Haftalık Ders Çizelgesi Değişiyor Galiba

Kodla Büyü
anadolu liselerinde bile yeterli sayıda almanca öğretmeni yok, yerine ing. öğretmeni giriyor, ing. anlatıyor. neyseki pilot uygulama, denerler, olmadı deyip dönerler.
Seçmeli derslerde de ilgili seçmeli ders işlenmiyor ki hocam. Ders hangi branş öğretmenine düşerse kendi dersini işliyor öğretmen arkadaş. Bakanlık bu durumun ne kadar farkında acaba. Gerçi bakanlık bu yıl ilk defa ismi geçen seçmeli dersler için öğretim programı yayınlamadığına göre...

Bırakın şu öğretmenlik hayallerini artık her zaman dediğim gibi biz okullarda hep teknik eleman olarak görülüyoruz, en azından bunu avantaja çevirmeye çalışalım ve BTR kadrosu almaya çalışalım yıllarca söyledim ama anlatamadım.
Galiba haklısın

YAni tüm okullarda çocuklar akşam beşe kadar kalacaksa olur yoksa bazıları ikili öğretim olup bazıları da tam gün olursa sıkıntılı

Almancayı liseden alıp ortaokula taşımışlar. Almanca öğretmenleri lisede de devam etmeyecekse öğrenciler unutur diyorlar lisede olması daha mantıklı diyorlar ya da İngilizce gibi ortaokul lise olmalıymış . Bize gelince en dandirik branş olarak her kademeden çıkarılan bir ders haline mi geldik en son bizi memur yaparlar artık ben çok sıkıldım bizim bu norm, ders saati durumlarından Almanacacıları hemen başka kademeye alıyorlar onlar zorda kalmıyor ama hep ilk vazgeçilen biz oluyoruz. Küçük yaşta kodlama öğrenmek algoritma öğrenmek ve bunu ilerletmek önemli ama nedense kimse sesimizi duymuyor bizim derneğimiz vardı bu konu hakkında neler yapıyorlar acaba

dün birkaç öğretmen sayfasında okudum. Bakanlığın yenilikçi sınıf projesini.içinde yapay zeka,3d yazıcı, bilgisayar vs teknolojik donanımlar olan eskinin bt sınıfının güncellenmiş hali olarak algıladım ben sınıflar kurulacağı iddia ediliyor. bu sınıflar kurulan tüm okullara birer tane bilişim normu açılır veya görevlendirme yapılır .ders kalkacak olursa bir 10 yılı da böyle bu sınıflara görevlendirerek geçiririz. ondan sonrası zaten emekliğimiz geldi sen sağ ben selamet olacak gibi görünüyor.

Dün Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli ile ilgili uygulanan pilot okullar ile bakanlığın uzaktan toplantısı vardı.Katılan ingilizce öğretmenim söylediğine göre neden bazı derslerin kaldırılmasını sormuşlar.cevap: Sizler bu dersleri kendi derslerinizde harmanlayacaksınız...yani resim müzik bilişim gibi dersleri kendi derslerinize katıp isleyeceksiniz.

Dün Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli ile ilgili uygulanan pilot okullar ile bakanlığın uzaktan toplantısı vardı.Katılan ingilizce öğretmenim söylediğine göre neden bazı derslerin kaldırılmasını sormuşlar.cevap: Sizler bu dersleri kendi derslerinizde harmanlayacaksınız...yani resim müzik bilişim gibi dersleri kendi derslerinize katıp isleyeceksiniz.
Hah bir bu eksikti, şimdi tamam oldu, "Harmanlanmış İngilizce Bilişim Teknolojileri Dersi" adı da bu olsun dersin bence... Valla hocam bakanlık ne yapacağınız şaşırmış durumda kanımca...Allah sonumuzu hayır etsin...Durun bakalım daha neler göreceğiz şu doğal afet tadında geçen öğretmenlik serüvenimizde...!

Hocam bu program bu sene bizim okulda uygulanmaya başlandı.Yeni bir pilot uygulama. Maalesef 5.siniflarda şuan dersim gitti. Norm sıkıntı si şimdi başladı.
Hocam bu program bu sene bizim okulda uygulanmaya başlandı.Yeni bir pilot uygulama. Maalesef 5.siniflarda şuan dersim gitti. Norm sıkıntı si şimdi başladı.
Diğer branşlarda norm sıkıntısı olmadımı resim müzik beden ?

Bu yeni birşey değilki. Zaten yabancı dil okutan okullarda bilişim yoktu .benim okulda 7 sınıf vardı, 3 ü yabancı dil ,diğerleri normal di.

dün birkaç öğretmen sayfasında okudum. Bakanlığın yenilikçi sınıf projesini.içinde yapay zeka,3d yazıcı, bilgisayar vs teknolojik donanımlar olan eskinin bt sınıfının güncellenmiş hali olarak algıladım ben sınıflar kurulacağı iddia ediliyor. bu sınıflar kurulan tüm okullara birer tane bilişim normu açılır veya görevlendirme yapılır .ders kalkacak olursa bir 10 yılı da böyle bu sınıflara görevlendirerek geçiririz. ondan sonrası zaten emekliğimiz geldi sen sağ ben selamet olacak gibi görünüyor.
evet hocam bize de bu hafta yazı geldi okulda bt lab eksiği var mı veya lab var mı yok mu diye form doldurduk..Bir umut dedim lab mı açılacak acaba

evet hocam bize de bu hafta yazı geldi okulda bt lab eksiği var mı veya lab var mı yok mu diye form doldurduk..Bir umut dedim lab mı açılacak acaba
hocam bununla ilgili şöyle bir bilgi vereyim bakanlık geçen yıl 1000 lab lık bilgisayar ihalesi sonucu okullara bilgisayar dağıtımı yaptı. bu sene tam rakamı hatırlamamakla birlikte bu sayı 3500 civarıydı. sizden alınan raporlar doğrultusunda eksiklikler giderilmeye çalışılıyor imkanlar dahilinde yani bilgisayarınız yoksa gelebilir. temennim odur ki inşallah bilişim öğretmeni ve lab ı olmayan okulumuz kalmaz...

Her sene doldurulan bir form... çok da abartmamak lazım. İmkanlar ölçüsünde okullara BT sınıfı açıyorlar...

Birde olayların abartıldığı kanaatindeyim. Sıkıntılarımız çok, biliyorum, hissediyorum, yaşıyorum. Ama ingilizce ağırlıklı sınıf uygulamasını ilk defa yapılıyor gibi, belki bazı arkadaşlar ilk defa karşılaşmıştır, yansıtmak yanlış...
Haftalık ders çizelgesi değişebilir, Allahın kanunu değil ki sabit kalsın, ama bunu yayınlanan veya bir sayfada silinen öğretim programlarına bağlamak ne kadar mantıklı olabilir! O sayfada ilkokulda ve 7.,8. sınıflar için öğretim programı hali hazırda yayındayken...

5. Sınıf Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli Pilot Uygulaması, yeni seçmeli dersler ve öğretim programlları :

*5. sınıf Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli Pilot Uygulaması HDÇ ile ilgili alınmış bir karar ya da mütalaa bulunmamaktadır.

Diğer yandan 24.08.2023 tarihli ve 43 sayılı İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi'nde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi bir önceki haftalık ders çizelgesinde de olduğu üzere 5 ve 6. sınıflarda zorunlu dersler arasında 2'şer ders saati uygulaması devam etmektedir. Ayrıca Teknoloji ve Tasarım dersi de bir önceki haftalık ders çizelgesinde olduğu gibi mevcut haftalık ders çizelgesinde de zorunlu dersler arasında 7 ve 8. sınıflarda 2'şer ders saati uygulaması devam etmektedir.*

Birde olayların abartıldığı kanaatindeyim. Sıkıntılarımız çok, biliyorum, hissediyorum, yaşıyorum. Ama ingilizce ağırlıklı sınıf uygulamasını ilk defa yapılıyor gibi, belki bazı arkadaşlar ilk defa karşılaşmıştır, yansıtmak yanlış...
Haftalık ders çizelgesi değişebilir, Allahın kanunu değil ki sabit kalsın, ama bunu yayınlanan veya bir sayfada silinen öğretim programlarına bağlamak ne kadar mantıklı olabilir! O sayfada ilkokulda ve 7.,8. sınıflar için öğretim programı hali hazırda yayındayken...
Aynen hocam yabanci dil agirlikli program okul bazinda secilerek bir kac sinifa uygulanan bir programdi ve pilot olarak uygulanan proje de begenilirse ayni sekilde uygulanabilir.Bazi arkadaslar butun okullarda butun siniflarda yabanci dil agirlikli sistemin kullanilacagini dusunuyor.Bu durum mumkun degil.

Geri