MEB'den Dijital Kanatlar Projesi

Kodla Büyü
ARKADAŞLAR ALDIĞIM BİLGİYE GÖRE MALZEME TESLİMİ 1 OCAKTAN ÖNCE TAMAMLANACAK...EĞİTİM TARİHİ KESİN BELLİ DEĞİL AMA 2.DÖNEMDEN ÖNCE EĞİTİM OLACAK...

Arkadaşlar eğitime birlikte gidiliyor. Ancak proje grubunda arkadaşımızın mazereti nedeniyle yalnız giden tek kişi bendim ve çalışma grupları da sizin iradeniz dışında oluşturulduğundan birlikte gitmenizin, etkinlik dışında program yapmanız dışında bir faydası olmuyor. Tabi ki okulda yapacaklarınızı, imkanlarınızı, okul idaresi ile hangi konuları görüşeceğinizi planlamanız için aynı anda orada olmanız iyi olacak, okul zamanı ben kendi arkadaşımı pek göremiyorum :)

BT Öğretmenlerinden halihazırda BT Sınıfı olanlar, 3D Yazıcı ve Twin ile ekstra çalışma yapabilirler diye düşünüyorum. Ve Mobil uygulama geliştirmek için bugüne kadar tablet sıkıntısı çektilerse proje dışında bunun için de kullanılır. Onlara artısı bu olacak.
Ancak BT Öğretmeni ve Teknoloji Tasarım öğretmeninin bir program dahilinde ayrılması, çakışmalarının engellenmesi lazım. Küçük okullarda sorun olmaz belki ancak büyük okullarda sorun olacaktır. Çakışma hem bilgisayar sınıfı kullanılmak istenirse olur hem de ayrı sınıflarda aynı anda ders işlenmek istenirse olur.

***Şunu baştan belirteyim. Yetkililerin ya da Bakanlığın şurası kullanılsın, şu planlamayla kullanılsın gibi bir dayatması kesinlikle söz konusu değil. O nedenle kişisel çıkarımlarda bulunmak ya da bilmem nerenin yerel yetkililerinin saçma sapan yorumlarının peşine takılmak gibi bir hastalığa lütfen tutulmayalım. Dersinizi geleceği şudur, BT'ciler ileride şurada kullanılacak gibi... Olumsuzluklar olabilir. Ancak mesleğine sahip çıkmayan öğretmenlerden biz bugüne kadar nasıl çektiysek işini savsaklayanlardan da bu süreçte o kadar sıkıntı çekeriz. Proje olsun veya olmasın; okullarda mobbing de devam ediyor işini sallayanlar da... BTcilerin, birilerinin nazarında burnundan kıl aldırmayan ya da sınıfta öğrenciyi serbest bırakıp kenarda takılan tipler olarak bilinmesi, hep mükemmel çalıştığımız için olmadı. Bu düşüncemi de bir kenara bırakayım. Karanlığa küfretmekle olmuyor !

Devam ediyorum...
Diğer taraftan Tinkercad bilir ve kullanırım ancak tablette kullanmak ile bilgisayarda kullanmak aynı şeyler değil. Tablette modelleme yaparken; ben zorlandım açıkçası, tablet pek kullanmadığımdan da olabilir. Bu, herkes için olumsuz bir hüküm oluşturmamalı. Belki meslektaşlarım ve öğrencilerimiz daha kolay kotarırlar. Twin için İPadlerde gelen yazılımları kullanmak çok kolay. Twin kartının tablete kablosuz bağlanması da çok hoşuma gitti. Ve eğitim materyalleri de, sınıf yönetim yazılımı da Tablette yüklü. Bilişim dersi içeriklerinin geliştirilmesine devam ediliyor denildi. Bir ekleme. Bu setlerin ilk çıktıklarında fiyatları farklı seviyeler için 250TL, 650TL gibi rakamlardaydı. Bugün duyduğum rakamlar 2 katına uçmuş durumda. Bir sınıfa 10 tane bile set gönderilmesi büyük külfet. Bu set diğer setlerle karşılaştırıldığında artısı eksisini sizler yorumlarsınız ancak almak istersek lego tarzındaki bu setlere kolay para bulunamayacağı bir gerçektir.

Bir sorun(bence); bazı donanımların derse hazırlık esnasında her iki öğretmene de lazım olabilecek olması. Ders planlayacaksınız, Eğitimci tableti 1 tane, Macbook 1 tane. Ve belli bir saatten sonra kullanılamayacak bu cihazlar(Detayları henüz tam belli değil). Bu konuda proje yetkililerine geribildirim gönderilmeli -ki oturumlar esnasında özellikle ilk gün paylaşılması faydalı olacaktır. Ama "Biraz başlayalım sorunlarla birlikte önümüzü daha iyi göreceğiz, şu an için sorunlara odaklanmayalım" tavsiyesinde bulunuldu, bunu da ekleyeyim.

Şu an hepimiz okul ve öğrencilerimize artı yönlü dönüşünden tarafız. Hayırlısı olsun.
***Özelden bilgi isteyenlere de ilettim.

Yapmayın hocam direk zümremizi suçlamayın. Konu bilişim öğretmeni çalışkan tembel meselesi değil. Nasıl ki matematik öğretmenleri çok çalışkan diye dersleri önemli değil, bakanlık dahil herkes önemli olduğuna inandığı için önemli.
Çevremde ben dahil birçok bilişim öğretmeni var inanılmaz uğraşan ve emek veren. Tabi tam terside var her branşta olduğu gibi. Peki bizim çok çalışmamız bizim branşı ne kadar etkiliyor. Kendi sınırlarımızda emeğimizi gören birçok kişinin takdiririni kazanıyoruz belki ama sonuçta birçok okulda iş ders seçmeye geldiğinde işler tam tersine dönüyor. Robotik kodlama kursu açılsın diye düşünülüyor.
Biz ağzımızla kuş tutsak fark etmez, önce üst kısımlar bu derse inanmalı. Bu branşı tanımalı. İlkokulda ingilizce dersine ingilizce öğretmenleri giriyor. Kodlama dersi konulsun denildiğinde sınıf öğretmenine kurs veriliyor. BT Rehberliği kursları bile bize önem vermediklerinin kanıtı. Kursla yapılabilecek bir iş olarak görüyorlar.

Yapmayın hocam direk zümremizi suçlamayın.
Sayın hocam tüm yükü kendi zümremize yüklüyormuşuz algısı yaratacak bir mesaj değildi benimki. Zaten karamsarlığı takip ediyor olsam, içinde olmaktan onur duyduğum BTE'nin bünyesine katılmazdım. Fatih projesinin açıklandığı gün sol tarafta avatarımda gördüğünüz Bilişimde Gelecek Var Hareketini sırtlamazdım.(Diğer 2 arkadaşıma da selam olsun buradan :) ) Ben uzunca bir süredir çözümün parçasıyım. Herşey bizim yüzümüzden demiyorum ama az da değiliz hani...

Bize de yazı bugün geldi mal kabul komisyonu oluşturulacak diye ve 10 iPad 1 Macbook gönderilmiş. Sınıf mevcudu 24 idi normalde. Ve eğitimle ilgili bir bilgi verilmedi. Sanırım ararlar bir gelişme olunca.
Bir İPad'i 2.4 öğrenci ile paylaşım yaptırırsınız artık.

H
Bizede aynı geldi hocam ve bizimden en kalabalık sınıfımız 38 yazmıştık. ben anlamıyorum bu kadar malzeme ile ne yapılır. Apple olacağına farklı bir marka olsaydı daha fazla malzeme gelseydi daha mantıklıydı.
Hocam valla ben de sizin gibi düşünüyorum. iPad çok pahalı ve tablet olmasına gerek yoktu onun yerine bilgisayar olsaydı çok daha verimli olurdu. Bize de 13 tablet geldi toplamda

bizde de kalabalık sınıf sayısına 25 diye belirtmiştik 9 ipad bir macbook air geldi dün

Bize daha gelmedi. en azından 2 öğrenciye bir gönderselermiş daha iyi olurmuş. gerçi ben ilk duydugumda her öğrenciye yapacaklar diye umutlanmıştım.
bu arada tablet ve macbook dışında bir ürün gönderdiiler mi size?

bu arada macbook veya tabletleri acan deneyen oldu mu?
Kargo gelince ufo gören masum köylü misali meraktan bir tane tableti açtık.(yalan değil daha önce ipad geçmedi elime). Proje kapsamında bahsi geçen hiçbir program yok(twinner vs), icloud hesabı oluşturmak gerekiyor haliyle, sertifika kurunca fatih ağına bağlandı. Güzel tabletler ama gerek var mıydı bu kadar lükse bilmiyorum. Trajikomik tarafı 8 tablet geldi, nereden baksan 20 bin lira civarında maliyeti var, dedim kılıf alalım öğrenci düşürür falan, tanesi 100 liradan 800 lira verecek bütçe yok okulda :)

Kargo gelince ufo gören masum köylü misali meraktan bir tane tableti açtık.(yalan değil daha önce ipad geçmedi elime). Proje kapsamında bahsi geçen hiçbir program yok(twinner vs), icloud hesabı oluşturmak gerekiyor haliyle, sertifika kurunca fatih ağına bağlandı. Güzel tabletler ama gerek var mıydı bu kadar lükse bilmiyorum. Trajikomik tarafı 8 tablet geldi, nereden baksan 20 bin lira civarında maliyeti var, dedim kılıf alalım öğrenci düşürür falan, tanesi 100 liradan 800 lira verecek bütçe yok okulda :)

*Yazılımlar uzaktan kurulacak. Apple hesabı açmak bir önşart ama bilemiyorum...
*Ekran ve cihaz koruması için zaten okulunuza servis gelecek
Bence söylendiği gibi sabırla ikinci dönem beklense faydamıza olur

Yapmayın hocam direk zümremizi suçlamayın. Konu bilişim öğretmeni çalışkan tembel meselesi değil. Nasıl ki matematik öğretmenleri çok çalışkan diye dersleri önemli değil, bakanlık dahil herkes önemli olduğuna inandığı için önemli.
Çevremde ben dahil birçok bilişim öğretmeni var inanılmaz uğraşan ve emek veren. Tabi tam terside var her branşta olduğu gibi. Peki bizim çok çalışmamız bizim branşı ne kadar etkiliyor. Kendi sınırlarımızda emeğimizi gören birçok kişinin takdiririni kazanıyoruz belki ama sonuçta birçok okulda iş ders seçmeye geldiğinde işler tam tersine dönüyor. Robotik kodlama kursu açılsın diye düşünülüyor.
Biz ağzımızla kuş tutsak fark etmez, önce üst kısımlar bu derse inanmalı. Bu branşı tanımalı. İlkokulda ingilizce dersine ingilizce öğretmenleri giriyor. Kodlama dersi konulsun denildiğinde sınıf öğretmenine kurs veriliyor. BT Rehberliği kursları bile bize önem vermediklerinin kanıtı. Kursla yapılabilecek bir iş olarak görüyorlar.
Hocam bende bu kafayı bir türlü anlayamadım. Şu eziklikten kurtulmak lazım çocuk 12 sene ingilizce görüyor mezun oluyor, iki cümle kuramıyor, hocam 12 ay değil 12 sene ben hiç ingilizce öğretmenleri çalışmıyor muhabbeti duymadım, ülkede fırsatçılık ve ahlaksızlık, kadına şiddet, hayvana şiddet gün geçtikçe artıyor bu çocuklar 10 sene din kültürü dersi alıyor ben din kültürü öğretmeni çalışmıyor diyeni duymadım, pisa sonuçlarında okuduğunu anlamada temel matematik becerisinde yerlerdeyiz türkçe ve matematik öğretmenlerinin ağzından bizim zümre çalışmıyor lafını hiç duymadım. 12 yıllık eğitimin ardından girilen üniversite sınavında türkçe ve matematik testlerinden alınan netler ortada ki o soruların çoğu ezber değil yorum sorusu. Bilgisayar öğretmenleri okullarda diğer öğretmenlerden az çalışmıyor.

Hocam ben de açıp denedim ama eğitime giden arkadaşım açmayın kullanmayın dedi yoksa garanti dışı kalır. İyi de açmadan nasıl muayene kabulünü yapalım?

hocam okuluma gelen 2. resmi yazıda malzemeler için 2. dönem e kadar kullanılmayacak ibaresi vardı
o yüzden hiç birini açmadım ayrıca servis in geleceği ve malzemeler için kılıf vereceği de yazıyordu
adamlar olurda laf etmesinler diye hepsini güvenli bir yere kaldırdık

Arkadaşlar 5 ve 6. sınıflardaki şubelerde eskisi gibi haftada 2 saat olarak mı uygulanacak bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar 5 ve 6. sınıflardaki şubelerde eskisi gibi haftada 2 saat olarak mı uygulanacak bilgisi olan var mı?
Hocam bu proje nedeniyle ders saatlerimizde bir değişiklik yok. Ancak Bilişimle Üretim projesine dahil olan okullarda dersimiz 3 saat olmuş. Kendi müfredatlarını işliyorlar.

Konu nerden nereye gelmiş arkadaşlar, projenin adı "dijital kanatlar" içeriğine bakıyoruz öğrencileri çoklu disiplinle tanıştırmak var ama biz bilişim öğretmeniyiz tüm bu disiplinler bizden sorulur moduna girenleri hayretle okuyorum. Tüm Bilişim Öğretmenleri olarak yazılım konusunda elimize kimse su dökemez diyebiliyor muyuz. En iyi grafik tasarımı biz yaparız, yenilikçi öğrenme programlarına hakimiz, 3D boyutlandırma modelleme ve üretme yalnız bilişim dersine ait çalışmalardır diyebilir miyiz. Kendimizi bu handikaptan kurtarmamız gerekiyor.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ile Teknoloji ve Tasarım derslerini birbirleri ile kıyaslamak ne kadar gereksiz bir durum. Kaldı ki iki alanın ders programlarına bakıyorum, biri yazılım ağırlıklı diğeri yazılım destekli üretim ağırlıklı (bkz. linkler aşağıda) , itirazlar genellikle alan değişikliği ile gelen öğretmenlerin asıl alanlarının alışkanlıklarından kurtulamaması ile alakalı. Teknoloji ve Tasarım dersine 30 günü geçmeyen eğitimler ile alan dışından çokça öğretmen aldı ve malesef bu öğretmenler geldikleri alanın içeriğini kabullenemediler ve halen daha kolaylarına gelen ve eğitimlerini aldıkları kendi bildikleri şekilde devam ediyorlar.
Bulunduğum yerden dolayı işinin hakkını veren çokça BT ve TT öğretmeni tanıdım , ancak malesef tam tersi durumda olanların sayısı da yukarıda anlattığım durum nedeni ile azımsanmayacak derecede fazla...
MEB 2018 Ocak ayında yaptığı gibi bir gecede her şeyi değiştirebileceğini de unutmadan, özetle başka branşlar neden yanımızda demek yerine yan yana yürüyecek olduğumuz branşlara ışık olup önünde ilerlemek bu tür işlerin sahibinin ilerde kim olacağını daha net gösterecektir.

BÖTE: http://bote.aef.marmara.edu.tr/lisans-programi/ders-mufredatlari
TT: http://esef.gazi.edu.tr/posts/view/title/ete-lisans-egitimi-34683

hocam okuluma gelen 2. resmi yazıda malzemeler için 2. dönem e kadar kullanılmayacak ibaresi vardı
o yüzden hiç birini açmadım ayrıca servis in geleceği ve malzemeler için kılıf vereceği de yazıyordu
adamlar olurda laf etmesinler diye hepsini güvenli bir yere kaldırdık
Hocam bn yazıyı görmemiştim bilgim yoktu. O yüzden bu tanesini açıp baktım inşallah sorun olmaz?

Gönderiler silinemiyor. Bu böyle kalsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri