FLAŞ FLAŞ. Dinçer Mecliste Söyledi(en alttaki kalın cümle bi

Kodla Büyü
Bt ve Tasarım adı altında bir ders oluşturulacaksa bu dersin içeriği bilgisayarda uygulamalı olan bir ders niteliğinde olması muhtemel. İçinde bulunduğumuz dönemde kağıt keserek yapıştırarak bir proje oluşturmanın zamanı geçti. ve görünen şu ki Milli eğitim bakanı bilişim derslerinin gerekli olmadığının yanı sıra Teknoloji Tasarım dersininde bir anlam ifade etmediğini düşünüyor. Daha düne kadar ne olacak durumumuz düşüncesinde iken bugün gündemdeki başlıklardan biriside bizim durumumuz. BU bile bizim için olumlu bir durum. (Formatörlük adı altında yaptığımız amelelikten kurtulmamız gerekir ) EĞer bizlerin öğretmen olarak kalması düşüncesinde ve bilişim teknolojileri dersinin gereksiz olduğunu düşünen bir bakanımız varsa kafasından geçireceği en olumlu düşünce bu olurdu fikrindeyim. Teknoloji TAsarım dersi ile birleşme taraftarı olduğum için değil, okulda zorunlu bir dersi olan öğretmen olmak ve bu belirsizliğin çözüme kavuşacağı ümidinin yeşermesi şu durumdaki en pozitif gerçek olsa gerek Sonuçta böyle bir ders oluşacaksa bilişim ağırlıklı bir ders olacağı bariz ortada.

Eylemse yaptık, Sanalda sürekli mail yağdırdık. Şu dönemde diğer öğretmenler gibi olanları izlemekten başka yapacak bir şey aklıma gelmiyo

saçmalık diyebilirim.neden sadece kendi fikrinden hareket ediyor bu milli eğitim.

bence bt tasarım filan öyle birşey yok. Bakan teknoloji ve tasarım dersinin adını bir yerlerden duymuş, dersleri birbirine karıştırdı ve ortaya öyle hiçbir anlamı olmayan manasız bi cümle kurdu sonra o da hafızasında yer etti her sorduklarında aynı şeyleri yuvarlıyor. Kısaca bence hiçbir çalışma yok bakanlıkta bizi ne yapacağını bilmiyor.

en doğrusunu yazmışsın sisss hocam, bakanlık bizi ne yapacağını bilmiyor, çünkü bizde ne yapılmak istediğimizi bilmiyoruz. bir kısmı oh güzel olur derken bir kısmı ben bunun için mi okudun diyor haklı olarak. sorun bence yazı tura yöntemi ile çözüme ulaşacak;

yazı gelirse: BT ve Tasarım
tura gelirse: BT ve Formatör
dik gelirse: Mustafa Topaloğluna soralım o en iyisini bilir

bence dw felan hayali kuranlar çok beklemesin bt dersi kalktığı gibi bt sınıflarıda kalkıyor birçok okul bilgisayarları dağıttı bile çoğunda bt sınıfı yok nerde bilgisayarlı tasarım dersi vermeyi düşünüyorsunuz acaba
basbayağı tek.tas işte
hem adı değişince daha kolay olur kadro değiştirmeye de gerek kalmaz
ayrıca tektas olunca bolbol kadromuz olacak diye de cok sevinmeyin şehir merkezleri yakın beldeler köyler dolu gene okul okul sürünmeye devam ederiz herhal

arkadaşlar 5 yıldan uzun bir süredir adım adım dibe vururken elimizden bişey geldimi gelmedi. bizi bu duruma getirenler bizi ne şekile sokarsa o şekile girecez en dibe vurmuşsun ses çıkarmamışsın bilişim tasarımı na mı itiraz edeceğiz de eylem yapacaz hiç gülesim yoktu. bize fikrimizi soran mı olduki tartışıyoruz. Yeni dersimizin adı bilişim tasarımı. hepimize hayırlı olsun. bir arkadaşın da dediği gibi formatörlükten psikolojim bozuldu, ben öğretmen olmak istiyorum, düzen istiyorum, saygı istiyorum, derse girmek istiyorum. varsın beni bilişimcilikten atın ben kendim gönüllü çıkıyorum. yeterki öğretmen olayım. bilişimde her işe koştuk, okulun yükünü çektik ağzımıza sı.tılar adamlar kağıttan uçak yaptı sanatçı olup yere göğe sığmıyorlar. ben iyice sıkıldım mesleğimden. şartlar eskiye dönerse o ayrı ama bu şartlar altında bilişimci olmak istemiyoruuuum. nokta.

o zaman ben bu teknoloji tasarım dersini istemem arkadaş
bütün yollar aleyhimize çıkıyor yok mu bi çaresi ağalar?

dndd' Alıntı:
bence dw felan hayali kuranlar çok beklemesin bt dersi kalktığı gibi bt sınıflarıda kalkıyor birçok okul bilgisayarları dağıttı bile çoğunda bt sınıfı yok nerde bilgisayarlı tasarım dersi vermeyi düşünüyorsunuz acaba
basbayağı tek.tas işte
hem adı değişince daha kolay olur kadro değiştirmeye de gerek kalmaz
ayrıca tektas olunca bolbol kadromuz olacak diye de cok sevinmeyin şehir merkezleri yakın beldeler köyler dolu gene okul okul sürünmeye devam ederiz herhal
Yaw arkadaş sizin ağzınızdan hiç mi hayırlı şeyler çıkmaz..wallah artık sizin için cenneti verseler aynı..

pigacu' Alıntı:
en doğrusunu yazmışsın sisss hocam, bakanlık bizi ne yapacağını bilmiyor, çünkü bizde ne yapılmak istediğimizi bilmiyoruz. bir kısmı oh güzel olur derken bir kısmı ben bunun için mi okudun diyor haklı olarak. sorun bence yazı tura yöntemi ile çözüme ulaşacak;

yazı gelirse: BT ve Tasarım
tura gelirse: BT ve Formatör
dik gelirse: Mustafa Topaloğluna soralım o en iyisini bilir
:+1: wallahi can sıkıntıma iyi geldi :D

adam işletme fakültesini bitirmiş
şimdi de bizi işleterek doktorasını yapıyor herhalde :D

Bu kadar sayfa isteriz istemeyiz yazılarından geçilmiyor. Bakan büyük ihtimal Bilişim Teknolojileri dersinin ismini tam olarak bilmiyorum Bilişim Tasarım olarak biliyor onun içinde sürekli böyle konuşuyor. Ortada anlayacağımız ne bir ders var nede içerik nede bununla ilgili çalışma.

Kısaca bu kadar kafanızı yormayın yok öyle birşey. Tabi TTK bakan acaba yeni bir ders mi istiyor diye düşünüp ders ve müfredat hazırlarsa orası ayrı ama öyle bir durumda bile en kötüsü bundan iyidir. Öğretmen, tamirci, boşgezen ara eleman arası bir yerdeyiz şu an öğrenci ve öğretmenlerin gözünde.

Bunun yanında ben cidden hocam bilgisayarda şu var bi bakabilirmisiniz sorusundan sıkıldım.

Dün burada formatörlüğe 40.000 kadro hayalini kuranlara o hayalleri kurmayın dediğimizde şom ağızlı olduk. Burada da BT tasarım dersi diye bir ders yok getiremezlerde dediğimizde (sebepleri belli mevcut donanımların yenilenme ihtiyacı vs. ve en önemlisi zihniyet) cenneti kovalar olduk. :)

Yahu bir düşünceyi sahiplenirsende bu kadar körü körüne olmaz be ustam. 2002 de Böteyi bitirdim ve atandım yıl 2012 gidişatın buralara geleceği gün gibi açıktı. Şimdi gidişatın nereye gideceğide belli. Tek. Tas. branş çöplüğüdür. Atıl durumda olan her branş buraya gönderilir. dün Fransızca bugün BT. 1998 yılında BÖTE'lerin 38 tane birden açılması ne kadar saçmaysa şu gelinen noktada o kadar saçma.

2007 yılında BT formatör yönergelerin bitmek üzere olduğu bir toplulukta 2012 BT formatörlüğü bu yönerge çıkmadan bitiyorsa inanın 10 yılda Mebin BT düşüncesi hakkında çok şey öğrendim. Bilgisayar Öğrt. => Bilişim. Tek. => Tek. Tas. göreceksiniz. Tek. Tas.

Bakanın Bilişim Tasarımı lafı görün bakın bakanını ders adını tam net olarak bilmemesinden öte bir ders değil.

Yahu bilişim dersini kaldırıyor diyenler dreamweaver deyip masal mı anlatıyor? Aklınız yerinde mi bilmiyorum ama bilişim dersi bile gereksiz görülürken lise düzeyinde bilişim derslerine mi umut bağladınız? Yahu bilişimi gereksiz gören bir güruh dreamweaver mı düşünür?

eger bunca yıl bt ögretmenlerının sorunu çözulmuyorsa: tek nedenı herkafadan ayrı bir ses cıkması..helede en trajikomigi bazı hocalarımızın şuursuz bir şekilde hala BT derslerini istemesi..ya artik sunu kavrayın: kendimizi yırtsak bile artık BT dersı olmaz..artık yeni birduzenleme lazım..kaldıkı bencede artık kaldırılması gerekıyor bu ders..biz BOTEciler sadece Bt Dersı vermek icın okumadik..envai cesıt dersler gorduk(grafık tasarım, web tasarım, web programlama, proje gelistırme..) yani sadece cocuklara temel duzeyde Bt Dersı veren bu beşkuruş etmez bt mufredatı ıcın okumadık.BENCE BT TASARIM DERSI BIZIM ICIN TEK KURTULUS YOLU..AKSI HALDE ZERRE KADAR ISE YARAMAYAN BU HALIMIZLE NORM DISI OLMAYA DEVAM..

muratozdas' Alıntı:
eger bunca yıl bt ögretmenlerının sorunu çözulmuyorsa: tek nedenı herkafadan ayrı bir ses cıkması..helede en trajikomigi bazı hocalarımızın şuursuz bir şekilde hala BT derslerini istemesi..ya artik sunu kavrayın: kendimizi yırtsak bile artık BT dersı olmaz..artık yeni birduzenleme lazım..kaldıkı bencede artık kaldırılması gerekıyor bu ders..biz BOTEciler sadece Bt Dersı vermek icın okumadik..envai cesıt dersler gorduk(grafık tasarım, web tasarım, web programlama, proje gelistırme..) yani sadece cocuklara temel duzeyde Bt Dersı veren bu beşkuruş etmez bt mufredatı ıcın okumadık.BENCE BT TASARIM DERSI BIZIM ICIN TEK KURTULUS YOLU..AKSI HALDE ZERRE KADAR ISE YARAMAYAN BU HALIMIZLE NORM DISI OLMAYA DEVAM..
cok heyecanli gordum seni kardes, sakin...
ders yoksa tamircisin, bt tasarimi masalini biz uydurduk sonra kendimizde inandik...

gunica' Alıntı:
Effective61' Alıntı:
Dreamviwer, flash , photoshop kullanımı ile alakalı güncellenmiş müfredatı olan ders vereceklerse bize , ismine ne derlerse desinler kabulümdür. Onun dışında, gidip kağıt dan tutkaldan maketler yapmak derlerse yeni dersiniz, bu kendimizi kandırmaktır.

okullara yazarlık yazılımları gonderilmişti.. cs3 ve cs4 dvdleri var.. ama bütün bt sınıflarındaki bilgisayarlar bunları kaldırabilir mi?? Yine BT sınıfları aktif olacak mı? müfredat değişirse bu derler nerede işlenecek?? vs. vs. vs..... :(
:+1:

arkadaşlar bakanın dediği değişiklik bir yapılsın görelim önceden karar vermeyin...ama şunu da ekleyeyim atamalarda bilişim öğretmenleri, tek. tasarım bölümüne atanınca bazı arkadaşlarımız da doğal olarak bakanın bu konuşmasını teknoloji tasarım branşına geçeceğiz gibi yorumlamış.merak etmeyin böyle bir şey olursa kesinlikle davalık olur....burası muz cumhuriyeti değil bizim ne olduğumuz üniversitelerin öğretim programında gayet açık bir şekilde yazıyor.

erken karar vermeyin...görelim mevla neyler,neylerse güzel eyler

the_korsan' Alıntı:
muratozdas' Alıntı:
cok heyecanli gordum seni kardes, sakin...
ders yoksa tamircisin, bt tasarimi masalini biz uydurduk sonra kendimizde inandik...
ben heyecanlı değilim hocam..sadece sizin gibi surekli karanlıga kufreden yorumları okumaktan bıktım.

daha gencsin cigerim, ben bt ogretmeniyim olur yada olmaz dersimi savunurum, abudik gubidik masallara doyduk biz, hele sen bi atan sende vazgecersin bu sevdalardan

togius' Alıntı:
Dün burada formatörlüğe 40.000 kadro hayalini kuranlara o hayalleri kurmayın dediğimizde şom ağızlı olduk. Burada da BT tasarım dersi diye bir ders yok getiremezlerde dediğimizde (sebepleri belli mevcut donanımların yenilenme ihtiyacı vs. ve en önemlisi zihniyet) cenneti kovalar olduk. :)

Yahu bir düşünceyi sahiplenirsende bu kadar körü körüne olmaz be ustam. 2002 de Böteyi bitirdim ve atandım yıl 2012 gidişatın buralara geleceği gün gibi açıktı. Şimdi gidişatın nereye gideceğide belli. Tek. Tas. branş çöplüğüdür. Atıl durumda olan her branş buraya gönderilir. dün Fransızca bugün BT. 1998 yılında BÖTE'lerin 38 tane birden açılması ne kadar saçmaysa şu gelinen noktada o kadar saçma.

2007 yılında BT formatör yönergelerin bitmek üzere olduğu bir toplulukta 2012 BT formatörlüğü bu yönerge çıkmadan bitiyorsa inanın 10 yılda Mebin BT düşüncesi hakkında çok şey öğrendim. Bilgisayar Öğrt. => Bilişim. Tek. => Tek. Tas. göreceksiniz. Tek. Tas.

Bakanın Bilişim Tasarımı lafı görün bakın bakanını ders adını tam net olarak bilmemesinden öte bir ders değil.
katılıyorum hocam, bakan dersin adını tam söyleyemedi. kastettiği buydu

the_korsan' Alıntı:
daha gencsin cigerim, ben bt ogretmeniyim olur yada olmaz dersimi savunurum, abudik gubidik masallara doyduk biz, hele sen bi atan sende vazgecersin bu sevdalardan
malesef sizin gibi bol keseden atanamayacaz...kim bilir 50-60 atanmıssınız..siz atanmada hıc zorluk gormedınız bıricık ogretmenım ve herhalde okullarda norm fazlası olup tamirci olmayada cok meraklısınız..

muratozdas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
malesef sizin gibi bol keseden atanamayacaz...kim bilir 50-60 atanmıssınız..siz atanmada hıc zorluk gormedınız bıricık ogretmenım ve herhalde okullarda norm fazlası olup tamirci olmayada cok meraklısınız..

Kavga etmenize lüzum yok sizin istediğiniz kadro emin olun dersin ismi değişsede yine açılmayacak çünkü tek yapacakları derme çatma diğer branşlar en çokta bilişimden öğretmenleri bu bölüme almak olur olsa bile. Benim sıkıntım şu bilişim öğretmeni olduğumuz halde tamirci statüsünde ara eleman(formatör) olarak bilinmemizdir. En kötü öğretmenlik bu formatörlük saçmalığından iyidir. Yıllardır zaten formatörlük şekeriyle avutuluyor branş arkadaşlarımız ama onunda sonu geliyor. Dün formatörlüğe sığınanlar en geç 1 yıl içinde gerçekle yüzleşecektir. O zaman keşke dersimi arasaydımda diyecektir ama iş işten geçmiş olacak.

Gerçekçi olmak gerekirse bilgisayar derslerininde geri geleceği yok, formatörlükte gidici. Sonuç okullar hayat bulacak 1 yıl içinde :) Bir kısmımız yine borcum var ev aldım araba aldım diyerek buna sığınacaktır birkaç yıllık çözüm olacak sonra yine aynı karamsar belirsiz tablo. Korsan hocamda zaten bunu bildiği için bu şekilde konuşuyor.

edacomü' Alıntı:
böyle bir ders ortaya çıkarsa biz bilişimciler için bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. fakat bilgisayar kullanmayı bilmeyen teknoloji tasarımcılar bu derste ne yapacaklar acaba..
eski sistem devam edecekler ne yaapacaklar olan bize olacak hiç istemedğimiz bir branşta çabalayıp duracaz gerçi ben sallamayacam
istemediğim birşeyi onaylamayı sevmem salla başı tara saçı yap traşı gel sırtımı kaşı devam etcez yani durmak yok her türlü yürürüz abeiii

bilişim ve tasarım deyince daha çok photoshop flash dreamweaver web vs.. yani bilgisayarla tasarım gibi şeyler geliyo aklıma.teknoloji tasarım uzak bi ihtimal.hem öyle olacak olsa teknoloji tasarım öğretmei yapacaz derdi.pelki programlama falan olabilir.bakan eğer bu terimleri biliyorsa yada bi danışmanı yanındakilerden biri bu bilgilere sahipse bakanın kulağına fısıldamalı ve bence en güzeli bilişim deerrsinin içeriği söylediğim programlar ile değiştirilmeli.

muratozdas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
arkadaşım sınırı geçiyorsun , karşındaki kaç yaşında sen kaç yaşındasın...
bol keseden atanmak mı ? ben böte'ye girdiğimde mimarlığa puanım yetiyordu. bizim girdiğimiz sıralama ile senin şimdiki sıralaman arasında 100 civarı puan farkı vardır, yorum senin.....

kpss puanına bakıp yorum yapmak abesle iştigal. burada böte bitiren arkadaşların %90nı emini puanları ilköğretim matematik öğretmenliği,tıp,eczacılı vs tutuyordu. asıl son senelerde pırtlak gibi her köye böte kampanyasından yararlanıp böteye kapak atanların puanına bakmalı.

yapmayın arkadaşlar okadar puanları ne işe bile yaradığını anlamadığım teknoloji tasarım içinmi aldık

Geri