kaldı. Arkadaş yok ya bu kadar zorlanacağımı hiç zannetmezdim. Hele bu öğretmen camiasındaki bayanlar kadar havalısını da hiç görmedim. :p Arkadaşlar birbirimize yardımcı olalım büyük bir aileyiz gelin biz bekarları evlendirelim el birliğiyle. :D

haklısın kardeş ,biri bekar bilişimciler başlığını açsın da şurda yabancı ellere gitmeyelim bari :p
:) güzelmiş

bu işler aceleye gelmez, kesinlikle tanımak lazım biraz süre vermek lazım ilişkiye hee baktın hala tık yok o zaman olmuyordur olmayacaktır zorlanmaz(mantık)...birde nasip kesinlikle olmaz dedeğin bir sürü şart bir aradadır ama insan ona doğru sürüklenmekten alamaz kendini(aşk)...

hugo4545' Alıntı:
çevremde mantık evliliği yapıp dışarıda yemedik halt bırakmayan çiftler var..Bence aşk olmadan evlilik yapılmamalı..Mantık evlilikleri bir süre gider gider sonra patlar..

Dostum, gönül aklı örter. Akıl örtülü olunca da sisli havada ilerleyen arabanın şöförü gibi olursun. Kime ne şekilde çarpacağın belli olmaz. Aşık olmak için benim bildiğim etkilenmek gelir. Fiziki olarak etkilenirsin. Sonra konuşmaları seni götürür. Konuşamaz olursun. Akıl görevini yapmış, gözleri çalıştırmış size onu göstermiş; kulağınızı çalıştırmış sizi onunla konuşturmuş ve sohbet ettirmiştir. Sonra yavaş yavaş kalp devreye girer. İşte o anda aklınızı kullandınız kullandınız. Mutlaka gönlünüz aklınızın önüne geçecektir. İşte o zaman karşınızdaki şeytanı melek, meleği şeytan göstertir gönül.

Mantık evliliği deren de sanırım imkan evliliği denmek isteniyor. Hani maaşlı ve varlıklı biri ile evlenmek. Benim mantığım burada bitiyor işte. Gözüm aç (mutluluğu başka yerde aramak) olacağına midem aç olsun daha iyi bana kalırsa. Eğer mantık yüz güzelliği ise ki arkadaşlar ona da mantık diyorlar. Gönül dengini sever. Gönül güzeli sever. Çirkin ise senin bakış açındır. Kimileri güzel dedi ben çirkin dedim kimileri çirkin dedi ben güzel dedim. Görecelidir güzellik.

Allah tüm bekarlara kolaylık ve hayırlısından nasip etsin. 30 yaşıma gireceğim hala bekarım. Bu vesile ile sizlerden ve mesajımı okuyanlardan hayır dua istiyorum. Bence en mantıklı iş dua etmek ve almak olacaktır. Dualarınızı bekliyorum tüm bekarlar ve kendim adına.

ilk görüşte hoşlandım, 3 ay sonra aşık oldum, 9 ay sonra da evlendim:) 3 yıldır evliyim, aşk evliliği yaptım, ancak yaptığım evliliğim mantıksız da değildi, çok sık rastlanan bir konu olduğu için söylüyorum, toplumda öğretmen öğretmenle evlenir diye bi ön yargı var. eşim öğretmen değil, hatta lise mezunuydu, eğitime 5 yıldır ara vermişti, evlendikten sonra önlisansı bitirdi, şimdi kpss ye çalışıyor ve açık öğretimden 4 e tamamlıyor, 3 yıldır verdiğimiz mücadele bizi birbirimize daha çok yaklaştırdı, ona her gün daha çok aşık oluyorum... ama bundan 5 sene önce sen bunları yapacaksın deselerdi hiç ihtimal vermezdim, zaman sürükleyip gitti bizi, çok da güzel oldu:))) darısı tüm bekarların başına diyelim:))

Nasip dicem bu başlığa cevap olarak..
Bende eşimi ilk gördüğümde kesinlikle olmaz dedim, ama bi baktım okul çıkısında karsımda.. Sokakta rastladım, markette gördüm.. Çay kahve derken:) Şuan evliyim ve çok mutluyum..

netman38' Alıntı:
Buldukta aşkı, mantığı kaldı. Arkadaş yok ya bu kadar zorlanacağımı hiç zannetmezdim. Hele bu öğretmen camiasındaki bayanlar kadar havalısını da hiç görmedim. :p Arkadaşlar birbirimize yardımcı olalım büyük bir aileyiz gelin biz bekarları evlendirelim el birliğiyle. :D
+1 :puhaha:

yazılan yorumlar mantık ağırlıklı ama ben hala anlamıyorum, aşk olmadan ömür boyu bir insana bağlı kalmanın neresi mantıklı?

ilk bir kaç görüşmede anlarsın hoşlanıp hoşlanmadığını.. eğer hoşlanmıyorsan zorlama..
beğenemek, hoşlanmak önemli ama mantığı elden bırakmamalı. 2 side olmalı bence.

Benim gördüğümde kimine göre öyle kimine göre böyle. Yani olan şu hangisi denk gelirse yapıştır gitsin. İkiside yanlış değil

Bahsettiğimiz aşk gelir geçer, yoksa bir insan defalarca aşık olamazdı, geçmez diyen aşkın yerini saygı-sevgi-hoşgörünün aldığını görememiş demektir, geçmeyen aşk kavuşamayanların aşkıdır :sleep: O yüzden aşıkken evlenirsen babalara gelme ihtimalin yüksek, aşkın gözü kördür lafı boşuna söylenmemiş, ama aşık olduğun biriyle canım cicim ayları geçip hatalarını görebildiğin bir zamanda hala evlenirim diyorsan o başka, not: bekarım sözlerimi kendim de ciddiye almıyorum.

hichchi' Alıntı:
yazılan yorumlar mantık ağırlıklı ama ben hala anlamıyorum, aşk olmadan ömür boyu bir insana bağlı kalmanın neresi mantıklı?
:))) katılıyorum değerli meslektaşım :)))

Geri