Fatih-ESY Kursu sorularının paylaşılması

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Soru paylaşan ve isteyen arkadaşlar yapmayın bence, en azından bizim yapmamamız lazım diye düşünüyorum, 30 soru var zaten 15-20 dakikada bitiyor. 15-20 dakikamızı ayırmalıyız , hazır cevaplarla çözmek yerine soruları kendimiz çözersek anlatılan konuları pekiştirmiş, tekrarlamış oluruz, zaten amaç da bu. Zaten çok da zor değil sorular. Yazık olur "Öğretmen Eğitimi" Fatih Projesinin en önemli bileşeni, kendimizi biraz zorlarsak daha iyi öğreniriz. Soruları paylaşmakla bir çok öğretmenin bazı konuları öğrenmesini engellemiş olabilirsiniz. Çünkü soruların cevapları sanal ortamda hızlı bir şekilde yayılmakta ve diğer branş öğretmenlerin de eline geçmektedir.

Aramızda Fatih Projesinin yanlış olduğunu düşünenler de olabilir, ama şu bir gerçek ki milyonlarca harcama yapılarak gerçekleştirilmiş bir proje ve bakanlığımız bu projedeki donanım ve yazılımların kullanımını öğretmenlerin en iyi şekilde öğrenmesini istemektedir. Çünkü projeyi asıl yürütecek olan öğretmendir, tahta ve tablet istediği kadar akıllı olsun. Fatih Projesi Eğitmenleri olarak illerimizde verdiğimiz yüz yüze Hizmetiçi Eğitim - Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kurslarında birçok öğretmenin daha temel bilgisayar kullanımı bilgisine sahip olmadığını, kopyala-yapıştır işlemlerinde dahi zorlanan öğretmenlerin olduğunu gördük. Bir çok öğretmenin bu eğitimi almaya gerçekten çok ihtiyacı var. Ama siz soruları paylaşınca bir çoğu videoları ilerletip soruları hazır bir şekilde çözüp anlatılan konuları öğrenmeyebilir ve o öğretmenin sınıfı için yapılan yatırım boşa gitmiş olabilir. Bu sebeple biz öğretmenlerin bu yatırıma karşı böyle bir davranışta bulunmaması gerektiğini düşünüyorum.

videoları sonuna kadar izledim vsınıf uygulamasıyla ilgili notlar aldım. Aslında uygulamayı ilk defa gördüm ve beğendim :) Sınava girdim 89.9 aldım. Gerek yok ordan burdan soruları istemeye biraz emek lazım.

Aynen hocam biz böyle yaparsak yarın kurs verirken kursun sonunda ögretmenlerden nasil ödev yapmasini bekleyecegiz

Eğitim gerçekten faydalı bir eğitim izleyin almanız gerekeni alın önemli olan bu. Yoksa sınav zaten herkesin geçebileceği kadar basit sorular içeriyor. Ben oturdum güzelce eğitimi tamamladım ve sınav notu olarak 100 tam puan ile eğitimi tamamladım.

Üzüldüğüm mesele ise kendi çalıştığım bölgede yığınla bilişim öğretmenine yöneltilen hiçbir şey bilmiyor eleştrilerinde ben hep branştaşlarımı haklı görmek istedim ama görüyorum ki bazı kişiler gerçekten bu eleştirileri hak etmekte. Gerçekten alanımıza dair bir şey bilmediklerini görmeme rağmen onları desteklemeye çalıştım hep ama bu desteği hak etmeyen ve eleştirilmeyi hak eden kişiler var maalesef.
Böylesi kolaycılık ve öğrenmeye karşı böylesine direnç göstermek sadece bunu işaret etmekte çünkü.

Üzücü bir durum...

merak ettiğim için soruyorum
kurs veren arkadaşlar cevap verirse sevinirim
bu kurslarda sınavdan başarısız olan hiç bir öğrenci var mı ???

buradaki eğitim dediğiniz slaytları videoları ileri ileri tıklayıp oynatmaktan başka bir şey değil. en küçük etkileşim yok..sadece tek taraflı bir ileti var. slaytları videoları toplayıp eğitim adı altında arka arkaya sunuluyor. Eğitimi baştan sonuna kadar bitirdiğinizi düşünüyorsunuz. fare dışında kullandığınız donanım etkileşimde bulunduğunuz bir ortam bulabildiniz mi? sorular bile öyle değil mi? Soruların paylaşılmasını bende istemiyorum. anlamsız bir ölçme ve değerlendirme

Üstünkörü tamamladım eğitimi. Çok üzerine düşmeden tekrar etmeden ileri ileri şeklinde gittim. 80 aldım sınavdan da. Sorulara biraz daha dikkat etsem daha yüksek de olurdu. Sınavı bile birkaç dakikada bitirdim zaten.

Hocam o soru isteyen arkadaşlar emin olun coğu bilişim öğretmeni değil. 1 - 15 mesaj arasına sahip. Yeni üye olmuş sadece soru sormak ve bu durumlardan faydalanmak isteyen kişiler. Hiçbir bilişim öğretmeni bu eğitimden korkup soru isteyeceğini sanmıyorum.

MEB e-öğrenme platformundan tarafınıza atanmış olan Fatih Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Eğitimi eğitim programınızın bitmesine 4 gün kalmıştır. Lütfen eğitim programını 30/01/2016 tarihinden önce tamamlayın.

Eğitim giriş adresi : http://lms.eba.gov.tr

Lütfen dikkat, Sınav uyarısı;
*Eğitim sonunda yapılacak sınava tek giriş hakkınız vardır,
* Sınav esnasında sınav bitene kadar tarayıcıyı kapatmayınız
* Elektrik ve internet kesintilerine karşı tedbirlerinizi alınız, mümkünse diz üstü bilgisayarla sınava giriniz ve kesinti esnasında durum düzelene kadar tarayıcıyı kapatmayınız.
* Soru ve içeriği paylaşmanız halinde mali sorumluluğunuzun bilincinde olunuz, tespiti halinde eğitimden başarısız sayılacaksınız. 

Eğitiminizin çalışmalarınızda size faydalı olması dileklerimizle başarılar dileriz,

Saygılarımızla...

YEĞİTEK 
Eğitim Hizmetleri Koordinatörlüğü

izledim izlerkende baska seylerlende oyalandim az bucuk dikkatle 83 puan almisim soru paylasimina falan gerek yok 2.5 saatte bitiyor

bende soruların paylaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. birazcık dikkatle rahatlıkla çözülüyor.. vsınıf gibi anlatımlar güzel olmuş. inşallah kablosuz ağlar düzelir de bunları ikinci dönem güzelce test ederiz.

bu arada ben eğitimi tamamladım. ama hala tamamlanmamış gösteriyor. herkeste %100 olarak mı görünüyor acaba benim gibi yarım kalan var mı

Soruları isteyenler İz bırakmayım diye yeni üyelik açıp yapıyolar gibi geldi bana

Eğitim ve vsinif uygulamaları gayet güzel bence bütün öğretmenlere uygulamalı olarak yaptırılmalıdır sorulara gelince eğitimi dinleyince yetiyor zaten herkes rahatlıkla başarabilir

Ben de soruların verilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda hassas olalım lütfen.

Ayrıca Okulumuzdaki öğretmenleri cesaretlendirip teşvik edelim.

pasha16' Alıntı:
Hocam o soru isteyen arkadaşlar emin olun coğu bilişim öğretmeni değil. 1 - 15 mesaj arasına sahip. Yeni üye olmuş sadece soru sormak ve bu durumlardan faydalanmak isteyen kişiler. Hiçbir bilişim öğretmeni bu eğitimden korkup soru isteyeceğini sanmıyorum.

Aynen katılıyorum. Daha öncede güncelleme eğitimi antropi aldık. İlk defa böyle soru paylaşımları muhabbeti döndü.

Yeğitek bu durumdan haberdar oldu, bilişim öğretmenleri olarak yeğitek'e malzeme vermiş olduk.

Eğitim gayet güzel. Keşke bu eğitimleri kaydetme imkanı olsaydı. Teknoloji Kullanımı Kurslarında çok işimize yarardı.

hocam forumda bir arkadaş ekran kayıt programının ismini vermişti. ZD screen recorder internette aratınca bulursun 5 mb bir dosya bilgisayarı kasmıyor veya camtasia da kullanabilirsin ama camtasia kasıyor. Ayrıca da eğitim (ilk bölüm hariç) gayet hoş olmuş yapanların ellerine sağlık

sadece ön test niyetinde asıl sınavı yapsanız bile rahat 60 dan fazla alırsınız ki. habibocak hakan hocamın dediği gibi bakanlık haberdar olur elbette ve ondan sonra bakış açısı niye bize kötü demeye başlarız...

YEĞİTEK'in görüp görmemesi bu kadar önemli olmamalı. Yapacaksanız gizli yapın ya da çaktırmayın demek yerine yapmayın demek daha doğru. Boşuna dememişler öğretmeninin dediğini yap ama yaptığını yapma diye. Lafa gelince bizden dürüstü yok.

Bende bu kursu aldım, benim için çok öğretici oldu. Ne kadar çok şey bilsek bile bilmediğimiz şeyler tabi ki daha fazla. Bilginin ve öğrenmenin sınır yok. Bilişimci olsakta yeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız. 10 yıl öncesinde almış olduğumuz eğitim ve kendi öğrendiğimiz bilgilerimiz fatih projesi ile tam olarak örtüşmüyor. Artık pc den tablete, fare ve klavyeden dokunmatiğe geçtik.
Okuluma akıllı tahtalar yeni geldi, doğrusunu söylemek gerekirse okuluma gelmeden önce akıllı tahta görmemiştim. Okulumdaki tahtalara uğraşarak çok iyi bir şekilde öğrendim ancak tablet gelmediği için v sınıf ve eba ders konularına hakim değildim bu eğitimle çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.
Öğrenmek isteyen ve mesleğini seven bir bilişimci bu eğitimi ciddi bir şekilde dinlemeli ve sınavı yapmalı. Soru alıp basite kaçarak sadece kendimizi kandırmış oluruz.
"Ben zaten hepsini biliyorum kursa gerek yoktu boşuna iş çıktı" diye düşünen arkadaşlar vardır elbet. Böyle düşünenler için sınav zaten çocuk oyuncağı olması gerek.

hayır öğrenciniz sınav sorularını alsa birinden daha önceden
ya da kopya çekse
ne dersiniz değil mi
Allah yapan arkadaşları affetsin valla
böyle birşey varsa bi şekilde tesbit edilsin ve arkadaşlara gereken yapılsın bence...

Bende aynı kanaatteyim. Kendimi kasmadan ders izledim ve 86 aldım. Vsinif anlatımı çok öğretici olmuş ama hiç uygulama şansım olmadı. Eminim birçok arkadaş da benim gibidir. Çünkü tabletim tab4 ve vsinif uygulaması yok zaten. Yarın birgün öğretmenlere anlat dediklerinde ne yapacağız nerden anlatacağız bilmiyorum. Yani eğitimin tam verimli olmamasında iki tarafında payı var.
Tekrar belirtmek isterim ki soru istemek bu eğitim için çok gereksiz arkadaşlar. Kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz

uysal_rockci' Alıntı:
bu arada ben eğitimi tamamladım. ama hala tamamlanmamış gösteriyor. herkeste %100 olarak mı görünüyor acaba benim gibi yarım kalan var mı

Hocam konu ağacı kismindan tamamlamadiginiz konuyu acabiliyorsunuz. Ordan bakıp tamamlayın.

oyungezer' Alıntı:
Eğitim gayet güzel. Keşke bu eğitimleri kaydetme imkanı olsaydı. Teknoloji Kullanımı Kurslarında çok işimize yarardı.

aynen hocam. o amaçla bende kaydetmeyi denedim sadece sesleri kaydetti. Şu videolar, kaydedilip paylaşılırsa çok iyi olur.

Geri