Helal mi, Haram mı ?

Kodla Büyü
Suicide' Alıntı:
Hacker' Alıntı:
FAİZ DEDİĞİN NEDİR?

Getirmişsin bir bankaya 100 TL koymuşsun. Banka sana 1 sene sonra 150 Tl. veriyor. Arkadaş bu 50 TL’yi nereden buldun da verdin bana? Ben 100 TL'lik mal üretmiştim. 100 TL'lik tüketme hakkım vardı.

Aradan 1 sene geçti benim üretmem artmadı ki. ben bir şey üretmedim.
Sen bana tüketme hakkını Nereden veriyorsun?

Bunun iki i tane yolu var:

Ya üreten bir adamın hakkını aldın bana veriyorsun veya açıktan para bastın bana veriyorsun. O da yine üretenin hakkını bana veriyorsun demektir. Yani Faiz zulümdür. Faiz, çalışan insanın hakkına tecavüzdür. Faiz demek üretmeyen adama tüketme hakkı vermek demektir.

Bu da zulümdür. Adaleti bozar. işte kapitalist düzenin zulmü ve Felaketi buradan ileri geliyor.

senaryo 1: sen bankaya para yatirdin, bende o parayi kredi olarak cektim is kurdum. bu iste adam calistirdim hem kendi hem onlarin karnini doyurdum. istihdam yarattim ulkeye katkim oldu. sana ve bankayada bu kazancimin bir kismini verdim.

senaryo 2: sen parani yastik altinda sakladin, ben kredi cekmedim. uretim yapmadim, ekmek yemedim, yedirmedim.

hadi bakalim hangisi insanliga daha faydali, sizin haram haram diye kosturdugunuz bence bu kurallarin ciktigi donemdeki tefecilerdir. ha dileyen tabi almaz ayri mesele ama mantiksal acidan bakarsan bu sistemin insanlara yararida vardir.

Öncelikle şunu belirteyim. mesajımda helallik yada haramlıkla alakalı mana yoktur. Faiz denen illeti Allah (cc) müslümana haram kılmıştır. (nokta) bunun üzerine yorum bile yapılmaz.

Ancak faiz nedir? yada şu davranış faize girer mi diye istişare edilebilir. Kısaca birşeyin faiz mi değil mi olduğu konusu tartışmaya açılır. Faiz olduğu kesin olan bir konuya helaldir denemez.

Senaryo-1 dediğin konu da günümüzdeki işini gerçekten katılıma dayalı olarak yapan katılım bankalarıdır. Para dan para kazanmayan, para ile iş yapıp kazancına para sahibini de ortak eden sistemdir. Üretime dayalı bir kazanç yani.

Mesajımdaki üretmeyle alakalı kısımları koyulaştırdım. İçerisinde bu kadar üretme kelimesi geçen ve asıl anlatılmak istenen üretime dayalı büyüme olan bir yazıdan paranı al yastık altına koy dediğin senaryo-2 yi nasıl kurdun merak ettim.

Hadi bakalım :) biraz mantıksal açıdan bakalım.

siz katilim bankasi denilen hassas insanlari sağma isine inaniyorsaniz hicbir acidan bakmamiza gerek yok, kolay gelsin size.

Satranç haramsa ben bittim. :)

Hakemlik, antrenörlük, sporculuk hepsi var. En iyisi oynamaya devam ediyim...

Suicide' Alıntı:
siz katilim bankasi denilen hassas insanlari sağma isine inaniyorsaniz hicbir acidan bakmamiza gerek yok, kolay gelsin size.

evet hiçbir açıdan bakmaya gerek yok bencede. çünkü sizin baktığınız bir açı var onun dışını göremediğiniz için yazdıklarımı anlayamıyorsunuz ve o kadar cümlenin içinden sadece katılım bankasını anlamışınız. Sizede kolay gelsin.

Satranç tavla haram oluyorsa bilgisayar oyunlarını oynamak da haram oluyor mu acaba :idea:

Hacker' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

evet hiçbir açıdan bakmaya gerek yok bencede. çünkü sizin baktığınız bir açı var onun dışını göremediğiniz için yazdıklarımı anlayamıyorsunuz ve o kadar cümlenin içinden sadece katılım bankasını anlamışınız. Sizede kolay gelsin.

nasilda bildiniz bravo vallahi, acilarim hep kotuydu zaten :D
selametle.

hocam eğer helal mi haram mı diye düşünüyorsan içinde şüphe var demektir. içinde şüphe varsa hiç girme bence bu işe. en iyisi Zekatın niyetine yardım et o öğrencilere.

1.Siz bankaya para yatırıyorsunuz.
2.Banka diğer birine bu parayı kredi olarak veriyor.
3.Diğerinden aldığı faizin bir kısmını size veriyor.
4.Diğeri eğer kredisini ödeyemezse zorla alıyor.
5.Diğerinin çocuğu yırtık ayakkabı giyiyor.
6.Sizin öğrencileriniz yeni ayakkabı giyiyor.
7.Bu işten karlı çıkan sadece banka oluyor.

Bence şöyle yapın; paranızla bir araba, ev, motorsiklet vb. alın bunu bunu sözleşme yaparak ister kiralama şirketlerine verin, isterseniz kendiniz kiralayın, isterseniz galeriye bırakın alıp satsın. vb. Buradan elde ettiğiniz karı, kazancı dilediğiniz yere verin. Veya doğrudan her ay öğrencilerinize 100 tl verin.

Satranc haramsa twitter kullanmak ve yazin jetskiye binmek ile ilgili de fetva bekliyoruz

benim de birkaç sorum olacak?

1) bir kişi genelevde çalışıp (erkek kadın.. ikisinin de farklı görevleri var) parasını hayrıma diye bağışlayabilir mi?
2) robin hood iyi bir karakter midir ve hayır mı işliyordur? (zenginden "Ç"alıp fakire veriyor ya!)
3) devletin malı deniz yemeyen domuz prensibinden yola çıkarak, devletin okulunda devletin elektrik ve suyunu kullanarak araba yıkamacılığı yapıp parasını kızılay a gönderebilir miyiz?
4) yine devletin malı deniz yemeyen domuz prensibinden yola çıkarak, devletin okulunda devletin bilgisayarını kullanarak internetten müzik oyun yazılım vb indirip sonra flash belleğe atıp hayrımıza diyerek isteyenlere verebilir miyiz?

bütün bu sorulara evet cevabı veriyorsanız soruyu soran arkadaşın sorusunun cevabına da evet diyebilirsiniz sıkıntı yok!!!

Stranç vs haram mı bilmem ama kişinin vaktini boşa geçirmesi dinimizde hoş karışılanmaz. Amacımız Allah'ın Rızasını kazanmak olmalı. Ölçü bu olusa kefede neyin olduğunun önemi yok bence

kemal sunal ın deli deli küpeli filmindeki bir replik
adı : isa
baba adı : ....
yok idam idam idam!

Re: Ynt: Helal mi, Haram mı ?

Galen (PbS) KurşunSülfür
Branly nin Kohorerli sisteminden sonra, radyo alıcılarında kullanıldı.Bilinen ilk diyot lu radyo sistemidir.İlk Marconi telsiz telgraf sisteminde, tesla bobinli spark gap ve galen diyot dikkat çeker.

Biz bilişimci olarak kendi konumuz hakkında başkaları yorum yaptığında kızıyoruz veya diğer alanlarda bir konu hakkında bilgi istendiğinde konuya hakim olan uzmanlarından fikir alıyoruz da neden din konusuna gelince herkes fetva vermeye kalkıyor. Neden bu işin ehli olan kişilere (Diyanet İşleri Başkanlığına ) sorulmuyor. Neden herkes ben biliyorum diyor.
mesut_steel hocam sana da aklına takılan bir soru var ise bu işin ehli kişilere sormanı tavsiye ederim

ahaslan' Alıntı:
Biz bilişimci olarak kendi konumuz hakkında başkaları yorum yaptığında kızıyoruz veya diğer alanlarda bir konu hakkında bilgi istendiğinde konuya hakim olan uzmanlarından fikir alıyoruz da neden din konusuna gelince herkes fetva vermeye kalkıyor. Neden bu işin ehli olan kişilere (Diyanet İşleri Başkanlığına ) sorulmuyor. Neden herkes ben biliyorum diyor.
mesut_steel hocam sana da aklına takılan bir soru var ise bu işin ehli kişilere sormanı tavsiye ederim
:alkis: :++:

ahaslan' Alıntı:

Aynen öyle yaptım hocam, Alo fetva hattını aradım,

Verdiği cevap şu oldu;

öncelikle katılım bankalarına aktarın paranızı ordan işlem yapın dedi, paramın orda olmadığı ve ordan işlem yapmadığımı söyleyince de tamam o zaman gelen faizi ihtiyacı olanlara dağıtın dedi, yaklaşık 3 cümlelik bir sohbet oldu yani, başka soruya fırsat kalmadan iyi günler dedi kapattı..

Bana göre haram değil,

Ama o paradan bankada gelir elde edecek (banka: faiz ile haram yiyen kuruluş), iyi tarafı devlet faizin bir kısmını vergi alacak, hazineye bağış yani, bu arada yastık altında duran her kuruş ülke ekonomisine zarar demektir.

Fetva verme yetkisi diyanette olduğuna ve onlar da banka yoluyla gelen parayı dağıtmanız yönünde telkinde bulunduğuna göre hatalı-yanlış-farklı fetva veren yukarıdaki arkadaşların dine göre durumu nedir onu da bir sormak lazım diyanete :roll:

hangi kelimelerden sonra vurgu yaptınız sorarken? adamı yönlendirmiş olabilir misiniz? :++:

https://youtu.be/nFsK-DwK2Zk
Buda cubbelinin 5 yil arayla 2 farki satranc yorumu. 5 yil once faydali simdi lanetlenmis.
Dinimizde yeni guncellestirmeler oluyor guzel haber.
Darisi forumdaki arkadaslara. Umarim donus yaparken araci savurmazlar

seasun' Alıntı:
hangi kelimelerden sonra vurgu yaptınız sorarken? adamı yönlendirmiş olabilir misiniz? :++:
Soruyu soranın vurgusuna göre yorumu-fetvası değişecek adamı oraya oturtur mu diyorsunuz diyanet için?

Hocam kesinlikle haram. Sakın bulaşmayın.
Diyanetin verdiği fetvaya gelince. Muhtemelen elinizde faiz gelirinden bir miktar paranız olduğunu düşünüp hiç hayrı ve sevabı olmadan fakirlere verilebileceğini söylemiştir. Fakat durup dururken fakirlere dağıtmak amacıyla, parayı faize yatırmak kesinlikle HARAM.
Hiç bulaşmayın Çünkü ayet bunu Allah ve Rasülüne savaş ilan etmek kadar kötü bir durum olarak ifade ediyor.
Başkası için Cehenneme gidilmez.....

Hocam ben fetva falan veremem ancak aklima bir soru geldi
Diyelimki 10 bin liraniz var aylik faizi 200 lira siz her ay 200 lira yardim ediyorsunuz ancak faiz kismini verdiğinizi sanip ana parayi veriyorsunuz faiz ana paraniz olmaya başliyor.
Karişik bir konu

Bizim forum da bir alem. Bilgisayarcıdan çok imam ve hatip hatta hoca var. Diyanetin fetvasına bile kulp buldunuz ya sizden korkulur.

Sidikle abdest alınmaz. İyilik yapmak için harama dalmak ancak şeytanın insanı günaha çekmek için akıllara getirdiği bir şeytani plandır. Allah muhafaza etsin. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem veda haccında şöyle buyuruyor: "Ben faizin her çeşidini ayaklarımın altına almışımdır." Kim faiz alıp verirse Allah'a ve bana savaş açmış demektir( Hadis-i Şerif )

Arkadaşlar içime sinmeyen, aklımda soru işareti bırakacak olan, tam anlamıyla huzurlu hissetmediğim bir durumun içine girmemeye karar verdim.. Ömür boyu bunun vicdani sorgusuyla yaşanmaz.. Hepinize değerli görüş ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.. :alkis:

Geri