Fatih BTR Öneri Raporu Oluşturalım

Kodla Büyü
Hocam çok mahçup oldum açıkçası :oops:
Ben o yazıyı öyle yorumlamadım,
elbette arayıp bulamyacağım yer değil hatta orayı açtımda ekindeki resmi yazıyı da okudum üstte maddeler halinde yazanlarsa bir bireyin yorumları dedim çokta okumadım açıkçası.
İşin komiği BT öğretmeni arkadaşlarım ulaştılar
Hocam forumda tansiyon çok yüksek resmi yazılarda görevinin hemen iptali falan tarzında ifadeler vardiye
resmi yazıya bakıyorum, görev tanımlarına bakıyorum oralarda tiz kellesi vurulsun der gibi hemen iptal ıvır zıvır bir yazıda göremedim abarttılar herhalde diye düşündüm.
Bu yazı yani oradaki maddeler imza ile resmi olarak bize gelirse bizi bağlar hocam yoksa tavsiye kararı niteliğindedir o sebeple hızlıca okunur geçer gider yani göremeyişim ondan.

Bu yazı ile ilgili aksi gelmediği sürece bizim yorumumuz,
bir öğretmen BTR istemiş ve 21 saat üstü varsa kaç derslik olursa olsun kendi okulunda görevlendirilir (resmi yazı madde 3),
bir öğretmen BTR istemiş ve 21 saaten az dersi varsa
öncelikle kendi okulunda görev verilir kaç derslik olursa olsun(resmi yazı madde 3 ve 8),
kendi okulunda görev verilemiyorsa öncelikle tüm bileşenlerin tamamlandığı okullarda(resmi yazı madde 1 a bendi), bu öncelik artarsa ET montajı yapılmış okullarda ((resmi yazı madde 1-b bendi) görev verilebilir, şube sayısı 8'den az olan okullar öncelik olarak değerlendirilmez.

Resmi yazılar parça parça okunmaz bir bütün olarak değerlendirilir ve bizim anladığımız bu yazı bunu söylüyor ve bir web sitesinde yazılan yazı yada yorum illere ulaşmış bir resmi yazıyı mülga duruma düşürmez.

Desteğiniz için teşekkü ederim.

Dipnot: ilimizde 350+1243 okul = 1543 okulumuz bulunmakta olup görevlendirilen BT Rehber sayımız 350 civarında ve il genelinde TEF mezunları hariç BT öğretmeni sayısı 1000 civarıdır yani dedğiniz gibi her okul için BT öğretmenimiz maalesef bulunmamaktadır.

miraz' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Hocam lütfen alıntı yaptığınız yazının üst kısmında yazan yazımı okuyun sonra konuşalım.

İşte yazınızın üst kısmı.

ist_koord' Alıntı:
Hocam maddeleri net olarak şu madde de şu kısım demediğiniz sürece net anlaşmamız mümkün değil.
örneğin bir maddenin bir kısmını yazmışsınız bunu daha kolay anladım oradan konuşalım
gorevlendirilen bt ogretmenler gorevlendirme yapilmayan fatih kapsamindaki diger okullarin gorevini esit sekilde paylastirilacaktir
şöyle birşey yazmışsınız aslında böyle bir ifade okumadım ama sanırım kastınız
1. maddenin son kısmı
orada görevlendirme yapılmayan tüm okullar denmiyor
Şube sayısı 8'den az olan okullar öncelikli değerlendirilmeyecek bu okulların sorumluluğu ayn ilçe içerisinde görevlendirilen öğretmenlere eşit bir şekilde dağıtılacaktır. der
yani tüm okullar değil ilçeniz içerisinde dersliği 8'den az olan okullara 2. okul olarak görevlendirilebilirsiniz.

Öncelikle ders saatiniz 21 saat üstü ise zaten başka okula görevlendirilmezsiniz(madde 3) yani eğer bir öğretmenin ders saati 21 saat altı ise örneğin istanbulda ders saati 0-12 saat bildirilen yaklaşık 120 öğretmen var bu kişilere dersliği 1-8 arası olan bir okul daha verilebilir, öğretmen kendi ilçesinde 1 tam gün o okula gidebilir.
Eğer bu konuştuğumuzu değilde farklı bir maddeden bahsettiyseniz lütfen o maddeyi söyleyin onu da konuşalım.

Tekrar söylüyorum itirazınızı yönetmelikteki maddelerle ilişkilendirip yaparsanız daha kolay anlaşırız.

"yani tüm okullar değil ilçeniz içerisinde dersliği 8'den az olan okullara 2. okul olarak görevlendirilebilirsiniz." diyorsunuz ya bence siz de eksik yorumluyorsunuz. 2.okul demek, kendi okulum dışında sadece 1 okula daha görevlendirilmek demektir. Yazıda ben bir okul sınırlaması göremedim. 2 de olabilir 5 de. Yani o ilçede kaç tane 8 derslik altı Fatih kapsamında okul varsa kardeş-kardeş bölüşeceğiz BTR ler olarak. Belki de şuan ben de yanlış yorumladım.

Konu bu değil aslında. Demek istediğim; herkes yanlış anlayabilir, yorumlayabilir. Sorun sizin tavrınız. Arkadaşımıza "Kendinizi yazı okumayı beceremeyen insanlar konumuna düşürmeyin lütfen." demeniz.

Sayın Hocam bir bireyin tavrı özneldir sizin hatalı olarak yorumladığınız birşey farklı bir birey için doğaldır.
Ben yapılan yazışmalarda esasla ilgili durumu anlatmaya çalışırken siz usülle ilgili ısrar ediyorsunuz,
bu durum düzelmeyeceği gibi size bana enerji kaybettirir.
Yoksa bir insanın yanlış anlama,yorumlama ve bu konuyla ilgili bir forumda fikir beyan etme konusunda haklılığı olupta başka bir bireyin yanlış tavır takınma hakkı olmaması hakkında daha uzun uzun yazışabiliriz. Ancak daha yorulmayalım.

İki başlıkta devam eden yazışmalarımızda da esasta hata olduğu konusunda mütabıksak (veya değilsekte fark etmez) usüldeki hatadan dolayı ben özür diliyorum.

ne siz ne biz sayfalarca yazışsak da malesef bişeyleri çözmeye değiştirmeye gücümüz yetmeyecek hocam. bakalım zaman her şeyi bize gösterecek birkaç hafta sonra görevlendirme konusundaki netleşmiş durumumu burdan paylaşırım. bu konuda illerin kendi düşünce yapılarını da böylece görmüş oluruz. iyi çalışmalar

siz istanbulda olduğunuz için her okulda bir bt öğretmeni yoktur. ancak ben küçük bir şehirde çalışıyorum ve burda her okulda 2 hatta 3 bt öğretmeni var .görevlendirme dönemlerinde herkes kendini nereye atacağını bilemiyor malesef. o kadar dolu yani.

Ne şanslı size hocam
Ben üstteki yazıda istanbulda yazının nasıl yorumlandığını belirttim. Umarım ilinizde de sizin için hayırlı olacak şekilde yorumlarlar.

Küçük bir önerim olacak o yüzden e-posta atmaya gerek görmedim ama istiyorsanız atabilirim.
Bence birde görevlendirmeler dönemlik olacaksa "FPBTR görevlendirmeleri eğitim öğretim döneminin başlangıcı itibariyle en geç 2 hafta içinde yapılır" gibi bir madde eklenmeli. Bu dönem pek çok kişi madur oldu.

ist_koord' Alıntı:
elbette arayıp bulamyacağım yer değil hatta orayı açtımda ekindeki resmi yazıyı da okudum üstte maddeler halinde yazanlarsa bir bireyin yorumları dedim çokta okumadım açıkçası.
Hocam forumda tansiyon çok yüksek resmi yazılarda görevinin hemen iptali falan tarzında ifadeler vardiye
resmi yazıya bakıyorum, görev tanımlarına bakıyorum oralarda tiz kellesi vurulsun der gibi hemen iptal ıvır zıvır bir yazıda göremedim abarttılar herhalde diye düşündüm.
Bu yazı yani oradaki maddeler imza ile resmi olarak bize gelirse bizi bağlar hocam yoksa tavsiye kararı niteliğindedir o sebeple hızlıca okunur geçer gider yani göremeyişim ondan.

bir öğretmen BTR istemiş ve 21 saat üstü varsa kaç derslik olursa olsun kendi okulunda görevlendirilir (resmi yazı madde 3),
öncelikle kendi okulunda görev verilir kaç derslik olursa olsun(resmi yazı madde 3 ve 8),
kendi okulunda görev verilemiyorsa öncelikle tüm bileşenlerin tamamlandığı okullarda(resmi yazı madde 1 a bendi), bu öncelik artarsa ET montajı yapılmış okullarda ((resmi yazı madde 1-b bendi) görev verilebilir, şube sayısı 8'den az olan okullar öncelik olarak değerlendirilmez.

Resmi yazılar parça parça okunmaz bir bütün olarak değerlendirilir ve bizim anladığımız bu yazı bunu söylüyor ve bir web sitesinde yazılan yazı yada yorum illere ulaşmış bir resmi yazıyı mülga duruma düşürmez.

Dipnot: ilimizde 350+1243 okul = 1543 okulumuz bulunmakta olup görevlendirilen BT Rehber sayımız 350 civarında ve il genelinde TEF mezunları hariç BT öğretmeni sayısı 1000 civarıdır yani dedğiniz gibi her okul için BT öğretmenimiz maalesef bulunmamaktadır.
peki siz birebir yorumladiginiz bu yaziyi ilinizde gorv almak isteyen bt ogretmenlerini dusunmeden onlarinda istekleri dogrultusunda gorev vermezseniz kac kisi bulacaksiniz merak ediyorum ornek veriyorm istanbulda kendi okulunda sikinti yasayan bir bt ogretmeni baska okulu istediginde o okulda bt ogretmeni yksa gorev vermiyeceginizi anliyorum ben yada yol vs sikintisi olan hocalarin bu gibi veya baska nedenlerle bazi istekleri dogrultusunda gorev vermezseniz nasil yapilacak merak ediyorrum birde 8 sube konusunda koy okullari icin dusunceniz nedir merak ediyorum

murat_erg' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

peki siz birebir yorumladiginiz bu yaziyi ilinizde gorv almak isteyen bt ogretmenlerini dusunmeden onlarinda istekleri dogrultusunda gorev vermezseniz kac kisi bulacaksiniz merak ediyorum ornek veriyorm istanbulda kendi okulunda sikinti yasayan bir bt ogretmeni baska okulu istediginde o okulda bt ogretmeni yksa gorev vermiyeceginizi anliyorum ben yada yol vs sikintisi olan hocalarin bu gibi veya baska nedenlerle bazi istekleri dogrultusunda gorev vermezseniz nasil yapilacak merak ediyorrum birde 8 sube konusunda koy okullari icin dusunceniz nedir merak ediyorum

Hocam bir öğretmenin kendi okulunda ihtiyaç varken diğer okula gidemeyeceği net bir şekilde ifade edilmiş bunu ben yorumlamadım madde açık gibi gözüküyor sıkıntısı varsa ve istemiyorsa bu elbette o öğretmenin kendi tercihidirve görev almaz bunun tersi için yönetmelikte yazan maddeyi görememi mi tavsiye ediyorsunuz tam anlayamadım.

8 Şube ile ilgili zaten istanbulda bunlar büyük çoğunlukla köy okullarıdır,
8 şube bir maddede net olarak yazılmamış yoruma açık bırakılmıştır yukarıda yazdığı üzere,
Köyde veya metropolde fark etmez öğretmenin kendi okulunda görev alması esas o sebeple 8 şube okulda öğretmen istiyor ise kendi okulunda görev alır.

Koy okullarindan bahsettigi konusunda hemfikiriz hocam ama koy okullarinda ortaokul ilkokul kismi icin sube sayisi o halde ortaokul alincak cunku gorevlendirildigi ve kadrosunun bulundugu okul orasi ve sube sayilarida 4 bu gosteriyorki bundan sonra koy okullarina gorevlendirme cok zor olur

Koordinator hocam bizde biliyoruz yonetmeligi burada hic kimse bt ogretmenini dusunmemistir merak ettigim sizler kendi ilinizde bt ogretmenleri icin gorevlendirmelerde insiyatif kullanip kullanmadiginiz saten bu yonetmelik maddelerine harfiyen uyulursa vay gorev alan bt rehber ogretmenlerinin haline

Hocam anlaşamadığımız kısım şu insiyatif alacağınız kısım var alamayacağınız kısım var.
İstanbul için
Bir öğretmenin okulu kaç derslik olursa olsun,
köy okulu olsun, şehirde olsun fark etmez öğretmen öncelikle kendi okuluna görevlendirilir demiş bunu kullanabiliriz (bu insiyatif kullanılabilir bir durumdur ve elbette öğretmenden yana insiyatif kullanırız ki web sitesinde yazan şeyler resmi yazı ile gelmezse kullanacağız.),

Fakat öğretmenin kendi okulu boşken başka okula görevlendiremezsiniz demiş (bu insiyatif kullanılabilir durum değil madde açık burada ben bunu görmüyorum demek kanunsuzluktur, bu madde için iller yorumlayan değil uyulayan konumundadır.)

Bu şey gibi hocam okulda öğrencileri sınava aldınız 1 tanesi raporlu gelmedi 1 tanesi ise 12 aldı not olarak,
raporu değerlendirip öğrenciyi uygun olduğu anda yeniden sınava alırsınız bu sizin insiyatif alanınız,
12 alan öğrencinin notunu 45 yapıp geçer hale getirebilir misiniz? öğrenci gelse hocam bir insiyatif alın geçirin dese bu sizin vicdani hesabını olmaz mesleğinizin gereğini yapmanız gerekir.

Acikladiginiz arasinda hic bir fark yok hocam kesinlikle neyse hayirlisi bakalim

2. taslak raporu ilk mesaja ekledim. 15.01.2016 tarihine kadar önerilerinizi beklemeye devam edip sonrasında gönderim yapalım mı?

poet' Alıntı:
2. taslak raporu ilk mesaja ekledim. 15.01.2016 tarihine kadar önerilerinizi beklemeye devam edip sonrasında gönderim yapalım mı?

İlk maddede "BTR görevini yürüten birisi görev tanımındaki işleri yapmayı reddettiğinde kurum müdürü o öğretmeni bu görev için teklif etmez." şeklinde yazılmış ama galiba "görev tanımında olmayan işleri yapmayı reddettiğinde" olmalı.

llaki 09:00-15:00 olması gerekmez ama en azından 30 çalışma saati ifadesi net bir şekilde ele alınmalıdır. Rehber öğretmenlerin ki gibi net ifadeler yer almalı.

Önemli bence lisede 40 saat ders var...

computing' Alıntı:
poet' Alıntı:

İlk maddede "BTR görevini yürüten birisi görev tanımındaki işleri yapmayı reddettiğinde kurum müdürü o öğretmeni bu görev için teklif etmez." şeklinde yazılmış ama galiba "görev tanımında olmayan işleri yapmayı reddettiğinde" olmalı.
Düzeltildi hocam

poet hocam raporda kuru gürültü diye tabir edilecek çok fazla laf kalabalığı var, fazla kelime kullanmadan az ve öz bir rapor oluştur derim ben, mesela ;

görevlendirmeler her okulda bir fatih sorumlusu olacak şekilde ayarlansın
fatih sorumlusu okulun teknolojiden sorumlu müdür yardımcısı sayılsın
fatih sorumlusunun denetimi ildeki yetkililerce yapılsın
vb. gibi.

öyle bir rapor olsunki olurda birlik olmayı başarırsak yada sendikalar yardımı ile bu raporlar yukarıya iletildiğinde herşey açık ve net olsun.

belki bu raporda istediğimiz maddelerin nedenlerini ayrıyetten 2. bir rapor olarak ekleyedebiliriz.

emeğine sağlık.

hastasıyız dede' Alıntı:
poet hocam raporda kuru gürültü diye tabir edilecek çok fazla laf kalabalığı var, fazla kelime kullanmadan az ve öz bir rapor oluştur derim ben, mesela ;

vb. gibi.

öyle bir rapor olsunki olurda birlik olmayı başarırsak yada sendikalar yardımı ile bu raporlar yukarıya iletildiğinde herşey açık ve net olsun.

belki bu raporda istediğimiz maddelerin nedenlerini ayrıyetten 2. bir rapor olarak ekleyedebiliriz.

emeğine sağlık.

Hocam haklısınız. Maddeler halinde yeniden düzenlemeye çalıştım. Madde numarası üzerinden öneri iletebilirsiniz. Teşekkürler katkınız için.

poet' Alıntı:
computing' Alıntı:
poet' Alıntı:

Düzeltildi hocam

ben bu maddeyi anlayamadım.görev tanımında olmayan işleri yapmak zorunda mı ki.. yapmadığında bu insan btr görevi için teklif edilmiyor. :eek:
aynı bu şekilde anlaşılıyor. hangi görev için teklif etmiyor?

olmayan kelimesi olmadan daha iyi değilmiydi. ben mi yanlış anlıyorum

zilal' Alıntı:
poet' Alıntı:
computing' Alıntı:
poet' Alıntı:

Düzeltildi hocam

görev tanımında olmayan işleri yapmak zorunda mı ki.. yapmadığında bu insan btr görevi için teklif edilmiyor. :eek:

hepsini dile getirmişsiniz. 30 saat diye diretmeliyiz bence.

Maddeleri yazarken Kanun, Yönetmelik, Yönerge ve resmi yazılara uygunluğuna dikkat edilmeli.

Örneğin, 1. maddenin yapılma ihtimali sıfır. Yani Taşrada görevlendirmeler Valilik oluru ile 6 ay olur. Merkezde Bakan oluru ile 1 yıl olur.

Bence maddeleri mevzuatı iyi olan arkadaşlar değerlendirsin. Olmayacak yada olma ihtimali düşük taleplerin bir geçerliliği olmaz.

habibocak yazdı:
Örneğin, 1. maddenin yapılma ihtimali sıfır. Yani Taşrada görevlendirmeler Valilik oluru ile 6 ay olur. Merkezde Bakan oluru ile 1 yıl olur.
biz zaten görevlendirme istemiyoruzki sayın hocam fatih projesi gibi bir projenin sağlıklı yürütülmesi için her okula fatih sorumlusu kadrosu istiyoruz. ayrıca isteyenin bir yüzü kara vermeyen zenci. :)

hastasıyız dede' Alıntı:
habibocak yazdı:
biz zaten görevlendirme istemiyoruzki sayın hocam fatih projesi gibi bir projenin sağlıklı yürütülmesi için her okula fatih sorumlusu kadrosu istiyoruz. ayrıca isteyenin bir yüzü kara vermeyen zenci. :)
Hocam,

1. Maddede yazana göre yazdım.

hastasıyız dede' Alıntı:

vb. gibi.

emeğine sağlık.
Fatih projesi geçici, sonra ne yapacağız. Müdür yardımcılığı nereden çıktı? Görevlendirme değil kadro lazım o zaman.

fatih biter süleyman gelir, ama okulların teknik eleman ihtiyacı daimi kalır.
arkadaşlar siz bakmayın bize değer vermediklerine bize ihtiyaçları var ama en basit yollla halletmeye çalışıyorlar bu yüzden de verim alınamıyor, hem şiş yanıyor hem kebap.

Geri