http://u.asdafdgfgf.com/ads.js trojanı

Kodla Büyü
hasari' Alıntı:
Tşk ederim site ingilizce balım onu nasıl sokecez

ingilizce olarak gözünüzü korkutmayın. Türkçe kaynaklarıda araştırabiliriz. Sitede AVG antivirüs forumlarına link verilmiş çözüm için ayrıca aşağılara doğru indiğinizde arprotect programına link verilmiş onun kullanılmasını öneriyor. Yani ingilizce diyerek gözünüz korkmasın bilgisayar terimi olarak inceleyin zaten yakalayacağınız pek çok şey olduğunu farkedeceksiniz. Kolay gelsin....

Not : Antivirüsünüz güncelmi? Genelde antivirüslerin temizlediğindende bahsediliyor. olmazsa güvenli kipte açarak güncel bir antivirüsle tarama yapınız.

Virüs programı güncel hem kaspersky yakalayamıyor yakalıyor ama silmiyor. aynı şeyi NOD32 güncel halide silmiyor ne biçim birşey bu anlamadım?

NETTE ŞUNU BULDUM BİR ARKADAŞ AÇIKLAMIŞ AMA...

virus
merhaba arkadaslar,

son bir kac aydır üniversitemizin tüm network'ünü duman eden bir virüs ile başımız dertte idi. antivirus programları bazı web sitelerine bağlanırken virüs bulundu (ANI.GEN , Trojan Downloader, Alman/NAB vs. gibi) uyarısı veriyor ancak pc'yi tarattığımızda hiç bir virüse rastlanmıyordu. işin ilginç yanı bir çok web sitesine bağlanırken html sayfasının kaynağını görüntüle dediğimizde aşağıdaki script kodunun eklendiğini gördük.

<SCRIPT LANGUAGE="javascript1.2" SRC="http://g.asdafdgfgf.com/ads.js"></SCRIPT>

bir web sitesindeki (bazen bu adres 222360.com da olabiliyor) javascript dosyasını açmaya çalışıyordu virüs. ama işin ilginç olan yanı bilgisayarda virüs olmadığına emin olmamıza rağmen zaman zaman üstteki kodun girilen tüm sayfalarda çıkması idi. bu durumda bir kaç ihtimal kalıyordu. ağdaki trafiğe bir şekilde müdahale eden bir virüs söz konusu olmalıydı. virüs sadece yukardaki kodu girilen tüm sayfalara enjekte etmekle kalmıyor, ağda müthiş bir trafik oluşturuyor, internet bağlantısını yavaşlatıyor hatta çoğu zaman iptal ediyordu. internette forumlarda defalarca bu konuyu aradık, pek çok kişi aynı dertten muzdarip idi ancak bir çözüm yoktu. geçenlerde hindistan menşeili bir servis sağlayıcının benzer bir problemden dolayı müşterilerine sunduğu çözüme ulaştım. virüsün olayı şu idi:
-arp spoofing (arp poisoning) adı verilen teknik ile switch tabanlı bir ağda kendisini gateway/router gibi tanıtıyordu
-böylece siz bir web sitesine bağlanmaya çalışınca gateway olarak virüslü bilgisayara bağlanıyordunuz
-o bilgisayarda ilgili web sitesini size gösterirken kendi kodunuda sayfanın en üstüne enjekte ediyordu
-tabi sizin tüm internet trafiğiniz virüslü o bilgisayar tarafından süzülüyordu bu da tüm şifre ve yazışmalarında süzüldüğü anlamına geliyor

çözüm ise basit: ağda gerçekten virüslü olan makineleri tespit edip virüslerini temizlemek. ancak üniversite gibi 1000lerce bilgisayarın buluduğu ve bir kontrolün olmadığı ortamlarda bunu yapmak pek pratik değil. ama hindu amcalar ufak bir yazılım ile ağda arp spoofing yapan makinelerin iplerini tespit edebilmişler.

3-4 gündür bilgisayarımda bu yazılımı çalıştırarak virüslü bilgisayarları tespit etmeye çalışıyorum. bir bilgisayarı yakaladık ve virüsünü temizledik. şimdilik problemler azaldı ancak tamamen düzelmesi zaman alacak gibi görünüyor. virüsten muzdarip olanlara allah kolaylık versin diyorum.

bu arada bu virüsle ilgilenirken arp spoofing olayını da inceledim. bu yöntemle ağdaki trafiği dinlemeniz (sniffing) mümkün. bağlanılan web sitelerini, ağdaki msn konuşmalarını hatta msn web cam görüntülerini yakalamak için onlarca yazılım olduğunu gördüm. ama bu iş çok sakat. her dakika ağda arp spoofing yapan varmı diye bakamayız ki? mahremiyet diye bişey kalmamış oluyor. bence antivirüs yazılımlarına bu özellik eklenmeli, ağda spoofing yapan makineleri tespit etmeli ve ona göre önlem almalı.

ALINTIDIR

Hocam programı çalıştırdıktan sonra biraz bekleyin size virüslü makinanın IP sini verecek sonra ağda o makinayı bularak ordaki makinaya ya format atın yada ağdan çıkarın bugün gün boyunca uğraştım en sonunda virüsten kurtuldum. Önce virüslü makinayı tespit ettim sonra format attım ver virüsten ebediyeten kurtuldum. Diğer bilgisayarlarda görünen virüsler bir anda yok oldu.....Yapamazsanız yazın yardımcı olayım.

hasari hocam teşekkürler. Okul çıkışında kurdum programı iki idareci pc ye, 1 dakika bekledim sanırım :) Bulunamadı deyince, işim de vardı, çıktım okuldan. Yarın gidince bakarım bi. Sonucu yazarım buraya...

okur_musun' Alıntı:
hasari hocam teşekkürler. Okul çıkışında kurdum programı iki idareci pc ye, 1 dakika bekledim sanırım :) Bulunamadı deyince, işim de vardı, çıktım okuldan. Yarın gidince bakarım bi. Sonucu yazarım buraya...
Dün çözmeseydim idareciler kafamın etini yerlerdi neyseki bu dertten kurtuldum ben. müdürden tebrik bile aldık... :)

Çözeriz çözeriz :) yeterki problem bunlar olsun malumunuz çözemediğimiz bürokrasiler var. Antisi olmayan :)

Bizler bilşim alanını geliştirdikçe brokraside azalıyor. Yani bizler birar anti-bürokrasiyiz aslında :) :)

2 ip buldu. Ama benim yine zamanım olmadı :) Başka öğretmenlerin de dersi vardı, hangi bilgisayarlar olduğuna bakamadım, 40 dan fazla pc var okulda ve bundan başka sorunlar çıktı bilgisayarlarda. 3 okula gidiyorum, her okulda ayrı bir sorun, virüslerle uğraşmak canımı sıktı artık yaa :(

okur_musun' Alıntı:
2 ip buldu. Ama benim yine zamanım olmadı :) Başka öğretmenlerin de dersi vardı, hangi bilgisayarlar olduğuna bakamadım, 40 dan fazla pc var okulda ve bundan başka sorunlar çıktı bilgisayarlarda. 3 okula gidiyorum, her okulda ayrı bir sorun, virüslerle uğraşmak canımı sıktı artık yaa :(
Hocam zor olmalı üç okulla uğraşmak bu arada sanırım formatörsünüz...Kolay gelsin diyim ne diyeyimki ben bir okulla zor uğraşıyorum :)

bariskarabay' Alıntı:
bnm de öyle sorunum vardı antivir saolsun buldu hemen :idea:
Hocam ağda başka bilgisayarda oluyor virüs programı uyarı verir ama silemez....Sizdeki virüs başka bir tür olmalı ki sileblmişsiniz.

Hocam zor olmalı üç okulla uğraşmak bu arada sanırım formatörsünüz...Kolay gelsin diyim ne diyeyimki ben bir okulla zor uğraşıyorum Smile
Keşke formatör olsam :) Sanırım sadece kendi okulumla uğraşsam daha iyi olacak, yoksa yetişemiyorum, pek bişey de yaptığım yok ama, çok zaman alıyor ya, bir de zaten derse gir çık. Arada bu siteden yardım alıyorum :) iyi oluyor

Haklısınız butür sittelerden çok şey öğreniyoruz iyi forumlar var. :D

ii akşamlar ya benimde virüs sorunum var kafayı yedim artık geceleri uyku uyutmaz oldu yarım ederseniz çok büyük duamı alırsınız selamlar

selam Aleykum aynı vurusu Suan Bende yasiyorum tavsiye ettiginiz programi kurdum ilki pc de oldugunu gördum onlara formati atttim bu aralar modemde gözukuyor ne yapmaliyim yardim edermisiniz

bu virüs bizde de geziyor, 3 ev bağlanıyor nete en sonunda biz de tespit ettik virüslü olan evi ve ona haber ulaşmasını format atmasını istedik, inşallah formatı atarlar biz de kurtuluruz...

Maviaycafe' Alıntı:
selam Aleykum aynı vurusu Suan Bende yasiyorum tavsiye ettiginiz programi kurdum ilki pc de oldugunu gördum onlara formati atttim bu aralar modemde gözukuyor ne yapmaliyim yardim edermisiniz
Hocam modemde değildir.Oraya yerleşmesi mümkündeğil sanırım yanlış makinaya format atmışsınız diğer makinaları kontrol edin muhtemelen onlardan birinde vardır. Ona format atın kurtulun. Bu arada kendi modeminizi kapatıp 10 sn kadar bekledikten sonra tekrar açın faydalı olacaktır. Kolaygelsin.

deli_divane' Alıntı:
bu virüs bizde de geziyor, 3 ev bağlanıyor nete en sonunda biz de tespit ettik virüslü olan evi ve ona haber ulaşmasını format atmasını istedik, inşallah formatı atarlar biz de kurtuluruz...
Hocam o format atana kadar başınıza bela olacağı kesin eğer baktınız olacak gibi değil onun ağ kablosunu çekin. Sizde bu dertten kurtulun. Format atıncada tekrar kabloyu takın, kaldığınız yerden devam edin. kolay gelsin size bir problem çıkarsa yazın yardımcı olmaya çalışalım.

Modemde olabilir mi? Bilerek değil, ama tahminen olabilir diyorum, neden olmasın? Sonuçta adsl modemde de bir rom ve onun üzerinde web kontrol paneline ait dosyalar var. Fabrika ayarlarına dönerse o da "formatlanmış" olur.

sitelerde' Alıntı:
Modemde olabilir mi? Bilerek değil, ama tahminen olabilir diyorum, neden olmasın? Sonuçta adsl modemde de bir rom ve onun üzerinde web kontrol paneline ait dosyalar var. Fabrika ayarlarına dönerse o da "formatlanmış" olur.
Hocam düşünceniz güzel fakat; bende ovirüsle uğraştığım için kendini modeme atmadığını biliyorum. Ama tabiki onu yapıcak virüslerde olabilir. Böyle bir yürüsü yazıcak kişiler belli bir marka seçicekler ve ona savaş açıcaklar onu pek kimse yapmaz bu şirkete savaş açmak gibi birşeydir.Tabi bunun yanında şirket öylece durur mu durmaz tabiki. şirketinde eli armut toplamıyorya onlarda alırlar güvenlik önlemini ki! var zaten güvvenlik önlemleri fakat; deneyimsiz kullanıcılar bunu bilmiyor. Hocam bu konuda rahat olun siz bilgisayarınızdan hallediverin virüs işini.

aynısını Uyguladim format attigim pc lere tekrar gösteriyor vurus var diye bu programdan Hic Bisi Anlamadim Ama Rezil Oldugum Ap Acik ortada

Maviaycafe' Alıntı:
aynısını Uyguladim format attigim pc lere tekrar gösteriyor vurus var diye bu programdan Hic Bisi Anlamadim Ama Rezil Oldugum Ap Acik ortada
Hocam hiç endişe etmeyin şu linkten programı indirip kurun http://www.netoptima.in/ARProtect_Setup_0.12.27.exe
kurduktan sonra çalıştırın 2 dk bekleyin size IP adresi vericek onu not edin ve ardından ilgili makinayı bulun(Makineyı bulmanız kolaylaştı çünkü elinizde artık IP adresi var) bulduktan sonra güzelce formatınızı o makinaya atın bu dertten kurtulun.Hadi kolay gelsin yapamazsanız yazın yardımcı olmaya çalışalım.

Geri