KODLAMA DERSLERİ GELİYOR GALİBA

Kodla Büyü
fikri ışık milli eğitim bakanı olsun

550 vekil içinde eğitim fakültesi mezunu tek adam fikri ışıktır

ernestososa' Alıntı:
fikri ışık milli eğitim bakanı olsun

550 vekil içinde eğitim fakültesi mezunu tek adam fikri ışıktır
Muharrem İnce - Bildiğim kadarıyla fizik öğretmenliği mezunu. Bence başka da vardır.

ne zaman olur bilinmez ama bunların konuşulması bile cesaret verici..

öğretmen adam vekil olamaz çünkü zengin değildir benim bildiğim sadece fikri ışık var o da öğretmenlliği bırakıp ticarete başladıktan sonra vekil olabilmiştir

ernestososa' Alıntı:
öğretmen adam vekil olamaz çünkü zengin değildir benim bildiğim sadece fikri ışık var o da öğretmenlliği bırakıp ticarete başladıktan sonra vekil olabilmiştir
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mil ... sicil=6367
CV de öğretmenlik sonrası ticari bir faaliyeti gözükmüyor. Öğretmen olan tek fikri ışık değil bence daha da fazla 550 içinde belki 10 u bile bulabilir.

Sayın Bakan’ın konuyu bunca zaman sonra dile getirmesi ve mevcut hükümetin artık inandından vazgeçip, geleceğin bilişim teknolojilerinde olduğunu kabul etmesi oldukça güzel bir durumdur.Keza epeyce zamandır FATİH projesi kapsamında yakalanmak istenen bilişimdeki başarı bir tülü yakalanamamış hatta hedeflenen düzeyin yakından bile geçememiştir.Bunun temel sebebi ise dağıtılan tabletlerin sadece oyun ve internet orjinli kullanılmasıdır.Bu tabletlerle bilişimde bir fark yaratılamaz, tamam derslerde ve not tutma noktasında elbette avantajları vardır ama inanın kitabın o kokusu ve deftere elle yazılarak alınan notların kalıcılığı malesef tabletle eşleştirilemez.Neyse biz konumuza dönelim; yazılım dersinin en azından sözel olarak bile ortaya çıkarılması için Sayın bürakratların illa Avrupa semalarına gidip bunu görüp de ilham almalarına gerek yoktu, mesela İskandinav ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş tüm ülkelerin en büyük ticari şirketlerinin başında yazılım ve bilişim firmaları ve onların üretileri geldiğini ufak bir araştırmayla farkedebilirlerdi.Gelelim derslerin işlenişi noktasına, bu kadar BT sınıfı lağvedilmişken bu kodlama dersleri nasıl işlenecek sorusunu da cevaplamaları gerekmektedir.Bunun için ufak bir tavsiyem var; BT sınıfları için devlet sponsor firmalar bulabilir (Madem özel ve kamu sektörü bu noktada işbirliği yapacak) ve bu firmaların desteği ile bu sınıflar kısa sürede yenilenebilir, hem de FATİh projesindeki tabletlerden daha düşük bir maliyetle.İkinci durum da şu, Sayın Bakan sadece liselerde zorunlu olması gerektiğini söylemiş fakat konuya hakim arkadaşlar da bilirler ki yazılım ve kodlama dersi ne kadar erken öğretilirse başarılı olma yüzdesi de o kadar artacaktır.O sebepten yazılım ve kodlama dersinin ilkokul seviyesinden temel algoritma ile başlatılıp ortaokul ve lise de de zorunlu ders olarak devam ettirilmesi gerekmektedir.Ve elbette bu derslerin verilmesi içinde bu işin eğitimini almış branş öğretmenleri olan Bilişim Öğretmenlerinden faydalanılmalı , iş ehline bırakılmalıdır.Belirli saat kurs alarak bu derslere sokulan öğretmenler derhal bu görevlerinden çekilerek asli görevlerine döndürülmelidirler.

Son olarak; ümidim odur ki çok geç kalmadan Ülkemizde başlayacak olan yazılım hamlesi ile ilerleyen süreçlerde yazılım da söz sahibi ve bu noktada ürettiklerini ekonomik değerler olarak geri döndürebilen bir ülke olalım.Şu açık ve nettir arkadaşlar, yazılım artık her yerde; televiyonumuzda, bilgisayarımızda, cep telefonumuzda, otomobilimizde, müzikçalarımızda, çamaşır makinamızda, kombimizde...Gittiğimiz hastanelerde...kısacası hayatımızın % 90 ı artık yazılımlarla dolu.
Lütfen. Bari bu noktada geç kalmayalım.

acınacak bir hal/imiz/leri var! bir sonraki sene sonraki dersleerimizin ne olacağını düşünmediğimiz bir tatilimiz olmadı. bilişim konusunda ne yapacağını bilen bir ülkemiz de olmadı.

kim ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin doğru değişmez arkadaşlar, istedikleri kadar bilişim derslerini kaldırsınlar, bt sınıflarını yenilemesinler, dersi seçmeli yapsınlar, olayı fatih projesine indirgesinler, bilişim eğitiminin gerekliliği ve zorunlu olması gerektiği gerçeğini değiştiremezler, istedikleri kadar hesap yapsınlar sonuç değişmez 2*2=4
ancak ben kodlamanın seçmeli değil, zorunlu derse monte edilmesi ve her kademede zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum, çünkü o yaştaki çocuğun ilgisi kesindeğildir,o yaşta kodlama sevmeyebilir yada yapamayabilir ama ileride ilgisi olabilir, yada becerebildiği sürece yeteneğinin farkına varacaktır ama dersi seçmediği için bu yeteneği ortaya çıkmayabilir.
millet vekilimiz fikri ışığa teşekkürlerimi sunuyorum ilk defa bilimsel düşünen bir bakan görüyorum, keşke meb bakanı olsaydı.

aslında birde şöyle bir durum var kodlamayı yetenek olarak değerlendirip seçmeli yaparsan beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar(resim) vb. derslerini de seçmeli yapman gerekir.

hastasıyız dede' Alıntı:
aslında birde şöyle bir durum var kodlamayı yetenek olarak değerlendirip seçmeli yaparsan beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar(resim) vb. derslerini de seçmeli yapman gerekir.
:+1:

Hocalarım...Bu konuyu gündemde tutmak ve MEB iin atama kontenjanlarında etkili olabilmek adına neler yapabiliriz.Sadece okuyup geçmemek lazım.Fikirlerinizi bekliyorum?

böyle haberlere temkinli yaklaşmak gerekir....
Yarın kodlama dersleri matematik öğretmenleri ve hizmet içi eğitimlerle kodlama eğitimi almış gönüllü öğretmenler tarafından seçmeli olarak imkanı bulunan okullarda ayrıca meslek liselerinde verilecek diye bir haber çıkarsa şaşırmayın...
Ya da zaten kodlama eğitimini meslek liselerinde veriliyordu ancak müfredatın güncellenmesi gerekliydi diye bir haber şaşırtıcı olmaz

Fen liselerinde bt öğretmeni kadrosu olmadığı gerçeğini
ayrıca anadolu liselerindede bt öğretmeni kadrosunun kimi yerlerde %10'larda olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Şimdi kodlama derslerinin bu varlığı meçhul olan bt sınıflarında ya da 10 yıllık donanımlarla seçmeli olarak liselerde verilebileceğine inananlar umutlarını yeşertmeye devam etsinler

ancak Scratch android sürümü gibi tablette çalışan bir yazılımla programlama mantığı öğrencilere verilebilirki bence eğitim bakanlığının vizyonu bundan öteye gitmez bakanlığın bu saatten sonra bt sınıflarınaa yatırım yapacağını sanmıyorum (bir sınıfa dağıtılan tablet parası kadar yatırım bakanlığın gözünde büyüdükçe büyür)

Yalnız şöyle bir durum da var.
Üniversitelerde böte bölümleri farklı eğitimler sunmakta

Biz öğretmenler ne kadarı hazır kodlama, algoritma, web vs...

Bunu da sorgulamak lazım

babam 30 yıllık öğretmen fen bilgisi branşı
her hafta sonu hafta içinde anlatacağı dersleri oturur hazırlar
ben 7 yılı bitirdim öğretmenlik yaptığım süre boyunca daha bi kere ön hazırlık yapmam gerekmedi
excelde not kb mb hesaplamanın neyine çalışayım
bizde oturur hazırlanırız dersimize azcık

iyi olur

Aklın yolu bir. Biz bt Öğretmenleri olarak bunu yıllardır dile getiriyorduk. Geç olsun güç olmasın. Ülkemiz çocukları bu gecikmeyi telafi edecek potansiyeldeler.

Haber birkere ortaya geldi, şimdi 1 hafta sonra unutulup gider...Bir daha da kimse kodlama dersini ağzına almaz :)

Zizu_' Alıntı:

Bunu da sorgulamak lazım

Hocam hangi bölüm mezunusunuz. böte yazılım dersini beceremez teknik hocalar mı girsin diyeceksin. hazır olmayacak ne var ortada anlam veremedim ben

Zizu_' Alıntı:

Bunu da sorgulamak lazım

Bote bölümlerinde farklı gösterilen eğitimler noktasında daha açıklayıcı olursanız seviniriz.
Bir Bote'ci olarak şunu söyleyeyim; 4 yıl içerisinde C# , Java, HTML, Css, Php dahil olmak üzere proje tabamlı dersler aldık...Algoritma noktasına ise hiç girmiyorum.Bu ilkokul-ortaokul ve lise düzeyinde kodlama dersi vermek için yeterli mi sizce?

Programlamaya kesinlikle ilgisi olan öğrenciler bulunacaktır.Bence Bilişim Teknolojileri dersini 5-6-7-8 de zorunlu olarak getirip,5-6. sınıflarda temel bilişim teknolojileri ve basit algoritmalar 7-8 sınıflardaki soyut düşünme dönemiyle birlikte programlama temelinin anlatılması ihtiyaçtır.Bağımsız ve kendi kendine yetecek bir teknolojik gelecek için en azından öğrencilerin ilgilerini çekip ülkemizde büyük programcılar yetiştirebiliriz.
En azından arayüzü eğlenceli,temel programlama mantığıyla çalışan meb onaylı güzel bir program ile anlaşılıp uygulamalar yapılabilir.Bizlerin de asıl amacı olan Bilişim Teknolojileri ve YAZILIM ismindeki yazılımın hakkını sadece elle dokunamadığımız... diye başlayan cümleler ile açıklamak zorunda kalmayız...Ders kitabı,görsel ,işitsel materyaller ile desteklenerek güzel ve bir o kadar ihtiyaç dersi öğrencilere kazandırırız.
Belki önümüzdeki ilk alan değişikliği ile matematiğe geçeceğim ama bu dersi kesinlikle destekliyorum ve faydalı olacağına inanıyorum.

haruneser' Alıntı:
Programlamaya kesinlikle ilgisi olan öğrenciler bulunacaktır.Bence Bilişim Teknolojileri dersini 5-6-7-8 de zorunlu olarak getirip,5-6. sınıflarda temel bilişim teknolojileri ve basit algoritmalar 7-8 sınıflardaki soyut düşünme dönemiyle birlikte programlama temelinin anlatılması ihtiyaçtır.Bağımsız ve kendi kendine yetecek bir teknolojik gelecek için en azından öğrencilerin ilgilerini çekip ülkemizde büyük programcılar yetiştirebiliriz.
En azından arayüzü eğlenceli,temel programlama mantığıyla çalışan meb onaylı güzel bir program ile anlaşılıp uygulamalar yapılabilir.Bizlerin de asıl amacı olan Bilişim Teknolojileri ve YAZILIM ismindeki yazılımın hakkını sadece elle dokunamadığımız... diye başlayan cümleler ile açıklamak zorunda kalmayız...Ders kitabı,görsel ,işitsel materyaller ile desteklenerek güzel ve bir o kadar ihtiyaç dersi öğrencilere kazandırırız.
Belki önümüzdeki ilk alan değişikliği ile matematiğe geçeceğim ama bu dersi kesinlikle destekliyorum ve faydalı olacağına inanıyorum.

Yüreğine sağlık hocam

botebocuu' Alıntı:
Zizu_' Alıntı:

Bunu da sorgulamak lazım

Hocam hangi bölüm mezunusunuz. böte yazılım dersini beceremez teknik hocalar mı girsin diyeceksin. hazır olmayacak ne var ortada anlam veremedim ben

gidipte kodlamanın ne olduğunu hiç bilmeyen öğrencilere ileri düzey kodlama gösterecek halimiz yok zaten, temel ve orta düzey kodlama (Code.org, Scratch, Kodu Game Lab, Alice) veremeyecek öğretmen varsa hiç öğretmenlik yapmasın zaten.

cronos23' Alıntı:
haruneser' Alıntı:

Yüreğine sağlık hocam

:alkis:

Geri