Kaderine razı olmak üzeresin BİLGİSAYARCI!

Kodla Büyü
Hocam bana yaptıklarınızı anlatmışsınız sağolun. Müfredatı bilmiyormusunuz demişsiniz üstadım ben dersin hedeflerini sormadım ben sizin HEDEFİNİZ nedir dedim gene anlaşamadık herhalde. İStanbulda bir öğretmenimizseniz ben bir branşdaşınız olarak geldiğimde abi çocuklarda hedefin neydi dediğimde bana ne diyeceksiniz.
Tam tersinden anlatayım benim için öğrenci bilgisayar dersinde "mouse-klavye kullanıcısı olsun, internet üzerinde kaybolmadan araştırma yapabilmek için webde gezinme becerilerine sahip olsun(çoğu büyükte yoktur bu kaybolurlar :) ), bulduğu içeriği bilgisayarına indirebilir ve onu başka bir bilgisayarda kullanabilir olsun)" becerilerini alsın yeter. Hedeflerim bunlar EXCEL, PUBLİSHER , POWERPOİNT gibi programları kafası çalışan internet etiğine sahip, internette dolaşıp bilgi edinebilen bir öğrenci zaten öğrenemezmi sizce. Neticede ben müfredatın hedefini sormadım hocam 55 kişi sınıf 20 bilgisayar sizin hedefiniz nedir diye sordum. Yeni sisteme göre tüm öğretmenler gördü bunu(kiminin kafası almadı) bir ders için 5-6-10 kazanım verilir bulunduğunuz ortama ve şartlara bağlı olarak siz bunlardan tamamını yada bir kısmını öğrenciye kazandırırsınız değil mi ? Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. :)

Not: 1- Bu arada bunlar bilgisayarla kendi kendine nasıl öğrensin, normalde öğrenemiyorlarki(klasik öğretmenlerin lafıdır ya) denen çocuklara algoritma anlatmayı hedeflediyseniz ve bu hedefinize ulaştıysanız CEBİT te hatırlatın eliniz öpmem gerek .

2- yeni müfredat tanıtım seminerlerinde tüm Sınıf ve Branş öğretmenlerine en ağır gelen nedir bilirmisiniz sizin dediğiniz gibi bakanlıkta herşeyi ben öğreticem diye yormayın çocuğu tememli verin(tüm dersler için türkçe-matematik-BEDEN değil BEDEN EĞİTİMİ- resim) kalanını kendi öğrensin o sınıfın ağası olmaktan vazgeçin diyor yani bakanlık tüm derslerle ilgili sizin gibi düşünüyor sadece bilgisayarla ilgili değil. Salondan çıkınca ne diyorlar hadi canım türkçe yazmakla türkçemi öğrenilir ben anlatırım herşeyi çocuk ziyan olmasın :puhaha: bu içeride bize ders verenlerde hiç birşey bilmiyor deyip öyle gidiyorlar seminerden.

Efedrin' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Bilgisayar Öğretmenlerimiz onuda yapmadılar ve şimdi bakanlık BT lerde BDE yapılmıyor diye sadece bilgisayar dersi ve hizmetiçi eğitimler yapılıyor diye BT sınıfı yatırımlarını kesti.

Sayın hocam, bt öğretmenlerine fazla yükleniyorsunuz. :)

15 saat maaş karşılığı derse girdim diyelim, haftada 15 saat de diğer öğretmenlere vitamini anlattım, BDE için destek verdim. Peki o fazladan emeğimin karşılığını nasıl vereceklerdi bana? Derse girmeden ek ders mi yazacaklardı. Bakanlığın bununla ilgili hiçbir çalışması yoktu.

Deselerdi en baştan, dersinize girin kalan zamanınızda diğer öğretmenlere BDE konusunda destek verin biz sizin ekdersinizi işleteceğiz, herkes elinden gelini yapardı. Sonradan formatörlüğü çıkardılar benzer olarak ama onun da görev tanımlaması farklı, 180 saat dersle insanların BDE desteği vermelerini beklemiyorlardı heralde.

Değerli Öğretmenim; BT öğretmenlerine(benimde mebbiste branşımdır) fazla yüklenmiyorum.

Bakanlıkta gördüğümüz kişilerede söylüyorum bizi oyuna getirdiniz insanlar bu işi yapıcaklarını bilmiyordu diye okullarında öğrenip gelmeleri gerekiyordu hocam diyorlar :) . Bilgisayar anlatıcak sanıyorlar diyorum o zaman BÖTE değil bilgisayar öğretmenliği okusalardı cevabı var hazırda.

Neticede ben bu zümreye fazladan yüklenmiyorum sadece soruyorum okulda 30 saat dersiniz varken okul müdürüne, ilçe müdürüne hocam ben bunun için mezun olmadım bunda bir yanlışlık olmasın diye sordunuzmu.

Not: Formatörlük değil formatör Öğretmenlik sonradan çıkmadı hocam ilgi tutulan yönetmelik 1993'e ait ve ben 2005'te okuluma gittiğimde Formatör Öğretmen vardı insanlara BT de zorla kurs veriyordu(TEp-1 deki yazılımları derste nasıl kullanacaklarını) ve bende kızıyordum bu niye benim işimi yapıyor diye. Yani 2003 ten beri 180 saat ders almış dediğniz kişilerden bunu bekliyorlardı işin komiği onların(Buca ilçesi için) ben bilgisayar öğreticem derdi olmadığı için öğretmenlere bakanlıkça gönderilen yazılımları anlatan seminerler verip duruyorlardı.

ist_koord' Alıntı:
Hocam bana yaptıklarınızı anlatmışsınız sağolun. Müfredatı bilmiyormusunuz demişsiniz üstadım ben dersin hedeflerini sormadım ben sizin HEDEFİNİZ nedir dedim gene anlaşamadık herhalde. İStanbulda bir öğretmenimizseniz ben bir branşdaşınız olarak geldiğimde abi çocuklarda hedefin neydi dediğimde bana ne diyeceksiniz.
Tam tersinden anlatayım benim için öğrenci bilgisayar dersinde "mouse-klavye kullanıcısı olsun, internet üzerinde kaybolmadan araştırma yapabilmek için webde gezinme becerilerine sahip olsun(çoğu büyükte yoktur bu kaybolurlar :) ), bulduğu içeriği bilgisayarına indirebilir ve onu başka bir bilgisayarda kullanabilir olsun)" becerilerini alsın yeter. Hedeflerim bunlar EXCEL, PUBLİSHER , POWERPOİNT gibi programları kafası çalışan internet etiğine sahip, internette dolaşıp bilgi edinebilen bir öğrenci zaten öğrenemezmi sizce. Neticede ben müfredatın hedefini sormadım hocam 55 kişi sınıf 20 bilgisayar sizin hedefiniz nedir diye sordum. Yeni sisteme göre tüm öğretmenler gördü bunu(kiminin kafası almadı) bir ders için 5-6-10 kazanım verilir bulunduğunuz ortama ve şartlara bağlı olarak siz bunlardan tamamını yada bir kısmını öğrenciye kazandırırsınız değil mi ? Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. :)

Not: 1- Bu arada bunlar bilgisayarla kendi kendine nasıl öğrensin, normalde öğrenemiyorlarki(klasik öğretmenlerin lafıdır ya) denen çocuklara algoritma anlatmayı hedeflediyseniz ve bu hedefinize ulaştıysanız CEBİT te hatırlatın eliniz öpmem gerek .

2- yeni müfredat tanıtım seminerlerinde tüm Sınıf ve Branş öğretmenlerine en ağır gelen nedir bilirmisiniz sizin dediğiniz gibi bakanlıkta herşeyi ben öğreticem diye yormayın çocuğu tememli verin(tüm dersler için türkçe-matematik-BEDEN değil BEDEN EĞİTİMİ- resim) kalanını kendi öğrensin o sınıfın ağası olmaktan vazgeçin diyor yani bakanlık tüm derslerle ilgili sizin gibi düşünüyor sadece bilgisayarla ilgili değil. Salondan çıkınca ne diyorlar hadi canım türkçe yazmakla türkçemi öğrenilir ben anlatırım herşeyi çocuk ziyan olmasın :puhaha: bu içeride bize ders verenlerde hiç birşey bilmiyor deyip öyle gidiyorlar seminerden.

Hocam valla sorduğunuz soruların cevaplarını yazıyoruz ama her seferinde ben öyle değil böyle dedim diyorsunuz biz hep yanlış anlıyoruz sizi. Tabi bulunduğunuz konum itibariyle biraz yüksekte olduğunuz için iletişim problemi çekiyoruz galiba. Benim dersle ilgili yazdıklarımı anlayan anlar hocam. Yani anlamak isteyen. Öyle lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Hocam bizim kadromuz ilsis te ne olarak görünüyor lütfen söyleyin. Biz ne olarak atandık BT formatör öğretmenimi? Bizi bakanlık BT öğretmeni olarak atadımı atamadımı? Atandığımız branşın bir müfredatı varmı yokmu? Bu müfredatı uygulayacağımız sınıflar varmı yokmu? Bugün okula müfettiş geldiğinde seni, sınıfında ders anlatırkenmi değerlendiriyor yoksa sana formatörlük raporlarınımı getir diyor?(cevap: sınıfında ders anlatırken müfettişlerin formatörlükten haberleri olmuyor çünkü)

Peki sevgili ist_koord hocam cevap verirmisin bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Bize sürekli yapılan bu saçmalıkları savunup duruyorsunuz.

Kral çıplak hocam biz görüyoruz. Sizde görün artık.

Bak hocam bide bu linki incele BT öğretmenleri artık BDE için branş olayını iyice genişlettiler MEB sayesinde. Ama tabi bunuda üniversitede söylemeleri lazımdı dersleriniz azalırda maaş karşılığını bile dolduramazsanız müzik derslerine girebilirsiniz. Merak ettim sizin üniversitede formatörlükten bahsetmişlerdi müzik dersindende bahsettilerimi :lol: :lol:

her-telden-f29/muzik-dersi-6-7-ve-8-siniflar-yillik-planlari-t51075.html

mnv' Alıntı:
Arkadaşlar yazılanları bazen baysa da okuyoruz. Şunu da eklemeden geçmeyeyim, bizlere de "eğitim teknoloğu" derlerdi zamanında ve görevlerini biz de bilirdik.(Bir kısım arkadaşlar bunu kendi okullarına mal etmesinler diye yazdım.)

Benim anlayamadığım nokta şu:
Dersler bittikten sonra okulda kalıp kafecilik yapmanın neresi eğitim teknologluğu?
Projeksiyon cihazını açmayı bilmeyen ve ısrarla öğrenmeyen insanın projeksiyon cihazını açıvermek eğitim teknologluğu mu?
Bilgisayar formatlamak, laboratuvar temizlemek eğitim teknologluğu mu?

Eğitim teknologlarının merkezi bir yerde(RAM gibi) bulunup, yazılım geliştirmek/incelemek ve öğretmenlere sık sık "bilgisayar destekli eğitim" hakkında seminerler vermek gibi görevlerinin olması mantıklı olan değil midir?
Okullarda BT öğretmenlerinin ne halde oldukları bellidir. Kimse kimseyi kandırıp ütopik görev tanımlamalarında bulunmasın. Ya üstteki gibi bir kurum olur ve bu şekilde hizmet ederiz. Ya da ortalıkta dolaşır dururuz...

evet gerçektende çok iyi özetlemişsiniz :alkis: :alkis: :alkis:
eğitim teknoloğuymuş gerçekten siz okullarda eğitim teknoloğu olarak görev yapacağınıza inanıyor musunuz?
dersler kalksın tamirciden farkımız olmayacak.

ist_koord' Alıntı:
@raid10000 öğretmenim, bakanlıkta bu işin böyle olmayacağını, BÖTElerin öğrencilerini tam yetiştiremeden alana gönderdiğini anlamış olmalı kiBT lerde diğer dersler işlensin diye EĞİTEK te 50 civarında arkadaş materyal geliştirme ekibi olarak görevlendirildi, bunun yanında Vitamin isimli program okullarda öğrencilerin hizmetine sunuldu. Şu anda egitim.gov.tr ve http://www.mebvitamin.com/ adreslerinde en son 2000 den fazla öğretşm materyali tüm ğretmenlerin kullanımına hazır. BÖTE cilerden tek istenen bunları diğer öğretmenlere anlatmaları ve onları istemeselerde o alana çekmek için çalışma yapmalarıydı. Bilgisayar Öğretmenlerimiz onuda yapmadılar ve şimdi bakanlık BT lerde BDE yapılmıyor diye sadece bilgisayar dersi ve hizmetiçi eğitimler yapılıyor diye BT sınıfı yatırımlarını kesti.

Ben alanda da çalıştım 3,5 sene evvel bilgisayar öğretmeniydim. FArkında değiliz ancak kendi kuyumuzu kazıyoruz. Siz Siz olun BÖTE nin amacını unutmayın bu kadar yeni bir oluşumda elbette sapmalar olacak alanda yanlışlar olacak ancak biz ne için mezun edildiğimizi unutur BEN BİLGİSAYAR anlatırım olur biter derseniz işte o zaman başkalarının kazdığı kuyumuzu bizde hızlandırmış oluruz. Size hocam sana 30 saat bilgisayar dersi(maaş+full ek ders) deselerde ama benim mezuniyet amacım bu değil demeyi unutmayın olurmu.

eğer böyle ise gerçekten diğer öğretmenleri bu alana çekmek için elimden geleni fazlasıyla yapmaya hazırım.Gerçi öğretmenlerin pc si yok,bundan korkuyorlar ama ben bile çoğu şeyi unutmuş halimle bunu elimden geldiği kadar yaparım ki su anda uzerime dusen gorevi fazlasıyla yapıyorum.
Sözleşmeli olmama ragmen okuldan en erken gelip en gec cıkan ogretmenlerden biriyim. Amaç 2 pc labını adam etmek,idareye yardım etmek, diğer ogretmenlere yardım etmek vs. Ben bu işi severek yapıyorum(simdilik), eger kısmetse okulumda sbs için matematik bile anlatacam. Ama çevrem tarafından az bir şey takdir edileyim yeter.Kendi adıma konusarak soyluyorum 3 saat ek ders alıyorum haftada 1 gunum bos.O gunde bile severek okula gidiyorum.Belki diyeceksiniz len dur daha yenisin hele bir zaman geçsin goruruz seni :D

tum bunları yapmakta ki amacım kendimi geliştirmek,bilgi açığımı bir an once kapatmak ve okulda teknoloji işinden benden baska anlayan yok gibi.Ben varken zaten onlara o noktada iş yaptırmam.Gerekirse gecemi gunduzume katarım ama gene elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım.Ama ist kordinator hocam;

sorarım size, hangi branş bizim gibi? bir şey yapamadıgın zaman(goreve yeni başlamam ragmen ufak tefek sıkıntılar oluyor bu noktada ne demek istediğimi anlarsınız) çevredeki bakışların farkındasınız herhalde. Ben bir çok bt öğretmenin kendinden ailesinden çocugundan odun verdiğini biliyorum.Ama takdir edilmek yerine......................
okulda 2 labım var 2 haftadır ogrencilerimi pc labına alamıyorum.Neden mi? labın 2 haftaki onceki halini gorseniz ne demek istediğimi anlardınız.Sınıflar 50-60 kişilik.2 labı adam edeyim 2 ogrenciye bir pc dussun diye ugraşmaktayım. Ama idarenin bana soylediği şu; 1 labı aktif hala getir yeter. Soyluyorum hocam bt sınıfında ogrencileri idare etmek zor.Ben en azından bu cocuklar bir seyler ogrensin(en azından neyi nerde bulacaklarını), bilgisayarla neler yapabileceklerini vs....... 25-30m2 50-60 kişi sok ders anlat diyor idare.Anlatıyorsun ama anlayan kim. Cok sukur 2 labıda ufak tefek sıkıntılar olsada bu 2 labıda aktif ettik.Bu haftadan sonra ogrencilerimi içeri alacagım.Ufak tefek eksiklerimiz olsa da.

Öğrenciler diyor hocam biz okuldan sonra araştırma yapmak istiyoruz dersler için.Labı açar mısın? diyorum hele bir aktif olsun başınızda da dururum.Gorevim olmasa bile bunu yaparım.

Ama ist kordinator hocam; meb,idare,ogrenci,veli dersi hiçe sayarken, ben bu işleri yapmayayım diyorum bazen.Ama bir ogretmen abimin lafı var.Oglum bu meslege nasıl başlarsan oyle bitirirsin diye.bende iyi başlayıp iyi bitirmek istiyorum kısmetse

Kendi adıma konusuyorum sadece.Beli gencim,belki iş yapma isteğim,öğrenme isteğim var,3 sene sonra belki bu şekilde olmaz(gerçi 1-2 sene sonra 6-7-8 ders kalkınca sözleşmeli oldugum için iş korkum var :D ).

Benim gibi dusunen arkadasların çoğunlukta oldugunu dusunmekteyim.Ama ya meb? ya idare? ya veli? ya ögrenci? ya diğer öğretmenler?
uykusuz olduğum için türkçeyi de çok etkili kullanamadığım için yazılan cümlelerde anlatım bozukluğu,yazım yanlışları olabilir bundan dolayı özür dilerim.Yazmak isteğim çok sey var aslında ama bu kadarı bile fazla oldu :D
saygılarımla sözde bt ögretmeni

O gösterdiğiniz linke sayfasında cevap yazdım hocam.

Ben kral çıplak diyenlere itiraz etmiyorum ki sadece sizde çıplaksınız biliyorsunuz değilmi diyorum.

Gene dersinizde sizin hedefiniz nedir sorusunu cevaplamamışsınız anlayan anladı diye havaya konuşmuşsunuz bu kadar zor değil be hocam siz o derse girince müfredatın tamamı olmasada bazı kazanımlar belirler bazı hedefler koyarsınız gerçekçi olarak onu soruyorum sadece öğretmenken ki hedeflerimi yazdım size aynı onun gibi sizin hedeflerinizi merak ediyorum.

İlsiste bizim kadromuz ne görünüyor demişsiniz kesinlikle doğru bilişim teknolojileri görünüyor bu saçmalık bence;
1- aklıma geldide hocam TEF mezunlarının da bilişim teknolojileri görünüyor siz liseye atanabiliyormusunuz alanınız aynı ya onların derslerine girebiliyormusunuz cevabınız hayırsa sizce neden giremiyorsunuz?
2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)

Not: 1- Hocam yazınızın sonuna doğru müfettiş demişsiniz müfettiş kavramını bilmenize sevindim, bakanlık ve il milli eğitimler kuralları belirler okullar o kuralları uygular bunların uygulanıp uygulanmadığını kuralları yazanlar değil müfettişler kontrol eder. Sürekli bizi okula gelip kurallara uyuluyormu diye çağırdığınız için ben müfettişlik müessesini bilmiyorsunuz diye düşünüyordum demek müesseseyi tanıyorsunuz ilerleme var buna cevap yazmıyorsunuz ama adalet bakanlığına bağlı kanun yapıcılar kanunları yapar onlarıda ev ev gezip hakimlermi denetliyor hocam uyuluyormu diye yoksa uyulmayınca siz polismi çağırıyorsunuz? (sanırım buna ceap vermekten gene kaçınıcaksınız koordinatörler gelip kontrol etmiyorsunuz diye bize kızmak hoşunuza gittiği için)
2- Hocam umarım bizim için (en azından benim için önemli olduğunuzu anlamışsınızdır yoksa gecenin 03:17 sinde cevap yazmak için burada olmazdım)
müsadenizle ben uyuyayım sanırım sizler şu anda uyuyorsunuzdur tatlı rüyalar. :)

Geçen sene bana gelen "Müfettiş Bey"in sorusu şu olmuştu: "Bana anlat senin görevin ne" beni denetlemeye gelen adamdan aldığım soru aynen buydu. Ve beni sınamak amaçlı değil benim ne yaptığımı gerçekten bilmediği için soruyordu
Beni bizim yaptıklarımız yapacaklarımız hakkında bilgilendiren bir Allah'ın kulu yok. Neden mi? Bizim ilçede bir formatör yok. Başka bir ilçeden geliyordu. Ayda bir toplantı yapmaya çalıştı baktı olacak gibi değil o da bıraktı. görevlendirme yazısı ilçeye geliyor. geldikten haftalar sonra bizim okula ulaşıyor.
bölgem itibariyle öğrencilere ders anlatmayı değil eğitim vermeyi hedefliyorum. klavye fare kullanıp iki satır yazı yazdıktan sonra bende zaten iş bitmiş oluyor. bunları yapmaları zaten 70 kişilik sınıfta 20 bilgisayarda büyük başarı (o keysmart marka bilgisayarların hepsinin sağlam, ana kartı bozulmamış varsayıyorum). kalabalık bir grupta nasıl konuşulur. kılık kıyafeti bir öğrencinin nasıl olur. bunları öğretmeye çalışıyorum.
okulun kadrosunun yarısı ücretli ve sürekli değişim var. dersleri boş geçiyor çocukların boş geçmesin en azından bir şeyler hakkında bilgileri olsun diye gürültü duyduğum sınıflara giriyorum. sınav sisteminden falan bahsediyorum.
öğretmenlere gelin seminer vereyim en azından format atmayı bilmiyorsunuz bana yalvarıyorsunuz. bunu göstereyim diyorum. ay ben anlamam formattan veririm 20 lira atarlar diyorlar.
seminerler oluyor başka şehirlerde gitmek istiyoruz. ilçedekiler eğitim aksar diye bizi şehir dışındaki seminerlere göndermiyor :D
öğretmen olduktan sonra bizim kendimizi geliştirmemize hakkımız yok mu?

*Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum öğretmenim. İstanbuldaysanız sanırım arnavutköy de öğretmenisiniz %20 öğretmen ile ders işliyorlar yani 10 norm varsa okulda2 öğretmen var kalanı ücretli.

*İlçe Koordinatörü demişsiniz onada katılıyorum örneğin istanbul için belirlenen EBİTEFO sayısı 73 EBİTEFO olarak çalışan kişi sayısı haziran 2010 itibari ile 32 idi. Onlarda iki ilçeyi birden koordine etmek için uğraşıyor.

*Eğitim-Öğretim için yaptıklarınız için bir öğretmen olarak çok teşekkür ediyor, bir bilgisayarcı olarak "devlet yapmamış ben napayım" demeyip elinizden geleni ardınıza koymadığınız için ben bir insan olarak allah razı olsun diyorum malesef elimden gelende bu.
Keysmartlar demişsiniz onada katılıyorum bunları yapanların helede anakartlarını yapanların yatacak yeri yok vallahi. :)

*Öğretmenlerin eğitimi ve müfettişe gelince orada da katılıyorum hocam ben 2 senedir yöneticilerde böyle bir bilincin olmadığını ve işleri en çok bunun zorlaştırdığını anlatmaya çalışıyorum. Bakanlığımız sonunda İNTEL LİDERLİK FORUMU adında bir eğitim düzenledi ve tüm idarecilerin bu eğitimi almasını hedefledi burada idareciler idarecileri eğitiyor FORUMUN konusu "okulunuzdaki bir problemi teknoloji destekli olarak nasıl çözdünüz/nasıl çözersiniz?" .İstanbul için söyliyeyim biz görevimiz olmadığı halde o forumlara katıldık ve oraya gelen okul müdürlerine BTS nedir, kurulma amacı nedir, Okullarda bulunan Formatör Öğretmenler neden var onu anlattık, müfettişlerimizde dahil o eğitimlerde ben bunu biliyorum diyen (ki böyle hava atmayı çok severler) idareci ve müfettiş sayısı 5 değil hocam bu bilincin oluşması zaman alacaktır. Siz genede şanslıymışsınız ki Müfettişiniz merak edip size sormuş buarada müfettişler bunu sevmez ancak müfettişlerin sizi denetlemek hakkı yoktur size rehberik ederler hocam vazifeleri budur.

* Hizmetiçi eğitimlere gelince resmi olarak hakkınız var ancak dediğiniz kadarıyla sanırım ilçe milli eğitim yada okulunuz hakkınızı gasp ediyor onayınız nereden dönüyor onu öğrenin ( mebbis'ten siz başvurursunuz, kurumunuz, ilçeniz, iliniz, hedb ve kursu düzenleyen birim onaylar) bu 5 onaydan son ikisi reddediliyorsa yapacak birşey yok HEDB ye mail atın, ancak ilk 3 onayda sorun varsa şikayetinizi belirtir bir dilkeçe ile okulunuza, ilçenize, il milli eğitime, teftiş birimine başvurun o an çözümlenmeyebilir ancak ses çıkartın başta tepki alsanızda hakkınızı savunduğunuzu görünce hakkınızı vericeklerdir hocam. (istanbuldaysanız bana bir PM atın hocam çözümle ilgili ne yapabiliriz sizinle görüşelim)

ist_koord' Alıntı:

Ben kral çıplak diyenlere itiraz etmiyorum ki sadece sizde çıplaksınız biliyorsunuz değilmi diyorum.

Gene dersinizde sizin hedefiniz nedir sorusunu cevaplamamışsınız anlayan anladı diye havaya konuşmuşsunuz bu kadar zor değil be hocam siz o derse girince müfredatın tamamı olmasada bazı kazanımlar belirler bazı hedefler koyarsınız gerçekçi olarak onu soruyorum sadece öğretmenken ki hedeflerimi yazdım size aynı onun gibi sizin hedeflerinizi merak ediyorum.

İlsiste bizim kadromuz ne görünüyor demişsiniz kesinlikle doğru bilişim teknolojileri görünüyor bu saçmalık bence;
1- aklıma geldide hocam TEF mezunlarının da bilişim teknolojileri görünüyor siz liseye atanabiliyormusunuz alanınız aynı ya onların derslerine girebiliyormusunuz cevabınız hayırsa sizce neden giremiyorsunuz?
2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)

Not: 1- Hocam yazınızın sonuna doğru müfettiş demişsiniz müfettiş kavramını bilmenize sevindim, bakanlık ve il milli eğitimler kuralları belirler okullar o kuralları uygular bunların uygulanıp uygulanmadığını kuralları yazanlar değil müfettişler kontrol eder. Sürekli bizi okula gelip kurallara uyuluyormu diye çağırdığınız için ben müfettişlik müessesini bilmiyorsunuz diye düşünüyordum demek müesseseyi tanıyorsunuz ilerleme var buna cevap yazmıyorsunuz ama adalet bakanlığına bağlı kanun yapıcılar kanunları yapar onlarıda ev ev gezip hakimlermi denetliyor hocam uyuluyormu diye yoksa uyulmayınca siz polismi çağırıyorsunuz? (sanırım buna ceap vermekten gene kaçınıcaksınız koordinatörler gelip kontrol etmiyorsunuz diye bize kızmak hoşunuza gittiği için)
2- Hocam umarım bizim için (en azından benim için önemli olduğunuzu anlamışsınızdır yoksa gecenin 03:17 sinde cevap yazmak için burada olmazdım)
müsadenizle ben uyuyayım sanırım sizler şu anda uyuyorsunuzdur tatlı rüyalar. :)

Hocam çocuklara neler yaptırdığımı yazdım. Siz müfredatı bildiğinizi iddia ediyorsunuz. Yaptırdığım uygulamaların çocuklarda hedeflenen davranışlar olduğunuda çıkartırsınız diye tahmin etmiştim. Ayrıca kral çıplak diyenlere itiraz etmemeniz bir gelişme sizin adınıza.

"2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)"
demişsiniz. Bu bence çok saçma. Bakanlık benim mezunu olduğum ve okullarında işlediği bir ders için öğretmen ataması yapıyor ve ben gidip ismini bile duymadığım formatörlük için "aa neden beni formatör olarak atamıyorsunuz da BT öğretmeni olarak atıyorsunuz" diyeceğim. Hadi dedim diyelim bunu nereye kime diyeceğim. Sizde BT öğretmeni olarak atandınız dedinizmi böyle birşey? Dediyseniz kime dediniz? Ve sonucu ne oldu? Sanırım dediklerinizi kaale almamış olacaklarki hala BT öğretmenisiniz ilsiste.

Yine müfettişlikle ilgili soruma kaçamak yanıt vermişsiniz. Sizin cevaplarınızı okurken sanki haberlerde siyasetçileri dinliyor gibi oluyorum kusura bakmayın. Hani soruyu sorarsınızda sorunun cevabından başka herşeyi söylerler ve üstüne haklı çıkıp sizi azarlarlar. Diyorsunuzki biz ne yapalım kanunları belirliyoruz. Müfettişlerde denetliyor.

Lütfen cevap verin sorduklarıma:
Soru1 : Müfettiş okulda BT öğretmenlerini nasıl ve nerede denetliyor?
Soru2 : Müfettişlerin neden bizlerden haberi olmuyor?
Soru3 : Müfettişlerin neden yaptıklarımızdan haberi olmuyor?

Neden olmuyor? Bence sürekli bizi eleştiren sizler görevinizi yapmadığınız ve görevinizin hakkını vermediğiniz için bilmiyorlar. Çok basit bir soru Müfettişlerin neden bizden ve yaptığımız işten haberi yok.

akin79' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece.

müsadenizle ben uyuyayım sanırım sizler şu anda uyuyorsunuzdur tatlı rüyalar.

Hocam çocuklara neler yaptırdığımı yazdım. Siz müfredatı bildiğinizi iddia ediyorsunuz. Yaptırdığım uygulamaların çocuklarda hedeflenen davranışlar olduğunuda çıkartırsınız diye tahmin etmiştim. Ayrıca kral çıplak diyenlere itiraz etmemeniz bir gelişme sizin adınıza.

"2- BÖTE mezunuysanız atanınca sordunuzmu ya bu böyle olmamalı bir yanlışlık olmasın bu saçmalık ben bu isimle anılmamalıyım dedinizmi bunu merak ediyorum ben sadece. :)"
demişsiniz. Bu bence çok saçma. Bakanlık benim mezunu olduğum ve okullarında işlediği bir ders için öğretmen ataması yapıyor ve ben gidip ismini bile duymadığım formatörlük için "aa neden beni formatör olarak atamıyorsunuz da BT öğretmeni olarak atıyorsunuz" diyeceğim. Hadi dedim diyelim bunu nereye kime diyeceğim. Sizde BT öğretmeni olarak atandınız dedinizmi böyle birşey? Dediyseniz kime dediniz? Ve sonucu ne oldu? Sanırım dediklerinizi kaale almamış olacaklarki hala BT öğretmenisiniz ilsiste.

Yine müfettişlikle ilgili soruma kaçamak yanıt vermişsiniz. Sizin cevaplarınızı okurken sanki haberlerde siyasetçileri dinliyor gibi oluyorum kusura bakmayın. Hani soruyu sorarsınızda sorunun cevabından başka herşeyi söylerler ve üstüne haklı çıkıp sizi azarlarlar. Diyorsunuzki biz ne yapalım kanunları belirliyoruz. Müfettişlerde denetliyor.

Lütfen cevap verin sorduklarıma:
Soru1 : Müfettiş okulda BT öğretmenlerini nasıl ve nerede denetliyor?
Soru2 : Müfettişlerin neden bizlerden haberi olmuyor?
Soru3 : Müfettişlerin neden yaptıklarımızdan haberi olmuyor?

Neden olmuyor? Bence sürekli bizi eleştiren sizler görevinizi yapmadığınız ve görevinizin hakkını vermediğiniz için bilmiyorlar. Çok basit bir soru Müfettişlerin neden bizden ve yaptığımız işten haberi yok.
:alkis: :alkis: :alkis:
Doğru tespit: BT öğretmenleri - İdareciler ve Müfettişler arasında bir anlaşmazlık varsa bunda Bakanlık elemanları ile görüştüklerini iddia eden EBİTEFOların yaptığı (yapmadığı) şeylerin payı mutlaka vardır.

aslise' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis:
Doğru tespit: BT öğretmenleri - İdareciler ve Müfettişler arasında bir anlaşmazlık varsa bunda Bakanlık elemanları ile görüştüklerini iddia eden EBİTEFOların yaptığı (yapmadığı) şeylerin payı mutlaka vardır.

sayın aslise umarım cebit e katılmışsınızdır. Zira ben o pay biçtiğiniz kitledenim(EBİTEFO) ve o günCEBİT'te de söyledim
1-"ankara'dan o gece geldim, griptim" ve sadece ne olacak, neleri değiştirebileceğiz görmek için akşam 5'e kadar oradaydım.
2-Resmi yazılarla yaptıklarımızın yanında Eğitek te bulunan büyüklerimizlede birşeyler değiştirebilmek için görüştüm.
3-Sizin tanınmanız için İntel Liderlik Forumu adı altında okul idarecilerine ve müfettişlere düzenlenen forumda ben şahsım adına 3 ilçe gezdim(ne eğitim görevlisiyim nede başka bir şey sadece bu forumlarda sizlerden bahsedebilmek için oradaydık),
4-ardından müfettişlerimize web 2.0 araçları kullanımı kursu açtık ( ben bakırköy den sorumluydum) oradaki konulardan biride BT öğretmenleri, BT formatör Öğretmenleri ve BT nin diğer dersler ile teknoloji kullanımı alanında etkinliğiydi.

sayın forum yazarı sizden suçlama değil öneri bekliyorum, bunların haricinde ne yapmamızı istiyorsunuz?

Biz önerilerinize herzaman açığız Beşiktaş ilçesinde "anneme babama bilgisayar öğretiyorum" diye bir proje yapıldı biz destek vermenin dışında gurur duyduk bir Okul BT Formatör Öğretmeni yada BT Öğretmeni bunu düşündü teklif etti ve başarılı oldu. Çalıştayda Mitat EREN hocama(Beşiktaş İlçe BT Koordinatörü) bu proje için teşekkür edildi bende mitat hocamda hemen müdahele ettik bu bir öğretmenimizin fikridir teşekkür onun hakkıdır diye.

şimdi gelelim size siz ne yaptınız hocam
1- Müfettişlere kendinizi tanıtmak için ne yaptınız?
2- İdare yazılara rağmen sizi tanımayıp hakkınızı yediğinde ne yaptınız(yoksa çalıştaydaki konuşmacımız gibi mahkemeye gitmek var ama neyse sivrilmeyeyim mi dediniz) ?
3- Okuldaki Öğrenci ve diğer öğretmenlere kendinizi tanıtmak için ne yaptınız?

Not: Ben her ne olursa olsun(Ankaradaydım yetiştim, Griptim ilaç aldım ayaktaydım, Ailemi sadece 10 dakika gördüm) CEBİT teydim. Siz CEBİT te bulunduysanız CEVAP VERİN hocam orada değildiyseniz kendinizce haklı sebeplerinizde olsa CEBİT te değildiyseniz o zaman BOŞ VERİN.

Hocam bunları biliyoruz ve öss de aldığım puan, verdiğim emek aklıma gelince ağlamaklı oluyorum ama elimizden ne gelir. Seyretmek istemiyorum yol göster beraber yapalım. Allah belasını versin bu milli eğitimin. En berbat kurumda çalışıyoruz. Bi de moruk idareciler böyle ekdersi kesmek için bahane arıyorlar ya dayanamıyorum :(

tuncay2744' Alıntı:
Hocam bunları biliyoruz ve öss de aldığım puan, verdiğim emek aklıma gelince ağlamaklı oluyorum ama elimizden ne gelir. Seyretmek istemiyorum yol göster beraber yapalım. Allah belasını versin bu milli eğitimin. En berbat kurumda çalışıyoruz. Bi de moruk idareciler böyle ekdersi kesmek için bahane arıyorlar ya dayanamıyorum :(

Hocam öncelikle Öss den başlayalım anladığı kadarıyla iyi bir puan almışsınız.
BÖTE mezunuysanız.
1-Neden tef değilde BÖTE seçtiniz?(Lütfen bunu sorgu amaçlı düşünmeyin bir branşdaşınız olarak merak ettiğim için)
2- Seçtiğinizde BÖTE nin hangi amaçla kurulduğunu biliyormuydunuz?
3- BÖTE den mezun olunca sizden neler beklenicek biliyormuydunuz?
4- Okulda sadece bilgisayar dersleri ile uğraş denince "ohh be" diyen kitledenmi yoksa "ama neden ben bunun için okumadım efendim" kitledenmisiniz?

Sayın hocam eğer bilerek böteyi seçtiyseniz çıkınca çocuklar kadar öğretmenleride eğitmekle mükellef olacağınızı biliyorduysanız ve okulda ben sırf ders anlatmak istemiyorum diyen kitledenseniz gelin sizinlede "ANNEME BABAMA BİLGİSAYAR ÖĞRETİYORUM" gibi bir projeye girelim çok değil 6 ay da ürün alabiliyoruz. Ürünü ve süreci raporlayalım, amacınız para ise paranızı alıyorsunuz, amacınız belge ise belge verip teşekkürde ediyorlar, amacınız farkedilmek ise ben EĞİTEK, TTKB, elimden neresi gelirse farkedilmeniz için uğraşırım.

Bu soruların birinin bile cevabı olumsuz ise zaten benim göstericeğim yol size zulüm gelir hocam. Siz öğretmenliği ohh yazları tatil, yan gel yat paraları kap, ben dersime girerim, öğrenci kızdırırsa sınavda görüşürüz deyip sustururum (öyle motive ederim diyor bazı arkadaşlarım :) ) olarak tanımlayan kitleye dahil olmuşsunuzdur o yüzden benim yolum size çetin gelir.

Buyurun seçin yolu ya benim çetin ama sonu parlak yol (örnekleri var), yada sizin sıcak rahat ama bataklık hayatınız.

ist_koord' Alıntı:
aslise' Alıntı:
2- İdare yazılara rağmen sizi tanımayıp hakkınızı yediğinde ne yaptınız(yoksa çalıştaydaki konuşmacımız gibi mahkemeye gitmek var ama neyse sivrilmeyeyim mi dediniz) ?

Hocam bu 1. sorunuzda şaka yapıyorsunuz değilmi yani ciddi ciddi sormuyorsunuz?

akin79' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
aslise' Alıntı:

Hocam bu 1. sorunuzda şaka yapıyorsunuz değilmi yani ciddi ciddi sormuyorsunuz?

aslise isimli forum yazarına ciddi ciddi sordum hocam müfettiş kendisine sormuş "ya anlat bakalım ne iş yapıyorsunuz siz" diye ,İşte bir fırsat hem kendini hemde o ilçede BT Formatör Öğretmen arkadaşlarını o ilçenin müfettişlerine tanıtmak için bir fırsat, o noktada ne yapmış onu merak ettim.Daha evvelde yazdım biz sizlerle ilgili bilincin oluşması için gündüz akşam demiyoruz ama müfettişler bize gelipte sormuyor "ne yapar bu Formatör Öğretmenler" diye öğretmenimin fırsat ayağına kendi gelmiş o an ne yaptı merak ettim?

ben 2003 mezunuyum ve 98 de bölüme girdiğimde adı böte değil bötö idi yani bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği (eğitimi değil)!
yani beni öğretmen olarak mezun ettiler, öğretmen olarak atadılar ve resmen haala öğretmenim (buna öğretmenlik denirse...)
bu durumda ben de şöyle mi demeliyim beni öğretmen olarak mezun ettiniz formatör olarak değil? diyeceksemde kime diyeyim bi yol gösterin?

rock' Alıntı:
ben 2003 mezunuyum ve 98 de bölüme girdiğimde adı böte değil bötö idi yani bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği (eğitimi değil)!
yani beni öğretmen olarak mezun ettiler, öğretmen olarak atadılar ve resmen haala öğretmenim (buna öğretmenlik denirse...)
bu durumda ben de şöyle mi demeliyim beni öğretmen olarak mezun ettiniz formatör olarak değil? diyeceksemde kime diyeyim bi yol gösterin?

Hocam önce baştan alalımmı
siz mezun olmadan size teknik ve meslek liselerinde derse giremezsiniz dendimi, O zaman itiraz ettinizmi ben niye bilgisayar öğretmeniyim neden derse giremezmişim diye.
Meb'de teknik ve mesleki liselere teknik öğretmen olarak giremezken kime hesap sordunuz.

Formatörlük kısmına gelince bu forumda defalarca yazdım doğrusu Formatör Öğretmenlik.Bu bir ara sürecin adı;
a) okullarda öğrencilere TEMEL BİLGİSAYAR kullanımı ve GÜVENLİ İNTERNET bilinci kazandırmak ve Öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanımı konumunda rehber ve lider rolü ynamak üzere BÖTE( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) bölümleri kuruldu.
b) Böte( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) yeterli sayıda mezun verene ve başta ilköğretim okulları olmak üzere okullarda kendileri için belirlenen vazifeyi gerçekleştirene kadar geçen süreç için okullardan farklı branşlardan öğretmenler öğretmenlere bu alana ait formasyon verildi ve bu öğretmenlere Bilgisayar (BT) Formatör Öğretmeni adı verildi.
c) Böte mezunlarının mezuniyetleri sonrası diğer öğretmenlere ve bilinçsiz idarecilere direnç göstermeyip kendilerini sadece ders vermeye ve Bilgisayar(BT) sınıflarına hapsetmeleri sonucu bu süreç günden güne uzamıştır.

Oysa hep yazdım bu süreç 5 yıl evvel bitmiştir.

Gelelim itiraz edilecek yere
eğitek'e itiraz edelim formatörlük için ancak size bir BÖTE(BÖTÖ) mezunu olarak öğretmenleri bilinçlendirmek için çalışmaya hazırmısınız dediklerinde bana ne ben sadece öğrencilerime ders vereceğim demiyeceksiniz değilmi hocam. Çünkü bu itiraz kendi içinde formatör öğretmenlik sürecini uzatmanızı istiyorum demektir.
TTKB'ye itiraz edelim ancak size 8. sınıf öğrencisinin kendi kendine öğrenme becerilerinin gelişmesi(tam öğrenme yeterliliğimi) yoksa access ve dw bilgisini geliştirmek mi önemli dediklerinde ben onlara excel,access, publ., dw anlatıcam demiyeceksiniz değilmi hocam.
PGM'ye itiraz edelim ancak ben bu kadroyu öğrencilere bilgisayar anlatmak için istiyorum,notumda olsun gerekirse ben not ile öğrenciyi MOTİVE EDEYİM(bu ne demekse) , mezun olduğum bölümün amaçları mühim değil hadi ben bilgisayar öğretmeni olayım demiyeceksiniz değilmi hocam.

Siz ne için itiraz edeceğinizi söyleyin ben size kime etmemiz gerektiğini söyliyeyim.

ist_koord' Alıntı:
rock' Alıntı:

Hocam önce baştan alalımmı
siz mezun olmadan size teknik ve meslek liselerinde derse giremezsiniz dendimi, O zaman itiraz ettinizmi ben niye bilgisayar öğretmeniyim neden derse giremezmişim diye.
Meb'de teknik ve mesleki liselere teknik öğretmen olarak giremezken kime hesap sordunuz.

Formatörlük kısmına gelince bu forumda defalarca yazdım doğrusu Formatör Öğretmenlik.Bu bir ara sürecin adı;
a) okullarda öğrencilere TEMEL BİLGİSAYAR kullanımı ve GÜVENLİ İNTERNET bilinci kazandırmak ve Öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanımı konumunda rehber ve lider rolü ynamak üzere BÖTE( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) bölümleri kuruldu.
b) Böte( yada sizin deyiminizle BÖTÖ) yeterli sayıda mezun verene ve başta ilköğretim okulları olmak üzere okullarda kendileri için belirlenen vazifeyi gerçekleştirene kadar geçen süreç için okullardan farklı branşlardan öğretmenler öğretmenlere bu alana ait formasyon verildi ve bu öğretmenlere Bilgisayar (BT) Formatör Öğretmeni adı verildi.
c) Böte mezunlarının mezuniyetleri sonrası diğer öğretmenlere ve bilinçsiz idarecilere direnç göstermeyip kendilerini sadece ders vermeye ve Bilgisayar(BT) sınıflarına hapsetmeleri sonucu bu süreç günden güne uzamıştır.

Oysa hep yazdım bu süreç 5 yıl evvel bitmiştir.

Gelelim itiraz edilecek yere
eğitek'e itiraz edelim formatörlük için ancak size bir BÖTE(BÖTÖ) mezunu olarak öğretmenleri bilinçlendirmek için çalışmaya hazırmısınız dediklerinde bana ne ben sadece öğrencilerime ders vereceğim demiyeceksiniz değilmi hocam. Çünkü bu itiraz kendi içinde formatör öğretmenlik sürecini uzatmanızı istiyorum demektir.
TTKB'ye itiraz edelim ancak size 8. sınıf öğrencisinin kendi kendine öğrenme becerilerinin gelişmesi(tam öğrenme yeterliliğimi) yoksa access ve dw bilgisini geliştirmek mi önemli dediklerinde ben onlara excel,access, publ., dw anlatıcam demiyeceksiniz değilmi hocam.
PGM'ye itiraz edelim ancak ben bu kadroyu öğrencilere bilgisayar anlatmak için istiyorum,notumda olsun gerekirse ben not ile öğrenciyi MOTİVE EDEYİM(bu ne demekse) , mezun olduğum bölümün amaçları mühim değil hadi ben bilgisayar öğretmeni olayım demiyeceksiniz değilmi hocam.

Siz ne için itiraz edeceğinizi söyleyin ben size kime etmemiz gerektiğini söyliyeyim.

Hocam size birkaç sorum olacak. Olayın yani sıkıntıların özünü daha net olarakkavramak için.
Bu kadar BT Öğretmeni acaba neden derslere girmek istiyor,asıl problem nedir yani?
BT öğretmenlerine söylediğiniz gibi bir ortam ne zaman sağlandı ve yapılacak işlerinde karşılığı olan değer ne zaman verildide BT Öğretmenleri ben aldığım eğitimin karşılığı olan eğitim teknologluğu görevi ile ilgili olumlu veya olumsuz bir görüş bildirdi?

Formatör öğretmenlikle yaptığımız eğitim teknologluğu değil ki veya üniversitede aldığımız eğitimi yansıtabildiğimiz bir görev değil.

Hocam asıl sorun değer sorunu aslında daha öncede söylemiştim. BT öğretmenleri formatör öğretmen olarak değer görmüyor, sınıfta derse girdiği zaman değer görüyor. İnsanda değer gördüğü işi yapmak ister bu kadar basit. Ama karar vericiler bizim aldığımız eğitim ve verebileceklerimiz konusunda ufku dar oduğu için, bizim kendi işimizi değer görecek şekilde yapabileceğimiz ortamı sağlayacak kararları almıyorlar, düzenlemeleri yapmıyorlar. Yani sorun bizde değil hocam anlatabiliyormuyum. Neden sorun bizde değil çünkü bu 3 kişinin 5 kişinin başına gelen münferit bir olay değil. Türkiyenin heryerinden feryatlar yükseliyor. İlk önce sorunun ne olduğunu net olaraktespit etmeniz gerekiyor demek istediğim.

teknik ve meslek liselerinde derse giremeyeceğimizi tabiki biliyoduk ve itiraz etmedik. buradaki bütün bt öğretmenleri de biliyor ve kabul ediyorki tef mezunlarının aldıkları dersler bizimkilerden oldukça farklı. haliyle müfredat ta farklı. buna kimin neden itirazı olsunki? Hatta bize teknik ve meslek liselerde derse girme hakkı verilse başta ben olmak üzere belkide biçoğumuz bocalayacaktır. Dijital elektirik-elektronik, mikro işlemciler vs. bizim almadığımız biçok ders...
diğer maddelere gelince, birbirimizi anlayamadığımızı düşünüyorum, siz hep aynı noktadasınız "öğrenciler kendi kendilerine öğrenir internette gezinsin , dosya indirsin, isteyen gerisini halleder" ama forumdaki bazı arkadaşlarda yazmış çok da güzel yazmış şarkı söyleyen çocuk müzik dersi alıyor, 4 işlem bilen matematik, hatta türkçe konuşup türkçe dersi almak... bence bunlarda öğrenilebilir şeyler...

Dayanamadım bunada yazmam lazım;

Şimdi ben 2003 yılında okuluma atandığımda, bana atıyorum 24 saat ders verdiklerinde "dur bakalım sayın idareci benim işim o kadar derse girmek değil ben sabah 8 akşam 5 okulda durucam formatör öğretmen olarak çalışıcam , 13-15 saat kadar ders alabilirim ki norm fazlası olmayayım. ben böte mezunuyum, işim eğitim teknologluğu yapmak, yönetmeliği kanunu maddesi ne diye sorma bende bilmiyorum, ilçeye milli eğitime falan sormayın muhtemelen onlarda bilmiyorlardır" mı demeliydim?
8. yılımı çalışmaya başladım daha haala muallakta bi konu, valilik kararıyla devam eden bişey , ne yönetöeliği var ne genelgesi, ben 8 sene önce okulda böyle bi konudan bahsetsem sıyırmış heralde bu yeni mezun çaylak derlerdi. her şey bi yana ben dahil kimse bilmiyodu bu konuyu o zamanlar. kime itiraz neyi itiraz edicez...

rock' Alıntı:
teknik ve meslek liselerinde derse giremeyeceğimizi tabiki biliyoduk ve itiraz etmedik. buradaki bütün bt öğretmenleri de biliyor ve kabul ediyorki tef mezunlarının aldıkları dersler bizimkilerden oldukça farklı. haliyle müfredat ta farklı. buna kimin neden itirazı olsunki? Hatta bize teknik ve meslek liselerde derse girme hakkı verilse başta ben olmak üzere belkide biçoğumuz bocalayacaktır. Dijital elektirik-elektronik, mikro işlemciler vs. bizim almadığımız biçok ders...
diğer maddelere gelince, birbirimizi anlayamadığımızı düşünüyorum, siz hep aynı noktadasınız "öğrenciler kendi kendilerine öğrenir internette gezinsin , dosya indirsin, isteyen gerisini halleder" ama forumdaki bazı arkadaşlarda yazmış çok da güzel yazmış şarkı söyleyen çocuk müzik dersi alıyor, 4 işlem bilen matematik, hatta türkçe konuşup türkçe dersi almak... bence bunlarda öğrenilebilir şeyler...

Sayın hocam türkçe,matematik ve diğer derslerle ilgili söyledikleriniz gerçekten çok hoş ve kesinlikle katıldığım şeyler sizden ricam okulunuza gidince bu dersin öğretmenlerine ne anlattıklarını sorun size "son 2-3 yıldır hiçbirşey anlatmıyoruz içerik iyice boşaltıldı" diyeceklerdir lütfen deneyin çünkü kurgulanmak istenen bu sadece bilgisayar dersi için değil tüm dersler için öğrenciye temel bilgi veriliri neyi öğrenmesi gerktiği netleştirilir ve öğrenci bir öğrenen olarak kendi öğrenir. Şimdi buna bir sürüü öğretmen itiraz edecektir sınıflarda bolbol duyarsınız "ey öğretmenler öğreten olmayın rehber olun bırakın öğrenen kendi öğrenmesini gerçekleştirsin" tüm derslerin öğretmenleri bunu duyar "hmm çok ilginç, hadi canım olurmu öyle ben dersime girer anlatırım o zaman diğer dersin öğretmenide anlatmasın" der yani bu bilgisayar özel bir durum değil bana itimadınız yoksa yarın diğer branşlardaki arkadaşlarınıza sorun.
Eğer bizler "aman efendim klavye kullanan bilgisayarmı bilir ben anlatırım ona" dersek koca CEBİT in göbeğinde 300-400 bilgisayar öğretmenine microsoftun danışmanı "aman canım bunlar office 2010 u nasıl öğrebilir ben anlatırım ona" der. Elin adamı size office 2010'u yada Adobe CS 5'i anlatınca gururunuza dokunmazmı "bu nedir ben öğrenemiyorumda sen ondanmı anlatıyorsun" demezmisiniz.

Lütfen burada cevabınız ama onlar çocuk olmasın cumhuriyet yıllarında çok değil50-60-70 yıl evvel lise bitirmiş adam belde yönetimi verilirdi bugün ise lise bitirmiş çocuğun pantolonunu toplayabileceğine itimad etmiyoruz e haliyle bunu gösterince o çocuklarda(adamlarda) toplayamıyor. :)

İtiraz kısmına gelince ben asıl dürüstçe şunu merka ediyorum mezun olunca sizi teknik liseye verseler itiraz edermiydiniz yok kardeşim ben bunun için eğitilmedim ben ilköğretimde öğrencilerime ve öğretmenlerime faydalı olmalıyım diye. Yoksa siede ohh be mezunuyieim bunun için değil ama işte bilgisayracıyım diyen aynı devlet gibi kervan yolda dizilir ben de öğrenirim bu işi tayfasındanmısınız.

Kendi adıma yukarıdaki soruyu cevaplarsam "Ben bir teknik lise mezunuyum okulumda ders vermek hayalimdi ancak EGE BÖTE den mezun olduğumda hadi buca teknik lisesine git atölye dersi ver deseler itiraz ederdim ben bunun için eğitim almadım içim kan ağlıyor ama bunu yapamam ben ilköğretimde birşeyler yapmak için mezun oldum" diye. Aynı durumda siz olsanız ne yapardınız bunu bilelim ona göre nereye itiraz edicez onu konuşalım.

rock' Alıntı:
Dayanamadım bunada yazmam lazım;

Şimdi ben 2003 yılında okuluma atandığımda, bana atıyorum 24 saat ders verdiklerinde "dur bakalım sayın idareci benim işim o kadar derse girmek değil ben sabah 8 akşam 5 okulda durucam formatör öğretmen olarak çalışıcam , 13-15 saat kadar ders alabilirim ki norm fazlası olmayayım. ben böte mezunuyum, işim eğitim teknologluğu yapmak, yönetmeliği kanunu maddesi ne diye sorma bende bilmiyorum, ilçeye milli eğitime falan sormayın muhtemelen onlarda bilmiyorlardır" mı demeliydim?
8. yılımı çalışmaya başladım daha haala muallakta bi konu, valilik kararıyla devam eden bişey , ne yönetöeliği var ne genelgesi, ben 8 sene önce okulda böyle bi konudan bahsetsem sıyırmış heralde bu yeni mezun çaylak derlerdi. her şey bi yana ben dahil kimse bilmiyodu bu konuyu o zamanlar. kime itiraz neyi itiraz edicez...

O zaman merak ettimBuca İsmet Yorgancılar ilköğretim okulunu arar doğrulatırsınız. Ben 2005 yılında okuluma atandığımda 30 saat bilgisayar dersim varken okulumdaki formatör öğretmen yüzünden müdürüme neden itiraz ediyordum "olmaz bu benim işim buradaki öğretmenlerin teknoloji ile ilgili ihtiyaçlarına yardımcı olmak benim vazifem olmalı" diye. 30 saat ders var maaş+full ekders sussana a oğlum. Ne diye gidipte müdürüne, iledeki şube müdürüne(ebubekir bey) "hocam benim mezuniyetim gereği ben bu öğretmenlerin derslerinde teknoloji kullanımı ile ilgili görevlerde bulunmalıyım, bu formatör öğretmenlik işinde bir yanlışlık var" diye itiraz ediyorsun.

Not: ben ilk başladığımda güllük gülistanlık 9-15 derse girerken(maaş+full ekders) bizim okulumuzda başka branştan bir arkadşaımız FOrmatör Öğretmen olarak çalışmakta ve genelde 16-16:30( dersim bittiği halde yardım edilecek birşey varmı diye okulda kaldığım için biliyorum) civarlarında okuldan çıkmaktaydı.

Geri