İl Dışı...

Kodla Büyü
Yazılanların bir çoğunu heves ederek okudum. Doğunun küçük bir şehrinde 9 yılı doldurmak üzereyim. Eşim çalışmıyor 2 çocuğum var. 4. Okulumdayım. Burda sosyal imkan yok denecek kadar az. Evvelinde ekonomik imkanlardan dolayı daha yaşanılır bir şehre tayini göze alamasam da son kaç yıldır artık ciddi ciddi tayini düşünmeye başladım.

Bu şehir adeta boğuyor beni. Dar bir döngüye girmiş gibi hissediyorum kendimi. Kurs açmak, egzersiz yapmak için adeta takla atlatmanız gerekiyor dar düşünceli yöneticiler yüzünden. Mesleğin ilk yıllarından bir çok yer hiçmetiçinde eğitmen olarak görev yaptım. Bireysel çabamla bir çok program öğrendim. Ama ne yazık ki artık hevesimi ciddi örselenmiş hissediyorum bu şehirde.
Yeni bir şehre gidip tekrar doğmak istiyorum adeta.
Bir yandan ekonomisi beni zorlamayacak öte yandan, kolay adapte olabilecek doğası güzel bile hayal ediyorum. Var mıdır böyle biryer onuda bilmiyorum da.
Galiba hayal kurmak insanı ayakta tutuyor ☺
her yerın bır zorlugu var kendınce nelere katlanıp nelere katlanmayacağımızı seçiyoruz aslında.

Yazılanların bir çoğunu heves ederek okudum. Doğunun küçük bir şehrinde 9 yılı doldurmak üzereyim. Eşim çalışmıyor 2 çocuğum var. 4. Okulumdayım. Burda sosyal imkan yok denecek kadar az. Evvelinde ekonomik imkanlardan dolayı daha yaşanılır bir şehre tayini göze alamasam da son kaç yıldır artık ciddi ciddi tayini düşünmeye başladım.

Bu şehir adeta boğuyor beni. Dar bir döngüye girmiş gibi hissediyorum kendimi. Kurs açmak, egzersiz yapmak için adeta takla atlatmanız gerekiyor dar düşünceli yöneticiler yüzünden. Mesleğin ilk yıllarından bir çok yer hiçmetiçinde eğitmen olarak görev yaptım. Bireysel çabamla bir çok program öğrendim. Ama ne yazık ki artık hevesimi ciddi örselenmiş hissediyorum bu şehirde.
Yeni bir şehre gidip tekrar doğmak istiyorum adeta.
Bir yandan ekonomisi beni zorlamayacak öte yandan, kolay adapte olabilecek doğası güzel bie hayal ediyorum. Var mıdır böyle biryer onuda bilmiyorum da.
Galiba hayal kurmak insanı ayakta tutuyor ☺
Hocam egeye tayin işi aklımizaa düşünce 2015 yilinda özet bir ege turu yaptik. Ben en cok İzmir Güzelbahçe'yi beğenmiştim. Kendi icinde sakin ama buyuk sehir olanaklarina yarim saat. Tabi benim begendigimi Izmir'dekilerde begenmis. Haliyle talep artinca pahalilikta artmis. Bizde tek kisi calisan bir aileyiz. Yani gecim sıkıntısı yasadigimiz cok oldu. Yasam pahaliligi bizim icinde belirleyici bir etken oldu dogal olarak. Ancak her yeni dogum sanciyla olmustur. Bazi riskleri goze alip karar verdik. Ozellikle kira vb anlaminda hicte ucuz olmayan Aydin'a geldik. Cok sukur umdugumuz gibi fazla maddi sorunlar yasamadik. Mevlam yeni kapilar acti. Bu arada benimde 4.5 yasinda bir oglum var kriter olmasi acisindan.
Ozet olarak diyorumki yeni baslangiclar sancili olsada guzeldir...

slm, il dışı tayinlerden çok umudum yok maalesef, açılırsa kontenjan özür grubuna ayrılıyor burda adalet yok, zorunlu hizmet yapmışsınız, kaç yıl çalışıp bitirmişsiniz çok önemli değil maalesef, herkes kendi çıkarına göre düşünüyor maalesef, benim şu an çalıştığım okulda olduğu gibi bir sürü okulda hiç zorunlu hizmet yapmadan eş durumu özür ile gelen bir sürü öğretmen var ve sistem hala bu şekilde işliyor.
İnanmayan yapılan il dışı yerdeğiştirme ve özür grubu kontenjanlarını bakarak gerçeği-açılan kontenjanları görebilir.Haklı olarak eşler kızıyor bu duruma, doğudaki batıya gitmek istiyor, eşimden uzak mı ? kalayım diye.O zaman sen doğuya git eşinden uzak kalmak istemiyorsan dendi mi ? Tartışma çıkıyor.Veya aynı ile gelenler biri diğerinden 40-50 km mesafede ilçelerde oluyor, bu dolulukta, insan hayatı yollarda işkence ile geçiyor.

Bir de corona durumu kısa sürede eski normale dönecek gibi durmuyor maalesef, hava ısınmaya başladı mı 34-35 C lerde, bu maskeyle mahallendeki marketlere gitmek, sıra beklemek,yürümek işkence oldu.Yazlık , sıcak yerleri düşünemiyorum, burda hiçkimse yazmamış, kalabalık, sıcak yerler, evde kapalı kaldıktan sonra nasıl vakit geçecek bu sıcak havalarda, o yasak bu yasak, mesafe olayı , maske olayı, en ufak bir kural hafifletil di mi ? virüs vaka sayısı zıplıyor.Ve ilaç-aşı bulunmadan bu durum kolay kolay geçecek gibi durmuyor.Okullar açıldığında da otobüsler, okullar, sınıflar kalabalık ortamlar nasıl işlenecek dersler.Hele maskeyle.

Geri