Günün Sözü...

Kodla Büyü
s_kajmeran' Alıntı:
“Ağaç köküyle yaşar, insan da öyle…” “Bizse maziden koptuk, istikbale bağlanamadık. Türkiye bütün kütüphaneleri yakılan, bütün mazisi imha edilen, 600 yılı cerrahi bir ameliyatla içtimaî uzviyetinden koparılıp atılan bedbaht bir ülke. Oysa milletin ana vasfı devamlılık...
Türk milleti... Hangi millet? Bu millet 10 senede bir değişen hafızasız nesiller amalgamı..."
Cemil Meriç

"Bir gün bu memleketin yanağına bir öpücük ve başucuna bir not bırakıp gideceğim: "Öyle güzel uyuyordun ki uyandırmaya kıyamadım"
Aziz NESİN

"Silahsız ve saldırısız her düşüncenin örgütlenme hakkı olduğuna inanıyorum. Böyle bir düzen kurulmadıkça, demokrasi arabesktir, sahtedir!"
Uğur Mumcu

"Korkuyorum, bir gün biri çıkıp “Ey İnsanoğlu!” diyecek ve kimse üstüne alınmayacak."
İlhan Berk
:alkis:

Mey Biter saki kalır,
Her renk solar haki kalır,
Diploma insanın cehlini alsa da,
Hamurunda varsa eşeklik baki kalır.

Fuzuli

‎"Düşünce bir köprü: kıldan ince, kılıçtan keskin... Kalabalıklar geçemez üzerinden. Ülkeler asırlarca habersiz yaşamış birbirinden. Ne Asya Avrupa'yı tanımış, ne Avrupa Asya'yı. El Birûnî boşuna anlatmış Hint'i çağdaşlarına. Kıt'alar kapalı birbirine. Yalnız kıt'alar mı? Aynı mahalledeki insanlar birbirine yabancı. Her ev meçhule giden bir kompartıman. Kompartımandakiler tesadüfün biraraya topladığı üç beşyolcu. Ne Marx'ın annesi oğlunu anlayabilmiş; ne Cromwell, Milton'u. Saint-Simon "Ebediyete giden yol tımarhaneden geçer" diyor. Tehlikeli bir durak, tımarhane. Birçok yolcular cinnette karar kıldı: Nietzsche, Hölderlin. Comte, ömrü boyunca huysuz bir âşık gibi dalaştı cinnetle. Ayrılan, birleşen, tekrar ayrılan bir çifttiler."
[Cemil Meriç]

‎"Karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için en mükemmel silâh: kalem.Sözle, yazıyla kazanılmayacak savaş yok... Kalem sahiplerine düşen ilk vazife: telaş etmemek, öfkelenmemek, kin kışkırtıcısı olmamak. Halkı okumaya, düşünmeye, sevmeye alıştırmak. Bir kılıcın kazandığı zaferi, başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler, tarihe mal olur, tarihe, yani ebediyete."
[Cemil Meriç]

‎"Peşinden gidecek cesaretin varsa bütün hayaller gerçek olabilir..."
[CHE]

Şu olan biten var ya, boş ver ona.
Taş yağsın isterse, çok sürmez.
Dakka şaşma dakka, yaşamaya bak.
Ne geçmişi düşün, ne gelecekten kork!...
[Ömer Hayyam]

Çocukların avuçlarında günlerimiz sıra bekler,
günlerimiz tohumlardır avuçlarında çocukların,
çocukların avuçlarında yeşerecekler.
[Nazım Hikmet]

Kamil odur ki; koya dünyada bir eser,
Eseri olmayanın, yerinde yeller eser.

Hz. Mevlana

İşinizin çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, bu sinirlerinizin ciddi biçimde bozulduğunun en açık göstergesidir.
Bertrand Russell

Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve herkes, yarına ne hazırladığına baksın. Allah'tan korkun, çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. (Haşr 18)

"Başarılı bir insan olmaya çalışmayın, değerli bir insan olamaya çalışın. Çünkü başarılı bir insan hayattan verdiğinden fazlasını alır, değerli bir insan ise aldığından fazlasını verir." a. Einstein

"İnsanlar seni yanlış anladığında dert etme, duydukları senin sesin, Fakat aklından geçirdikleri kendi düşünceleridir..."

Yalnız biri iste; başkaları istenmeye değmiyor.
Biri çağır; başkaları imdada gelmiyor.
Biri talep et; başkaları lâyık değiller.
Biri gör; başkalar her vakit görünmüyorlar,zevâl perdesinde saklanıyorlar.
Biri bil; mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır.
Biri söyle; Ona âit olmayan sözler, mâlâyânî sayılabilir.
Mevlâna Câmi (k.s)

Kar tanecikleri arasında
saçak altına sığınmış
göçmen kuşun
düşen beyaz tüyünü de
görebilmek

İşte sevmek...

Günahı ve ihaneti bu dünyada su öbür dünyada ateş arıtacakken.. Suyla arınmayan âşık kalbi neyle durulsun?

"üzülme" der Mevlana. "İstediğin birşey olmuyorsa; ya daha iyisi olacağı için ya da olmaması gerektiği için olmuyordur

‎"Hepimiz suç ortağıyız. Yıllarca uyutulduk. Kitaplar deccalı tanrı gösterdiler. Bütün şereflerimizden utanır olduk. Ne hürriyet, ne kalkınma, ne maddede zafer, ne manada fetih. Rezil bir tahrip. Her güzeli, her şerefi, her mukaddesi. Hiçbir müstemleke, kıymetlerinin âdet bezinden daha hakir görüldüğünü bu zavallı memleket kadar ürpermeden, isyan etmeden müşahade etmek bedbahtlığına uğramamıştır. Radyomuz kasaba kerhanelerine utanç verecek hırıltı ve zırıltılarla dolu. Türkçe her gün katlediliyor. Ya zavallı musikimiz?"
[Cemil Meriç]
(NOT: Bu adamı okuyun okutturun)

“Gayrisafi milli hasıla (GSMH) çocuklarımızın sağlığını hesaba katmıyor.
Şiirlerimizin güzelliğini umursamıyor.
Kamu görevlilerimizin dürüstlüğüyle ilgilenmiyor.
Kısaca, hayatı değerli kılanlar hariç her şeyi ölçüyor.”
Robert Kennedy

Bir bilgeye "Nasıl insan oluruz?" diye sormuşlar ya.
"Üç adım atlama" gibi bir cevap vermiş bilge kişi:

Önce sana kötülük yapanlara kötülük düşünmemen gelir, İnsanlığa attığın ilk adım budur...

Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın.

Nihayet,
sana iyilik yapanla kötülük yapan arasında bir fark hissetmeyecek hale geldiğin zaman insan olursun.

Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep,
Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep.

Yunus EMRE

“Bu dünyaya verilen zararların yarısı kendini önemli hissetmek isteyen insanların eseridir!”?
T. S. Elliot.

Kötü niyetle söylenmiş bir gerçek,
uydurabileceğin bütün yalanlardan beterdir.

William Blake.

Allah derki;"Kimi benden çok seversen onu senden alırım”
Ve ekler; "Onsuz yaşayamam" deme, seni onsuz da yaşatırım.
Ve mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur… Aklın şaşar!
Dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur.
Öyle garip bir dünya…
Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur.
"Düşmem!" dersin düşersin,
"Şaşmam!" dersin şaşarsın.
En garibi de budur ya,"Öldüm" der durur, yine de yaşarsın...

Mevlana…

sehzade' Alıntı:
Ve mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur… Aklın şaşar!
Öyle garip bir dünya…

Mevlana…
bu çok güzelmiş...

Re: Ynt: Günün Sözü...

Gamsız insanlara eğlence gelir hayat;
Hisli misin işkencedesin, talihe bak!
/Mehmet Akif Ersoy/

sehzade' Alıntı:
Öyle garip bir dünya…

Mevlana…

çok beğendim

Geri