mBlock ile Scratch Temelli Arduino Programlama

Kodla Büyü
Bir de visualino var. Sensörlerle çalışmak için çok kapsamlı. Bluetooth, servo, Lcd, infrared buzzer... pek çok sensör kodları içinde hazır. Blok yapısını appinventor a benzetmişler. Aslında yeni de sayılmaz bir iki yıldan beri var. Ayrıca sensör kütüphanesi güncelleniyor.

En güzel tarafı da siz blokları taşıyorsunuz yanda arduino kodları üretiliyor.

Ekli dosyalar

• visualino.png
    visualino.png
    104 KB · Görüntüleme: 1,221
Hocam birine alışmadan ötekini keşfediyoruz. İşte bu branşı bu yüzden çok seviyorum. Yabancı dil varsa kaynak sorunu diye bişey yoook. Bunu da deneriz :)

zodiac' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:
hyalcin_61' Alıntı:
ardublock, arduino, mblock arkadaşlar biri bunlar hakkında bilgi verebilir mi? Bu dönem ilk kez scratch anlatıyorum acemiliğime verin. Bu programların scratch ile bir ilgisi var mı? scratch anlattıktan sonra hangi programdan nasıl başlamalıyım? İlk hangi seti almalıyım?

Hocam Arduino mikrodenetleyici tabanlı bir geliştime kartı. Programlaması çok kolay scratch ile programlanabiliryor. Arduino ile isterseniz bir robot ya da suyu bitince tweet atan bir çiçek yapabilirsiniz. Ben bu arduinoya bayılıyorum en sevdiğim oyuncağım. Çocuklarda kolayca proje geliştirebiliyor. Mesela bugün 5. sınıf öğrencilerine gösterdim hemen bir şeyler yaptılar.

İsterseniz grubumuza bekleriz.

https://www.facebook.com/groups/scratchilearduino

hocam bu yaptığınız uygulamarın materyallerini nereden nasıl alıyorsunuz? yani cebinizden mi veriyorsunuz yoksa okul mu karşılıyor? biz okula fare bile aldıramıyorken siz uçmuşsunuz resmen :)

Hocam kendi cebşmden de karşıladığım oluyor ama daha çok hediye ya da ali keşfet projesinden geliyor. Benim okul pilot okul saolsunlar ne istersem hemen ayarlıyor İhsan abi www.alikesfet.org

Arkadaşlar mblock ile ses kütüphanesini kullanamıyormuyuz. Derleyip arduinoya yüklediğinden ses bloklarında hata veriyor. S4a nın analog giriş kodları sanırım unoya göre ayarlanmış ve sadece 6 tane var. Bana daha çok analog giriş lazım. Mblcokta var ancak oda s4a gibi pc ye bağlı çalışmıyor.

burhaneren' Alıntı:
Arkadaşlar mblock ile ses kütüphanesini kullanamıyormuyuz. Derleyip arduinoya yüklediğinden ses bloklarında hata veriyor. S4a nın analog giriş kodları sanırım unoya göre ayarlanmış ve sadece 6 tane var. Bana daha çok analog giriş lazım. Mblcokta var ancak oda s4a gibi pc ye bağlı çalışmıyor.

hocam scratch bloklarından görünüm ses gibi pc ihtiyacı duyan kodları arduinoya yükleyemiyoruz. Ancak s4a gibi scratch ekranı ile kullanacaksanız arduinoya yüklemeden tıklandığında komutuyla veya tuşunu basıldığında komutları vb. ile arduinoya yüklemeden de çalıştırabilirsiniz.

burhaneren' Alıntı:

Mblock ile s4a arasında pek fark yok. Daha fazla analog giriş için mega kullanabilirsiniz.

teknogenclik' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

Mblock ile s4a arasında pek fark yok. Daha fazla analog giriş için mega kullanabilirsiniz.

Aralarındaki farkı biliyorum hocam. Ben en baştan beri mega 2560 kullanıyorum zaten analog giriş sayısı fazla olduğundan. Demeye çalıştığım şey s4a da sadece 6 tane analog giriş tanımlayabiliyoruz. S4a uno ya göre tasarlanmış sanırım diyorum. Mblockta sınırsız analog giriş tanımlamak mümkün çünkü A(..) şeklinde blokta (..) yerine istediğimiz sayıyı yazabiliyoruz. Soru şu mblocku arduinoya yüklemeden s4a gibi bilgisayardan kontrol etmek mümkünmü? mümkün değilse s4a nın analog giriş sayısını artırmanın bir yolu varmı ?

burhaneren' Alıntı:
teknogenclik' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

Aralarındaki farkı biliyorum hocam. Ben en baştan beri mega 2560 kullanıyorum zaten analog giriş sayısı fazla olduğundan. Demeye çalıştığım şey s4a da sadece 6 tane analog giriş tanımlayabiliyoruz. S4a uno ya göre tasarlanmış sanırım diyorum. Mblockta sınırsız analog giriş tanımlamak mümkün çünkü A(..) şeklinde blokta (..) yerine istediğimiz sayıyı yazabiliyoruz. Soru şu mblocku arduinoya yüklemeden s4a gibi bilgisayardan kontrol etmek mümkünmü? mümkün değilse s4a nın analog giriş sayısını artırmanın bir yolu varmı ?

Yeşil bayrak ile başlatırsan programları bilgisayardan çalışır.

Mblok ile ne tür projeler yapılabilir fikir verebilecek arkadaslar varmi. Mblok kodlari olan

server06' Alıntı:
ramo87' Alıntı:
Benim bu konuyla ilgili çalışmalarım

hocam bu konuda yeniyim. rica etsem bu çalışmalarınızın dosyalarını paylaşabilir misiniz? teşekkür ederim şimdiden.

bende bu konuda çok yeniyim konu ile ilgili çalışmaları paylaşacak arkadaşlar olursa sevinirim.

orlin' Alıntı:
server06' Alıntı:
ramo87' Alıntı:
Benim bu konuyla ilgili çalışmalarım

hocam bu konuda yeniyim. rica etsem bu çalışmalarınızın dosyalarını paylaşabilir misiniz? teşekkür ederim şimdiden.

bende bu konuda çok yeniyim konu ile ilgili çalışmaları paylaşacak arkadaşlar olursa sevinirim.

Arkadaşlar Bora Karakuş(@teknogenclik) hocamızın hazırlamış olduğu bir e kitap var. Başlangıç için çok fazla yardımı olacaktır.

scratch-f295/scratch-ile-programlamaya-giris-e-kitabi-t151513.html

bilgisayardan bir komutu çevrimiçi göndermek istediğimizde (mesela bi tuşla led yakmak istersek) yavaş aktarıyor değil mi sizde de?

Mblock ornekleriyle ilgili araştırma yaparken burayı buldum. Arduino programlamayı kod yerine sembollerle anlatmak çok daha kolay ama devre elemanlarını bağlayıp çocuklara uygulama yaptırmak en az dersin yarısını götürüyordu. Arkadaşımda gördüğüm bir shield üzerinde basit giriş çıkış işlemleri için bütün elemanlar var çocuklar zaten ledin artışını eksisini anlayana kadar iki hafta geciyor. boyle bir shield ile uygulamalar daha hızlı oluyor ve mbotun 10 da biri fiyatina, tavsiye ederim ama reklam olabilir internetten bulursunuz sanırım.

ddrram' Alıntı:
Mblock ornekleriyle ilgili araştırma yaparken burayı buldum. Arduino programlamayı kod yerine sembollerle anlatmak çok daha kolay ama devre elemanlarını bağlayıp çocuklara uygulama yaptırmak en az dersin yarısını götürüyordu. Arkadaşımda gördüğüm bir shield üzerinde basit giriş çıkış işlemleri için bütün elemanlar var çocuklar zaten ledin artışını eksisini anlayana kadar iki hafta geciyor. boyle bir shield ile uygulamalar daha hızlı oluyor ve mbotun 10 da biri fiyatina, tavsiye ederim ama reklam olabilir internetten bulursunuz sanırım.
BEn merak ettim, çok da işime yarar benim de öğrencilerin de. paylaşırmısınız?

Geri