mBlock ile Scratch Temelli Arduino Programlama

Kodla Büyü

Sargon

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum Arduino şu anda çok popüler. Arduino'yu öğrencilere öğretmek için S4A(Scratch for Arduino) programı var. Bora Karakuş hocamızın bu konuda hazırladığı çok keyifli anlatımlı bir e-kitabı da var. Ancak S4A programının bir eksisi var o da Arduino'ya yazdığımız kodların yüklenememesi. Araştırmalarım sonucunda Makerblock firmasının Scratch 2.0 temelli mBlock programının Arduino'yu programlayabildiğini öğrendim. Arduino'ya yüklenebilmesi ve hatta Arduino kodlarını vermesi de cabası. İkinci dönem itibari ile öğrencilere mBlock üzerinden eğitim vermeye çalışıyorum. İlgisi olan arkadaşlara tavsiye ederim.

Yüklemek isteyenler için;

http://www.mblock.cc/

Benim bu konuyla ilgili çalışmalarım

Ekli dosyalar

• Yeni klasör (3).rar
    994.7 KB · Görüntüleme: 1,703
ramo87' Alıntı:
Benim bu konuyla ilgili çalışmalarım

Makerblock ürünlerini Tübitak 4006 kapsamında almayı düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla Arduino kartı üzerine inşa edilmiş. Bu konuda bir kaç sorum olacaktı.

1) mBot'un üzerine ekstra sensör eklenebiliyor mu? Ekleniyorsa sadece makerblock'a ait ürünleri mi kullanmamız gerekiyor?

2) Yapabildiklerine oranla fiyatı biraz yüksek geldi bana. Bu parayı hak ediyor mu?

Örneğin MeetEdison adında yapılmış ama ülkemizde satılmayan bir robot kiti var. mBot'un 3 te 1 fiyatına neredeyse. Faturalandırma konusunda sıkıntı yaşamayacağımı bilsem bu ürünleri alacağım.

https://meetedison.com/

Evet Hocam kendi firmasının sensörleri var

Üründe mesafe,ışık,çizgi, sensörleri var 2-3 sensör daha alabiliyorsunuz fiyatı 250 tl falandı.Yeni başlayanlar için iyi ama 1 ay sonra kesmiyor

Çok teşekkür ederim hocam tam da aradığım şeydi. S4A ile bir yere kadar gidebiliyorduk.Bu dönem kurs açtım birçok malzeme aldım. Çocuklarla proje devrelerini kurup kendim programlamayı düşünüyordum. Bu ilaç gibi geldi inceleyip yaptığım proje örneklerini mutlaka paylaşıcam.

aslicakir' Alıntı:
Çok teşekkür ederim hocam tam da aradığım şeydi. S4A ile bir yere kadar gidebiliyorduk.Bu dönem kurs açtım birçok malzeme aldım. Çocuklarla proje devrelerini kurup kendim programlamayı düşünüyordum. Bu ilaç gibi geldi inceleyip yaptığım proje örneklerini mutlaka paylaşıcam.

3 haftadır kursta öğrencilerle beraber Arduino uygulamaları yapıyoruz. Şu ana kadar Led yakma, butonla led yakma, Trafik lambası, ışık sensörünü kullanarak led yakma, oda sıcaklığına göre motoru çalıştırıp scratch ekranında gösteren vb. gibi uygulamalar yaptık. Bunları toparlayıp paylaşmayı bende düşünüyorum. Hep birlikte yaptıklarımızı paylaşırsak güzel çalışmalar ortaya çıkacaktır. Çocuklar kurstan eve gitmek istemiyorlar. Geç kalınca aileleri gelip alıyor :) 5. sınıfta bir öğrencim kendi Arduino setini aldı. Sürekli bir şeyler yapıp getiriyor. Bu da branşımızın ve dersimizin geleceği açısından çok önemli geliyor bana.

mBlock'un yetersiz kaldığı kısımlar olacaktır hocam. Başka arduino görsel programlama dilleri de var. @cumhurtorun hocamında bahsettiği üzere Ardublock bunların arasında en kapsamlısı. Ancak görsel açıdan ilgi çekici olmaması beni mBlock kullanmaya yöneltti. Sadece bunlar değil bir kaç tane daha Arduino görsel programlama dili var. İncelemek isteyen arkadaşlar varsa aşağıdaki linkten bakabilirler.

https://blog.arduino.cc/2010/10/05/visu ... he-others/

Yaptığı uygulamalr bir süre sonra ilgi çekmiyor.Mesela siyah çizgiyi takip etmesi kumandadn bir tuşla bile yapılıyor.Ve T gibi ayrılan siyah oldumu yolu bulamıyor.Ve Mesafeyi ölçmüyor.Tekrar mesafe sensörü almak istesen yine para

Sargon' Alıntı:
Arkadaşlar malum Arduino şu anda çok popüler. Arduino'yu öğrencilere öğretmek için S4A(Scratch for Arduino) programı var. Bora Karakuş hocamızın bu konuda hazırladığı çok keyifli anlatımlı bir e-kitabı da var. Ancak S4A programının bir eksisi var o da Arduino'ya yazdığımız kodların yüklenememesi. Araştırmalarım sonucunda Makerblock firmasının Scratch 2.0 temelli mBlock programının Arduino'yu programlayabildiğini öğrendim. Arduino'ya yüklenebilmesi ve hatta Arduino kodlarını vermesi de cabası. İkinci dönem itibari ile öğrencilere mBlock üzerinden eğitim vermeye çalışıyorum. İlgisi olan arkadaşlara tavsiye ederim.

Yüklemek isteyenler için;

http://www.mblock.cc/

İşte hocam teknolojinin özeti; bir sene popüler olan teknolojiler diğer sene eskiyor. S4A programı da demode oldu. Ben de artık mblock kullanıyorum.

Arkadaşlar mblock yada burda bahsettiğiniz diğer programlarla renk sensörü kontrol edilebiliyor mu. Mesela renk sensörü nun algiladigi renge göre servo motoru calistirabilirmiyiz bu programlardan biriyle

nefes23' Alıntı:
Arkadaşlar mblock yada burda bahsettiğiniz diğer programlarla renk sensörü kontrol edilebiliyor mu. Mesela renk sensörü nun algiladigi renge göre servo motoru calistirabilirmiyiz bu programlardan biriyle

Kontrol edebilirsiniz hocam. mBlock programında direk servo motorları çalıştıracak kod bloku da var. Sensörlerden gelen veriyi okuyarak servo motoru çalıştırabilirsiniz. Eğer ekstra bir kütüphaneye ihtiyaç yoksa mBlock ile projelerinizin bir çoğunu yapabilirsiniz.

Mblok kodlarinida paylasirsaniz seviniriz bizim okuldada baslamayi düşünüyoruz ama daha parçalar gelmedi. Cok yeniyiz bu iste.

Aslında arduino ile scratch uyum içerisinde,
Keşke mbot vari bir cihaz tübitak tarafından geliştirilip daha cüzi fiyatlarla satılabilse.

Kodlama dersi geldiğinde her okul gidip 300 er TL ye böyle birşeyden bir kaç adet alacağına yerli bir ürün kullanılsa.

Maliyeti perakende 100 TL yi geçmeyecektir..

ardublock, arduino, mblock arkadaşlar biri bunlar hakkında bilgi verebilir mi? Bu dönem ilk kez scratch anlatıyorum acemiliğime verin. Bu programların scratch ile bir ilgisi var mı? scratch anlattıktan sonra hangi programdan nasıl başlamalıyım? İlk hangi seti almalıyım?

hyalcin_61' Alıntı:
ardublock, arduino, mblock arkadaşlar biri bunlar hakkında bilgi verebilir mi? Bu dönem ilk kez scratch anlatıyorum acemiliğime verin. Bu programların scratch ile bir ilgisi var mı? scratch anlattıktan sonra hangi programdan nasıl başlamalıyım? İlk hangi seti almalıyım?

Hocam arduino ve scratch arasında bir paralellik yok aslına bakarsanız. Arduino anlatmak zorunda da değilsiniz. Scratch ile devam edebilirsiniz uzun süre çünkü kolaydan zora doğru ilerlerseniz zaten epeyi bir zaman alıyor bazı şeyleri kavratmak. Ardublock,mblock,s4a arduinoyu kodlamada kullanılan birkaç program, scratch gibi sürükle bırak mantığıyla çalışıyo ve arduinoyla entegre edilebiliyor. Arduinoyu biraz araştırırsanız daha net anlarsınız burda yazılanları.

hyalcin_61' Alıntı:

Hocam Arduino mikrodenetleyici tabanlı bir geliştime kartı. Programlaması çok kolay scratch ile programlanabiliryor. Arduino ile isterseniz bir robot ya da suyu bitince tweet atan bir çiçek yapabilirsiniz. Ben bu arduinoya bayılıyorum en sevdiğim oyuncağım. Çocuklarda kolayca proje geliştirebiliyor. Mesela bugün 5. sınıf öğrencilerine gösterdim hemen bir şeyler yaptılar.

İsterseniz grubumuza bekleriz.

https://www.facebook.com/groups/scratchilearduino

teknogenclik' Alıntı:
hyalcin_61' Alıntı:

Hocam Arduino mikrodenetleyici tabanlı bir geliştime kartı. Programlaması çok kolay scratch ile programlanabiliryor. Arduino ile isterseniz bir robot ya da suyu bitince tweet atan bir çiçek yapabilirsiniz. Ben bu arduinoya bayılıyorum en sevdiğim oyuncağım. Çocuklarda kolayca proje geliştirebiliyor. Mesela bugün 5. sınıf öğrencilerine gösterdim hemen bir şeyler yaptılar.

İsterseniz grubumuza bekleriz.

https://www.facebook.com/groups/scratchilearduino

hocam bu yaptığınız uygulamarın materyallerini nereden nasıl alıyorsunuz? yani cebinizden mi veriyorsunuz yoksa okul mu karşılıyor? biz okula fare bile aldıramıyorken siz uçmuşsunuz resmen :)

Geri