Maaşlardan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü

buzdagi83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
upload_2021-2-18_18-1-19.png

Kadıköy belediyesi en düşük işçi maaşı olarak 5275 lira olarak belirlemiş. Allah razı olsun onlardan. Ne güzel. İşçiler hakettikleri maaşı alıyor bence.

Öğretmenler olarak maaşınızı nasıl görüyorsunuz? Yetkili sendikadan memnun musunuz? Aldığınız maaş zammı tatmin etti mi? Market fiyatlarına, tükettiğiniz şeylere gelen zamlara kıyasla alım gücünüz ne durumda? Almanya bizi kıskanıyor mu cidden?

Eşim ücretsiz izinde. Benim aldığım maaş ve ek ders ile birlikte oldukça yetiyor. Herhangi bir yere borcumuz yok. Sadece kirada oturuyoruz. Ev -araba vs diye kredi gibi haram işlere de bulaşmadık bereketsizlik olmasın diye çok şükür.
Lakin bu şekilde kıyaslama yaparsanız şöyle haklısınız: Sen kalk o kadar sınava gir, üniversite oku, KPSS ile cebelleş. İşçi kardeşimiz bizim kadar emek vermiş olamaz ve bizden çok maaş alıyor olması elbette haksızlık gibi görülür. Tabi asgari ücret, işçiler keşke hepsi 10 bin TL alsa gözüm asla yok. Ancak bizim de ona nazaran 15 bin almamız lazım.

Maaşlar artsa ne olacak ki, maaş artışı ile birlikte herşeyin fiyatı artıyor isterse maaşlar 10 bin lira olsun en basitinden ekmek 5 lira olur anında. Paramızın ederi düşük oldukça kaç para maaş aldığımızın pek bir önemi yok.

Milletvekilleri kürsüde birbirinin boğazını sıkacakmış gibi görünür maaşa geldi mi birlik olur. Bu işçi vatandaşlarımız da birlik olmanın semeresini almışlar. Bizi tutan mı var, işte simülasyon, 2 sayfa kavga etmeden görüşlerimizi belirtelim. Ayrıştırmadan haklı sebeplerinizi ortaya koyabiliyor musunuz bakın bakalım. O sendikaymış bu görüşmüş, iki dakika birbirimizi yemeden durabilir miyiz acaba?

Memnun değilim, fazla buluyorum. Bunun yarısı kadar versinler değil 1 milyon, 2 milyon öğretmen adayı kapıda bekliyor.
Neden hepimizi ücretli öğretmen yapıp, maaşın ve özlük haklarının yarısını verip, mesai olmayan dönemlerde para veriyorlar anlayamıyorum!

Aldığınız ücreti beğenmiyorsanız Kadıköy Belediyesine girebilirsiniz.

Uvvv çok zekisiniz hocam. Bunu niye düşünemedik ki. Öneri için teşekkür ederim. Yarın istifamı veriyorum.

Yani bu mantıkla, kimse maaş artış talebinde bulunmamalı, maaşını yetersiz gördüğünden bahsetmemeli, alım gücünün düşüklüğünü eleştirmemeli, yetkili sendikadan doğru düzgün pazarlık etmesini talep etmemeli. Herkes ya sevmeli ya da terketmeli.

Bunu her konuya uyarlayalım en iyisi. Mesela biri başka bir ülkede daha iyi eğitim olduğundan mı bahsetti, "beğenmiyorsan oraya git" diye yapıştıralım. Ya da size de söyleyebilirim pekalâ; muhabbeti beğenmiyorsanız, başka foruma gidin, başka başlıklara gidin. Şurada iki satır içimizi dökeceğiz buna bile tahammülünüz yok.

Siz memnunsanız ne mutlu. İlk gönderiniz ne güzeldi. Elhamdülillah demişsiniz. Memnun olana bir şey mi dedik? Ama bırakın memnun olmayan da memnuniyetsizliğini dile getirsin. Derdini döksün. Hemen bik bik bik "boğonmoyorsan kodokoy bolodoyosono gorobolorsonoz". Niye böyle bir şey diyorsunuz, neden eleştiriye tahammül edemiyorsunuz bilmiyorum.

Kısacası bundan daha iyisi mümkün arkadaşlar. Öğretmenler olarak bundan daha iyisini hakediyoruz. Sadece bunu demek istemiştim. Konuyu işveren, işçi/çalışan, sendika ekseninde tutarsanız sevinirim. İdeolojik düşünmeyin, ideolojik yanıtlar vermeyin, trolleri de boşverin. Bana söylemiş, siz ciddiye almayın.

iiiymis bu zat habgi sifatla beni kadikoy belediyesine yonlendiriyor?kimi kimin mesleginden baska meslege terfi ettiriyor?insanca yasam hakki evrensel ama gel gor bunu anlat?evet ogretmenler olarak talepler olacak ve bunu gerceklestirecek olan sendikalar amma velakin ben birakin yetkiliyi sendika bile gormuyorum ortada.meslekte edindigim
tecrube hic bir zaman herhangi bir isci sendikasinin gucune erismeden memurun bir yere gelemeyecegi...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Milletvekilleri kürsüde birbirinin boğazını sıkacakmış gibi görünür maaşa geldi mi birlik olur. Bu işçi vatandaşlarımız da birlik olmanın semeresini almışlar. Bizi tutan mı var, işte simülasyon, 2 sayfa kavga etmeden görüşlerimizi belirtelim. Ayrıştırmadan haklı sebeplerinizi ortaya koyabiliyor musunuz bakın bakalım. O sendikaymış bu görüşmüş, iki dakika birbirimizi yemeden durabilir miyiz acaba?
Milletvekilleri kürsüde birbirlerinin boğazını sıkarmış gibi görünüp 2 saat sonra öğle yemeğinde 15-20 liraya karışık ızgaraların yiyorlar beraber. Bizde burada birbirimize giriyoruz sonra :)

bazı yorumlara bakıyorumda biz bu maaşı hak ediyoruz ya... insanlara şu azla yetinmek, sıradan bir yaşam kalitesi ile idare etmek( tatil gitmemek , iyi araba kullanmamak , ev yerine kirada yaşamak yada kira öder gibi kredi kullanma, dışarda restorantlarda yemek yememek) iyi aşılanmış gerçekten..

Ben dünya nimetlerinden faydalanmak istiyorum... Kuzey ışıklarını görmek istiyorum mesela.. çok merak ediyorum... En büyük hayalimdi yeni yerler keşfetmek babam memurdu bizi en iyi şartlarda anca okuttu ama ben hep farklı yerler görme hayali kurdum Türkiye'yi az çok gezdim az ama yine şükür .....ölmeden yurtdışında merak ettiğim bir çok yer var oraları çok görmek istiyorum mesela...hiç çıkmadım yurtdışına.. sonra bir çay eşim ikidir çay oluyor çok kötü icemiyoruz ... Bu kötü diye diye üçüncü paketi aldı ... Bu çay çok iyi .. direkt cevap verdi iyi olur tabi diğer çayların bilmem kaç kati... Neyse buyuksehirde yaşıyorum kutu gibi 120 m kare eve sıkışmak istemiyorum mesela çocuklarıma yeten bahçeli evlerde ferah ferah yaşamak istiyorum kuş gibi konmak istemiyorum bir taşa...ya da soğuk kliması çalışmayan bilmem kaç model kkoltuklari yırtılmış arabaya binmek istemiyorum sıfır arabam olsun istiyorum mesela henüz olmadı hic... çocuklarıma Yedirdiklerimi tatlısı dan meyvesine hep en iyi kalite yedirmek istiyorum ama diğerleriyle arasında çok fark var fiyat olarak da lezzet olarak da...
Bunların hepsi dünya malı... Ben bunlardan faydalanmak istiyorum çocuklarımda faydalansın istiyorum...askeri ücretlinin çocuğu d a faydalansin istiyorum... Ömür hepimiz için bir tane... Babam çok erken gitti bir çok hayalini yokluktan yapamadan...
Ben etrafımda dolu dolu hayatı yaşayan insanlar istiyorum...
Umarım bu mesajı silmek zorunda kalmam.. çok uzattim çok özel yazdım...

Son düzenleme:
Ben dünya nimetlerinden faydalanmak istiyorum... Kuzey ışıklarını görmek istiyorum mesela.. çok merak ediyorum... En büyük hayalimdi yeni yerler keşfetmek babam memurdu bizi en iyi şartlarda anca okuttu ama ben hep farklı yerler görme hayali kurdum Türkiye'yi az çok gezdim az ama yine şükür .....ölmeden yurtdışında merak ettiğim bir çok yer var oraları çok görmek istiyorum mesela...hiç çıkmadım yurtdışına.. sonra bir çay eşim ikidir çay oluyor çok kötü icemiyoruz ... Bu kötü diye diye üçüncü paketi aldı ... Bu çay çok iyi .. direkt cevap verdi iyi olur tabi diğer çayların bilmem kaç kati... Neyse buyuksehirde yaşıyorum kutu gibi 120 m kare eve sıkışmak istemiyorum mesela çocuklarıma yeten bahçeli evlerde ferah ferah yaşamak istiyorum kuş gibi konmak istemiyorum bir taşa...ya da soğuk kliması çalışmayan bilmem kaç model kkoltuklari yırtılmış arabaya binmek istemiyorum sıfır arabam olsun istiyorum mesela henüz olmadı hic... çocuklarıma Yedirdiklerimi tatlısı dan meyvesine hep en iyi kalite yedirmek istiyorum ama diğerleriyle arasında çok fark var...
Bunların hepsi dünya malı... Ben bunlardan faydalanmak istiyorum çocuklarımda faydalansın istiyorum...askeri ücretlinin çocuğu d afaydalansin istiyorum... Ömür hepimiz için bir tane... Babam çok erken gitti bir çok hayalini yokluktan yapamadan...
Ben etrafımda dolu dolu hayatı yaşayan insanlar istiyorum...
Umarım bu mesajı silmek zorunda kalmam.. çok uzattim

O kadar güzel ifade etmişsiniz ki, söylenecek söz bırakmamışsınız. Teşekkür ederim.

Öğretmenler olarak çok şey istemiyoruz. Tüketim çılgınlığı değil bu. İnsanca yaşamak istiyoruz sadece.

Memnuniyet durumu hayattan ne istediğimize de bağlı bence. Iki öğretmeniz çocuğumuz yok aldığımız maaş çok şükür hedeflerimiz için yetiyor. Borcumuz yok 3 yıllık iyi denebilecek bir arabamız var. Kiraların Istanbula oykundugu bir karadeniz ilinde yaşıyoruz. Evimiz yok. Yurt dışında tatile de gidiyoruz ülke içinde istediğimiz yere de gidebiliyoruz. Evlilik hazırlığından itibaren elimizde olanla bir şeyler yapmaya çalıştık. Nasipse çocuğumuz olunca 2 yıl kadar tek maaş yaşayacağız yine yeter diye düşünüyoruz.
Bahçeli ev hayalimiz var bizim de. Marmara bölgesinde küçük bir ilçeyi gözümüze kestirdik bu yıl nasipse oraya tayin isteyeceğiz.

Acayip memnunum. O kadar memnunum ki kalbim duracak gibi oluyor sıfır bilgisayar almak istediğim de

Vallahi şu anki 5 yıllık bilgisayarım bozulsa, bugünün şartlarıyla iyi bir bilgisayar alamam ben de. Biraz performanslı çalışacak bilgisayar 10 bin liradan başlıyor resmen. Orta kalite bir macbook veya oyun bilgisayarı falan hayal zaten. Böbreği falan satmak lazım.

Telefonum da öyle. 4 yıllık cihaz. Bozulursa yenisini alamam diye korkuyorum. Teknolojik ürünler aldı başını gitti.

Hobi edinmek falan da hayal. Herkes geçim derdinde. Ay sonunu zor getiriyoruz. Maaş ayın 15'inde aslanların eline düşmüş ceylan gibi paramparça oluyor. Eline nakit geçen, gidip bankamatikten para çekebilen kimse yok çevremde.

Yetirebilene helal olsun.

Yaşamayı sadece nefes almak ve karını doyurmak olarak niteleyen; geri kalan her şeyden tiksinti, eğrelti, öteki diye bahseden, kendi söylediklerinin, düşündüklerinin, ideolojilerinin, inandıklarının, savunduklarının dışında kalanlara var olma tahammülü bile göstermeyen içeriği, hedefi, ideali, mottosu her ne olursa olsun aramızda yer alan bu varlıkların ve türevlerinin topundan çok ama çok sıkıldım artık.

Geri