Hangi araçların otomatiği sorunsuzdur ?

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 2010 model ve üzeri dizel otomatik araç almayı düşünüyorum, tüple uğraşmaktan bıktığım için (Bi gaz bi benzin almaktan usandım). Hangi araçların dizel otomatikleri sorunsuzdur, Düşündüğüm araçlar, (tercih sıralamam bu yönde) Jetta, Focus, Corolla, Megane, Egea , Elantra çok kararsızım, bende şuan 2004 focus var ghia çok memnunum ama sıkıldım, değiştirmek istiyorum. Dizel otomatikler oldukça pahalı, sizce yanlış mı düşünüyorum. Tüplü mü almak daha mantıklı, dizeller gerçekten az mı yakıt harcıyor ? (Bu arada aracım şehir içi 32 kurus şehirlerararsı 26 kurus yakıyor)

hocam dsg 1.2 tsi al, bende bakıyorum hem tüple ugrasmazsın hem de dizele vereceğin en az 7-8 bin tlden kurtulursun, hemde araç çok yakmaz.

dizel otomatik ceed i30 ları da ben ekleyeyim. Yari otomatik diyorsan edc fluence megane. Daha ucuz dersen clio accent blue . manuel dersen hdi motorlar çok cimri.

otherm' Alıntı:
Arkadaşlar 2010 model ve üzeri dizel otomatik araç almayı düşünüyorum, tüple uğraşmaktan bıktığım için (Bi gaz bi benzin almaktan usandım). Hangi araçların dizel otomatikleri sorunsuzdur, Düşündüğüm araçlar, (tercih sıralamam bu yönde) Jetta, Focus, Corolla, Megane, Egea , Elantra çok kararsızım, bende şuan 2004 focus var ghia çok memnunum ama sıkıldım, değiştirmek istiyorum. Dizel otomatikler oldukça pahalı, sizce yanlış mı düşünüyorum. Tüplü mü almak daha mantıklı, dizeller gerçekten az mı yakıt harcıyor ? (Bu arada aracım şehir içi 32 kurus şehirlerararsı 26 kurus yakıyor)
lpg yi nerde aldığınız da önemli adanada 2.60 iken malatyada 3.20 civarı. kuruş yerine litre hesabın yapın. Az yakıtlar tdi dci hdi motorlardır.

Hangi aracın otomatiğini alırsın bilmiyorum ama çift kavramalı şanzımandan her türlü kaçın. Çünkü yüksek performans az yakıt diye tercih ediliyor olması aynı zamanda da çok fazla sorun çıkardığı yönünde güçlü söylentiler var.

hocam marka model bilmem ama klasik viskoz kavrama otomatik şanzımanlar sorunsuzdur, hatta manuel şanzımana göre daha az sorun çıkarırlar. ancak performans kaybı, yakıt tüketimi dezavantajlı yanlarıdır. Eğer sorunsuz, yakıt tüketimi ve performans kaybının az olmasını istiyorsan sıfır bir çift kavramalı şanzımana sahip bir araç alabilirsin ya da CVT şanzıman. 3 sene kullanır satarsın.

Çift kavramalı alma diyen hocamız powershift ve dsg şanzımanlar çift kavramalıdır. çok sorun çıkardığı için mi ford volvo powershift; vw audi DSG kullanıp diğer tek kavramalı şanzımanları kullanmayı bıraktılar acaba sorarım. Eski kulaktan dolma bilgilerle konuşmayın lütfen. 2009-2010 yılına kadar çift kavramalı şanzımanlar yeni teknoloji oldukları için bazı hatalar verdiler doğrudur. 2010 dan sonra gelişimi önemli ölçüde tamamlanıp performans ve rahatlık açısından daha iyi ve pahalı oldukları için üst segment araçlarda kullanıldılar gitgide yaygınlaşıyorlar. Sessizlik performans ve otomatik hissi için çift kavramalılar daha iyi ve artık daha sorunsuz. bu sebeple tek kavramalılara göre daha pahalıdırlar. Bende 2011 Furd Kuga 2.0 tcdi POWERSHİFT var. Vİtes geçişlerini kesinlikle hissetmiyorsunuz. aşırı başarılı buldum.
Not: alırken özellikle powershift olmasına dikkat ettim. Çünkü vites geçişi mükemmel, güç kaybı çok az, ses kelkinme titreme vs. hiç yok. Kullanın farkı görürsünüz. :p
Soruna gelince mekanikte elektronikte şans işidir bence. bir markayı ya da teknolojiyi kötülemeden aynı seri modelin tüm ürünleri mi hatalı yoksa bizimki araştırmak gerekir.

Misugi' Alıntı:
Hangi aracın otomatiğini alırsın bilmiyorum ama çift kavramalı şanzımandan her türlü kaçın. Çünkü yüksek performans az yakıt diye tercih ediliyor olması aynı zamanda da çok fazla sorun çıkardığı yönünde güçlü söylentiler var.

hocam 2012 modele kadarolanlarda haklısın ama son 3-4 senedir çok nadir problem duyuyorum.

tsi motorlar az yakıyorlar diye birşey yok.kullanmış birisi olarak kesinlikle önermem.performans dersen evet.ama binemedikten sonra performansın pek bir önemi yok.

haluk24' Alıntı:
Çift kavramalı alma diyen hocamız powershift ve dsg şanzımanlar çift kavramalıdır. çok sorun çıkardığı için mi ford volvo powershift; vw audi DSG kullanıp diğer tek kavramalı şanzımanları kullanmayı bıraktılar acaba sorarım. Eski kulaktan dolma bilgilerle konuşmayın lütfen. 2009-2010 yılına kadar çift kavramalı şanzımanlar yeni teknoloji oldukları için bazı hatalar verdiler doğrudur. 2010 dan sonra gelişimi önemli ölçüde tamamlanıp performans ve rahatlık açısından daha iyi ve pahalı oldukları için üst segment araçlarda kullanıldılar gitgide yaygınlaşıyorlar. Sessizlik performans ve otomatik hissi için çift kavramalılar daha iyi ve artık daha sorunsuz. bu sebeple tek kavramalılara göre daha pahalıdırlar. Bende 2011 Furd Kuga 2.0 tcdi POWERSHİFT var. Vİtes geçişlerini kesinlikle hissetmiyorsunuz. aşırı başarılı buldum.
Not: alırken özellikle powershift olmasına dikkat ettim. Çünkü vites geçişi mükemmel, güç kaybı çok az, ses kelkinme titreme vs. hiç yok. Kullanın farkı görürsünüz. :p
Soruna gelince mekanikte elektronikte şans işidir bence. bir markayı ya da teknolojiyi kötülemeden aynı seri modelin tüm ürünleri mi hatalı yoksa bizimki araştırmak gerekir.

Kendin yanlış biliyorsun bari başkasını yanıltma sayın hocam... Şu an hiç bir firmanın çift kavraması (değil 2010, 2017 model olsa bile) tam oturmuş değil ama illa çift kavrama olacaksa 6 ileri dsg yada ford un 2.0 motorlarının powershift şanzımanı nispeten sorunsuz, bundan düşük hacimdekileri yine tavsiye etmem ,,,
Tüpsüz honda içer benzini gitmez, lpglisi de yine lpg standardına göre çok yakar ama yine gitmez hemde o tork fakiri atmosferik motoru ve uzun oranlı otom vitesiyle cıkkk...(bunu ben demiyorum son 2 kasanın hondacıları diyor artık vtec yetmiyor yeni kasalar ağır geliyor yakıyor gitmiyor diye)

Maddi imkan ne bilmiyorum ama 2015-2016 astra hb/sedan 1.6 dizel 136 hp tam otom. öneririm. :+1:

Focusun 1.6 benzinli powershift şanzımanını kullanan var mı? almaya düşünüyordum fakat nette o kadar çok problemi olan var ki! Tereddütte kaldım.

Bir önerme de benden olsun :
Bir arabaya gidip de bir ev parası vermeyin,hem dizel hem otomatik şu piyasada güzel markalar da en az 90 binden başlıyor.
Gidin 1+1 ev alın kiraya verin geliriniz olsun,arabayı da gidin opel astra 1.6 edition plus alın 55-60 bin tl arası oh miss.
:+1: :+1: :+1:
Yani,150 bin tl ye hem araba hem ev sahibi olun :D

yazıları hiç okumadan yorumumu yapayım. japon arabaları dışında otomatiğe bakmayın. saygılar.

bir aracı kıyaslarken pek çok açıdan bakabilirsiniz ama sürücü çok önemli bir değişken...
HONDA ...... HAYAT ONDA......
Sorunsuz... Sıkıntısız....

_MurAy_' Alıntı:
Bir önerme de benden olsun :
Bir arabaya gidip de bir ev parası vermeyin,hem dizel hem otomatik şu piyasada güzel markalar da en az 90 binden başlıyor.
Gidin 1+1 ev alın kiraya verin geliriniz olsun,arabayı da gidin opel astra 1.6 edition plus alın 55-60 bin tl arası oh miss.
:+1: :+1: :+1:
Yani,150 bin tl ye hem araba hem ev sahibi olun :D
evi vardır belki.

Otomatikte her zaman japonlar.... tsi dediğimiz turbolu araç, performansı yüksektir ama esekten katır gücü almaya benzer ki zamanlar kendini ve motoru öldürür. ayrıca tsi az yakmıyor kamyon gibi sürmeyeceksen, ayrıca turbo kaynaklı torku yüksek.

aakcakaza' Alıntı:
Focusun 1.6 benzinli powershift şanzımanını kullanan var mı? almaya düşünüyordum fakat nette o kadar çok problemi olan var ki! Tereddütte kaldım.

Ben şuan kullanıyorum hocam. Almadan önce bende sizin gibi çok tereddüt ettim, araştırdım ama iyikide almışım diyorum. Kullanımı, vites geçişleri, güç kaybı yaşatmaması süper.
Bahsettiğiniz şanzıman sorunları en iyi şanzıman olarak lanse edilen DSG (Wolksvagen gurububu) de bile bi ton şikayet ve arıza var. Kullanımla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Babam 140.000 km yaptı focus powershift ile en ufak bir sıkıntı çıkmış değil henüz. 120.000 de hafif bir titreme yapmaya başlamıştı serviste ücretsiz şanzıman yazılımını güncellettik 20.000 km oldu tık yok.

Almadan önce serviste şanzımanını adam akıllı kontrol ettiirseniz araç sizi üzmez.

Sorularınız varsa cevaplayabilirim powershift ile ilgili

Geri