Hawking de doğru yolu buluyor

Kodla Büyü
bilgisayar bilişim sitesinde bu tarz konu açmak ve tartışmak doğru değil.. ayrıca Hawking için de "doğru yolu buldu" tarzında ucuzca bir söylemde bulunmayı da yakışıksız buluyorum.. insanların inancı neyse o. saygı duymak gerekir. adam o sakat haliyle bilim de çığırlar açıyor.. siz burada adamın inancı üzerinden tartışma açıyorsunuz..

sadece ufkum ve mantığım gelişti :)
kardeş 4 sene imam hatip okudum onu da yaz.

"Duyun, bilin ki, kimi gerçek faydalandırmazsa batıl zarar verir ona ve kimi doğru yol, doğruluğa sevk etmezse, sapıklık sürüp götürür helâke onu..."

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın dayanılmaz hafifliği. Hakaret ederek konuşmak tartışmak... 1980 öncesini hatırlayan var mı? Ben o yıllarda ilkokula gidiyordum. Gayet iyi hatırlıyorum. Siz de hatırlayın. Ya da o yıllardan bahseden kitapları okuyun.

inanmayan bir kişiyi ayetlerle ikna etmeye çalışmaktaki mantık hatası :?: :?:

only61' Alıntı:
şeriat gelsin ister misiniz ?
samimi cevap verin
Şeriat Allahın kanunu değil mi ? Kim istemez?

Şimdi senin aklını zorlayacak bi örnek vermek istiyorum, sen ille de elimle tuttuğum gözümle gördüğüm şeylere inanırım ancak bu benim için ispat olabilir diyorsun.
Evrendeki bazı hayvanların 5 duyu organı olmadığını, 2 ya da 3 duyu organlı canlılar oldugunu benden daha iyi bilirsin.
İşte o görme duyusu olmayan hayvanlara göre, gözüyle görmediği hiç birşey yok demektir. Çünkü hayvan görmüyor.
Sonra hayvan bas bas bağırıyor ben duydugum şeylere inanırım sadece.Duyarsam ispat edersin yoksa hayatta inanmam diyor..

İnsan şuan 5 duyu organıyla bakıyor hayata, ama ahiret öyle değil. Duyular artacak burada idrak edilmeyenler orada idrak edebileceksin...

Cenab-ı Allah Hz. Muhammed'e "Ben onları hidayete erdirmedikçe sen onları İslam edemezsin. Onun için boş yere hüzünlenme (iman etmediler diye) buyuruyor.

regulus11' Alıntı:
only61' Alıntı:
şeriat gelsin ister misiniz ?
samimi cevap verin
Şeriat Allahın kanunu değil mi ? Kim istemez?

Şimdi senin aklını zorlayacak bi örnek vermek istiyorum, sen ille de elimle tuttuğum gözümle gördüğüm şeylere inanırım ancak bu benim için ispat olabilir diyorsun.
Evrendeki bazı hayvanların 5 duyu organı olmadığını, 2 ya da 3 duyu organlı canlılar oldugunu benden daha iyi bilirsin.
İşte o görme duyusu olmayan hayvanlara göre, gözüyle görmediği hiç birşey yok demektir. Çünkü hayvan görmüyor.
Sonra hayvan bas bas bağırıyor ben duydugum şeylere inanırım sadece.Duyarsam ispat edersin yoksa hayatta inanmam diyor..

İnsan şuan 5 duyu organıyla bakıyor hayata, ama ahiret öyle değil. Duyular artacak burada idrak edilmeyenler orada idrak edebileceksin...
kardeş şeriatın gelmemesi için gerekirse canımızı vereceğiz
bu ülke yobazlara kalmayacak

Şeriat = Şartlar demektir. Tarihte şeriatın hüküm sürdüğü bir an hiç olmamıştır. Peygamberimizin peygamberliğinden vefatına kadar geçen süreye asr-ı saadet denir. Şeriatla hiçbir alakası yoktur. Doğrusu ne idüğü belirsiz olan şeriatın gelmemesi için ben de mücadele ederim.

only61' Alıntı:
sadece ufkum ve mantığım gelişti :)
kardeş 4 sene imam hatip okudum onu da yaz.
geliştide ne oldu bana ilk hücrenin nasıl oluştuğunu, hidrojen oksijen karbon un nasıl canlandığını anlatta ufkunu mantığını bizde görelim bakalım ne kadar gelişmiş?

Hiç biriniz telaş etmesin boşa
Doyacak gözünüz toprağa, taşa..
Beni inancımla koyun başbaşa..
Topyekün dünyayı size bıraktım...A.K.

zina yapanları taşlayıp öldürür bunlar
ondan sonra cennete gidip hurilerle takılmayı ümid ederler
ben sanmıyorum ki cennet veya cehennem olmasaydı bunlar inanırdı
korku ile inanmak bir tanrı icin ne kadar cazip orası tarşılır

only61' Alıntı:
zina yapanları taşlayıp öldürür bunlar
ondan sonra cennete gidip hurilerle takılmayı ümid ederler
ben sanmıyorum ki cennet veya cehennem olmasaydı bunlar inanırdı
korku ile inanmak bir tanrı icin ne kadar cazip orası tarşılır
arkadaşım eleştirdiğin her konuda sana gerekli cevap verilmesine rağmen verilen cevaplara gık diyemeyip o konudan diğer konuya atlayıp insanlara ön yargı ile yaklaşıyor insanları eleştrip konuyu islama bağlıyorsun. bence düşünce üretemediğini ve eleştri yapmak için eleştirdiğini gittikçe daha çok aşikar ediyorsun, gittikçe küçülüyorsun daha fazla yazma istersen.

niye sadece ben mi elestiril meliyim
benim de size tahammulum yok ne yapalım kavga mı edelim

only61' Alıntı:
niye sadece ben mi elestiril meliyim
benim de size tahammulum yok ne yapalım kavga mı edelim

Eleştirmek ayrı karşındaki insanın inandıklarıyla dalga geçer gibi bir üslupla konuşmak ayrı..Senin başka dertlerin var herhalde Allah yardım etsin..

Yaratilmislarin en sereflisi insandir Allah kendi ruhundan katmistir.Insani sevmiyorsan istedigin kadar dini vazifeni yap cennetin golgesine gidemezsin.

babanin duasi aninda jet hiziyla kabul oluyor.cennet annelerin ayaginda.kul hakkiyla gelmeyin diyor bana yaradan.bu yuzden hawkingi seviyorum.hayatini bir okuyun.o rabbine bir kere bile kusmedi.

Kul hakkı işte yeni bir konu 15 gün sonra bu konuyla karşınıda olucam ALLAH'a Emanet Olun Hakkınızı Helal Edin...

asıl hakareti yiyen benim arkadaslar
siz hakaret edince bisey yok biz bisey deyince hemen kırılıyorsunuz

gezegen10' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:
Arkadaşlar bu din nasıl bir olgudur böyle?bazı arkadaşların söyledikleri beni şaşırtıyor bazı sosyologların din kuramlarını okuyup(k.marx,e.durkheim vs.) burdaki arakdaşların yazdıklarını görünce tam diyorum oldu cuk oturdu.
örneğin k.marx din'in acımasız dünyada ezilenlerin sığındığı bir duygu olduğunu ve ancak dinin insanların baskı ve sömürüden kaynaklanan acılarını dindirecek ve onları yoksulluktan kurtaracak gerçek çözümler sunmak yerine,öte dünya üzerinde yoğunlaştırdığını söyler.
Şimdi ülkemizden örnek vererek soruyorum size bildiğiniz gibi yeşil sermaye oldukça güçlendi çok pahalı evlerde oturup çok pahalı ve lüks araçlara binip geziyorlar.Bu insanlar ne kadar daha dini duygularla hareket edecekler?

İslam dininin emrettiği zekatla sadakayla fakir ve yoksulu gözetmektir. Bunu yapmayanlar yüzünden İslam dininin insanları gözetmediği söylenemez. Adam hep bana anlaşıyla yaşıyor bi de müslümanım imanlıyım diyosa bunu sorgulamakta bize düşmez. Bu İslamı kötülemeye de sebep değildir. O kişinin kendi iç muhasebesiyle alakalıdır. ve mukafatını da cezasını da ahirette görecektir. Ama islam her zaman yoksulu yetimi dulu gözetmeyi emreder. Bunu yapanlara ne mutlu. Bir kere aç ve araştır bakalım Afrikadaki kardeşlerimiz çiin kimler neler yapmak için uğraşıyor. Hep görmek istediğiniz şeyleri görüyorsunuz yok max mı bilmem. Ebubekir (r.a) zengin bir adam olmasına rağmen Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Hatice Annemizle evlendiğinde ne kadar zengin olduklarını ancak bu varlıklarını islam yolunda son kuruşuna kadar infak ettiklerini de bir göz önüne al. Fakir olan muhtaç olan tabiki İslama sığınacak. İslamı hakkıyla bilene sığınacak.

bu fakirlik yoksulluk öyle zekatla, sadakayla fitreyle geçiştirilecek ortadan kaldırılacak bir durum değildir.. bir kere bunu ortaya koyalım..

bugün "%99'u müslüman" olan ülkemizde toplam servetin %87'si nüfusun %2'sinde toplanmışsa bu adaletsizlik 40'ta 1'lik zekatla, sadakayla ortadan kalkmaz..

örnek: 1 kişinin 40 tane kiracılı dairesi var.. 1 tanesinin bedelini zekat olarak verdi.. ertesi yıl kalan 39 daireden aldığı kira bedeli ile en az 4 tane yeni daire alır.. yani kişi zekatını verse bile servetine servet katmaya devam ederken yoksul daima yerinde sayar.. bu sadece ev için verilmiş bir örnek.. fabrikalar, çiftlikler vs. içinde benzer şekilde örneklendirmek mümkün..

ayrıca insanca çalışıp onurlu bir şekilde emeğinin karşılığını almak varken neden sadaka, neden zekat, neden başkasının eline bakmak?

afrika'daki yoksulluğun sebebini hepimiz gayet iyi biliyoruz.. esas nedenin kuraklık olmadığını, yıllar boyunca buradaki ülkelerin elmas için sömürüldüklerinin farkındayızdır.. bu sömürüye dur demek yerine sadakayla, yardımla geçiştirdik ama bir taraftan da sömürüye destek sağladık.. kimimiz kuyumculuk yaptık bundan gelir sağladık, kimimiz eşlerimizi sevdiklerimizi "mutlu etmek" için altınlar, pırlantalar, elmaslar hediye ettik, buradaki insanların yoksulluğunu hiçe saydık..

bunların farkına varmak, bunları sorgulamak çok da zor değil.. ama hayatta dönen her türlü pisliği normal karşılayıp görmezden geldiğimiz sürece elbette bunlar bizim için bir sorun teşkil etmeyecektir..

ayrıca marx adlı küçümsediğiniz kişi dünya tarihinde büyük etkisi olmuş bir kişidir.. marx'ın inanca ilişkin düşüncelerini bir kenara bırakıp iktisat üzerine olan düşüncelerini kendi yazdığı kitaplardan incelemenizi tavsiye ederim.. 100 yıl öncesinden patlak verecek ekonomik krizleri hesaplayan bir adamdan bahsediyoruz.. bugün faydalandığımız emeklilik, günlük 8 saat çalışma, fazla çalışmaya mesai ücreti, kıdem tazminatı, ücretli senelik izin gibi özlük haklarını kavramsal olarak ilk ortaya atan adamdan bahsediyoruz.. marx kapitalizmi yıkamamış olsa da bu kavramları gündeme getirerek kapitalizmin duvarında nefes alabileceğimiz gedikler açmıştır..

lütfen marx'ın felsefi teorilerini bir kenara bırakıp sadece ekonomi üzerine olan teorilerini düşünüp şunun cevabını veriniz: dünya üzerindeki yoksulluğa ve gelir dağılımındaki adaletsizliğe başka çözüm sunan bildiğiniz biri var mı? ne çözüm sunuyor?

Sayın Hocalarım,

Başlığa şöyle bir bakayım dedim ama inanın pişman oldum ve yorum yazmak zorunda kaldım.

Hepimiz eğitimciyiz ve biliyoruzki tartışma yöntemi ile kimse ikna edilememiş ve fikirler zorla kabul ettirilememiştir. Ayrıca tartışmalar hep aynı kısır döngü içerisinde devam ediyor.

Bir eğitimci olarak sizden istirham ediyorum. Lütfen buradaki tartışmalara ayıracağınız vakti daha güzel projelerde değerlendiriniz.

Kusurumuz olduysa affola.

İyi akşamlar.

habibocak' Alıntı:
Sayın Hocalarım,

Başlığa şöyle bir bakayım dedim ama inanın pişman oldum ve yorum yazmak zorunda kaldım.

Hepimiz eğitimciyiz ve biliyoruzki tartışma yöntemi ile kimse ikna edilememiş ve fikirler zorla kabul ettirilememiştir. Ayrıca tartışmalar hep aynı kısır döngü içerisinde devam ediyor.

Bir eğitimci olarak sizden istirham ediyorum. Lütfen buradaki tartışmalara ayıracağınız vakti daha güzel projelerde değerlendiriniz.

Kusurumuz olduysa affola.

İyi akşamlar.

felsefe bütün bilimlerin temelidir.. düşünmek, sorgulamak, felsefi tartışmalar yapmak da gereklidir.. her düşünce yeni bir düşünceyi doğurur.. ama tartışmada felsefeden ne kadar uzaklaşılırsa, tartışmadaki kişiler yeni düşüncelere ne kadar kapalı olursa tartışma da o kadar beyhude olur..

açıkça ifade etmemişsiniz ama "bu başlıkta boşuna tartışılmış" diye düşünüyorsanız eğer maalesef haklısınız.. durum böyle hakikaten..

Din siyasi bir düşünce halini almış, acımasızca eleştiriyoruz karşımızdakini...
Kimse kimseyi ikna edemez bu konuda, onun için kırmaya gerek yok birbirimizi...

Başlık acayip olmuş ""Hawking de doğru yolu buluyor""; Hawking gibi bi adamın bulduğu yolun doğru yada yanlış olduğunu tayin etmek sizin yada bizim haddimiz değil.
Boru değil adam Hawking, o zaten biçok doğru buldu bugüne kadar...

Yada hawking kadar kariyerli bir adam bizim zaten bulduğumuz o doğru yolu bulduğuna göre bu yol kesin doğrudur.
Yada uğraştı bu güne kadar ama , o da döndü dolaştı kürkçü dükkanına geldi...Nooldu hawking demiştim ben sana.

doğduk.. şaşmaz gerçek ve tartışılmaz doğruya gidiyoruz, ölüme.. biliyorum endişen bundan, içinin huzursuzluğu bundan, kabullenemiyorsun, sonrasını bilememek içini kemiriyor.. çaresizsin, toprak olacaksın, beynin de toprak olacak onun ürettiği fikirler de.. korkuyorsun öldükten sonra göreceğini söyledikleri şeylerden.. tüm inkarların bundan, ruhundan gelen iniltiyi bastırmak için tüm çırpınışların.. her şeyi tartışabilirsin, her şeye bir cevabın olabilir.. Ama sen de biliyorsun, kendi kendine içini dinlediğin anlarda o sesi susturamıyorsun.. yokluktan gelmedin, yokluğa gitmeyeceksin.. O na döneceksin.. önce buna karar ver.. öldükten sonrasının, hayatının anlamını koy önüne.. sonra bu mükemmel nizam içerisinde başı boş bırakılmadığının farkına var.. yolunu seç..

Geri