Gazi ESEF Mezunları TEF gibi 1 derece alabilir.

Kodla Büyü
Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği mezunu arkadaşlarımın dikkatine. Memiş Kılıç Meb Personel'de kaleme aldığı yazıda fakülte mezunlarının derece alma konusunu gündeme getirmiştir. Ancak yazıda sadece Teknoloji Tasarım Öğretmenliğini ele almıştır, sanırım Bilgisayar Öğretmenliği mezunlarının da aynı sıkıntıyı yaşadığını bilmiyor. Yazının altına yorum yazarak, yazara tweet atarak ya da mail atarak konu içeriğine Bilgisayar Öğretmenlerini de eklemesini rica edelim.
http://www.mebpersonel.com/devlet-perso ... ,1202.html

Bugün itibari ile 1 Derece aldım arkadaşlar. Ama Dilekçeme cevap gelmedi. MEBBİS de aldığımı gördüm. Eğer gelirse burada resmi yazıyı paylaşacağım..

Arkadaşlar bugün red cevabı aldım. Yeni intibak bültenine göre derece alamayacağınız açık şekilde belirtilmiştir diyor. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Arkadaşlar bu konu daha önceki yıllar baya bir tartışıldı ve bu konudaki tartışma sayfası aşağıdadır
http://www.bilgisayarbilisim.net/me...-mezunlari-9-1-inden-mi-baslamali-t47357.html

Bu konu başlığında verilen Mesleki Eğitim Fakültesi ile Teknik Eğitim konulu yazıda;

"27/02/2013 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında;2547 sayılı kanunun 2880sayılı kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversitelerarası Kurul başkanlığının görüşü de dikkate alınarak, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi ile Teknik Eğitim Fakültesi'nin eşdeğer olduğuna karar verilmiştir" diye belirtilmiştir.

Bunu Yükseköğretim kurulu Başkanlığı kabul etmiş durumda ancak bir türlü bu durum 657 sayılı devlet memurları kanununun 36. maddesinde değişiklik olarak yansıtılmamaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 36.Madde Ortak Hükümler A bendi 2.fıkrası :

"2 – Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları(1), Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları (2), öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,
şeklindedir.

Bu durumda İl/İlçe MEM'ler konuya ilişkin hüküm vermek adına Ekim-2011 de yayımlanan İntibak bülteninde bu konuda açıklama yer almaktadır ve bu intibak metnine göre il ve ilçe MEM ler karar vermektedir.
http://ikgm.meb.gov.tr/daireler/mevzuat/mevzuatlar/intibak_bulteni_ekim_2011.pdf

İntibak bülteninin 5.sayfasında yer alan ifade aynen şöyle:

Bilindiği gibi, 3795 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin (d) fıkrasında; “Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara “teknik öğretmen” unvanı verilir” denilmekte ve bu okulların hangi bölümlerinin teknik eğitim veren bölümler olduğu Yüksek Öğretim Kurulunun 27/04/1995 tarih ve 856-8906 sayılı yazıları ile belirlenmiş olup, Mesleki Eğitim Fakültesinden mezun olanlara “Teknik Öğretmen” unvanı verilmesine karar verildiği ise 23/02/2007 tarih ve KARAR.2007.2.716 sayılı Genel Kurul Kararında belirtilmiş bulunmaktadır.
Bu itibarla, söz konusu yüksek öğretim kurumlarının (Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi ile önceki adıyla Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretmen Okulu dahil) teknik eğitim veren bölümleri mezunları ile Mesleki Eğitim Fakültesi mezunlarının “Teknik Öğretmen” unvanını kullanmaları ve bu unvanla anılmaları mümkün olmakla birlikte, madde metninde yer almayan yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların salt “teknik öğretmen” unvanına bağlı olarak öğrenim durumları itibariyle memuriyete giriş derece ve kademelerine bir derece
ilave edilmesine yasal yönden imkan bulunmamaktadır.

İşte burada ESEF mezunlarına 1 derece verilemeyeceği şeklinde ifade edildiğinden; çoğu İl/İlçe MEM ler taleplerimizi reddetmektedir.

Derece verilenler/alanlar ise en fazla 1-2 yıl içinde İl/ilçe MEM ler yanlış uygulama yaptıklarını fark edince verdikleri dereceyi geri almaktalar.
Bu durumda mal müdürlükleri verilen dereceden dolayı oluşan maaş farkını(aylık yaklaşık 50TL x 12 = 600TL-1Yılık) gibi bir bedeli borç olarak size yansıtabilirler , tabii faizler hariç :)

Bazı İl/İlçe MEM ler ise dilekçe ile verilen bu Ek yazıyı görünce ve hele birde "EMSAL" gösterilirse hemen dereceyi uğraştırmadan veriyorlar, ancak bu şekilde karar veren İl/İlçe sayısı çok az sınırlı... Bu dereceyi alanlar aldıkları bu derece terfi yazılarını burada yayınlar iseler o zaman derece alan arkadaş sayısı artacaktır.

Bende bir ESEF Bilgisayar Eğitimi mezunuyum.

657 sayılı devlet memurları kanununun 36. madde Ortak Hükümler A bölümü 2.fıkrası üzerinde değişiklik yapılmadığı sürece bu sorun çözülmeyecektir maalesef:( Umarım MEB bu konuya el atar ve hakkımız olan bu derece terfisini bize sağlar.

Ekli dosyalar

• intibak_bulteni_ekim_2011.rar
    327.7 KB · Görüntüleme: 125
Derece terfi alan arkadaşların paylaştığı resme dikkat edin..Derece terfi nedeni olarak yazan ifade aynen şöyle:
657 S.D.MK 36.md. A bendinin 2.fıkrası(Mühendislik ve Mimarlık Yaptığından)

Bu ifade de dikkat çeken kısım--> "Mühendislik ve mimarlık yaptığından" ifadesidir.

Eğer ESEF Bilgisayar Eğitimi Bölümü 4 yıllık mezunu iseniz + 1 yıllık mühendislik tamamlama programını bitirmiş iseniz o zaman mühendis ünvanı aldığınızdan dolayı bu ( 1 ) dereceyi bu madde kapsamında İl/İlçe MEM ler tarafından otomatik verilmek zorundadır.

Bildiğiniz gibi bilgisayar bölümü öğretmenleri 1 yıl üniversitelerde fark derslerini alarak mühendislik tamamlama programlarını okuyarak mühendis ünvanı alabiliyorlar. Bir(1) derece , bu ünvanı almaya hak kazanmış kişilere verilmesi için

657 S.D.MK 36.md. A bendinin 2.fıkrası(Mühendislik ve Mimarlık Yaptığından) seçeneği İl/İlçeler tarafından kullanılıyor

Halbuki şu an derece verilen/alan arkadaşlar sanki 4 yıllık fakültenin üzerine 1 yıllık mühendislik tamamlama programını bitirmiş gibi bu madde üzerinden derece almaktalar; bu durum ekteki resimde görülmekte...

eğer 1 yıllık mühendislik programı okumuşsanız İl/İlçe MEM doğru yapmış oluyor; eğer mühendislik programı okumadıysanız işte sorun burada başlıyor...derece veren ilçeler bunun yanlış verildiğinin farkına varıp verileni geri alıyorlar maalesef!
(Bu tamamen benim görüşüm tabi..)

Ekli dosyalar

• kadro.PNG
    kadro.PNG
    20.9 KB · Görüntüleme: 2,625
  • kadro derece kaydı nedenleri.rar
    37.9 KB · Görüntüleme: 108
mt46' Alıntı:
Bimere aşağıdaki başvuruyu yaptım cevap gelirse paylaşırım arkadaşlar. sizde başvuru yapabilirsiniz.

27/02/2013 tarihli 75850160.303.01.01/7310 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversiteler arası Kurul Başkanlığının görüşü de dikkate alınarak, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi ile Teknik Eğitim Fakültesinin eşdeğer olduğuna karar verilmiştir. Devlet Personel Başkanlığının Milli Eğitim Bakanlığına(İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne) 16/01/2015 tarih ve 31292642.045.02302 sayılı verdiği görüş talebi uyarınca Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Mezunlarına 1 derece verilip verilmeyeceğini Milli Eğitim Bakanlığı (İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü) tarafından cevaplandırılmak üzere öğrenmek istiyorum.

Bimer başvurumun cevabı: 08/04/2015 tarihli iletiniz incelenmiş olup 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin A bendinin 2 nci fıkrasına göre bir dereceden yararlandırılamazsınız. Bilgilerinize rica ederim.

İKGM ÖZLÜK VE KADRO DAİRE BAŞKANLIĞI

Bimer Başvuru Numaranız :369924

12/04/2015 tarihli iletiniz incelenmiş olup Teknik Eğitim Fakültesi ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi denk olmadığından l derece verilememektedir. Bilgilerinize rica ederim.

İKGM ÖZLÜK VE KADRO DAİRE BAŞKANLIĞI

Arkadaşlar ben dün İKGM ÖZLÜK VE KADRO DAİRE BAŞKANLIĞI nı aradım. bizim durumumuzu anlattım. İle dilekçe verdiğim halde derecemi hala alamadığımı belirttim. Onlar da bunun üstünde çalıştıklarını, bir süre sonra illere yazı göndereceklerini belirttiler. Derece veren illerin de kafalarına göre davrandıklarını resmi bir işlem yapmadıklarını belirttiler. Sonuç olarak şu anda derece alamıyoruz. Bekleyip göreceğiz artık.

Hocam bence başından göndermek için söylemiş size. Bu sorun 20 senelik bir problem. 657 DMK değişmesi gerekiyor maalesef.

arkadaşlar 21.04.205 tarihli MEB Insan kaynakları Müdürlüğünün Batman Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazmış olduğu yazıyı sizlerle paylaşıyorum..bu haber internete yeni düşmüş durumda ...
http://www.kamudanhaber.com/meb/end...mezunlarina-bir-derece-verilecek-h291417.html
derece talebi reddedilen kişiler bu belge ile bir başvuru yapsınlar bence...özellikle BIMER e soru sorup olumsuz yanıt alanlar bu yazıyı iyi incelesinler. Insan kaynakları adamlar BIMER den olumsuz yanıt veriyorlar ama ekte sunduğum yazıyı incelerseniz;
Cevap yazan: Insan kaynakları(MEB) Genel Müdürlüğü

ama cevap olumlu :)

İnsan kaynakları genel Müdürlüğü 'nün ne yapmaya çalıştığını anlamadım doğrusu...
yorumu sizlere bırakıyorum !

Ekli dosyalar

• 21042015-4229474.jpg
    21042015-4229474.jpg
    103.7 KB · Görüntüleme: 2,394
Bugün gelen yazı,
hay vereceğiniz bir dereceye :)

----
Okulunuzda görev yapan kadrolu öğretmenlerden Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu olanlardan memuriyete giriş derece/kademelerine ilk atandığı veya farklı tarihlerde 657 SK A BEND. 2. ve 5. FIKRALARI VEYA farklı bir madde gereğince (5289 sk,458 skhk ve 2182 sk hariç) 1 derece verilenlerin ve Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu olanlardan 8/1 den başlayanların tespit edilerek isim listesinin 30/04/2015 tarihi SAAT 14:00’ E KADAR e – mail ile Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir. Bu durumda olan personeli bulunmayanlarında yoktur diye mail atmaları gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
----

Derece vermiyorlar insan kaynaklari teknik egitim fakultesine denk olarak degerlendirmiyormus esef mezunlarini derece verenlerde geri aliyorlar, 21 nisan 2015 tarihli batman valiligine gonderilen gorus yazisini ise unvani muhendis-mimar olanlar alabilir diye yorumluyorlar 36.mad a bendi 2.fikranin tamamini dikkate almiyorlar nedense, konu ile ilgili batman il mem duyurular bolumunde derece verilmesinin uygun gorulmedigine dair ilgili gorus yazisi paylasilmis...

Programlayan' Alıntı:
Bugün gelen yazı,
hay vereceğiniz bir dereceye :)

----
Okulunuzda görev yapan kadrolu öğretmenlerden Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu olanlardan memuriyete giriş derece/kademelerine ilk atandığı veya farklı tarihlerde 657 SK A BEND. 2. ve 5. FIKRALARI VEYA farklı bir madde gereğince (5289 sk,458 skhk ve 2182 sk hariç) 1 derece verilenlerin ve Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu olanlardan 8/1 den başlayanların tespit edilerek isim listesinin 30/04/2015 tarihi SAAT 14:00’ E KADAR e – mail ile Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir. Bu durumda olan personeli bulunmayanlarında yoktur diye mail atmaları gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
----[hangi il ilçe hocam..

benim de derece ilerlemem yapılmış. belgeyi paylaşacaktım ama benim için ayrıca bir belge düzenlenmemiş. ilçedeki rutin derece ilerlemesi yapılan öğretmenlerle birlikte yapmışlar. tabloda sadece açıklama kısmı diğerlerinden farklı.açıklama kısmında 657 sk 36. md. A-2 bir derece yazıyor.

dilekçeyi vereli yaklaşık 1 ay oldu. geçenlerde ilçe mem i aradığımda bakanlıktan görüş istedikleri için cevabı beklediklerini söylemişlerdi.

Darısı BÖTE'cilerin başına YÖK'ten gelen teknik eğitim yapan bölüm teknik öğretmen olarak bizde sayıldık... Ama bize daha vakit var demek...

SoNMeZ' Alıntı:
benim de derece ilerlemem yapılmış. belgeyi paylaşacaktım ama benim için ayrıca bir belge düzenlenmemiş. ilçedeki rutin derece ilerlemesi yapılan öğretmenlerle birlikte yapmışlar. tabloda sadece açıklama kısmı diğerlerinden farklı.açıklama kısmında 657 sk 36. md. A-2 bir derece yazıyor.

dilekçeyi vereli yaklaşık 1 ay oldu. geçenlerde ilçe mem i aradığımda bakanlıktan görüş istedikleri için cevabı beklediklerini söylemişlerdi.

Benimkini yapmışlardı geri aldılar bu nasıl iş?

bakanlıktan da görüş alıp ilerlettikleri için biraz sağlam sanıyorum :D geri almazlar heralde artık.

SoNMeZ' Alıntı:

Hayırlı olsun hocam darısı başımıza

Yazıda maddeyi yarıda bırakıp tamamını yazamadan sadece "Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar" kısmını almışlar. Maddenin tamamı

Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları , öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

bu şeklide ve zaten teknik eğitim fakültesi de geçiyor. Zaten YÖK yazısında ESEF Teknik Eğitime eş değer diyor. Anlamadım ki en saçma konu için bile sayfalarca yazı gelirken 3 satırı mı yazmaya erinmişler

Geri