Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Kaderine razı olmak üzeresin BİLGİSAYARCI!

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında mfk tarafından paylaşıldı.


 1. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  sayın aslise umarım cebit e katılmışsınızdır. Zira ben o pay biçtiğiniz kitledenim(EBİTEFO) ve o günCEBİT'te de söyledim
  1-"ankara'dan o gece geldim, griptim" ve sadece ne olacak, neleri değiştirebileceğiz görmek için akşam 5'e kadar oradaydım.
  2-Resmi yazılarla yaptıklarımızın yanında Eğitek te bulunan büyüklerimizlede birşeyler değiştirebilmek için görüştüm.
  3-Sizin tanınmanız için İntel Liderlik Forumu adı altında okul idarecilerine ve müfettişlere düzenlenen forumda ben şahsım adına 3 ilçe gezdim(ne eğitim görevlisiyim nede başka bir şey sadece bu forumlarda sizlerden bahsedebilmek için oradaydık),
  4-ardından müfettişlerimize web 2.0 araçları kullanımı kursu açtık ( ben bakırköy den sorumluydum) oradaki konulardan biride BT öğretmenleri, BT formatör Öğretmenleri ve BT nin diğer dersler ile teknoloji kullanımı alanında etkinliğiydi.

  sayın forum yazarı sizden suçlama değil öneri bekliyorum, bunların haricinde ne yapmamızı istiyorsunuz?

  Biz önerilerinize herzaman açığız Beşiktaş ilçesinde "anneme babama bilgisayar öğretiyorum" diye bir proje yapıldı biz destek vermenin dışında gurur duyduk bir Okul BT Formatör Öğretmeni yada BT Öğretmeni bunu düşündü teklif etti ve başarılı oldu. Çalıştayda Mitat EREN hocama(Beşiktaş İlçe BT Koordinatörü) bu proje için teşekkür edildi bende mitat hocamda hemen müdahele ettik bu bir öğretmenimizin fikridir teşekkür onun hakkıdır diye.

  şimdi gelelim size siz ne yaptınız hocam
  1- Müfettişlere kendinizi tanıtmak için ne yaptınız?
  2- İdare yazılara rağmen sizi tanımayıp hakkınızı yediğinde ne yaptınız(yoksa çalıştaydaki konuşmacımız gibi mahkemeye gitmek var ama neyse sivrilmeyeyim mi dediniz) ?
  3- Okuldaki Öğrenci ve diğer öğretmenlere kendinizi tanıtmak için ne yaptınız?

  Not: Ben her ne olursa olsun(Ankaradaydım yetiştim, Griptim ilaç aldım ayaktaydım, Ailemi sadece 10 dakika gördüm) CEBİT teydim. Siz CEBİT te bulunduysanız CEVAP VERİN hocam orada değildiyseniz kendinizce haklı sebeplerinizde olsa CEBİT te değildiyseniz o zaman BOŞ VERİN.
   
 2. tuncay2744

  tuncay2744 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  560
  Beğeni:
  0
  Hocam bunları biliyoruz ve öss de aldığım puan, verdiğim emek aklıma gelince ağlamaklı oluyorum ama elimizden ne gelir. Seyretmek istemiyorum yol göster beraber yapalım. Allah belasını versin bu milli eğitimin. En berbat kurumda çalışıyoruz. Bi de moruk idareciler böyle ekdersi kesmek için bahane arıyorlar ya dayanamıyorum :(
   
 3. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Hocam öncelikle Öss den başlayalım anladığı kadarıyla iyi bir puan almışsınız.
  BÖTE mezunuysanız.
  1-Neden tef değilde BÖTE seçtiniz?(Lütfen bunu sorgu amaçlı düşünmeyin bir branşdaşınız olarak merak ettiğim için)
  2- Seçtiğinizde BÖTE nin hangi amaçla kurulduğunu biliyormuydunuz?
  3- BÖTE den mezun olunca sizden neler beklenicek biliyormuydunuz?
  4- Okulda sadece bilgisayar dersleri ile uğraş denince "ohh be" diyen kitledenmi yoksa "ama neden ben bunun için okumadım efendim" kitledenmisiniz?

  Sayın hocam eğer bilerek böteyi seçtiyseniz çıkınca çocuklar kadar öğretmenleride eğitmekle mükellef olacağınızı biliyorduysanız ve okulda ben sırf ders anlatmak istemiyorum diyen kitledenseniz gelin sizinlede "ANNEME BABAMA BİLGİSAYAR ÖĞRETİYORUM" gibi bir projeye girelim çok değil 6 ay da ürün alabiliyoruz. Ürünü ve süreci raporlayalım, amacınız para ise paranızı alıyorsunuz, amacınız belge ise belge verip teşekkürde ediyorlar, amacınız farkedilmek ise ben EĞİTEK, TTKB, elimden neresi gelirse farkedilmeniz için uğraşırım.

  Bu soruların birinin bile cevabı olumsuz ise zaten benim göstericeğim yol size zulüm gelir hocam. Siz öğretmenliği ohh yazları tatil, yan gel yat paraları kap, ben dersime girerim, öğrenci kızdırırsa sınavda görüşürüz deyip sustururum (öyle motive ederim diyor bazı arkadaşlarım :) ) olarak tanımlayan kitleye dahil olmuşsunuzdur o yüzden benim yolum size çetin gelir.

  Buyurun seçin yolu ya benim çetin ama sonu parlak yol (örnekleri var), yada sizin sıcak rahat ama bataklık hayatınız.
   
 4. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam bu 1. sorunuzda şaka yapıyorsunuz değilmi yani ciddi ciddi sormuyorsunuz?
   
 5. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  aslise isimli forum yazarına ciddi ciddi sordum hocam müfettiş kendisine sormuş "ya anlat bakalım ne iş yapıyorsunuz siz" diye ,İşte bir fırsat hem kendini hemde o ilçede BT Formatör Öğretmen arkadaşlarını o ilçenin müfettişlerine tanıtmak için bir fırsat, o noktada ne yapmış onu merak ettim.Daha evvelde yazdım biz sizlerle ilgili bilincin oluşması için gündüz akşam demiyoruz ama müfettişler bize gelipte sormuyor "ne yapar bu Formatör Öğretmenler" diye öğretmenimin fırsat ayağına kendi gelmiş o an ne yaptı merak ettim?
   
 6. rock

  rock Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  12
  ben 2003 mezunuyum ve 98 de bölüme girdiğimde adı böte değil bötö idi yani bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği (eğitimi değil)!
  yani beni öğretmen olarak mezun ettiler, öğretmen olarak atadılar ve resmen haala öğretmenim (buna öğretmenlik denirse...)
  bu durumda ben de şöyle mi demeliyim beni öğretmen olarak mezun ettiniz formatör olarak değil? diyeceksemde kime diyeyim bi yol gösterin?
   
 7. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Hocam önce baştan alalımmı
  siz mezun olmadan size teknik ve meslek liselerinde derse giremezsiniz dendimi, O zaman itiraz ettinizmi ben niye bilgisayar öğretmeniyim neden derse giremezmişim diye.
  Meb'de teknik ve mesleki liselere teknik öğretmen olarak giremezken kime hesap sordunuz.

  Formatörlük kısmına gelince bu forumda defalarca yazdım doğrusu Formatör Öğretmenlik.Bu bir ara sürecin adı;
  a) okullarda öğrencilere TEMEL BİLGİSAYAR kullanımı ve GÜVENLİ İNTERNET bilinci kazandırmak ve Öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanımı konumunda rehber ve lider rolü ynamak üzere BÖTE( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) bölümleri kuruldu.
  b) Böte( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) yeterli sayıda mezun verene ve başta ilköğretim okulları olmak üzere okullarda kendileri için belirlenen vazifeyi gerçekleştirene kadar geçen süreç için okullardan farklı branşlardan öğretmenler öğretmenlere bu alana ait formasyon verildi ve bu öğretmenlere Bilgisayar (BT) Formatör Öğretmeni adı verildi.
  c) Böte mezunlarının mezuniyetleri sonrası diğer öğretmenlere ve bilinçsiz idarecilere direnç göstermeyip kendilerini sadece ders vermeye ve Bilgisayar(BT) sınıflarına hapsetmeleri sonucu bu süreç günden güne uzamıştır.

  Oysa hep yazdım bu süreç 5 yıl evvel bitmiştir.

  Gelelim itiraz edilecek yere
  eğitek'e itiraz edelim formatörlük için ancak size bir BÖTE(BÖTÖ) mezunu olarak öğretmenleri bilinçlendirmek için çalışmaya hazırmısınız dediklerinde bana ne ben sadece öğrencilerime ders vereceğim demiyeceksiniz değilmi hocam. Çünkü bu itiraz kendi içinde formatör öğretmenlik sürecini uzatmanızı istiyorum demektir.
  TTKB'ye itiraz edelim ancak size 8. sınıf öğrencisinin kendi kendine öğrenme becerilerinin gelişmesi(tam öğrenme yeterliliğimi) yoksa access ve dw bilgisini geliştirmek mi önemli dediklerinde ben onlara excel,access, publ., dw anlatıcam demiyeceksiniz değilmi hocam.
  PGM'ye itiraz edelim ancak ben bu kadroyu öğrencilere bilgisayar anlatmak için istiyorum,notumda olsun gerekirse ben not ile öğrenciyi MOTİVE EDEYİM(bu ne demekse) , mezun olduğum bölümün amaçları mühim değil hadi ben bilgisayar öğretmeni olayım demiyeceksiniz değilmi hocam.

  Siz ne için itiraz edeceğinizi söyleyin ben size kime etmemiz gerektiğini söyliyeyim.
   
 8. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam size birkaç sorum olacak. Olayın yani sıkıntıların özünü daha net olarakkavramak için.
  Bu kadar BT Öğretmeni acaba neden derslere girmek istiyor,asıl problem nedir yani?
  BT öğretmenlerine söylediğiniz gibi bir ortam ne zaman sağlandı ve yapılacak işlerinde karşılığı olan değer ne zaman verildide BT Öğretmenleri ben aldığım eğitimin karşılığı olan eğitim teknologluğu görevi ile ilgili olumlu veya olumsuz bir görüş bildirdi?

  Formatör öğretmenlikle yaptığımız eğitim teknologluğu değil ki veya üniversitede aldığımız eğitimi yansıtabildiğimiz bir görev değil.

  Hocam asıl sorun değer sorunu aslında daha öncede söylemiştim. BT öğretmenleri formatör öğretmen olarak değer görmüyor, sınıfta derse girdiği zaman değer görüyor. İnsanda değer gördüğü işi yapmak ister bu kadar basit. Ama karar vericiler bizim aldığımız eğitim ve verebileceklerimiz konusunda ufku dar oduğu için, bizim kendi işimizi değer görecek şekilde yapabileceğimiz ortamı sağlayacak kararları almıyorlar, düzenlemeleri yapmıyorlar. Yani sorun bizde değil hocam anlatabiliyormuyum. Neden sorun bizde değil çünkü bu 3 kişinin 5 kişinin başına gelen münferit bir olay değil. Türkiyenin heryerinden feryatlar yükseliyor. İlk önce sorunun ne olduğunu net olaraktespit etmeniz gerekiyor demek istediğim.
   
 9. rock

  rock Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  12
  teknik ve meslek liselerinde derse giremeyeceğimizi tabiki biliyoduk ve itiraz etmedik. buradaki bütün bt öğretmenleri de biliyor ve kabul ediyorki tef mezunlarının aldıkları dersler bizimkilerden oldukça farklı. haliyle müfredat ta farklı. buna kimin neden itirazı olsunki? Hatta bize teknik ve meslek liselerde derse girme hakkı verilse başta ben olmak üzere belkide biçoğumuz bocalayacaktır. Dijital elektirik-elektronik, mikro işlemciler vs. bizim almadığımız biçok ders...
  diğer maddelere gelince, birbirimizi anlayamadığımızı düşünüyorum, siz hep aynı noktadasınız "öğrenciler kendi kendilerine öğrenir internette gezinsin , dosya indirsin, isteyen gerisini halleder" ama forumdaki bazı arkadaşlarda yazmış çok da güzel yazmış şarkı söyleyen çocuk müzik dersi alıyor, 4 işlem bilen matematik, hatta türkçe konuşup türkçe dersi almak... bence bunlarda öğrenilebilir şeyler...
   
 10. rock

  rock Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  678
  Beğeni:
  12
  Dayanamadım bunada yazmam lazım;
  c) Böte mezunlarının mezuniyetleri sonrası diğer öğretmenlere ve bilinçsiz idarecilere direnç göstermeyip kendilerini sadece ders vermeye ve Bilgisayar(BT) sınıflarına hapsetmeleri sonucu bu süreç günden güne uzamıştır.

  Şimdi ben 2003 yılında okuluma atandığımda, bana atıyorum 24 saat ders verdiklerinde "dur bakalım sayın idareci benim işim o kadar derse girmek değil ben sabah 8 akşam 5 okulda durucam formatör öğretmen olarak çalışıcam , 13-15 saat kadar ders alabilirim ki norm fazlası olmayayım. ben böte mezunuyum, işim eğitim teknologluğu yapmak, yönetmeliği kanunu maddesi ne diye sorma bende bilmiyorum, ilçeye milli eğitime falan sormayın muhtemelen onlarda bilmiyorlardır" mı demeliydim?
  8. yılımı çalışmaya başladım daha haala muallakta bi konu, valilik kararıyla devam eden bişey , ne yönetöeliği var ne genelgesi, ben 8 sene önce okulda böyle bi konudan bahsetsem sıyırmış heralde bu yeni mezun çaylak derlerdi. her şey bi yana ben dahil kimse bilmiyodu bu konuyu o zamanlar. kime itiraz neyi itiraz edicez...
   
 11. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Sayın hocam türkçe,matematik ve diğer derslerle ilgili söyledikleriniz gerçekten çok hoş ve kesinlikle katıldığım şeyler sizden ricam okulunuza gidince bu dersin öğretmenlerine ne anlattıklarını sorun size "son 2-3 yıldır hiçbirşey anlatmıyoruz içerik iyice boşaltıldı" diyeceklerdir lütfen deneyin çünkü kurgulanmak istenen bu sadece bilgisayar dersi için değil tüm dersler için öğrenciye temel bilgi veriliri neyi öğrenmesi gerktiği netleştirilir ve öğrenci bir öğrenen olarak kendi öğrenir. Şimdi buna bir sürüü öğretmen itiraz edecektir sınıflarda bolbol duyarsınız "ey öğretmenler öğreten olmayın rehber olun bırakın öğrenen kendi öğrenmesini gerçekleştirsin" tüm derslerin öğretmenleri bunu duyar "hmm çok ilginç, hadi canım olurmu öyle ben dersime girer anlatırım o zaman diğer dersin öğretmenide anlatmasın" der yani bu bilgisayar özel bir durum değil bana itimadınız yoksa yarın diğer branşlardaki arkadaşlarınıza sorun.
  Eğer bizler "aman efendim klavye kullanan bilgisayarmı bilir ben anlatırım ona" dersek koca CEBİT in göbeğinde 300-400 bilgisayar öğretmenine microsoftun danışmanı "aman canım bunlar office 2010 u nasıl öğrebilir ben anlatırım ona" der. Elin adamı size office 2010'u yada Adobe CS 5'i anlatınca gururunuza dokunmazmı "bu nedir ben öğrenemiyorumda sen ondanmı anlatıyorsun" demezmisiniz.

  Lütfen burada cevabınız ama onlar çocuk olmasın cumhuriyet yıllarında çok değil50-60-70 yıl evvel lise bitirmiş adam belde yönetimi verilirdi bugün ise lise bitirmiş çocuğun pantolonunu toplayabileceğine itimad etmiyoruz e haliyle bunu gösterince o çocuklarda(adamlarda) toplayamıyor. :)

  İtiraz kısmına gelince ben asıl dürüstçe şunu merka ediyorum mezun olunca sizi teknik liseye verseler itiraz edermiydiniz yok kardeşim ben bunun için eğitilmedim ben ilköğretimde öğrencilerime ve öğretmenlerime faydalı olmalıyım diye. Yoksa siede ohh be mezunuyieim bunun için değil ama işte bilgisayracıyım diyen aynı devlet gibi kervan yolda dizilir ben de öğrenirim bu işi tayfasındanmısınız.

  Kendi adıma yukarıdaki soruyu cevaplarsam "Ben bir teknik lise mezunuyum okulumda ders vermek hayalimdi ancak EGE BÖTE den mezun olduğumda hadi buca teknik lisesine git atölye dersi ver deseler itiraz ederdim ben bunun için eğitim almadım içim kan ağlıyor ama bunu yapamam ben ilköğretimde birşeyler yapmak için mezun oldum" diye. Aynı durumda siz olsanız ne yapardınız bunu bilelim ona göre nereye itiraz edicez onu konuşalım.
   
 12. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  O zaman merak ettimBuca İsmet Yorgancılar ilköğretim okulunu arar doğrulatırsınız. Ben 2005 yılında okuluma atandığımda 30 saat bilgisayar dersim varken okulumdaki formatör öğretmen yüzünden müdürüme neden itiraz ediyordum "olmaz bu benim işim buradaki öğretmenlerin teknoloji ile ilgili ihtiyaçlarına yardımcı olmak benim vazifem olmalı" diye. 30 saat ders var maaş+full ekders sussana a oğlum. Ne diye gidipte müdürüne, iledeki şube müdürüne(ebubekir bey) "hocam benim mezuniyetim gereği ben bu öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanımı ile ilgili görevlerde bulunmalıyım, bu formatör öğretmenlik işinde bir yanlışlık var" diye itiraz ediyorsun.

  Not: ben ilk başladığımda güllük gülistanlık 9-15 derse girerken(maaş+full ekders) bizim okulumuzda başka branştan bir arkadşaımız FOrmatör Öğretmen olarak çalışmakta ve genelde 16-16:30( dersim bittiği halde yardım edilecek birşey varmı diye okulda kaldığım için biliyorum) civarlarında okuldan çıkmaktaydı.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal