Hangi araçların otomatiği sorunsuzdur ?

Kodla Büyü
araba almak zor iştir. düşündükçe düşünürüsün hesap yaparsın. mukayese yaparsın. her arabanın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. 4 yıldır otomotik (eşime verdim) yanında manuel vites kullanan ve 25 yıldır araba kullanan biri olarak sözyleyeceğim iki kelime güvenlik ve sorunsuzluk en önemli prensibim. (ağır araba çok yakar ağırlıgına göre düşününü derim)

cemilorhanbt' Alıntı:
Toyota corolla sol sedan 2005-2007 arasındaki otomatikler nasıl bilgisi olan var mı?
çok sağlam sorunsuz donanımlı :+1: otomatikse ya tam otomatik tork konvertorlü yada CVT alacaksınız...aksi halde yarı otomatikler çift kavramalılar her türlü masraf açacaktır...hiç bi şey olmasa kavramayı değiştireceksiniz o da en azından 3- 4000 lira ki DSG de daha da pahalı...

wepster' Alıntı:
_MurAy_' Alıntı:
Bir önerme de benden olsun :
Bir arabaya gidip de bir ev parası vermeyin,hem dizel hem otomatik şu piyasada güzel markalar da en az 90 binden başlıyor.
Gidin 1+1 ev alın kiraya verin geliriniz olsun,arabayı da gidin opel astra 1.6 edition plus alın 55-60 bin tl arası oh miss.

Yani,150 bin tl ye hem araba hem ev sahibi olun :D
evi vardır belki.
Fazladan bir evi daha olur :)

otomatiği boşverin, tsi az yakar diyenlere inanmayın onun dışında ne istiyorsanız onu alın :D

2012 benzinli Aurisin otomatiğini Nasıl bilirsiniz?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
otomatiği boşverin, tsi az yakar diyenlere inanmayın onun dışında ne istiyorsanız onu alın :D
tsi atmosferikten az yakar lpgden çok yakar.

atmosferige benzinle binen adam zaten ne yaktigini dusunmuyordur. benim dedigim lpg, dizel, tsi karsilastirmasidir. hele ki biraz zorlar, gaza gelirseniz 1.2 tsi 1.6 atmosferikten fazla yakiyor.

Suicide' Alıntı:
wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

atmosferige benzinle binen adam zaten ne yaktigini dusunmuyordur. benim dedigim lpg, dizel, tsi karsilastirmasidir. hele ki biraz zorlar, gaza gelirseniz 1.2 tsi 1.6 atmosferikten fazla yakiyor.
tsi memura göre değil hemfikirim bu konuda. dci hdi gibi cimri motorlar bize göre ya da gaz.

wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

tsi memura göre değil hemfikirim bu konuda. dci hdi gibi cimri motorlar bize göre ya da gaz.

tdi dan memnunum, sakin olursam 4 biraz abanirsam 5lt falan yakiyor uzun yolda. sehir icinde sakin giderim zaten, 5.5in ustunu gormedim hatta ankaranin duz yerlerinde trafik yoksa 3-3.5lt bile yaktigi oluyor.

Suicide' Alıntı:
wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
wepster' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

tdi dan memnunum, sakin olursam 4 biraz abanirsam 5lt falan yakiyor uzun yolda. sehir icinde sakin giderim zaten, 5.5in ustunu gormedim hatta ankaranin duz yerlerinde trafik yoksa 3-3.5lt bile yaktigi oluyor.
Bizde de bi hdi bi crdi var o civarlarda hdi biraz daha tasarruflu

1.2 Tsi fabrika verisi 6 lt şehir ici. Hadi 8 lt yaksin. 5 Le carp 40 kuruş eder, zaten 30 kurusun altında yakan lpgli araç var mı? + Tüple ugrasmaya değer mı sizce?

Lenovo A7020a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

xapex' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
Focusun 1.6 benzinli powershift şanzımanını kullanan var mı? almaya düşünüyordum fakat nette o kadar çok problemi olan var ki! Tereddütte kaldım.

Ben şuan kullanıyorum hocam. Almadan önce bende sizin gibi çok tereddüt ettim, araştırdım ama iyikide almışım diyorum. Kullanımı, vites geçişleri, güç kaybı yaşatmaması süper.
Bahsettiğiniz şanzıman sorunları en iyi şanzıman olarak lanse edilen DSG (Wolksvagen gurububu) de bile bi ton şikayet ve arıza var. Kullanımla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Babam 140.000 km yaptı focus powershift ile en ufak bir sıkıntı çıkmış değil henüz. 120.000 de hafif bir titreme yapmaya başlamıştı serviste ücretsiz şanzıman yazılımını güncellettik 20.000 km oldu tık yok.

Almadan önce serviste şanzımanını adam akıllı kontrol ettiirseniz araç sizi üzmez.

Sorularınız varsa cevaplayabilirim powershift ile ilgili

Baktığım araç 53 binde. Sahibi tanidik, şu an sıkıntı yok diyor. Dediğiniz gibi göstermek lazım. Birde Ford'un parçası pahalı diyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

aakcakaza' Alıntı:
1.2 Tsi fabrika verisi 6 lt şehir ici. Hadi 8 lt yaksin. 5 Le carp 40 kuruş eder, zaten 30 kurusun altında yakan lpgli araç var mı? + Tüple ugrasmaya değer mı sizce?

Fark yüzde 30 hesap belli

aakcakaza' Alıntı:

Kilometrede 10 krş fark var demişsiniz. Yılda 15000 Km yol yapıyorum. Yani yılda 1500 TL fazladan yakıt parası vermek yerine LPG ile uğraşmaya değer bence.

Ben 2009 Toyota Verso kullanıyorum. Şehir içi yazın 9, kışın 11 litre LPG yakıyor. Uzun yolda 1-2 litre daha azalıyor.

yemişim tsi nin fabrika verisini. 1.4 jetta manuel kullandım.şehir içinde 10 litrenin altını görmedim.kaldıki çok sakin kullandım (mecburen).bu anlamda fabrika verileri genel anlamda doğru değil. şu anda 1.4 otm. i20 var.o da fabrika verilerinin çok üzerinde.sadece bende değil genel durumlar böyle.

hakand77' Alıntı:
yemişim tsi nin fabrika verisini. 1.4 jetta manuel kullandım.şehir içinde 10 litrenin altını görmedim.kaldıki çok sakin kullandım (mecburen).bu anlamda fabrika verileri genel anlamda doğru değil. şu anda 1.4 otm. i20 var.o da fabrika verilerinin çok üzerinde.sadece bende değil genel durumlar böyle.
110 hp lik golf 1.2 tsi ın fabrika verisi ş.içi 6.1, şuanda kışlık lastiklerle kullanıyorum, yakıt alındıktan sonraki değer 6.6, tabi bu değer ş.içi, bence hiç de yenilcek gibi değil

Arkadaşlar ben de araç alma arifesindeyim. 2013 model 67.000 de focus buldum. Yalnız powershift ile ilgili sıkıntıları okudum nette. çok sorunlu bir şanzıman mı? sizce alınır mı?

1.2 kullanmadım.ayrıca golf ile jettayı kıyaslamak da farklı bir bakış açısı.kullandığınız yer, yol şartları bunlar önemli değişkenler. ben kullanmış birisi olarak kesinlikle önermem, hala da aynı fikirdeyim. ayrıca sizin az yakıyor olmanız forumlarda binlerce insanın tersini söylediği gerçeğini değiştirmez.

atakom' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
110 hp lik golf 1.2 tsi ın fabrika verisi ş.içi 6.1, şuanda kışlık lastiklerle kullanıyorum, yakıt alındıktan sonraki değer 6.6, tabi bu değer ş.içi, bence hiç de yenilcek gibi değil
Hayırlı olsun Atalay. Bende de şimdi 2016 ibiza 1.0 ecotsi dsg araç var. 110hp 200 torku var.
Yakıt olayı bence güzel. Bu tamamen gaz pedalına nasıl davrandığınla ilgili. Ani çıkışlarda sollamada rampada bayılmıyor. Bu doğal olarak yakıtı artırıyor. Hem uçsun hem az yaksın böyle birşey yok boşa aramayın.
Şehiriçi 6.5 şehirdışı 5-5.5 arası değişiyor. Henüz 3k kmde bununda mutlaka etkisi var. Şehiriçi mesafem çok kısa 6km anca, o yüzden böyle bir değer.
Otobandan mersin osmaniye geldim 110 cc ile. 180km yol yakıt 5.2 gösterdi. Hesap edersek 9.36lt yakıt yapıyor buda 9.36*5.23=48.95 tl ediyor

Ben 1.2 TSI olayının tüp ten daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. 1500 TL bile olsa performans + Lpgnin derdi hep soru işareti. Tabi bu olaya bakış açısına göre değişir.

mk_2007' Alıntı:
Arkadaşlar ben de araç alma arifesindeyim. 2013 model 67.000 de focus buldum. Yalnız powershift ile ilgili sıkıntıları okudum nette. çok sorunlu bir şanzıman mı? sizce alınır mı?
Hocam LPG var mı? Ne kadar istiyor? Bnmde powershift takılıyor aklıma. Pek iyi yorum yok nette. Birde fordun parçasının pahalı olduğunu söylüyorlar

OZOGUL' Alıntı:
atakom' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
Hayırlı olsun Atalay. Bende de şimdi 2016 ibiza 1.0 ecotsi dsg araç var. 110hp 200 torku var.
Yakıt olayı bence güzel. Bu tamamen gaz pedalına nasıl davrandığınla ilgili. Ani çıkışlarda sollamada rampada bayılmıyor. Bu doğal olarak yakıtı artırıyor. Hem uçsun hem az yaksın böyle birşey yok boşa aramayın.
Şehiriçi 6.5 şehirdışı 5-5.5 arası değişiyor. Henüz 3k kmde bununda mutlaka etkisi var. Şehiriçi mesafem çok kısa 6km anca, o yüzden böyle bir değer.
Otobandan mersin osmaniye geldim 110 cc ile. 180km yol yakıt 5.2 gösterdi. Hesap edersek 9.36lt yakıt yapıyor buda 9.36*5.23=48.95 tl ediyor[/qulpte]
şehir dışı tsi iyi lakin şehir ici yüksek benzin 4.30 ken fark etmiyorda benzin 5 40 a dayanınca problem. Az im için 1.2 tsi iyidir
l

aakcakaza' Alıntı:
mk_2007' Alıntı:
Hocam LPG var mı? Ne kadar istiyor? Bnmde powershift takılıyor aklıma. Pek iyi yorum yok nette. Birde fordun parçasının pahalı olduğunu söylüyorlar

Şanzımanı servise gösterip onay aldıktan sonra gönül rahatlığıyla binebilirsiniz arkadaşlar. Bende almadan önce çok araştırdım, tanıdık servislere sordum belirtilen şekilde kullanıldıktan sonra sorunsuz kullanırsınız dediler.
Geçen ay 2013 focus aldım benzinli, yakıt biraz fazla açıkcası ve LPG taktırmak zorunda kaldım. Şuan sorunsuz kullanmaktayım.

Powershift yada Focusla ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz hatta Samsun civarında olanlar deneme sürüşü bile yapabiliriz

xapex' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
mk_2007' Alıntı:

tanıdık servislere sordum belirtilen şekilde kullanıldıktan sonra sorunsuz kullanırsınız dediler.

Hocam belirtilen şekilde kullanmak derken?

Eski tork konvertörlü denen tipler uzun ömürlüdür, dgs, dct , poweshift vs ömürleri bunlara göre daha kısadır sorun çıkarma ihtimali daha fazladır. Fakat yeni dsg benzerleri az yakar.

Ford Servisinin PowerShift şanzıman için belirttiği kullanım şekli böyle hocam.
Diğer çift kavramalı şanzımanlı araçlar içinde aşağı yukarı aynıdır.

Ekli dosyalar

• 2017-02-10 21.13.13.jpg
    2017-02-10 21.13.13.jpg
    249.4 KB · Görüntüleme: 207
Geri