Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Kaderine razı olmak üzeresin BİLGİSAYARCI!

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında mfk tarafından paylaşıldı.


 1. mfk

  mfk Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeni:
  0
  2015 yılında bir ilköğretim öğrencisi canlandı gözümde. Paylaşmak istedim.

  Okulda takım elbiseli bir amca(teyze) dolaşıyor koridorlarda. Ara ara görünüp kayboluyor. Bazen önlük giyiyor. Sık sık öğretmenler tuvaletini kullanmak zorunda kalıyor çünkü elleri hep kirli. Ama buna rağmen çocuklar ona öğretmenim, hocam demiyor. Sonra BT sınıfına geliyorlar bakıyorlar o amca(teyze) orda oturuyor. Elinde bi liste "ne yapacaksın yavrum ne için geldin" diyor. Sonra bi gün M.yardımcısı odasına giriyorum. Orda yerde bilgisayar kasasını kurcalarken görüyorum. Stresli M.yardımcısı'nın belli ki işleri aksamış, ters ters ona bakıyor.
  Öğretmenim projeksiyonu açamadığında ki anlamıyor zaten bu işlerden. Sonra gene o amca(teyze) geliyor. Bilgisayarın arkasına giriyor. Orası da çok tozlu kimse girip temizlemez öyle berbat bi yer. Neyse o giriyor hallediyor ne varsa.
  E biz de tamam diyoruz bu amca(teyze) BİLGİSAYARCI. Hani şu bizim mahalledeki Rüstem amca var ya format atıyo bilgisayarlara, ondan. Hem bu mahalledeki Mehmet abi gibi internet kafe de işletiyor hem de para da almıyor. Bi gün yanına gidip "amca(teyze) formatı kaça atıyorsun?" diye soruyorum. Garip bi gülümseme ile bana bakıyor. Sonra dönüp gidiyor.

  Ben 35 yaşıma geldiğimde böyle bir işim olsun isteseydim 17 yıl okul okumazdım arkadaşlar. Neden uzaktan seyrettiğinizi aklım almıyor.
   
 2. Mellifica

  Mellifica Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  196
  Beğeni:
  0
  hocam hakikaten kötü oldum okurken.

  şimdi genç olduğumuz için bu tempoya alışabilecekmişiz gibi geliyor. ama evlenip, çoluk çocuğa karışınca, yaş da ilerleyince ben halimizi düşünmek bile istemiyorum.

  ve malesef, memnun olmadığı halde hala sessiz kalan, cebit'e ilgi göstermeyen arkadaşlar olduğunu görünce de sinirlenmeden duramıyorum :!: :!:
   
 3. Efedrin

  Efedrin Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2010
  Mesajlar:
  123
  Beğeni:
  1
  dramatik olmuş, senaryo yaklaşık olarak böyle olacaktır, inşallah çalıştay bizim için hayırlara vesile olur
   
 4. kabababa

  kabababa Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  1
  Valla ben şu şartlarda en fazla 3 4 yıl sonra müdür ya da müdür yardımcılığı sınavına girmiş olurum. Umarım kazanırımda şu branştan bir nebze olsun kurtulmuş olurum
   
 5. angel_33

  angel_33 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeni:
  1
  ya arkadaşlar böyle felaket senaryoları yazarak kendimizin ve birbirimizin moralini bozmuş oluyoruz.
  farklı hayal edelim.. 9-15 mesai saatleri güzel bir çalışma ortamı ve özlük haklarıyla çalışıyoruz.bir de böyle düşünün
   
 6. mfk

  mfk Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeni:
  0
  ama öğretmen olmayacağız hocam.
   
 7. mkaratayy

  mkaratayy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğeni:
  4
  arkadaşım çok güzel yazmışsın ellerine sağlık
   
 8. sarix

  sarix Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2007
  Mesajlar:
  422
  Beğeni:
  3
  evet ya 9-15 çalışma saaatleri ki öyle olacağını sanmıyorumbiizm canımız 9-15 istiyo
  ozlar biza 8-17 vercekler ve ben bt sınıfını internet kullanımı için açıp teeknik servis gibi pc düzeltmicem
  bunu yapmaya hiç niyetim yok
   
 9. angel_33

  angel_33 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeni:
  1
  neden 9-15 vermesinler ki senelerdir bizim en büyük sorunumuzun çalışma saatleri olduğunu biliyorlar.
  Eğerki herhangi bir müdür yardımcılığı kadrosu vermezlerse günlük 6 saatten fazla yapmazlar diye düşünüyorum.
  Arkadaş yazmış yaşımız ilerlediğinde tamirci diyecekler falan filan diye.ne ilgisi var hocam ders anlattığımız zamanlarda da bilgisayarda sorun olduğunda elimize tornavidayı alıp kasayı açmıyor muyuz?öğrenciler bizim hem ders anlatıp hem de teknik olarak iyi seviyede olduğumuz gördüklerinde saygıları artıyor.
  Öğretmenliğimiz elden gitmez biz Eğitim-öğretim sınıfında atanmışız madem ders sayımızı azalttılar bizi bir yere koymak zorundalar ve özlük haklarımızı düzenlemek zorundalar.Bırakalım bunu onlar düşünsün .yeter artık ya sıkıldım bu belirsizlikten yeterki birşeyler belli olsun diyorum başka birşey demiyorum artık!!
   
 10. hardeniz

  hardeniz Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  186
  Beğeni:
  0
  aynen hocam. ilk mesajda yazılanların gerçekleşmesi bence o kadar uzun süre almaz. Birde şu 9-15 mesaisine takıldım.Ya arkadaşlar adamlar bu şartlarda çalıştırmazlar sizi. Ben hiçbir zaman destek vermedim bt rehber öğretmenliği vs kavramlarına. cebit toplantısına da işlerimi ayarlayabilirsem katılmayı düşünüyorum. Ama kesinlikle öğretmenlik mesleği dışındaki hiçbir ünvanı şahsım adına kabul etmeyeceğimi belirtmeliyim.
  üç gündür öğretmenler odasına giremiyorum bt sınıfındaki işlerden dolayı. Belki klasik bir söz olacak ama biz öğretmen olmak için okuduk tamirci yada diğer öğretmenlerin asistanı olmak için değil.BENcE EĞER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİ KADIRACAKLARSA BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ HAKKI VERİLMELİDİR.
  ÖĞRETMEN OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM
   
 11. serhatdemir

  serhatdemir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  495
  Beğeni:
  1
  Bende buna benzer bir şey yaşamıştım geçen sene. Ana sınıfının bilgisayarı arızalanmış ben bakmaya gittiğimde tamirci amca sen napıyorsun dediler. İnsan öğretmen olarak kendini çok kötü hissediyor.
   
 12. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  Öğretmenlerim,

  Foruma yeni üye oldum. Ben bir teknikerim. Olaya farklı bir misyon katmak isterim. İçinizden biri olmadığım için sizleri belki tam olarak anlayamam. Mesai şartlarınız ne kadar zor bilemem. Ancak askerliğimi düşünüyorum da...

  Bende mesai mefhumu tanımadan, kimi zaman yatağımdan pijamalarım ile kaldırılarak alay komutanın huzuruna çağrılarak, kimi zaman içtimada haber gönderilip ordu evine giderek kameraman olarak yaşammışlıklarımla galiba sizi anlıyorum... :roll:

  Bence çözüm öğretmen olamayan biz teknikerler için öğretmen yardımcısı kadrosu açılması olabilir. Gerçi formasyon eğitimini alıp biz de kadrosuz öğretmen olabiliyormuşuz ancak neye yarar! Oysa tıpkı üniversitedeki bir asistan gibi siz öğretmenlerin yanına bir tekniker verilebilir. Böylece siz eğitim mevzularına yoğunlaşırken tekniker her türlü işe koşabilir. Böylesi her iki çalışan için de daha verimli olacaktır.

  Sevgiler, saygılar...
   
 13. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Değerli Forum yazarları Adminlerin isteği üzerine yazılanları okuyorum ancak anlaşılan siz beni uyutmayacaksınız. :D

  Şu filmi bir geri saralımmı

  Okulda takım elbiseli bir amca(teyze) dolaşıyor koridorlarda. Ara ara görünüp kayboluyor. Bazen önlük giyiyor. Sık sık öğretmenler tuvaletini kullanmak zorunda kalıyor çünkü elleri hep kirli. Ama buna rağmen çocuklar ona öğretmenim, hocam demiyor. Sonra BT sınıfına geliyorlar bakıyorlar o amca(teyze) orda oturuyor. Elinde bi liste "ne yapacaksın yavrum ne için geldin" diyor. Kusura bakmayın çocuklar acelem var türkçe öğretmeninizin yarın ki derste bu laboratuarı kullanabilmesi için beraber çalışmalıyız diyor. Öğrenciler anlayışlı o olmadan diğer öğetmenler bilgisayar kullanmıyor çünkü "Tamam büyük öğretmenim" diyorlar.

  Sonra bi gün M.yardımcısı odasına giriyorum. Orda yerde bilgisayar kasasını kurcalarken görüyorum. Stresli M.yardımcısı'nın belli ki işleri aksamış, ters ters ona bakıyor. Amca(teyze) "kusura bakma hocam; matematik ve İngilizce öğretmenleri için hazırladığım materyalleri biliyorsun onları değerlendirmeliyiz yoksa dersler aksar" diyor müdür yardımcısı sinirli ancak materyellerde gözünün önünde "tamam Formatör Öğretmenim yada Rehber Öğretmenim bakıcaz başımızın çaresine" diyor sinirli sinirli m.yardımcısı için mühim olan işlerini halletmek ancak AMca(teyze) laf üretmiyor diğer öğretmenler için hazırladığı materyaller elinde duruyor. Üstelikte Diğer Öğretmenlerle koridorlarda, toplantılarda "hocalarım bu BT sınıfını kullanmalısınız devlet sizin için yaptı buraları. allah aşkına günahtır. Siz bir meyledin ben size hertürlü desteği vereceğim" diye yaptığı pazarlıklarda gözünün önünde olmuş m.yardımcısının "bu kadar işten sonra amca(teyze) daha ne yapsın arkadaş" diyor içinden.

  Öğretmenim projeksiyonu açamadığında ki anlamıyor zaten bu işlerden. Sonra gene o amca(teyze) geliyor. Bilgisayarın arkasına giriyor. Orası da çok tozlu kimse girip temizlemez öyle berbat bi yer." Ama öğretmenim okulda planladığımız İl milli eğitim müdürlüğünün açtığı etkin kullanım kursuna gelin bunları halledersiniz bana ihtiyacınız kalmaz. anlaştıkmı" diyor Öğretmen oflayarak "tamam Formatör Öğretmenim senden kaçış yok tamam geliyorum" diyor öğrencilerinin önünde. Öğretmenden hizmetiçi eğitime gitme sözünü alınca onu listeye ekliyeceğini takım elbisesinin içinden çıkardığı bir kağıda not ediyor.Neyse o giriyor hallediyor ne varsa.

  E biz de tamam diyoruz bu amca(teyze) BİLGİSAYARCI. Hani şu bizim mahalledeki Rüstem amca var ya format atıyo bilgisayarlara, ondan. Hem bu mahalledeki Mehmet abi gibi internet kafe de işletiyor hem de para da almıyor. Bi gün yanına gidip "amca(teyze) formatı kaça atıyorsun?" diye soruyorum. Garip bi gülümseme ile bana bakıyor.Bak evlat " ben üniversitede Bilgisayar ve Öğretim teknoljileri eğitmenliği bölümü okudum. Bana Formatör Öğretmenim yada BT rehber Öğretmenim diyebilirsin bu okuldaki öğretmenlerin çoğu sevmez beni, gidip işlerini halletmiyorum hocam halledebilirsiniz deyip onlara anlatıyorum diye. AMa boşlamayıp yarım saatlerce :) onlara anlattığım içinde için için takdir ederler bilirim. Onları BT sınıfına getirmek için attığım 50 takla yüzünden sevmemeleride cabası. Ben olmasam Milli eğitim bakanlığının BT sınıfı yatırımları , yapılandırmacı yaklaşımla öğrenme çabaları sonuçsuz kalır. O yüzden benim başımı kaşıyacak vaktim yok ama yandaki okulda bir meslektaşım var o kendine formatör der genelde onun bunun işlerini yapar zaten herkesle arası iyidir ama kimse saygı duymaz ona ancak alışkın olduğu için senin makinenede format atar parada almayabilir adı üstünde formatör o yahu" diyor koca bir kahkaha atıyor olanca yorgunluğu ile Sonra dönüp gidiyor.

  Omuzları yorgunluktan çökmüş içinden "allahım ben nereden BÖTE okudum gidip paşa paşa bilgisayar öğretmenliği okusam liselerde bilgisayar anlatırdım. Ancak yaptığım işin önemini biliyorum şimdi gidip sadece 4. sınıflarda zorunlu olan 2 saatlik bilgisayar dersime hazırlanayım. Yürü bakalım Öğretmen, Formatör Öğretmen yürü" diyor.

  Değerli forum yazarları 2002 yılında vecdi isimli bir bilgisayar mühendisliği öğretmenim Authorware dersinin ardından bak oğlum sizin buraya geliş amacınız bu bu diye BÖTE nin amacını anlatmasa siz bilgisayar anlatmak için yetiştirilmiyorsunuz ama isteyen özelde çalışır diye beni adam yerine koyup açıklamasa bende sizlere hak verirdim herhalde.
  Not: Bu hikayemde ki amca(teyze) BÖTE mezunudur. TEF bitirip bu işlere hakkıyla emek harcayanlara "sadece allah razı olsun" diyorum
   
 14. netame

  netame Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.709
  Beğeni:
  9
  Hocam arkadaş özet şekilde durumu anlatmış ama sizinki hikaye olmuş malesef, okurken bayıyor kusura bakmayın. :-1: Siz en iyisi kendinizi hangi yüce makamlarda görüyorsunuz bilmem ama burdaki arkadaşlara nasihat etmeyi bırakın, olmuyor yani bu gelinen aşamada sarmıyor.. :wink:
   
 15. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  Hocam bardağın dolu kısmına bakmış. Hatta boş kısmını başka bir sıvıyla doldurarak daha lezetli bir içecek yapmış...:)

  Tebrikler... :alkis:
   
 16. mfk

  mfk Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeni:
  0
  yüksek makam olayını hiç idrak edemedim de orası çok önemli değil; ben gelinmiş hiç bir aşama da göremedim hocam. yan yana 2 okuldan birinde 4-5 lere bilgisayar öğretmeni derse giriyor, diğerinde idare giremezsin ders serbest etkinlik oldu diyor. birini zorla formatör yapmışsın ders vermişsin. geçen sene 4-5 lere girmiş. bu sene 7-8 ler verilmiş! sözleşmeli bilgisayar öğretmenim bi ilde formatör olabiliyor, diğerinde olamıyor. çocuklara e-posta işletim sistemi office programı nedir bilen var mı diyorum ses çıkmıyor. Cebit e gelin diyoruz, sayı 50 yi geçmiyor. Ne aşaması. hangi aşama?
   
 17. sivayseri

  sivayseri Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2009
  Mesajlar:
  538
  Beğeni:
  4
  eeee o zamn neden hala önlemler alınmıyor:D:D Beden eğitimi ve teknoloji tasarımı derslerine girmek için mi okudum ben:(:(:(: Ama ben bilişim teknolojileri öğretmeni olmak istiyordum....
   
 18. etiket59

  etiket59 Site Gezgini

  Kayıt:
  13 Eylül 2009
  Mesajlar:
  64
  Beğeni:
  0
  Bu böte mezunlarını bazılarını anlamak gerçektende güç, hatta bazıları tamamen zırvalıyorlar... Sizlerin amacı bilgisayar öğretmek falan değil, eğitim öğretim faaliyetleri içerisinde kullanılacak eğitim metaryelleri geliştirmek veya var olan eğitim metaryellerini kullandırmak... Bence 6,7 ve 8 sınıftaki bilgisayar derleri bile seçilmeye bilir yeri geldiğinde... Batı da okuyan öğrenciler için bence gereksiz bi seçim...

  Lütfen eğitim fakültesinde gördüğünüz eğitimin doğrultusunda isteklerde bulunun... Eğer yanlış seçim yaptığınızı düşünüyorsanız özel sektörde çalışacak bilişimciye ihtiyaç çok...
   
 19. netame

  netame Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.709
  Beğeni:
  9
  Ne oldu burda bir karışıklık mı oldu alıntıdan dolayı, durumu özetle anlatmış dediğim hocamız mfk, hikaye dediğim de ist_koord hocamızın anlattıkları. Bu durumda bir cevap vermeye gerek yok aslında çünkü zaten aynı şeyleri söylüyoruz, ortada toz pembe bir durum yok, öyle bardağın boş kısmına başka sıvı koyup oohh pek datlı olmuş gibi bir durum da yok, gelinen aşamada tam bir karmaşa ortamı var, ama karmaşayı sadece belli kesim yaşıyor:

  - Formatörlük görevlendirmesi yapılmayan illerdeki öğretmenler -ki maaş karşılığını doldurmak için bile okul okul gezenler gurubudur,
  - Öğretmenlik ideali olup da gerek ders saati eksikliği yüzünden gerekse mecbur tutularak formatör olan hocalar,
  .
  .
  .
  Katılımın az olmasının sebebi de bence büyük ihtimalle formatörlük, başka birşey aklıma gelmiyor, insanlar halinden memnun, tam ek ders alıp işine bakıyor, dersin azalması umurlarında değil çünkü formatörken ne kadar az ders o kadar iyi mantığı var doğal olarak. Belki ben de rahat bir formatör olsam bu kadar kafa yormazdım onlara da hak veriyorum, insanın doğasında var bu, rahatı iyiken kalkıp ne diye istanbul a git etkinlik yap uğraşsın ki. Bir şekilde formatörlüğe karşı olanlar, şartları zor olanlar ve formatör olamayıp ders sıkıntısı çekenler zaten burada, yana yana dönüyor :)
   
 20. mnv

  mnv Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  247
  Beğeni:
  0
  +1.000.000
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal