Gazi Üni.Esef Mezunlarının Dikkatine!

Kodla Büyü

davun

Üye
Sevgili Esef mezunu arkadaşlar.Bende 2004 esef mezunuyum.Malumunuz bizim fakültenin bir teknik öğretmenlik sorunu var.Bu sorunu halletmiş olan arkadaşlardan yardım istiyorum.YANLIZ 20+27 saat derse giripte yani okadar ders verilipde teknik öğretmen sayılmayan arkadaşlar var BİLGİNİZE.
Ben bir meslek lisesine Müd.Yard.olarak atandım.eğer teknik öğretmen sayılırsam 1-teknik öğretmen tazminatı alacam,maaş artacak 2-beni teknik müdür yardımcısı yapacaklarmış haftada 5 saat daha fazla ekders alacağım.
onun için teknik öğretmen olmuş olan arkadaşlardan istirhamım;
1-Bodro örneği
2-Mebbiste teknik öğretmen olduklarını gösteren bir bölüm varsa onun çıktısı
3-E-Bodrodan tazminat aldıklarını gösteren bir belge

istiyorum.biraz zahmetli gibi ama benim için çok önemli yardımcı olursanız sevinirim.

Maaşının artacağına eminmisin sayın hocam? Teknik öğretmen olabilirsin ancak maaşının artması mevzusunu iyi araştır. Ben şimdiye kadar duymadım da? Belki ben duymamışımdır bilmiyorum.

eğitim öğretim tazminatı diye yanlış hatırlamıyorsam bir gösterge var o artıyor teknik öğretmen olunca dolayısıyla maaşda 85-90 tl civarında artılor hocam.Ona eminim

teknik öğretmenlik tazminatı hocam o....ayrıca teknik müdür yardımcısı olman 5 saatlik ek dersmi getiryormuş..benim bildiğim max 20+6 saat koordinatörlük alınıyor....

VeSaire...hocam.+5,+6 neyse var öylebişey yani.
Ben yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum...

http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/ ... 0505-1.htm

III SAYILI CETVEL
Diğer Tazminatlar

Tazminat
Oranı (%)
A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda
fiilen öğretmenlik yapanlardan;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85
b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 15
c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.
a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ek olarak %15 taminat almanız gerekir. 80 TL civarı bişey olur. Bordroda "Özel Hizmet Tazminatı"nın içindedir, ayrıca görünmez. Ben 5 yıllık teknik öğretmenim, tazminat alıyorum Özel Hizmet Tazminatı: 545.14 görünüyor bordroda.

Ancak koordinatör md. yardımcısı ek olarak 5 saat ekders almaz. Diğer md. yard. ne alıyorsa aynen onu alır.

Sayın "egunay" hocam +5 veya +6 sat ek ders şöyle; Teknik müdür yardımcıları 6 saatde koordinatörlük alabiliyorlarmış.Daha doğrusu alan müdür yardımcıları var.Biliyorum yani.

Dolayısıyla normal ek derse ilave olarak 6 saat daha ekders alabiliyorlar.Ayrıca bilgileriniz için teşekkürler hocam

Ama ben hala soruma tam cevap alamadım.Esef mezunu olupda teknik öğretmen olanlar varmı? Veya cevap yazan arkadaşlar hangi fakülte mezunu?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/21226_0.html

BazI Lİse, Okul ve FakÜlte MezunlarIna Unvan Verİlmesİ HakkInda Kanun

Madde 3 – Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre;

a) Endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına, "teknisyen",

b) Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "tekniker",

c) Lise üstü üç yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "yüksek tekniker",

d) Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara "teknik öğretmen",

davun' Alıntı:
Sayın "egunay" hocam +5 veya +6 sat ek ders şöyle; Teknik müdür yardımcıları 6 saatde koordinatörlük alabiliyorlarmış.Daha doğrusu alan müdür yardımcıları var.Biliyorum yani.

Dolayısıyla normal ek derse ilave olarak 6 saat daha ekders alabiliyorlar.Ayrıca bilgileriniz için teşekkürler hocam

Ama ben hala soruma tam cevap alamadım.Esef mezunu olupda teknik öğretmen olanlar varmı? Veya cevap yazan arkadaşlar hangi fakülte mezunu?
Atelye labr. ve Meslek dersleri öğretmeni olan md. yrd.ları, md. baş yrd. ve müdür; koordinatörlük görevi alabilirler. Hatfada 6 saat.
Bir üst mesajımda verdiğim kanuna göre ESEF mezunları Teknik Öğretmen Ünvanı alamaz. Ancak ünvanını T. Öğretmen olmasada 20+27 ders alır, meslek lisesine atanır, tazminat alır.

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğü
Sayı : B.08.0.PGM.0.23.01.06.4-640/15150 13/03/2007
Konu : Teknik Öğretmen Unvanı
Konuya esas teşkil eden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36’ncı maddesinin
(A) fıkrası 2 nci bendinde; “Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis,
mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde
çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet
Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile
Uygulamalı Endüstri Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik
Öğretmen Okulu) ve Güzel Sanatlar Fakültesi, (İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek
Okulu) mezunları öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece, ...
eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademlerden hizmete alınırlar.” hükmüne yer verilmiştir.
Yukarıdaki fıkra hükmünde yer almayan yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar ile
fıkra metninde yer alan sıfatları taşımayanların “teknik öğretmen” unvanı almış olsalarda öğrenim
durumları itibariyle memuriyete giriş derece ve kademelerine bir derece ilave edilmesi mümkün
olamamaktadır.
ESEF mezunları 9/1den başlar.

Davun hocam. Esef mezunu olup da Teknik Öğretmen Ünvanını kazananları duydum ama mahkemeyle felan uğraştılar. Yani bir dilekçelik iş değil. Ayrıca ESEF mezunları meslek liselerine atandıklarında Teknik Öğretmen ünvanı almamış olsalar da Teknik Öğretmen haklarından tamamen yararlanıyorlar. Tazminattan tutun da 20+27 ye kadar derse de giriyorlar, idareci oldukları zaman da bahsettiğiniz koordinatörlükten de yararlanabiliyorlar. Ancak 9/1 den başlıyorlar. Çünkü sonuçta koordinatörlük almak için Atölye ve Lab öğretmeni olmak yetiyor. İllaki Teknik Öğretmen ünvanına gerek yok. Yönetmelikleri incelerseniz bıranşı Atölye ve Laboratuar olan diye geçer. Eğer tersi olsaydı BÖTE mezunları gibi siz de atöle ve yab derslerine giremezdiniz. Ancak Teknik Öğretmenlik ünvanını almak kolay değil. Çünkü YÖK le MEB arasında bir uyuşmazlık var bu konuda. YÖK bu hakkı veriyor MEB vermiyor(Tersi oe olabilir tam hatırlamyıorum). Mezun olduğunuz fakülteden bununla ilgili kararı bulup bir dilekçe verin diyecem ama bunu yapıp da sonuç alamayan arkadaşlar çok. Yani ESEF liler ne BÖTE ci ne de TEF li. Arada bir şey. :)

Dilekçe ile 8/1 den nasıl başladınız anlamadım. Okul mu bunu yaptı yoksa bakanlık mı? Dilekçenizi ve eklerini gönderirseniz sevinirm ben de başvurayım.

davun' Alıntı:
ben 8/1 den başladım.stajerken 9/1 dim kalktı bir dilekçe tak 8/1
1 derece verilmesi 657 s. DMKya göre yapılıyor. Yukarıda ilgili maddeyi yazdım. ESEF bu fakülteler arasında olmadığından ESEF mezunlarına 1 derece verilemez. Ancak ilgili maddede "Uygulamalı Endüstri Sanatlar Yüksek Okulu mezunları" kısmı ESEF olarak değerlendirilebilr mi bilmem!?

hocam sen 26 saat ek ders alırsın....ayrıca 80tl de tef tazminatını alırsın...

2007 esef mezunuyum. YÖK ün verdiği belgeyle başvurdum mebe. Teknik öğretmen olduğumuzu kabul ediyorlar fakat 9.1 den başlıyorsunuz. Yök olur diyor meb kabul etmiyor. Ama başladığımdan beri özel hizmet tazminatı alıyorum 70-80 civarı ek alıyorsunuz doğru. Ama o kadar. 8.1 den başlamak için dava açanlar var. Ama henüz sonuçlanan yok diye biliyorum. :cry:

davun hocam
ilsiste teknik öğretmen yazan herhangi bir bölüm yokki...acaba ilsiste nerde yada kimde yazıyor ki??

arkadaşlar aciz bu işlerle çok uğraştı

bizler maaş ve ücrette teknik, kademe ve derecede ise normaliz. bende 8-1 çektiremedim

o kadar uğraştım afyom mem sonuç ben böyle kabul etti. ama ısparta mem de 8-1 den başlayan arkadaşlar var.

Ne yapacağımıza beraber karar verelim. :lol:

esef mezunları teknik öğretmen olamaz diyen arkadaş yanılıyor. blişim teknolojilerini bi
lmem ama ben aynı fakültenin başka bir bölümünden mezunum ve belgemde var yökten 2006 yılınada almıştım

egunay' Alıntı:
davun' Alıntı:
ben 8/1 den başladım.stajerken 9/1 dim kalktı bir dilekçe tak 8/1
1 derece verilmesi 657 s. DMKya göre yapılıyor. Yukarıda ilgili maddeyi yazdım. ESEF bu fakülteler arasında olmadığından ESEF mezunlarına 1 derece verilemez. Ancak ilgili maddede "Uygulamalı Endüstri Sanatlar Yüksek Okulu mezunları" kısmı ESEF olarak değerlendirilebilr mi bilmem!?
:?:

saidtr' Alıntı:
arkadaşlar aciz bu işlerle çok uğraştı
bizler maaş ve ücrette teknik, kademe ve derecede ise normaliz. bende 8-1 çektiremedim
o kadar uğraştım afyom mem sonuç ben böyle kabul etti. ama ısparta mem de 8-1 den başlayan arkadaşlar var.
Ne yapacağımıza beraber karar verelim. :lol:
8/1 bana mümkün değil gibi geliyor. Bu nasıl oldu anlamadım.

Arkadaşlar bende 2006 esef mezunuyum 8/1 hariç bütün haklardan yararlanıyorum.

Yalnız sınıf arkadaşım istanbulda çalışıyor ve 8/1 den başladı bende mebbisteki kadro kaydını istedim ve ekteki gibi gerçekten 8/1.

Kadro kaydı sebebine baktığımda bence kesinlikle yanlışlık var çünkü;
657 s.d.m.k. 36 md A.bendinin 2. fıkrası diyorki : "Mühendislik ve Mimarlık yaptığından personele 1 kademe verilmesi"

Bizim esefin böyle özelliği varda acaba biz mi bilmiyoruz? :?

Kadro Kaydı Nedeni
http://devrek.meb.gov.tr/dokuman/KADRO% ... %C4%B0.doc

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    26.4 KB · Görüntüleme: 1,728
bu konudaki farklı uygulamalar il milli eğitimlerin yönetmeliği yanlış yorumlamasından kaynaklanıyor.
bizler "teknik ünvanı"kullanabiliyoruz,ancak teknik kadro olarak 8/1 başlatılmıyoruz.bu konuda fakülteden bir çalışma yapılıp bu farklılıklar otadan kaldırılsa fena olmaz hani...

kurnazf' Alıntı:
2007 esef mezunuyum. YÖK ün verdiği belgeyle başvurdum mebe. Teknik öğretmen olduğumuzu kabul ediyorlar fakat 9.1 den başlıyorsunuz. Yök olur diyor meb kabul etmiyor. Ama başladığımdan beri özel hizmet tazminatı alıyorum 70-80 civarı ek alıyorsunuz doğru. Ama o kadar. 8.1 den başlamak için dava açanlar var. Ama henüz sonuçlanan yok diye biliyorum. :cry:

filizcim merhaba :D sen meslek lisesinde mi görev yapıyorsun ki, hizmet tazminatı alıyorsun? Ben öyle bişey almıyorum, ilköğretimdeyim.

Esefi tamamen kaldırdılar haberiniz yok mu?olan bize oldu ne bötesin ne Tefli kaldık öyle ortada ilerde esefliyiz dediğimizde orası neresi diyecek insanlar bir fakülte ancak bu kadar ortada kalır ne deyim.Ayrıca fakültenin kendine hayrı yokki mezunlarının haklarını gözetsin.Bende esef 2006 mezunuyum ve malesef 9-1den başladım.8-1den başlayanlar bizi doğru yönlendirebilirse bizde hakkımızı almak isteriz.ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar
il mem lerin uygulamaları farklı.
şimdi ıspartadaki 8/1 den başlayan adamı emsal göstersem onu yakacam..
onun için başka yol bulmak lazım vesselam............

esef te endüstriyel teknoloji öğretmenliği vardı ilköğretimdeki teknoloji tasarım öğretmenliğine bu bölümden alınıyordu. şimdi bu bölüm kapatıldı. teknoloji tasarım öğretmenliğine öğretmen nerden alacak bunlar acaba bilen varmı arkadaşlar??

iyi olmuş kapandığı.
Hergün ankarada olup da teknik öğretmen statüsünü veren YÖK belgelerini ellerine alıp iki milletvekilinin kapısını çalıp teknik öğretmendir ancak 9 a 1 den başlar gibi bir saçmalıgı düzelttirmediler.yan gelip yattılar.
O Fakülteye girerken aldıgım puanla herhangibir teknik veya tıp fakültesine girebiliyordum.
Buna rağmen okulda adam yerine konmadık.
öğrencileri ile hiç iletişim kurmayan tüm öğretim görevlilieri ve profesörlere de varsa hakkımı helâl etmiyorum.

Teknik lisede çalışıyorum Ek tazminat sizin ebordro da ne görünüyor hocam ? 480 TL bende.
bu sanırım bir teknik öğretmen için 564 olması lazım bizim bordro yu yanlışmı düzenliyorlar ? yoksa hepimize denilen tüm haklardan yararlanırsın lafı yalanmı ?

kendi ÖHT bilgilerinizi paylaşırsanzı sevinirim.
teşekkürler

Geri