Fatih BTR Öneri Raporu Oluşturalım

Kodla Büyü
Değerli hocalarım merhaba;

BTR yeni yazı konusunda çok sayıda başlık ve çok sayıda yorum bulunmakta. Bu şekilde bir noktaya varamayacağımız açık. Benim bir önerim var. fatihbtroneri@gmail.com e-posta hesabı oluşturdum. Bu mail adresine hangi maddeye neden karşı çıktığınızı yada BTR ile ilgili yayınlanacak yazıda neler olması gerektiğini belirteceğiniz minik raporlar gönderin. Ben bu e-postaların tamamını tek bir rapor haline getirip YEĞİTEK bünyesinde bu işlerle kim ilgileniyorsa onlara bir şekilde ileteyim. Forum mesajlaşmaları sanki çok da sağlıklı olmuyor. Katkılarınızı bekliyoruz.

Değerli hocalarım konu ile ilgili 4 hocamız e-posta gönderdi. Ortaya çıkan 2. taslak şudur: Dilerseniz bunu bu şekilde iletelim.

1. BTR Görevlendirme başvuruları elektronik ortamda yıllık olarak yapılmalıdır. Başvuru esnasında kendi okulu sonrasında tercih edilebilecek 2. kurumlar görülebilmeli, bu işe bir standart ve şeffaflık getirilmelidir. Görevlendirmelerde müdür teklifi yerine il ve ilçe koordinatörleri yetkili olmalıdır. BTR görevini yürüten birisi görev tanımı dışındaki işleri yapmayı reddettiğinde kurum müdürü o öğretmeni bu görev için teklif etmez.
2. Görevlendirilen öğretmenlerin görev tanımında idare işlerini yapma mevzusu gibi angaryalar net bir dille ifade edilmeli, FBTR'nin işinin Fatih Projesi olduğu kesin olarak ifade edilmelidir.
Görevlendirilen öğretmenlerin hizmet içine önem verilmeli, eba tanıtımı gibi seminerler yerine içerik geliştirme ile ilgili alanında yetkin kişilerden içi dolu kurs ve seminer verilmelidir.
3. BT Rehber öğretmenin denetimi müdürde değil ilçe ve il koordinatöründe olmalıdır.
4. Bu yazı ile birlikte BT rehber öğretmenler işkur elemanı, 2 yıllık önlisans mezunu, tekniker vb. gibi görülmektedir. Unutulmamalıdır ki bu görevi üstlenecek kişiler Eğitim Fakültesi mezunudur. Hele ki bu alanda 8-10 yıldır görev yapan arkadaşlar çok yüksek puanlar ile bölümü kazanmışlardır. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin önceliği elbette ki derstir ancak bu konuda sağlam adımlar atılmayışı ve ders saatlerinin sürekli değişmesi olumsuz etki yaratmaktadır. Ders saati 1 yıl arttırılıp okula birden fazla Bilişim Teknolojileri öğretmeni atanmakta diğer yıl ders sayısı azaltılıp kişiler tayine zorlanmaktadır. Son norm yönetmeliğine göre kişiler fazla oldukları okuldan tayin istemezlerse resen başka bir okula gönderilmektedirler. Bilişim Teknolojileri öğretmeni BT Rehber öğretmenlerinin çoğu BT Rehber görevini mecburen kabul etme durumunda bırakılmaktadır.
5. Bu yazı BT Rehber öğretmenliği görevini iyi yürütemeyen birisi düşünülerek yazılmış gibidir ancak bu işi fedakârca mesai saati gözetmeden hatta çoğu ilde 2-3 okulun tüm akıllı tahtaları ile uğraşan ve öğretmenlere rehberlik eden öğretmenlerin hakkı yenmektedir. Mesai saatleri mutlaka yazıda belirtilmelidir ya da 30 saat çalışma saati belirlenmeli ve okulların çalışma saatlerine göre bir planlama yapılmalıdır. İllaki 09:00-15:00 olması gerekmez ama en azından 30 çalışma saati ifadesi net bir şekilde ele alınmalıdır. Rehber öğretmenlerin ki gibi net ifadeler yer almalı.
6. Görevlendirmeler 6 aylık değil yıllık olarak planlanmalıdır. Öğretmen o okulda düzenini kurduktan sonra başka bir okula görevlendirilmesi olumsuz bir durum olacaktır. Bu kapsamda görevlendirilen personel için bir çalışma odası planlanmalıdır. Bu BT Rehber öğretmene verilen değeri de gösterir. Öğrencilere ve öğretmenlere teknoloji alanında rehberlik edecek kişinin okulda oturacak bir yeri dahi olmaması örgütsel bağlılık açısından bile düşünüldüğünde olumsuz bir durumdur.
7. 21 saatten fazla ders olan kişinin BT Rehber öğretmen olarak görevlendirilmesi kendi isteğine bırakılmalıdır.
8. Fatih Projesine saygınlık kazandırmak istiyorsak öncelikle bu işin temsilcileri olan BT rehber öğretmenlerine bir değer verildiği ve statülerinin ne olduğu yazılarda net bir üslup ile belirtilmelidir. Yeni bir BT Rehber öğretmenliği yazısı çıkacak ise öncelikle taslak olarak yayınlanmalı ve kişilerin görüşleri alınmalıdır. Bu yazılar birkaç okuldaki BT rehber öğretmen düşünülerek yazıldığı sürece sorunlar çözülmeyecek ve kısır döngü devem edecektir.
9. Şube sayısı 8'in altında bile olsa o okulun BT öğretmenine ihtiyacı vardır.
10. Bilim ve sanat merkezlerinde etkileşimli tahtalar kuruldu. Mutlaka bt rehber görevlendirmesi yapılması gerekiyor.
11. Belli saatler karşılığında formatör olanların ilgili maddelerinin kaldırılması yerinde olmuş.
12. Sınıf gözlem form, güzel bir çalışma olabilir. Ancak Fatih Projesi gelen okulların hepsine ders saatinden bağımsız Bilişim Öğretmeni normu verilmelidir. Örneğin liselerin %75 inde BT normu bulunmamaktadır, bu norm problemi geçici olarak değil kalıcı olarak çözümü kavuşmalıdır. İl ve ilçe koordinatörlerinin çalışma raporlarını alacakları online bir sistem yapılmalı, raporlar bu şekilde koordinatörler ile paylaşılmalıdır.
13. Öğrenci boyutunda da, Her Lise ve Ortaöğretimde BT Rehber öğretmenleri kodlama, programlama ve yazılım konusunda gençleri eğitmekle sorumlu tutulurlar. Rehberlik yapma konusunda çeşitli çalışmalar yapmaları sağlanır. Biliyorsunuz ki Liselerde Bilişim dersi yetiştirme kursuna dahil değil. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.
14. Eğitici kadrosunun yenilenmesi, Branşı bilişim teknolojileri olmayan arkadaşların okullarına geri dönüp, yerine genç dinamik bilişim teknolojileri öğretmenlerinin getirilmesi sağlanmalıdır. Çünkü çoğu ilde, forumda da görüyorsunuz, arkadaşların BTR görevlendirmelerini zamanında yapmamalarından dolayı birçok aksaklık olmaktadır.

Yapılması gereken, şu anki arkadaşlara daha çok yük bindirmek olmamalı, istekli olan arkadaşları küstürmek çözüm değil.

Hocam bunun işe yarayacağını düşünmüyorum. Yetkilerin bize bakışı değişmedikçe bu değişmez. Sağlam milletvekili bulmak lazım. Ya da bu branştan kurtulmak lazım. Gerisi boş.

Hocam şu kısımda netleşmek lazım devleti bilmek gerek öncelikle yazıyı yazan birim Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bu birim ancak yapılan görevin tanımını yapar.
Norm ile ilgili yazı insan kaynaklarından gelebilir.
BT Rehberleri ile ilgili yönetmelik isteyip içinde norm bulunacağını düşünenleri gerçekten anlayamıyorum.

Bu neye benziyor okulu su basmış,
öğrenci gelmiş hocam okulu tatil edecek misiniz diyorlar.
Sizde su bastı diye bugün sınav yok çocuklar diyorsunuz
öğrencilerde yuh bir okulu tatil etmedi diye size söyleniyor.

Nasıl böyle bir durumda okulu tatil etmek sizin yetkinizde değilse BT Rehber öğretmenlerine norm vermekte YEGİTEK'in yetkisinde değil.
Öğrencinin okul içi işleyişi bilmemesini bir nebze anlamak mümkünde koca öğretmen olmuş adamın bakanlığın genel müdürlüklerini ve işlevlerini bilmeden böyle yorum yapmasını yadırgıyorum gerçekten.

Bu arada BTR öneri raporunuzu çok olumlu bulduğumu bilmenizi isterim,

Bir önceki yönetmelikte neymiş şimdi ne olmuş neye itiraz ediyorsunuz bakanlığı bilmem ama en azından ben okumak isterim.

Rasyonel yaklaşımınız içinde şimdiden sizi tebrik ederim.

kaç gündür "derhal görevine son verilecektir " kısmına takıldım kaldım. başıma ağrılar giriyor aklıma geldikçe.
Üsluba bakarmısınız. bi arkadasimiz forumda " tiz kellesi vurula" diye benzetmisti. Hem güldük hem düşündük yani. Taşeron işçi muamelesi görmediğimiz kalmıştı bir tek.

oziie' Alıntı:
kaç gündür "derhal görevine son verilecektir " kısmına takıldım kaldım. başıma ağrılar giriyor aklıma geldikçe.
Üsluba bakarmısınız. bi arkadasimiz forumda " tiz kellesi vurula" diye benzetmisti. Hem güldük hem düşündük yani. Taşeron işçi muamelesi görmediğimiz kalmıştı bir tek.
aslında görevi alacaksın lakin hiç bir gerekliliği yerine getirmeyeceksin onlarda görevden alsınlar bizi sonrasında bakalım bu işi kime yaptırıyorlar.

Koordinator hocam yegitekin elinde degil norm bunu herkes biliyor ama yazi yegitekin elinden cikti dimi yazidaki emir ile biten tum cumleler yazida gorev sonlandirmasiyla ilgili tehtit vari cumleler uzerine ustluk bir okadar amele iceren maddeler maddelere gelecek olursak hangi mantik bu maddeyi koyar kafayi yrmemek elde degil gorevlendirilen bt ogretmenler gorevlendirme yapilmayan fatih kapsamindaki diger okullarin gorevini esit sekilde paylastirilacaktir bu nedemektir kac tane okula gidecegin belli degil kac mudurun kahrini cekecegin belli degil kac okula amelelik yapacagin belli deil calisma saatleri duzenlemesi her an her dakka sikayet ettigimiz konuyu yegitek saolsun dusunmemis m nobetine kadar dusunmus bu nasil mantiktir yegitek bt ogretmenlerini sirtindan vurmustur rehber ogretmenken yaptigim o kadar isim olmamasina rahmen tonla isin aginin hesabini sorarim hakkimi helal etmiyorum karsiligi buysa eger

peki ben başlayayım
1. 6 aylık görevlendirme yerine bu iş her okula bir fatih sorumlusu olacak şekilde ayarlansın; bu sorumlu ilk dönem eğitim verip 2. dönem denetim yapma yetkisine sahip olsun.
2. teogda bty dersinden soru çıksın
3. fatih sorumlusuna bir teknolji odası tahsis edilsin.
4. fatih sorumlusunun denetimi ildeki yetkililerce yapılsın, okul idaresinden bağımsız çalışsın, hatta gerekiyorsa okul idaresine hesap sorabilsin.
5. fatih sorumlusu sadece fatihten sorumlu olsun okulun ıvır zıvır işleri için ayrıca formatör görevlendirilsin.

hastasıyız dede' Alıntı:
peki ben başlayayım
1. 6 aylık görevlendirme yerine bu iş her okula bir fatih sorumlusu olacak şekilde ayarlansın; bu sorumlu ilk dönem eğitim verip 2. dönem denetim yapma yetkisine sahip olsun.
2. teogda bty dersinden soru çıksın
3. fatih sorumlusuna bir teknolji odası tahsis edilsin.
4. fatih sorumlusunun denetimi ildeki yetkililerce yapılsın, okul idaresinden bağımsız çalışsın, hatta gerekiyorsa okul idaresine hesap sorabilsin.
5. fatih sorumlusu sadece fatihten sorumlu olsun okulun ıvır zıvır işleri için ayrıca formatör görevlendirilsin.

6. Btr kadrosuna ek olarak btr için makam aracı tahsisi yapılsın. :)

6. Btr kadrosuna ek olarak btr için makam aracı tahsisi yapılsın. :)

devlet o kadar masraf yapmış, yazdıklarım yapılırsa bu teknoloji bize 10-15 yıl gider yapılmazsa garanti süresinin sona ermesiyle hepsi çöpe gider.

murat_erg' Alıntı:
Koordinator hocam yegitekin elinde degil norm bunu herkes biliyor ama yazi yegitekin elinden cikti dimi yazidaki emir ile biten tum cumleler yazida gorev sonlandirmasiyla ilgili tehtit vari cumleler uzerine ustluk bir okadar amele iceren maddeler maddelere gelecek olursak hangi mantik bu maddeyi koyar kafayi yrmemek elde degil gorevlendirilen bt ogretmenler gorevlendirme yapilmayan fatih kapsamindaki diger okullarin gorevini esit sekilde paylastirilacaktir bu nedemektir kac tane okula gidecegin belli degil kac mudurun kahrini cekecegin belli degil kac okula amelelik yapacagin belli deil calisma saatleri duzenlemesi her an her dakka sikayet ettigimiz konuyu yegitek saolsun dusunmemis m nobetine kadar dusunmus bu nasil mantiktir yegitek bt ogretmenlerini sirtindan vurmustur rehber ogretmenken yaptigim o kadar isim olmamasina rahmen tonla isin aginin hesabini sorarim hakkimi helal etmiyorum karsiligi buysa eger
Hocam maddeleri net olarak şu madde de şu kısım demediğiniz sürece net anlaşmamız mümkün değil.
örneğin bir maddenin bir kısmını yazmışsınız bunu daha kolay anladım oradan konuşalım
gorevlendirilen bt ogretmenler gorevlendirme yapilmayan fatih kapsamindaki diger okullarin gorevini esit sekilde paylastirilacaktir
şöyle birşey yazmışsınız aslında böyle bir ifade okumadım ama sanırım kastınız
1. maddenin son kısmı
orada görevlendirme yapılmayan tüm okullar denmiyor
Şube sayısı 8'den az olan okullar öncelikli değerlendirilmeyecek bu okulların sorumluluğu ayn ilçe içerisinde görevlendirilen öğretmenlere eşit bir şekilde dağıtılacaktır. der
yani tüm okullar değil ilçeniz içerisinde dersliği 8'den az olan okullara 2. okul olarak görevlendirilebilirsiniz.
Öncelikle ders saatiniz 21 saat üstü ise zaten başka okula görevlendirilmezsiniz(madde 3) yani eğer bir öğretmenin ders saati 21 saat altı ise örneğin istanbulda ders saati 0-12 saat bildirilen yaklaşık 120 öğretmen var bu kişilere dersliği 1-8 arası olan bir okul daha verilebilir, öğretmen kendi ilçesinde 1 tam gün o okula gidebilir.
Eğer bu konuştuğumuzu değilde farklı bir maddeden bahsettiyseniz lütfen o maddeyi söyleyin onu da konuşalım.

Tekrar söylüyorum itirazınızı yönetmelikteki maddelerle ilişkilendirip yaparsanız daha kolay anlaşırız.

1. sendikaların kararı olmadan kimse burada yazılanlara güvenmez.
2. okul müdürlerinede sorsalar branşı bt olmayanların görevlerini layıkı ile yapamadıklarını söylerler onlara, bu işin biz olmadan olmayacağını onlarda biliyordur, ama ekderse ihtiyacımızın olduğunuda biliyorlar. zaten kimse maddi ihtiyacı olmadan böyle kötü şartlar altında çalışmak istemez, belki birlikte karar alıp görev almazsak değerimiz anlaşılabilir ama bu maddi kaybı karşılayamayacak kadar durumu kötü olanlar var aramızda(mesela ben :) )

ist_koord' Alıntı:
murat_erg' Alıntı:
Hocam maddeleri net olarak şu madde de şu kısım demediğiniz sürece net anlaşmamız mümkün değil.
örneğin bir maddenin bir kısmını yazmışsınız bunu daha kolay anladım oradan konuşalım
gorevlendirilen bt ogretmenler gorevlendirme yapilmayan fatih kapsamindaki diger okullarin gorevini esit sekilde paylastirilacaktir
1. maddenin son kısmı
Şube sayısı 8'den az olan okullar öncelikli değerlendirilmeyecek bu okulların sorumluluğu ayn ilçe içerisinde görevlendirilen öğretmenlere eşit bir şekilde dağıtılacaktır. der
yani tüm okullar değil ilçeniz içerisinde dersliği 8'den az olan okullara 2. okul olarak görevlendirilebilirsiniz.
Öncelikle ders saatiniz 21 saat üstü ise zaten başka okula görevlendirilmezsiniz(madde 3) yani eğer bir öğretmenin ders saati 21 saat altı ise örneğin istanbulda ders saati 0-12 saat bildirilen yaklaşık 120 öğretmen var bu kişilere dersliği 1-8 arası olan bir okul daha verilebilir, öğretmen kendi ilçesinde 1 tam gün o okula gidebilir.
Eğer bu konuştuğumuzu değilde farklı bir maddeden bahsettiyseniz lütfen o maddeyi söyleyin onu da konuşalım.

Tekrar söylüyorum itirazınızı yönetmelikteki maddelerle ilişkilendirip yaparsanız daha kolay anlaşırız.
Benım anladıgımda sekiz derslik altındaki okullardaki bilişimcileri kendi okullarına görevlendirmeyip diğer okullara görevlendircekler . Sekiz subeden fazla olanların eğer proje okulu ise aynı yerde kalacakları yönünde.

Okulum 4 Sube. Yazılmış ya 8 subeden az okullara görev verilmesin diye. Tamam verme 4 şube ortaokul 4 şube ilkokul sınıfımız var.toplam 8 akıllı tahta.toplam 44 bilgisayar. 2 okul web sitesi. 5 yazıcı 3 fotokopi makinesi.daha fazlasını saymayacagim.bu dönem bana görev verme.verme de haftanın bir günü dışardan bir btr gelsin. Bu saydığım malzemenin tam anlamiyla islerligini sağlasin. Yapabilirse tebrik etcem bu yazıyı hazırlayani. O begenmeyip kucumsediginiz okulda tonla is var.ben de elimi sürmeden 6 saat derse girip cikayim

Hocam yapmayın bunu;
Hangi yazının neresinde yazıyor 8 derslikten az olana görevlendirilmesin diye
lütfen bir daha okuyun yazıyı öyle konuşalım.
Kendinizi yazı okumayı beceremeyen insanlar konumuna düşürmeyin lütfen.

Detayları saymazsak çok sorunlu olan 2 yer var.
1. Çalışma saatlerinin net olmaması.
2. Müdüre bağımlı olmamızın ima edilmesi.
Sabahçı öğleci okullarda bir btr kaç saat çalışacak net değil bence
Müdür ona bağımlı olduğumuzu hissederse memur işlerini yaptırmaya kalkar.
Tabi başka problemler de var ama bence acil sorunlar bu ikisi

Şu şekilde olabilir
1. Çalışma saatleri 30 (veya 35) ders saati olsun. Net, açık yazsın
2. İkili eğitim yapılan okullarda sabahçı veya öğleci btr diye başvuralım. Btr belli olduktan sonra müdürün insiyatifine kalmasın bu durum.( Değinilmemiş ama önemli. Ben öğleciyim Müdür ben seni sabaha planladım sabah gel dememeli. Ben şu durumda çocuğuma bakıcısız bakabiliyorum. Bu muğlaklık varken neden başvurayım)
3. Tabi ki en önemlisi, kadro verilsin. Gerekirse iş yükü ve tanımı değişip artabilir. Ama bu iş sorunsuz devam edecekse kadro verilmeli başka çaresi yok. Ben 6 ay akıllı tahtalarla ilgilensem sonraki 6 ay keyfim yerinde değil diye başvurmazsam çöp mü olacak o tahtalar. Proje bizim veya müdürün veya 3. başka kişilerin keyfine bırakılmayacak kadar önemliyse kadro verilmeli.
Şu koşullar altında ben de başvurmamayı planlıyorum. Azıcık aşım ağrısız başım. Bizim okulda eğitim öğretim sabah 7 akşam 7 yapılıyor. Ondan sonra kimse bana seni sabah görevlendirdik. Öğleden sonra da kal derslerine gir demesin.

ist_koord' Alıntı:
Hocam yapmayın bunu;

:alkis: Üslubunuz harika.
BTR kendi okulundaki derslerine girer, kendi okulundaki görevi olan-olmayan tüm bilgisayarla alakalı işleri yapar (buna idari işler de dahil), tablet, E.T, okuldaki tüm bilgisayarların bakımı-formatı-imajı zaten Allah'ın emri...

Tüm bu görevler az tabii, bir de derslik sayısı 8 den az olan okullara da gönderelim haftanın belirli günleri.
Sonuçta sizin dediğiniz doğru. 8 derslikten az okullara BTR görevlendiriliyoru mu. Evet. Tabii görevlendirilen o gariban BTR kaç okul geziyor, kaç okula görevlendiriliyor önemli mi? Kimin umurunda?

Sayın koordinatörün dediği gibi yazıyı düzgün okuyun lütfen. Okulların mağduriyeti yok ortada.

ist_koord' Alıntı:
Hocam yapmayın bunu;
Ben yazıyı defalarca okudum. Yegitek yazı 1.madde son satir.bence siz bir daha okuyun. Beni kendi okulumda görevlendirmedikten sonra napim ben ftryi.çok şükür okuduğunu anlayabiliyorum hala. Ayrıca Bakınız Necdet şarinin yazisina.

ebolukcu' Alıntı:
Detayları saymazsak çok sorunlu olan 2 yer var.
1. Çalışma saatlerinin net olmaması.
2. Müdüre bağımlı olmamızın ima edilmesi.
Sabahçı öğleci okullarda bir btr kaç saat çalışacak net değil bence
Müdür ona bağımlı olduğumuzu hissederse memur işlerini yaptırmaya kalkar.
Tabi başka problemler de var ama bence acil sorunlar bu ikisi

miraz' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Hocam yapmayın bunu;

:alkis: Üslubunuz harika.
BTR kendi okulundaki derslerine girer, kendi okulundaki görevi olan-olmayan tüm bilgisayarla alakalı işleri yapar (buna idari işler de dahil), tablet, E.T, okuldaki tüm bilgisayarların bakımı-formatı-imajı zaten Allah'ın emri...

Tüm bu görevler az tabii, bir de derslik sayısı 8 den az olan okullara da gönderelim haftanın belirli günleri.
Sonuçta sizin dediğiniz doğru. 8 derslikten az okullara BTR görevlendiriliyoru mu. Evet. Tabii görevlendirilen o gariban BTR kaç okul geziyor, kaç okula görevlendiriliyor önemli mi? Kimin umurunda?

Sayın koordinatörün dediği gibi yazıyı düzgün okuyun lütfen. Okulların mağduriyeti yok ortada.

Hocam lütfen alıntı yaptığınız yazının üst kısmında yazan yazımı okuyun sonra konuşalım.

bilgisayarmax' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Hocam yapmayın bunu;
Ben yazıyı defalarca okudum. Yegitek yazı 1.madde son satir.bence siz bir daha okuyun. Beni kendi okulumda görevlendirmedikten sonra napim ben ftryi.çok şükür okuduğunu anlayabiliyorum hala. Ayrıca Bakınız Necdet şarinin yazisina.
Necdet Sarı'nın hangi yazısına bakayım link verir misiniz?

ist_koord' Alıntı:
Hocam lütfen alıntı yaptığınız yazının üst kısmında yazan yazımı okuyun sonra konuşalım.

İşte yazınızın üst kısmı.

ist_koord' Alıntı:
1. maddenin son kısmı

"yani tüm okullar değil ilçeniz içerisinde dersliği 8'den az olan okullara 2. okul olarak görevlendirilebilirsiniz." diyorsunuz ya bence siz de eksik yorumluyorsunuz. 2.okul demek, kendi okulum dışında sadece 1 okula daha görevlendirilmek demektir. Yazıda ben bir okul sınırlaması göremedim. 2 de olabilir 5 de. Yani o ilçede kaç tane 8 derslik altı Fatih kapsamında okul varsa kardeş-kardeş bölüşeceğiz BTR ler olarak. Belki de şuan ben de yanlış yorumladım.

Konu bu değil aslında. Demek istediğim; herkes yanlış anlayabilir, yorumlayabilir. Sorun sizin tavrınız. Arkadaşımıza "Kendinizi yazı okumayı beceremeyen insanlar konumuna düşürmeyin lütfen." demeniz.

ist_koord' Alıntı:
bilgisayarmax' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Hocam yapmayın bunu;
Necdet Sarı'nın hangi yazısına bakayım link verir misiniz?

http://eogrenim.meb.gov.tr/SitePages/giris.aspx
buyrun yazının hepsi burda. siz ısrarla anlamamak için uğraşıyorsunuz.bunlar sizin arayıp da bulamayacağınız yazılar değil hocam.
benim anlatmak istediğim 8den az şubeli okulların bt öğretmenleri ne olacak. zaten her okulda bt öğretmeni var .hatta fazla fazla var

Geri