hangi laptop karar veremiyorum

Kodla Büyü
2 marka da da problem yaşayan kimseyi görmedim fiyat farkı da yok gibi yalınız ekran kartından dolayı asus tercih ederdim.

ben 4 yıldır asus kullanıyorum memnunun yalnız dediğiniz gibi kasada sorun yaşadım. çatlama oldu o yüzden korkuyorum yoksa hiç düşünmeden asusu alırdım. ayrıca dell in servis hizmeti çok iyi eve gelip yapıyorlar.

Eğer oyun oynayacak veya bilgisayarı uzun süre kasacak işler yapacaksanız asus tercih etme genel anlamda hepsinin ısınma problemi oluyor. Ben toshiba kullanıyorum gayet memnunum sanada tavsiye ederim ;)

bence ikisinide alma..bilişimciysen kasası sağlam olsun.ev-iş-tatil derken çok taşınır laptoplar.önerim donanımı düşük bile olsa SONY veya TOSHIBA...

bu özellikler bu fiyata mantıklı geldi. ama yine de sizlerin görüşünü almak istedim. asusun kasa problemlerinden korkuyorum gerçekten. bu özelliklerde toshiba ya da sony 2500 tl ye yakın o da çok fazla geliyor. belki de daha düşük özellikler almak lazım.

Evet toshiba pahalıya gelir fakat şöyle bir durum var toshiba bilgisayarlar ömürlüktür pili 4 yıl dayandı bana hiç şarjdan çıkartmamama rağmen bir kere ver uzun yıllar kullan :)

Hocam oyun oynamayı düşünüyorsanız Asus alın derim ;) Ama yok ben gezdireceğim diyorsanız Dell alın :wink:

hocama aynen katılıyorum.ayın 18inde yani geçen perşembe bir öğretmenimiz için bimekse gidip laptop aldık.
gitmeden araştırmıştım.
sony ile toshiba farklı.tabi bunların üstünde birde apple var.onu saymıyorum.
ben sonynin i5 2410 işlemcili 4gb ramli,640gb hard diskli,1gb ekran kartlı bir modeli var 1699 tl onu almak için gittim. elemana sordum nasıl diye.çok basit bir deney yaptı. önce i5 işlemcili sony ile sonrada i7 işlemcili asus ile sürekli masaüstündeyken windows+e tuşuna basıp bilgisayarımı açtı.
sonyde 15-20 ekran açıldığında belki daha fazla takılma yok.ama i7li asus 8-9dan sonra bekleyip bekleyip açıyor. bilmiyorum ama bana mantıklı geldi.
kısaca i7 asus alacağına bu söylediğim modelde dahil olmak üzere i5li sony ya da toshiba tavsiye ederim.
saygılar...

zibula' Alıntı:
bence ikisinide alma..bilişimciysen kasası sağlam olsun.ev-iş-tatil derken çok taşınır laptoplar.önerim donanımı düşük bile olsa SONY veya TOSHIBA...

hocam benim dediğim labtop 6 gb ram bunda 4gb ekran kartı da 2gb hp de 1 gb tabii performans açısından bilemiyorum o araştırmayı yapmadım ama sanki benim dediğim daha ii gibi:)

gt 540 2.sınıf bir ekran kartı hocam,
6770 1.sınıf bir ekran kartıdır performans değerlendirmelerine bakabilirsin.

Tekrar tekrar yazayım kimse öğrenemediğine göre
Aklı KELL den
Arabayı SHELL den
arabayı OPELL den
laptopu da DELL den alacaksın.

phileo' Alıntı:
gt 540 2.sınıf bir ekran kartı hocam,
6770 1.sınıf bir ekran kartıdır performans değerlendirmelerine bakabilirsin.
doğrudur hocam dedim ya performans değerlendirmelerine bakmadım diye. hp leride ısınmadan dolayı tavsiye etmiyorlar. forumlarda da hep aynı şeyi yazmışlar satıcılarda aynı şekil konuştu. o yüzden hp lere hiç bakmıyorum.

moatli' Alıntı:
hocama aynen katılıyorum.ayın 18inde yani geçen perşembe bir öğretmenimiz için bimekse gidip laptop aldık.
gitmeden araştırmıştım.
ben sonynin i5 2410 işlemcili 4gb ramli,640gb hard diskli,1gb ekran kartlı bir modeli var 1699 tl onu almak için gittim. elemana sordum nasıl diye.çok basit bir deney yaptı. önce i5 işlemcili sony ile sonrada i7 işlemcili asus ile sürekli masaüstündeyken windows+e tuşuna basıp bilgisayarımı açtı.
sonyde 15-20 ekran açıldığında belki daha fazla takılma yok.ama i7li asus 8-9dan sonra bekleyip bekleyip açıyor. bilmiyorum ama bana mantıklı geldi.
kısaca i7 asus alacağına bu söylediğim modelde dahil olmak üzere i5li sony ya da toshiba tavsiye ederim.
saygılar...

zibula' Alıntı:

Benim 2007 model Asus f3sc 200dr modeli dizüstü bilgisayarım da dediğiniz işlemi yapıyorum üstelik 40 defa yaptım henüz bir takılma yok...
O zaman benim yeni bir bilgisayar almama hiç gerek yok :)
Not: Bu modelin tek kötü tarafı ekranı kasaya bağlayan menteşelerin zayıf olması, şuan menteşelerden biri kırık ama öyle kullanıyorum performansından dolayı. Laptop ta oyun oynayan birisi değilim ama hem Adobe hem de Microsoftun tüm programlarını çalıştırabiliyorum dersem yalan olmaz.
Yapmayı istediğim şey ise SSD lerin fiyatı biraz daha düşsün onlardan alıp takacam.

evrim0626' Alıntı:
doğrudur hocam dedim ya performans değerlendirmelerine bakmadım diye. hp leride ısınmadan dolayı tavsiye etmiyorlar. forumlarda da hep aynı şeyi yazmışlar satıcılarda aynı şekil konuştu. o yüzden hp lere hiç bakmıyorum.

hocam ben şu anda Samsung kullanıyorum ve hiçbir ısınma problemi yaşamadım ama kardeşim oyunları kaldırabilen ısınmayan bir bilgisayar düşünüyor Samsungların da genelde ekran kartları düşük. Farklı bir marka bakıyoruz. Ekran kartı iyi olan ısınma problemi olmayan özellikle...Benim verdiğim linkte Hp de stoklarda kalmamış.

Siz ısınma problemi olmayan hangi markaları önerirsiniz?

yani ben kendim birebir test etmiş değilim ama arkadaş çevresi ve görüştüğüm satıcılar kullanıcılar bana genelde toshiba ve hp den uzak dur dediler tavsiye etmediler. ben kendim lg kullandım hala kullanıyorum ama menteşeden ekran kırıldığı için yeni makinalara bakıyorum 2 aydır. 2 arkadaşım packard bell aldılar 2 aydır kullanıyorlar biri i7 işlemcili diğeri i5 2sininde şikayeti yok memnunlar. ondan önce ben açıkcası asus düşünüyordum kendim için ama fiyat performansa bakınca asuslarda fiyat olarak çok uygun değil. şimdi ben kendimede packard bell düşünüyorum açıkcası.

Laptop almak isteyenler için:
Vatan bilgisayardan 2036 tl fiyata piyasadaki en iyi laptobu alabilirsiniz. Bir akrabam aldı. Süperrrr. Autocad ve 3d max kullanıyor. Süper çalıştırıyor. Full HD (1920*1080) ekranı 2 GB Nvidia 550M ekran kartı 6 GB RAM 640 GB HDD intel i7 2630 QM işlemcisi ve daha birçok özelliği var(Wireless N, Bluetooth, kart okuyucu, USB 3.0). ASUS markadan şaşmayın...(Yanlış hatırlamıyorsam 53SN veya 53SV modeli) . Asus'un benzer özelliklerde laptopları var ama dikkat edin hepsinin ekranı full hd özelliğe sahip değil. Ayrıca unutmayın Vatan bilgisayar ve media markt ta pazarlık da edebiliyorsunuz. 2036 TL internet fiyatıydı, normalde bu fiyata vermiyorlar. Kasası sağlam(aliminyum), ısınma problemi yok (zaten yeni nesil işlemciler çok daha az ısınıyorlar). Tek dez avantajı diğer laptoplara göre biraz daha ağır.Ayrıca sizin kararsız kaldığınız asusdan çok daha iyi bir model, kasası farklı ve sağlam. Ben biraz daha fark verin üst model alın derim. 2 GB daha fazla bellek, daha üst model ekran kartı ve Full hd ekran. Bu söylediğim modelin satış fiyatı normalde 2400 tl civarındadır. Oyun ayarlarında ekran çözünürlüğünü biraz düşürürseniz mükemmel performans sunar, çünkü full hd ekran çözünürlüğünde oyun kasabilir. Nvidianın 580M modelinde kasma yok, laptop için bu modeli Türkiye'de bulmak şimdilik zor. Radeon tercih edilirse 6770 ve üzeri ekran kartı iyi olur.

Eğer i5 işlemcili olsun diyorsanız onun da fiyatı yaklaşık 1800 civarında, diğer özellikleri aynıydı (Bu modeli de ElektroWorld de görmüştüm). Eğer asus olmasın diyorsanız toshiba, dell, sony ve lenovonun thinkpad serisinden şaşmayın. Ancak bu markalarda yüksek model ekran kartı bulmak biraz zor.İyi markalar arasında Samsung ve LG de sayılabilir ancak piyasada daha yeniler... arza geçmişleri için biraz beklemek gerekiyor.. HP, Compaq(HP nin yan markası), Acer, Packard Bell(Acerin yan markası), Exper, Casper kesinlikle almayın. HP en fazla arzalanan, arzalı seriler üreten bir marka, diğerleri de... Yıllarca teknisyenlik yapmış biri olarak söylüyorum....

Türkiye'ye üst düzey ekran karı olan modelleri pek getirmiyorlar. Hız testlerine bakarsanız 550M modelinin bile orta seviyenin biraz üstünde performans verdiğini görürsünüz. Daha alt modelleri bile üst seviye diye yutturuyorlar... Şuan piyasada 2000 tl den yüksek birçok laptopda 540M ve altı kullanılıyor. HP nin üst düzey laptoplarında da AMD nin üst düzey radeon işlemcileri kullanılabiliyor. Üst düzeylerin fiyatı da üst düzey.

Exper yerli markalar arasında en fazla sorun çıkaran ve desteği neredeyse olmayan marka.... Windows u yedekten kurduğunuz zaman windows etkinleştirme istiyor. (Yedeğini bile almayı becerememişler) Üzerindeki windows key i kabul etmiyor. O kadar güzel iş yapmışlar ki sırf ucuza mal edebilmek için windows starter lisansı almışlar. Yükledikleri windows başka.... Teknik desteği arıyorsunuz telefonda yardımcı olmuyorlar... Teknik servisi çağırıyorsunuz gelmiyor... Götürüyorsunuz... Sır gibi sakladığı windows keyini giriyor... İkide bir anakartı arzalanıyor...adam bilgisayarın sorununu tespit edemiyor... Siz sorunu söylüyorsunuz kabul etmiyor ve çok bilmişlik taslıyor... oyalıyor oyalıyor ve en sonunda sizin dediğiniz yere geliyor... bu kadar iş bilmez benim bulunduğum ildeki teknik servisi....

AMD işlemcili laptop düşünüyorsanız bence düşünmeyin derim. Aslında alınabilir ancak şu an Türkiye piyasasında satılanlar eski ve hız testlerindeki seviyeleri Core2Duo seviyesinde. Ancak yeni APU A8 ve üzerini bulursanız alabilirsiniz. Bunların en alt modeli 4 çekirdekli 3500 modeli olması gerekiyor. Test sonuçlarına göre pil ömrü intele göre çoook daha iyi fakat turbocore özelliği iyi değil. Test sonuçlarına göre hızını arttıramadığı sonucuna ulaşılmış. Ancak bitişik ekran kartının performansı intelin performansını geçiyor. Çünkü Radeon ekran çipleri işlemciye dahil edilmiş. İntel ekran kartı modellerinde bir türlü iyi olamadı zaten. Üst modelleri alınabilir. Test sonunda bir sonraki çıkacak modeli trinty modelini bekleyin diyorlar. AMD nin tüm dünyada daha ucuz satılmasına rağmen ülkemizdeki laptop fiyatlarına baktığınızda intel işlemcili modellerden bile daha pahalı olabildiğini görüyoruz. Bu da AMD nin ülkemizde fazla satmamasına neden oluyor. Çünkü en büyük avantajı (fiyatı) elinden alınmış oluyor. Kısacası oyun oynamak ve ekran kartına dayalı programların daha hızlı çalışması ve daha uzun pil ömrü için AMD nin yeni nesil işlemcilerini alabilirsiniz. İşlemci performansı intel kadar iyi değil. İntele tercih edilmesinin birbaşka nedeni de daha ucuz olması olur. Eğer intelin benzer modelinden çok daha pahalıya satılıyorsa almayın derim.

moatli' Alıntı:
gitmeden araştırmıştım.
saygılar...

zibula' Alıntı:

Asusun windows açılırken onlarca program da açtığının farkına varmışsınızdır. Adamlar bu programlar açılırken windows takılmasın diye bir program gelirştirmişler. Yeni aldığımız asus da bu program birlikte geliyor. Yoksa internetten de indirebilirsiniz. İnternetten ilgili model laptobu seçip Utilities in altında bu programı indirebilirsiniz. Asusun açılırken takılmasının sebebi onlarca programı da açılışta çalıştırmasıdır. Yada bu programları msconfig aracını kullanarak kapatabilirsiniz. (Program ve hizmetleri)

hocam ben şuan ssd teknolojili harddiski olan masa üstü bilgisayar kullanıyorum.
format işlemini 10 dk da(XP SP3, hesaplamaya format ekranı vs dahildeğildir sadece windowsu harddiske yükleyip kurma işlemi) normal harddiskle 25 dk
ilk açılış işlemini 12 sn de yapıyor(hesaplamaya rom dahil değil sadece harddisk) normal harddisk ile 18 sn
İşlemci ram ekran kartı artık hepsi tıkandı , zaten işlemci ram ne kadar hızlı olursa olsun harddiski beklemek zorunda, ssd ler flash usb teknolojisidir. yani elektronik ortam, bilgiye ulaşımı minimum seviyede o yüzden normal harddisklere oranla daha hızlı çalışıyorlar ömrüde normal harddisklere göre kat kat fazla. eksileride var tabi bilgiye ulaşma noktasında normal harddiskten hızlı çalışırken kopyalama konusunda normal harddiskler daha hızlı. birde şu an bu harddisklerin kapasitesi 128 GB civarında, Laptoplarda bildiğim kadarıyla sadece toshiba bunları üretiyor o da çok pahalı tabi karar sizin
birde usb 3.0 girişi olmasına dikkat edin

serkanozen1' Alıntı:
Tekrar tekrar yazayım kimse öğrenemediğine göre
Aklı KELL den
Arabayı SHELL den
arabayı OPELL den
laptopu da DELL den alacaksın.

:lol: :lol: :lol: sadece güldüm :lol:

Geri